Контакт

Европа

Во Минхен отворен 186. Октоберфест

Објавено пред

Во германскиот град Минхен денеска е отворен 186. Октоберфест.

Градоначалникот Дитер Рајтер, како што налага традицијата, првата кригла пиво му ја даде на претседателот на Владата на покраината Баварија, Маркус Зедер, пренесе „АП“.

Голем број жени во шарени фустани и мажи во традиционални баварски кожени панталони чекаа пред капијата за да влезат на фестивалот на пивото.

Нешто по 9 часот, организаторите најавија дека забавата може да почне.

„Драги гости, добредојдовте на Октоберфест“, рекоа тие.

Се очекува околу шест милиони љубители на пивото да го посетат фестивалот што ќе трае до 6 октомври.

Како и претходните години цената на пивото поскапе, па така кригла од еден литар чини 11,80 евра, што е за 30 центи повеќе во споредба со минатата година.

Европа

Дали важат истите правила за политичарите како и за обичните граѓани за време на пандемијата?

Објавено пред

Во неколку земји забележавме како политичарите не ги почитуваат рестриктивните мерки воведени за да се намали ширењето на коронавирусот.

Случајот со главниот советник на британскиот премиер, кој во време на забрана за движење со семејството отпатува од Лондон во северна Англија, предизвика бурни реакции во британската јавност, а слични примери се забележани во уште неколку европски земји.

Па во анализа на „Еуроњуз“ се наметна прашањето: Дали за владеачката елита важат едни правила, а за обичниот свет други?
Освен гневните граѓани и претствници на опозицијата, оставка од британскиот советник Доминик Камингс побараа и 40-на пратеници од Конзервативната партија на Борис Џонсон, која деновиве бележи рекорден пад на популарност, но и неколку бискупи од Англиската црква.

Пред овој скандал во Британија, во Ирска се појавија фотографии од премиерот Лео Варадкар, на кои се гледа како за време на рестриктивните мерки тој со партнерот и пријателите уживаат на излет во еден парк, по што беше критикуван дека со тоа дава лош пример за граѓаните.

Австрискиот претседател Александер Ван дер Белен беше принуден јавно да се извини поради тоа што со одењето во ресторан со неговата сопруга го прекршиле полицискиот час, а и премиерот Себастијан Курц мораше да упати извинување поради тоа што не носеше заштитна маска додека за време на посета на едно село во близина на границата со Германија, се најде во група луѓе.
Во Германија лидерот на либералната партија ФДР Кристијан Линднер е забележан како во ресторан се прегрнува со пријател, очигледно игнорирајќи ја опасноста од заразата, по што јавно ја призна грешката.

Во Полска на свеченост во знак на сеќевање на жртвите од авионската несреќа кај Смоленск, во која во 2010 година загина и тогашниот претседател Лех Качински, премиерот Матеус Моравјецки не носеше маска, што во јавноста беше окарактеризирано како кршење на едно од правилата воведени поради пандемијата.

Спротивен пример на прекршителите на правилата е холандскиот премиер Марк Руте, кој придржувајќи се на мерките за забрана на посетите на домовите за нега на стари лица, не ја постил својата мајка, која била на смртна постела, наведува „Еуроњуз“.

Прикажи повеќе...

Европа

Идејата за имунитет на стадото во Британија не успеа

Објавено пред

Речиси седум проценти од луѓето во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на случаен примерок.

Како што објави Канцеларијата за национална статистика, примероци се земени од 885 луѓе.

Во студијата се оценува дека во Англија еден од 15 луѓе бил заразен, пренесе Би-би-си.

Во анализата се проценува дека во Англија моментно се заразени 133.000 луѓе, што е 0,24 отсто од популацијата.

Британскиот премиер, Борис Џонсон, најпрвоин во март заговараше стратегија на имунитет на стадото и не сакаше веднаш да воведе рестриктивни мерки, но поради притисокот од јавноста, се откажа од таа стратегија.

Прикажи повеќе...

Европа

Нацистичко злато вредно повеќе од милијарда фунти закопано под палата во Полска

Објавено пред

Се претпоставува дека 28 тони нацистичко злато, вредно повеќе од милијарда фунти, се скриени во темелите на палатата во Полска откако таа локација била спомената во СС-дневникот.

Истражувачите од полско-германската Фондација „Шлески мост“, кои тврдат дека го добиле дневникот од масонска ложа, велат дека богатството било закопано во последните денови на Втората светска војна заедно со труповите на неколку сведоци. Според Фондацијата, резервите на златни шипки, накит и монети лежат на дното на разрушено бунарско окно во темелите на разрушената палата „Хохберг“, во близина на градот Вроцлав, пишува „Дејли мејл“.

Ако тврдењето е точно, богатството би можело да вреди 1,25 милијарда фунти според денешните цени.

Роман Фурманјак, претседател на Фондацијата што ја пронајде локацијата, тврди дека дневникот го напишал СС-офицерот Егон Оленхауер, кој бил врската помеѓу СС-полицајците што криеле богатство и богати членови на СС и нивните семејства што поседувале скапоцености.

Се верува дека Хитлер наредил криење на 260 камиони натоварени со скапоцености во регионот на Шлезија за време на Втората светска војна.

