Контакт

Свет

Германија воведува четиридневна недела за исти плати: Експериментот започнува на 1 февруари

Објавено пред

Германските компании од 1 февруари ќе воведат експериментална четиридневна работна недела и ќе ја мерат продуктивноста на работниците.

dobivaj vesti na viber

Експериментот во кој ќе има 45 компании ќе трае шест месеци, а вработените ќе ги задржат сегашните плати и покрај намалениот број работни часови, пишува Блумберг. Целта на овој експеримент е да се провери дали тврдењата на синдикатите дека луѓето кои работат помалку не само што се посреќни или поздрави туку се и поефикасни на своите работни места.

„Апсолутно сум убеден дека инвестирањето во нов бизнис се исплати бидејќи ја зголемува благосостојбата и мотивацијата, а со тоа и ефикасноста“, рече Сорен Фрике, ко-основач на фирмата за планирање настани Solidsense, една од 45-те фирми кои ќе бидат дел од студијата.

„Четиридневната недела, ако функционира, нема да не чини ништо на долг рок“, додава тој.

Проектот нагласува поширока промена што се случува на германскиот пазар на труд, каде што недостигот на квалификувани работници врши притисок врз фирмите да ги пополнат своите редови. Недостигот, заедно со високата инфлација, ги охрабри работниците во сите индустрии да бараат повисоки плати и да ја зачуваат флексибилноста и независноста што ги стекнаа за време на пандемијата.

Нерамнотежата ги подгрева тензиите меѓу работодавците и работниците. Германските машиновозачи во моментов штрајкуваат шест дена, тие бараат од Дојче бан да го намали неделното работно време од 38 на 35 часа без намалување на платите.

Синдикатот на вработените во градежниот сектор бара зголемување од 20 отсто за голем дел од своите работници, од кои вкупно се околу 930.000. Некои економисти предупредуваат дека овој потег може да ја поттикне инфлацијата.

Според минатогодишното истражување на индустриските лоби, половина од германските компании барем делумно не можат да ги пополнат слободните работни места. Софтверскиот гигант SAP SE престана да бара универзитетски дипломи од кандидатите за работа во 2022 година, додека гигантот за недвижнини Vonovia SE минатата година ангажираше луѓе од Колумбија за да се справи со недостигот на работна сила.

Блумберг пишува дека проблемот може само да се влоши. До 2034 година, повеќе од седум милиони луѓе ќе го напуштат германскиот пазар на труд поради комбинација на пад на наталитетот и стареење на населението.

„Можам да се вмешам и да се позиционирам како модерен работодавец или едноставно да кажам дека сите мораме да работиме понапорно и да дојдеме во ситуација кога веќе нема да има кој да работи за мене“, објаснува Хенинг Ропер, извршен директор на Eurolam.

Нискиот ентузијазам на работниците ја чини глобалната економија 8,1 милијарди евра годишно, или девет отсто од светскиот БДП, според истражувањето на Галуп.

Експериментот го води новозеландската непрофитна организација 4 Day Week Global и вели дека работниците кои ќе работат помалку за иста плата во текот на студијата треба да останат барем исто толку ефикасни, па дури и поефикасни.

Покрај зголемената продуктивност, се очекува фирмите да имаат корист од намалувањето на скапото отсуство од работа поради стрес, болест и исцрпеност. Во 2022 година, Германците пропуштиле просечно 21,3 дена од работа, што резултирало со загуба од неверојатни 207 милијарди евра, покажуваат податоците на Федералниот институт за здравје и безбедност при работа.

Поддржувачите на овој експеримент истакнуваат дека новитетот би можел да привлече нов кадар во Германија, земја која според Евростат веќе има најголем удел на хонорарно вработени во ЕУ.

Иако Германија има далеку најголемо економско производство во Европа, недостатокот на инвестиции во иновации и дигитализација спречи зголемување на продуктивноста. Без подобрувања во овие области, малку е веројатно дека германските работници би доживеале значително зголемување на продуктивноста едноставно со намалување на работното време, според Енцо Вебер, економист во Институтот за истражување на пазарот на труд во Нирнберг.

Со него се согласува и економистот на Блумберг, Мартин Адемер, кој вели дека ефикасноста на час ќе се зголеми, но тоа зголемување нема да го компензира намалувањето на часовната плата.

Министерот за финансии е против кој вели дека е против економскиот раст и напредок на државата
Кристијан Линднер, германскиот министер за финансии и член на Слободната демократска партија, ја критикуваше одлуката на германските компании, велејќи дека пократката работна недела ќе го загрози економскиот раст и напредок на Германија.

Но, поборниците на идејата велат дека претходните студии во САД и Канада покажале дека е можно зголемување на ефикасноста. Работниците пријавиле општо подобрување на нивното здравје, а ниту една компанија не се вратила на петдневната работна недела.

Британија имала сличен експеримент во кој учествувале 61 компанија, имале добри работни перформанси, а боледувањето се намалило за 65 отсто. Португалија, исто така, околу 20 отсто од работниците рекле дека се чувствуваат подобро и подобро спиеле.

