Контакт

Свет

„Гардијан“: Макрон испраќа воени бродови на Медитеранот поради турските агресии

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон, одлучи да размести воени фрегати во источниот Медитеран поради растење на тензиите меѓу Атина и Анкара за регионалните енергетски резерви.

Грчкиот премиер, Киријакос Мицотакис, ја поздрави одлуката на Франција.

Како што пренесува „Грик репортер“, француските бродови заедно со грчките и кипарските ќе учествуваат во воените вежби.

Односите меѓу Грција и Турција, кои се влошија поради настојувањата на Анкара да ископува нафта на Медитеранот, во близина на брегот на Кипар, но и спорниот поморски договор меѓу Турција и Либија, предизвикаа вклучување на меѓународниот аларм, пишува „Гардијан“.

„Единствениот начин за ставање крај на несогласувањата во источен Медитеран е преку меѓународната правда“, рекол Мицотакис по разговорите во Париз со францускиот претседател Макрон.

Тој ги опишал француските бродови како гаранција за мирот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Француски тинејџер уапсен поради пофалби за обезглавувањето на професорот

Објавено пред

Француската полиција уапси 16-годишник во комуната Лур откако тој објавил пораки на социјалните мрежи во кои ги фалел постапките на чеченскиот исламски терорист кој го обезглави професорот Самуел Пети, пренесува „Фигаро“.

Обвинителството во Весул објави дека средношколецот бил приведен во неделата откако ја искажал својата поддршка за терористичкиот напад на 20 октомври, само неколку дена по убиството Пети.

Според извештајот на „Фигаро“, тинејџерот напишал: „Секој неверник кој сака да го извалка исламот заслужува да ја има истата судбина како Пети. Алаху Акбар“.

Обвинителот на Весул, Емануел Дупик, не појасни на која мрежа на социјални медиуми е објавена пораката, но рече:

„Средношколецот ги призна фактите. Сега знаеме дека секоја порака објавена на Интернет може да има последици. Значи, треба да има системска пресметка со овој вид пораки“, додаде тој.

Обвинителот исто така откри: „Изгледа дека станува збор за личност која е преобратена и радикализирана, но нема муслиманско потекло“.

Таткото на ученик во класот на Пети, повикал на кампања против професорот пред неговото убиство. Подоцна беше откриено дека таткото, идентификуван како Брахим Чнина, бил во директен контакт преку „ВатсАп“ со терористот кој го уби Пети, 18-годишниот бегалец од Чеченија, Абдулах Анзоров.

Чнина и друг познат исламист, Абделхаким Сефриуи, кој исто така учествуваше во кампањата на социјалните мрежи против Пети, беа уапсени по убиството.

По терористичкиот напад, владата на претседателот Емануел Макрон вети дека ќе ги затвори исламистичките џамии и исламистичките групи и уапси десетици луѓе поради пофалби за терористичкиот напад.

Еден човек, затвореник во затвор во Амиен, беше осуден на осум месеци откако го пофалил убиството на другите затвореници, велејќи им: „Добро за него, тој (терористот) добро ја заврши работата; стој понастрана од мојата религија, од мојот пророк“.

Прикажи повеќе...

Европа

Пандемијата ќе ја чини Австрија 54 милијарди евра

Објавено пред

Австрискиот фискален совет пресмета како последиците од корона-кризата ќе влијаат на буџетот оваа и следната година.

Според тие процени, само оваа година пандемијата ќе чини 34,6 милијарди евра, а во 2021 година уште 19,2 милијарди евра.

Процената на Фискалниот совет се заснова на претпоставката дека следната година ќе има позитивен развој.

Товарот од 53,8 милијарди евра по буџет за овие две години ги вклучува трошоците за стимулативни мерки, како и последиците од економскиот пад.

Претседателот на Фискалниот сојуз, Мартин Кочер, рече дека е на мислење дека треба да се избегнува „заклучување“ како што беше на пролет.

Во исто време, тој предупреди дека растечкиот број на новозаразени има негативно влијание врз економските активности.

Според Фискалниот совет, последиците од пандемијата ќе се чувствуваат до 2024 година.

Прикажи повеќе...

Регион

Влошена состојбата на митрополитот Амфилохије, чувствува болки во градите

Објавено пред

Црногорско-приморската митрополија соопшти дека митрополитот Амфилохије кој е во болница поради Ковид-19 дише малку потешко и чувствува болка во градите.

Тоа било утврдено за време на утринската медицинска проверка.

Според здравствените служби, тој не е поврзан со респиратор, но и натаму го користи режимот на неинвазивна вентилација, што значи дека белите дробови нормално ја извршуваат својата функција.

„Сите анализи беа направени веднаш. Снимката покажа дека причина за отежнато дишење и болката е појавата на воздух во средниот дел на градниот кош, што често се јавува во ситуации кога пациентот има чувствителни бели дробови поради времетраењето на воспалението, што е речиси неизбежно кога станува збор за постари пациенти“, објасниле од болницата.