Според Фурманјак, дневникот со децении бил кај 1.100 години старата масонска ложа пред да ѝ биде предаден на Фондацијата пред 10 години.

Тој рече дека деталите можеле да се објават дури минатата година кога сите оние што се поврзани со настаните од дневникот починале, а сега, со излегувањето во јавноста, тој се обидува да ја натера владата да дозволи ископување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

(Видео) Американски и грчки воени авиони летаа над нашата земја

Два авиони на американското воено воздухопловство придружувани од два воени авиони на Грција околу 11 часот извршија прелет над територијата...

Македонија20 минути

Бугарија го укинува задолжителниот карантин за патниците од Македонија од 1 јуни

Бугарија планира од 1 јуни да го укине задолжителниот 14-дневен карантин за патниците од Македонија и од повеќето земји на...

Свет57 минути

Во Нов Зеланд има само еден активен случај на коронавирус

Седум дена по ред во Нов Зеланд не е потврден ниту еден нов случај на коронаворус. Здравствените власти соопштија дека...

Свет3 часа

(Видео) Немири во Минеаполис поради смртта на црнецот, запалена полициската станица, прогласена вонредна состојба

Демонстрантите влегоа во полициската станица во Минеаполис, предизвикаа пожари и уништија сè што им се нјаде на патот во текот...

Регион4 часа

Хрватска го објави протоколот за свадби – најмногу 150 гости, на подиумот да се држи растојание од два метра

Хрватскиот завод за јавно здравје објави детаљни препораки за одржување свадби, кои од неодамна повторно се дозволени во Хрватска. Некои...

Свет4 часа

Кина се закани со напад на Тајван

Кина ќе го нападне Тајван ако нема друг начин да се спречи неговата независност, предупреди еден од главните кинески генерали,...

Европа4 часа

Идејата за имунитет на стадото во Британија не успеа

Речиси седум проценти од луѓето во британската покраина Англија биле инфицирани со коронавирус, покажале резултатите од тестот на антитела на...

Свет4 часа

Итна седница на ОН за спорниот закон за безбедност за Хонгконг што го донесе Кина

САД и Велика Британија побараа седница на Советот за бесбедност на ОН за спорниот закон за безбедност, кој Кина го...

Македонија4 часа

Македонија додадена на листата на земји чии граѓани може да патуваат во Црна Гора

Националното координативно тело на Црна Гора, синоќа, по предлог на Институтот за јавно здравје, одлучи дека од 1 јуни ќе...

Македонија18 часа

Агенцијата за национална безбедност го демантира Чулев: Не располагаме со опрема за следење на комуникации

Агенцијата за национална безбедност не располага ниту со опрема за следење на комуникации, ниту со медијациски уреди за активирање на...

Регион18 часа

Црна Гора на чекор до прогласување крај на епидемијата

Во Црна Гора ниту денеска нема нов случај на коронавирус, а црногорските медиуми пишуваат дека ако овој тренд продолжи уште...

Топ20 часа

АД „Водостопанство“ и еден раководител ќе одговараат за смртта на 15-годишното момче што се удави во Пчиња

Полицијата поднесе кривична пријава против АД „Водостопанство“ на Македонија и раководител на сектор за речен слив и речни корита поради...

Македонија20 часа

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирус

ВМРО-ДПМНЕ прави сериозна манипулација со бројките за смртност од коронавирусот и тоа е навистина загрижувачки. Не разбирам како може да...

Македонија20 часа

Пријава за фирма од Скопје – продавала производ за кој лажела дека нема глутен

Полицијата поднесе пријава против фирма во Скопје и нејзиниот сопственик поради измама на купувачи – односно продажба на производ на...

Македонија22 часа

Хрватските граници нема да бидат отворени за туристи од Македонија

Хрватскиот премиер, Андреј Пленковиќ, најави денеска отворање на границите за туристи од 10 земји, меѓу кои не е Македонија. „Успеавме...

Македонија23 часа

При влез во ресторан ќе се покажува лична карта, а следните 10 дена се период за едукација на угостителите

Инспекторатите нема да ги казнуваат гостите во угостителските објекти, туку фирмите доколку не се почитуваат протоколите за работа, најави директорот...

Македонија24 часа

Потврдени 38 нови случаи на Ковид-19, од кои над 20 се од Скопје, починаа уште 3 лица

Денеска, потврдени се 38 нови случаи на Ковид-19, со што вкупната бројка на дијагностицирани е 2.077 лица, oздравени се 16...

Македонија24 часа

Чулев: На литијата во Струга имаше затајување на функцијата на полицијата, истрагата е во тек

Техничкиот министер за внатрешни работи, Наќе Чулев, вели дека ѝ натаму се работи на идентификација на лицата што учествувале на...

Македонија1 ден

Регистриран првиот случај на починат здравствен работник од Ковид-19

Во земјата е регистрирана првата смрт на здравстветен работник како последица од коронавирусот. Станува забор за дипломираниот фармацевт Петар Мојсоски,...

Македонија1 ден

Игротеките бараат финансиска поддршка и датум за почеток со работа

Групацијата на забавни и рекреативни дејности во рамките на Услужната комора при Сојузот на стопанските комори на Македонија достави четири...

Досие