Контакт

Свет

Во „Пандора документи“ и името на љубовницaта на Путин и нејзиниот имот од 100 милиони долари

Објавено пред

Десетици сегашни и поранешни државници и моќни милијардери се поврзани со компании кои користат даночен рај, откри новинарското истражување наречено „Пандора документи“.

Иако на долгата листа на имиња не се споменува рускиот претседател Владимир Путин, сепак, се споменуваат неговите многубројни блиски соработници, меѓу кои и жената со која рускиот лидер наводно бил во романтична врска.

Името на наводната љубовница на Путин, Светлана Кривоногих, се појавило во „Пандорините документи“, а руските медиуми пишувале дека имала дете со него.

Сајтот за истражување „Проект“, еден од ретките преостанати независни медиуми во Русија, во 2020 година тврдеше дека Светлана се спријателила со Путин додека тој бил заменик-градоначалник на Санкт Петербург. Скудните јавни докази покажуваат дека тие патувале заедно со истите авиони кога Путин дојде на власт. Три години подоцна, во март 2003 година, Светлана роди ќерка, Јелисавета „Луиза“. „Проектот“ тврдеше дека нејзиниот татко е Путин. Кремљ не коментираше, а Путин не зборува за неговиот приватен живот.

Нејзината ќерка, која сега има 18 години, предизвикала шпекулации за нејзиниот вистински татко. Таа самата признала дека е крајно слична на Путин, но одбила да потврди или негира дека Путин е нејзиниот татко.

Пандорините документи откриле дека Светлана поседува имот вреден дури 100 милиони долари, вклучувајќи луксузен имот во Монако вреден 4 милиони долари. Апартманот што го купила Кривоногих се наоѓа во луксузниот комплекс Монте Карло Стар и гледа на Средоземното Море, веднаш под познатото казино Монте Карло, познато од филмовите за Џејмс Бонд.

Светлана не е единствената жена која со години се поврзува со Путин. Истото се шпекулира и за поранешната руска гимнастичарка Алина Кабаева. Алина неодамна родила близнаци за кои многумина тврдат дека Путин им е татко.

Во мај 2019 година било објавено дека целиот кат на гинеколошката болница е испразнет со цел тајно да се породи убава гимнастичарка. „Разузнавачките служби го проверуваа секој агол од болницата пред нејзиното пристигнување, а половина од медицинскиот тим беше протеран. Раѓањето го изврши познат лекар од Италија, и тој мораше да направи царски рез”, изјавил рускиот новинар Сергеј Канев, близок до руските разузнавачки служби.

Путин и неговата сопруга Људмила, со која има две ќерки, се разведоа во 2013 година.

Европа

Моравјецки: ЕУ ни стои со пушка на главата

Објавено пред

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија дека ѝ поставува барања на Варшава ставајќи ѝ пушка на главата, а во исто време го повика Брисел да ги повлече заканите за правни и финансиски санкции доколку сака да ја реши кризата со владеењето на правото во таа земја.

Говорејќи за „Фајненшл тајмс“, Моравјецки рече дека секој потег за намалување на кохезионите фондови ќе биде пречекан со силна одмазда.

„Сметаме дека ова е веќе дискриминаторски пристап и диктат од Брисел. Но, ако ова стане уште полошо, ќе треба да размислиме за нашата стратегија“, рече Моравјецки.

Тој исто така рече дека минатонеделните разговори со лидерите на ЕУ, вклучително и со германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател Емануел Макрон и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, во кои тој го претставил главниот аргумент на Варшава дека ЕУ ги надминува своите законски надлежности, биле многу задоволителни.

Во обид да ги намали тензиите во долготрајниот спор, кој предизвика страв од излегување на Полска од ЕУ, Моравјецки вети дека ќе го распушти дисциплинскиот судски совет до крајот на годината за кој Европскиот суд на правдата утврди дека е незаконски, пишува „Фајненшл тајмс“.