Сепак, скенерот на белите дробови и белодробните артерии покажал дека нема тромбоза, а бронхоскопскиот наод потврдил дека дишните патишта се чисти.

„Во наредниот период, како и досега, редовно и детално ќе известуваме за сите промени во врска со здравствената состојба на митрополитот Амфилохије, кој од 6 октомври е на болничко лекување поради тешкотии предизвикани од коронавирусот“, соопштиле од болницата.

Митрополитот има 82 години и спаѓа во ризичната група на пациенти.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија26 минути

За Заев е неприфатливо тоа дека македонскиот јазик извира од бугарскиот

Премиерот Зоран Заев изјави дека не се прифатливи некои од сигналите што доаѓаат од Бугарија. „Не е прифатливо“, изречно рече...

Македонија32 минути

Пендаровски: До овој момент не се размислува за полициски час каков што имавме

Претседателот Стево Пендаровски по денешната седница на Советот на безбедност изјави дека во овој момент не се размислува за полициски...

Македонија2 часа

Спасовски пренесен на Инфективната клиника во Скопје

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вчеравечер е хоспитализиран на Клиниката за инфективни болести во Скопје. Согласно протоколите, тој со...

Економија4 часа

АЕК ќе спроведува физибилити-студија за влијанието на 5Г-мрежата врз здравјето на луѓето

Агенцијата за електронски комуникации набргу ќе распише меѓународен тендер за избор на компанија што ќе изработи физибилити-студија за влијанието на...

Македонија4 часа

Задолжителна самоизолација од закажувањето тестирање на Ковид-19, казните се 50 евра

Со новите законски измени самоизолацијата е задолжителна при тестирање на Ковид-19 од закажување на тестот или самото тестирање, па сè...

Свет4 часа

Во нападот во Ница убиени три лица, една жена е обезглавена

Во нападот што се случи во Ница, за кој се сомнева дека е терористички, убиени се три лица со нож,...

Македонија6 часа

МОН најави реформа на учебниците по честите реакции за грешки и стереотипи во нив

Министерството за образование и наука формира работна група која развива концепт за целосна и суштинска промена на учебниците за основно...

Македонија6 часа

Стапија во сила новите мерки – забрането е групирање по 22 часот, казната е 500 евра

Од денеска забрането е групирање на отворено на повеќе од четири лица по 22 часот, а казната за непочитување на...

Свет7 часа

Едно од ретките места во светот без коронавирус ги забележа првите два случаја

Маршалските Острови, едно од последните места во светот каде што немаше коронавирус, ги забележаа првите два позитивни случаја, пишува Би-би-си....

Македонија7 часа

Од денеска маските се задолжителни на отворено

Собранието синоќа со 53 гласови „за“, 26 воздржани и ниту еден глас против ги изгласа измените во Законот за заштита...

Македонија7 часа

Седница на Советот за безбедност за состојбата со коронавирусот во Македонија

Во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“, со почеток во 11 часот, ќе се одржи седница на Советот...

Европа17 часа

(Видео) Од петок карантин во цела Франција

Францускиот претседател Емануел Макрон прогласи каратин од петок што ќе трае најмалку до 1 декември. „Бранот се рашири низ цела...

Македонија18 часа

Славјанка Петровска позитивна на коронавирус, качила температура додека била на седница во Собранието

Актуелната пратеничка во Собранието од СДСМ и поранешна дополнителна заменичка на министерот за внатрешни работи во техничката влада Славјанка Петровска...

Македонија18 часа

Во Скопје рекорден број новозаразени, Аеродром надмина 700 активни случаи

Во Скопје во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 422 нови случаи на Ковид-19, а во тој период починале тројца...

Македонија19 часа

Рекордни 870 нови случаи на коронавирус во Македонија, починаа 14 лица

Во последните 24 часа во Македонија 14 лица починаа од коронавирус, а потврдени се 870 нови случаи од  2.647 тестирања,...

Свет21 час

Германија воведе строги мерки: рестораните, кината и баровите ќе бидат затворени 4 недели

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денеска дека германските власти се согласиле на четиринеделен делумен карантин. Во овој временски период затворени...

Македонија24 часа

МОН го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение

Министерството за образование и наука го повлече учебникот по македонски јазик за петто одделение поради несоодветна и дискриминирачка содржина. „Во...

Македонија1 ден

Пауновски: Нови вработувања ќе има в година, дотогаш ќе се снаоѓаме

Државниот пазарен инспекторат добил од Владата ветување дека в година ќе им бидат одобрени бараните 20 нови вработувања. Директорот на...

Македонија1 ден

Поради контакт со Спасовски, само едно лице е во изолација

Државниот санитарен и здравствен инспекторат издал само едно решение за изолација на лице што било во контакт со министерот за...

Македонија1 ден

Пожарникарите протестираа пред канцеларијата на Шилегов

Пожарникарите на мирниот протест пред канцеларијата на градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, порачаа дека не се откажуваат од своето барање...

Досие