Контакт

Свет

ГАСИМ: Шпекулациите ги следат бродовите на НВО и ги насочуваат мигрантите кон нив

Објавено пред

Германскиот центар за анализи и стратегија за илегална миграција (ГАСИМ) тврди дека шверцерите на луѓе во Северна Африка активно ги следат бродовите на НВО за транспорт на мигранти и ги испраќаат мигрантите кон нив, се вели во извештајот објавен на нивната веб-страница.

Агенцијата, со седиште во Потсдам, анализира информации за илегалната миграција и шверцот за неколку федерални власти, вклучувајќи ги федералната Канцеларија на криминалистичката полиција, федералната полиција, федералната Канцеларија за миграција и бегалци и федералната Канцеларија за заштита на Уставот.

Интерниот извештај на ГАСИМ, до кој дошол германски „Ди велт“, тврди дека шверцерите во Либија се свесни за враќањето на НВО за транспорт на мигранти во либиската зона за пребарување и спасување (САР) во последните неколку недели.

„Во присуство на невладините бродови забележани се концертирани поаѓања од Либија. Според бегалците и мигрантите, шверцерите ја користат функцијата за следење разни веб-страници за да ја утврдат локацијата на бродовите на НВО и во одделни случаи ги контактирале користејќи сателитски телефон“, се наведува во извештајот.

Извештајот ги поткрепува претходните обвинувања на италијанските обвинители во 2017 година дека невладините организации работеле директно со шверцерите на луѓе во Либија за да им помогнат при транспортот на мигрантите во Европа.

Од ГАСИМ велат дека бродовите на НВО донеле повеќе од две третини од мигрантите што пристигнале во првите два месеца од годинава пред избувнувањето на пандемијата на коронавирус, во Италија и на Малта.

Во првите два месеца бројот на мигранти во Италија се зголеми за 948 отсто во однос на претходната година кога популистичкиот сенатор Матео Салвини беше министер за внатрешни работи на Италија и спроведе строга политика за исфрлање на бродовите на НВО од италијанските пристаништа.

Извештајот на ГАСИМ тврди дека многу мигранти се обиделе да преминат во Европа, дури и без присуство на бродовите на НВО.

„И покрај отсуството на бродовите на НВО, повеќе од 800 мигранти сами стигнаа на италијанскиот остров Лампедуза на крајот од април и почетокот на мај или беа земени од туристички и комерцијални бродови во зоната на малтешки САР“, велат тие.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

(Видео) Протести против корона-мерките во Израел и големи судири со полицијата

Објавено пред

Гневот поради воведените мерки за да се спречи ширењето на коронавирусот во Израел се излеа на улиците. Во Ерусалим имаше судири меѓу незадоволните граѓани и полицијата, летаа камења, а улиците беа блокирани.

Демонстрантите во Ерусалим ги гаѓаа возилата во движење со камења и ги блокираа улиците со контејнери за ѓубре за време на немирите во вторникот, објавија локалните медиуми. Се тврди дека полицијата користела водени топови за да ги растера демонстрантите, а неколкумина се уапсени.

Слични немири се пријавени и во други израелски градови. Стотици демонстранти во Бет Шемеш фрлале камења и јајца кон полицијата, што резултирало со апсење на три лица.

Во Израел е на сила за третото затворање на национално ниво. Мерката важи до недела, но владата сè уште нема објавено план за постепено укинување. Здравствените власти предупредија дека мерките за ублажување можат да бидат бавен процес поради новите видови на вирусот кои се шират низ Израел, пренесува РТ.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Русија открина ќелија на терористичката Хизб-ут Тахрир

Објавено пред

Руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) откри тајна ќелија на терористичката организација Хизб-ут Тахрир, која е забранета во Русија, во регионот Калуга, пренесува ТАСС.

„Агентите на Федералната служба за безбедност и на Националната гарда открија тајна ќелија на меѓународната терористичка организација Хизб-ут Тахрир (забранета од Врховниот суд на Русија во 2003 година) во регионот Калуга“, се вели во соопштението.

Според ФСБ, припадниците на ќелијата вршеле активности со кршење на рускиот Устав, засновани врз идејата за создавање на т.н. глобален калифат, уништување на секуларните јавни институции и насилно уривање на сегашната влада.

„Тие ширеа терористички идеи меѓу жителите на регионот на тајни состаноци и врбуваа локални муслимани во своите редови“, додава ФСБ.

Во домовите на притворените осомничени биле запленети голема количина забранети пропагандни материјали на Хизб ут-Тахрир, опрема за комуникација и дигитални уреди за складирање.

Покрената е кривична истрага.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Бил Гејтс: Испораката на вакцини за посиромашните земји ќе доцни од 6 до 8 месеци

Објавено пред

Посиромашните земји во најдобар случај ќе доцнат од 6 до 8 месеци во набавката на вакцини против Ковид-19 во споредба со побогатите земји, процени денеска филантропот Бил Гејтс.

Во интервју за „Ројтерс“, Гејтс вели дека дистрибуцијата на вакцини е исклучително голем проблем кој прави притисок врз глобалните институции, владите и производителите на лекови.

„Секој политичар е под притисок да се избори да ја донесе својата земја на почетокот од редот“, вели Гејтс.

Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс досега вети 1,75 милијарди долари за борба против пандемијата, вклучително и во рамките на програмата „Ковакс“ за правична дистрибуција на вакцините, водена од Светската здравствена организација (СЗО).