Сепак, полскиот премиер предупреди дека доколку Европската комисија почне, како што рече, трета светска војна со скратување на ветените пари за Варшава, тој ќе ги брани правата на Полска со сето оружје што е на располагање.

Комисијата ѝ се закани на Полска со санкции откога највисокиот суд во земјата овој месец пресуди дека клучните елементи од правото на ЕУ се некомпатибилни со државниот устав.

Пресудата доведе до голема ескалација во правната битка во врска со промените во полскиот судски систем, кои, според владејачката Партија на правото и правдата на Моравјецки, се неопходни за зголемување на ефикасноста.

Официјален Брисел тврди дека ваквата пресуда ги загрозува независноста на судството и основните правни принципи на ЕУ, а некои членки на Унијата и делови од Комисијата веќе побараа усвојување нов механизам за условување преку кој би можеле да бидат загрозени десетици милијарди евра од годишните средства на ЕУ неменети за Варшава.

Прикажи повеќе...

Свет

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред 3 милиони години

Објавено пред

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН.

Концентрацијата на јаглероден диоксид (CO2) во 2020 година била 149 % повисока од прединдустриското ниво, се наведува во годишниот билтен за стакленички гасови на Светската метеоролошка организација (WMO).

Иако пандемијата на Ковид-19 предизвика привремен пад на нови емисии, таа нема забележително влијание врз стакленичките гасови што веќе се во атмосферата. Наместо тоа, продолжил постепениот тренд на зголемување на стакленичките гасови, што беше забележан во изминатата деценија, пишува Си-ен-ен.

„Со сегашната стапка на зголемување на концентрацијата на стакленички гасови, до крајот на овој век ќе имаме пораст на температурата, што е далеку над целите на Договорот од Париз од 1,5 до 2 Целзиусови степена над прединдустриските нивоа“, рече генералниот секретар на WMO, Петери Талас.

„Јаглеродниот диоксид останува во атмосферата со векови, а во океанот уште подолго. Последен пат ваква концентрација на СО2 на Земјата имало пред 3 до 5 милиони години кога температурата била повисока за 2 до 3 Цилзиусови степени, а нивото на морето за 10 до 20 метри повисоко од сега. Но, тогаш немло 7,8 милијарди луѓе“, додаде Талас.

Нивото на метан и на азотенен оксид исто така е на рекордно ниво, oдносно на 262 % и 123 % соодветно во однос на нивото од 1750 година.

„Мерењата на стакленички гасови се како почеток на сообраќајна несреќа. Катастрофата е сè поблиску и поблиску, но не можете да ја спречите“, вели Еуан Нисбет од Универзитетот „Ројал Холовеј“ во Лондон.

Прикажи повеќе...

Свет

Русите што се вакцинирани ќе добијат по два слободни дена

Објавено пред

Рускиот претседател Владимир Путин нареди Русите што се вакцинирани против Ковид-19 да добијат дополнителни два дена одмор, е објавено на веб-страницата на Кремљ.

За тие слободни денови нема да им се намалува платата, пренесува „РИА новости“.

На вработените постари од 60 години и на оние со хронични заболувања им се препорачува да работат онлајн берем еден месец со цел да се вакцинираат и да стекнат имунитет.

Покрај тоа, Путин нареди владата да го зголеми опсегот на тестирање на коронавирус за граѓаните, како и стапката на вакцинација.

Владата исто така има задача да купи и да доставува до регионите лекови потребни за третман на ковид-пациентите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Баравме лекари за да се стави вода во апаратот за кислород, сведочи семејството на 22-годишникот што почина од корона

Семејството на 22-годишното момче од Битола, кое почина како последица на коронавирусот, преку писмо се обрати од министерот за здравство,...

Свет2 часа

ОН: Толку високо ниво на јаглероден диоксид на Земјата имало пред 3 милиони години

Концентрацијата на стакленички гасови во атмосферата повторно достигна рекордно ниво, се вели во денешниот извештај на ОН. Концентрацијата на јаглероден...