„Ковакс“ до крајот на годината планира да дистрибуира 2,3 милијарди дози вакцини, од кои 1,8 милијарди дози се бесплатни за сиромашните земји. Надежите се дека првите испораки ќе бидат реализирани во февруари.

Гејтс вели дека дистрибуцијата на вакцини преку „Ковакс“ првично ќе биде скромна.

Тој во писмо ги објавуви приоритетите на фондацијата, изразувајќи надеж дека луѓето што живеат во побогатите земји до крајот на годината ќе бидат сведоци на крај на пандемијата и враќање на нормалниот живот, под услов вакцинацијата да опфати 70 до 80 проценти од населението.

Додава и дека пандемијата резултира со нешто добро односно значително забрзување во развојот на вакцини.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија42 минути

МВР за „Јавна соба“: Жртвите да пријават злоупотреби

„Секторот за комјутерски криминал и дигитална форензика при МВР презема мерки за расчистување на случајот. Го повикуваме секој граѓанин кој...

Македонија2 часа

По една година одново актуелна групата „Јавна соба“ – илјадници членови споделуваат експлицитни фотографии oд девојки

Една година по обелоденувањето на скандалот „Јавна соба“ за групата на социјалната мрежа „Телеграм“, каде илјадници членови споделуваа експлицитни фотографии...

Економија2 часа

Туристичко-угостителската комора бара финансиска помош и протоколи за работа

Финансиската помош која се обезбедува за поддршка на реалниот сектор да има континуитет, како и да се обезбедат протоколи за...

Македонија3 часа

Здружението на директори од основните и средните училишта со поддршка на реформите

Текот на наставата во второто полугодие и реформските процеси во образованието беше тема на разговорот со Здружението на директори од...

Македонија3 часа

Непроспиена ноќ во Маврово, почувствувани пет земјотреси

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје рано утринава регистрира серија од земјотреси чии епицентри се наоѓаат на 50 километри југозападно...

Европа5 часа

Зaпaден Балкан на листата на шест итни приоритети на новата администрација на САД и на Германија

Западен Балкан е на списокот на заедничките надворешнополитички приоритети на новата американска администрација и на Германија, беше истакнато во телефонскиот...

Свет5 часа

Мадуро промовира капки од мајчина душица како чудотворен лек против Ковид-19

Венецуелскиот претседател Николас Мадуро промовира „чудотворен лек“ за кој тврди дека лечи од Ковид-19 без несакани ефекти. Британските медиуми пренесуваат...

Свет5 часа

Бајден и Путин договорија продолжување на договорот за нуклеарното оружје

Претседателот на САД, Џо Бајден, и рускиот претседател Владимир Путин договорија продолжување на договорот околу контролата на оружјето. Тие во...

Македонија6 часа

Земјотрес во Маврово со јачина од 3,6 степени

Земјотрес со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала е почувствуван изутринава во 7:44 часот во подрачјето на Гостивар. Според...

Свет17 часа

Прв телефонски разговор меѓу Путин и Бајден

Новиот американски претседател, Џо Бајден, денеска го одржал првиот телефонски разговор со својот руски колега, пренесе Белата куќа, додавајќи дека...

Македонија21 час

21 починат и 444 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 444 нови случаи на...

Топ21 час

Поранешниот прилепски градоначалник осомничен за криминал со државно земјиште

Против поранешниот градоначалник на Прилеп, Маријан Ристески, и уште осум лица, како и против две правни лица, поднесена е кривична...

Европа22 часа

Меркел бара затворање на границите и забрана за патување, пишуваат германските медиуми

Германската канцеларка, Ангела Меркел, за време на состанок на раководството на Христијанско-демократската унија (ЦДУ) се заложила за можност за целосна...

Македонија1 ден

ИЈЗ: Намалување на бројот на нови случаи и на починати

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 18 до 24 јануари 2021, тестирани се вкупно 11.036...

Свет1 ден

СЗО: Нови совети во врска со лекувањето на Ковид-19, тимот во Вухан започнува со работа

Светската здравствена организација (СЗО) денес ги издаде најновите совет до клиничарите за лекување  пациенти со Ковид-19, вклучувајќи ги и оние...

Европа1 ден

(Видео) Германија: Маж со нож бодел луѓе на улица, има ранети

Германската полиција соопшти дека еден човек со нож нападнал и ранил неколку лица во градот Франкфурт пред властите да го...

Европа1 ден

Бразилскиот вид на Ковид-19 пристигна во Италија, вирусолозите предупредуваат дека вакцината не е ефикасна против него

Болница во градот Варезе, во регионот на Ломбардија, лекува лице на кое му е дијагностициран првиот случај во Италија на...

Македонија1 ден

Семејство завеано во викендичка на Попова Шапка, без струја и без храна

Четиричлено семејство од Скопје останало заглавено во викендичка на Попова Шапка, бидејќи поради големите снежни навеви пристапот бил отсечен. За...

Македонија1 ден

Филипче: Ја разгледуваме можноста за набавка на вакцини од Кина

Владата ја разгледува можноста за набавка на вакцини од Кина. Како што соопшти министерот за здравство, Венко Филипче, во моментот...

Европа1 ден

Меркел: Ситуацијата со коронавирусот ни избега од контрола

Германската канцеларка Ангела Меркел призна дека ситуацијата во земјата, во борбата против коронавирусот, им избегала од контрола на властите. Според...

Досие