Македонија4 часа

Антикорупциската сѐ уште чека одговори од Обвинителството за ДУП-от кај „Холидеј ин“ и тендерот на ДИК

Обвинителството сѐ уште не ѝ одговорило на антикорупциската комисија по иницијативите за кривична одговорност во однос на лицата што учествувале во детаљниот...

Топ4 часа

Тешка сообраќајна незгода во Битола помеѓу автомобил и мотор управуван од дете

Две малолетни деца се повредени во сообраќајната несреќа во Битола што се случи помеѓу автомобил и мопед. Едното од децата...

Македонија5 часа

(Видео) Ковачки: Во злосторничката група полицајци директно вмешани луѓе на Спасовски

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека полицајци на Заев и Спасовски договарале малтретирање граѓани за изборната кампања. Од партијата објавија докази дека група...

Свет6 часа

Ранетиот режисер открива детали за трагедијата на снимањето

Алек Болдвин вежбал да вади револвер од футролата по што го вперил во камерата за време на пробата на снимањето...

Свет7 часа

Колумбискиот наркобос не користел телефон и соработувал со криминалци од Балканот

Колумбискиот главен наркобос Даиро Антонио Усуга, познат по прекарот Отониел, кој беше уапсен вчера, е поврзан со балкански трговци со...

Свет8 часа

Тедрос: Пандемијата нема да се доведе до крај додека не заврши во целиот свет

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аденон Гебрјесус, изјави дека пандемијата на Ковид-19 е далеку од завршена. „Ги имаме...

Регион18 часа

Словенечкиот премиер и министерот за одбрана добија писма со смртна закана

Словенечкиот премиер Јанез Јанша добил пратка со закана за смрт за нему и неговото семејство, а слична закана добил и...

Регион21 час

Ердоган протерува десет амбасадори

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе протера десет западни амбасадори, меѓу кои седум членки на НАТО. Во...

Македонија22 часа

16 починати и 227 новозаболени од Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.595 тестирањe,...

Топ23 часа

Тела на починати мигранти пронајдени во гевгелиско

Тела на две починати лица, најверојатно мигранти, вчера биле пронајдени на местото викано „Јаворица“, атар на с.Миравци, гевгелиско. По овластување...

Регион1 ден

Српски виролог: Ковид – пропусниците треба да важат 24 часа, а не само по 22 часот

Ковид – пропусниците во Србија се воведени доцна и неправилно бидејќи треба да важат 24 часа, а не само од...

Регион1 ден

Брнабиќ откри дека било планирано убиство на Вучиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави дека било планирано убиство на претседателот на Србија, Александар Вучиќ. Според неа, атентатот бил...

Свет1 ден

Во Кина вакцинирани 75 отсто од населението

Кина досега целосно вакцинираше 75,6 отсто од своето население против коронавирусот, изјави портпаролот на Националната здравствена комисија Ми Фенг. „Околу...

Топ1 ден

Автомобил излета од патот кај Ласкарци, едно лице загина, тројца тешко повредени

Едно лице загина, а три се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила на автопатот Тетово – Скопје. Според...

Македонија2 дена

Во Македонија 482 нови случаи на коронавирус, 12 починати

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 482 нови случаи на коронавирус, а 12 лица починаа, информира Министерството за...

Македонија2 дена

Мицкоски за Бугарија: Ние нема да им ветуваме сѐ и сешто

Ние нема како Заев да ги вовлекуваме во некои непринципиелни односи ветувајќи им се и сешто, од нас може да...

Македонија2 дена

(Видео) Заев најави дека во вториот круг СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери

Премиерот Зоран Заев кажа дека во вториот круг од локалните избори СДСМ ќе ги поддржи кандидатите на своите коалициски партнери....

Свет2 дена

Русија се соочува со рекорден број починати и заболени со коронавирус – Путин донесе построги мерки

Во Русија, петти ден по ред, е поставен нов рекорд, 1.075 починати од Ковид-19 и 37.678 нови инфекции во изминатите...

Досие