Блумберг додава дека Белгија стана првата европска земја која нуди опција за четиридневна работна недела, но со еднаков неделен час.

Регион

При гласањето за резолуцијата за Сребреница најмалку се гласаше за природата на злосторството, вели Дачиќ

Објавено пред

Потпретседателот на Владата на Србија и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ оцени дека многу земји разбрале дека воопшто не станува збор за злосторства, ниту за грижа за муслиманите или Бошњаците, туку дека се работи за политизирање на прашањето.

dobivaj vesti na viber

„За време на гласањето на резолуцијата за Сребреница во Генералното собрание на ОН, многу земји сфатија дека воопшто не станува збор за злосторства, ниту за грижа за муслиманите или Бошњаците, туку дека се работи за политизирање на прашањето“, рече потпретседателот на Владата на Србија и министер за  внатрешни работи Ивица Дачиќ, во изјава за РТС.

Дачиќ изјави дека смета оти при гласањето за резолуцијата за Сребреница во четвртокот најмалку се гласало за природата на злосторството.

„Тоа е суштината зошто има толку мал број гласови за резолуцијата. Кога велам толку мал, мислам на бројот што го очекуваа. Тие се занимаваа со тоа што веќе имаат обезбедено две третини од оние кои би гласал за, што можеби беше точно во моменти додека Србија не се вклучи во целата акција“, рече Дачиќ.

Прикажи повеќе...

Свет

Столтенберг ги повика сојузниците да ги укинат ограничувањата за употреба на оружје од страна на Украина против Русија

Објавено пред

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги повика сојузниците да ги укинат ограничувањата за употреба на оружје од страна на Украина за да напаѓаат воени цели во Русија.

dobivaj vesti na viber

„Мислам дека дојде време сојузниците да размислат дали да укинат некои од ограничувањата што ги воведоа за употребата на оружјето што и го донираа на Украина“, рече Столтенберг во интервју за  „Економист“, потсетувајќи на борбите во регионот Харков. „Лишувањето на Украина од можноста да го користи ова оружје против легитимни воени цели на руска територија во голема мера ја комплицира нејзината одбрана“, нагласи тој.

Генералниот секретар изјави дека Русија води агресивна војна и Украина има право да се брани. „И тоа вклучува удари цели на руска територија“, објасни тој, истакнувајќи дека некои сојузници веќе ги укинаа таквите ограничувања и „време е другите сојузници“ да размислат за тоа.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ: Најмногу вложив во односите со нашите браќа Македонци, ме погоди што Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Објавено пред

Претседателот на Србија Александар Вучиќ при синоќешното гостување на ТВ Прва го коментираше гласањето на резолуцијата за Сребреница, но и претставниците на црногорското владејачко мнозинство кои во собраниска процедура го доставија предлогот за резолуција за геноцидот во Јасеновац.

dobivaj vesti na viber

„Црна Гора никогаш нема да донесе закон, резолуција или декларација за геноцидот во Јасеновац. Нема да го донесат, самите кажаа, но сами го кажаа мислејќи дека ќе купат два дена околу Сребреница и тогаш сите ќе го заборават “, убеден е Вучиќ.

„Ви кажувам однапред и подготвен сум да се извинам ако не биде така и најсреќен би се извинил, но за жал нема да има потреба да се извинувам“, продолжи тој.

Вичиќ истакна дека „најодвратно му било однесувањето на Црна Гора“ во однос на Резолуцијата за Сребреница.

„Не ме разочараа, бидејќи тоа го очекував. Му реков на Спајиќ (премиерот на Црна Гора) дека не мора да ме залажуваат, дека знам дека ќе гласаат. Нема да им испратиме протестна нота дури и затоа што гласаа дека сме геноцидни.“ изјавил српскиот претседател,.

Тој изјави дека „посилно го погодила Северна Македонија“.

„Најмногу вложив во односите со нашите браќа Македонци, но тоа не е фер. Испадна дека Грција има повеќе кичма од Скопје, и тоа е точно. Црна Гора не ме ни погоди, ме погоди поради нашите луѓе“, заклучи тој.

Македонија гласаше за усвојување на резолуцијата за Сребреница. Нашата држава беше земја коспонзор на предлогот да се донесе резолуцијата на иницијатива на министерот во заминување Бујар Османи.

Генералното собрание на Обединетите нации во средата ја усвои резолуцијата со која 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница и се осудува негирањето на геноцидот и глорификацијата на воените злосторници. Србија се противеше на носењето на ваква резолуција.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Ангелов бара пешачки премин или изградба на кружен тек на булеварот Србија кај трговскиот центар Џевахир (ВИДЕО)

Граѓаните на скопската населба Аеродром Центарот имаат потреби кои беа упатени до Центарот за убправување со кризи (ЦУК), а кои...

Македонија4 часа

Поради реконструкција, без вода жителите на Водно, Козле, Клиничкиот центар, а во Сарај ќе има намалување на притисокот на водоснабдување

Од ЈП Водовод и Канализација известуваат за пуштање на употреба на нова водоводна мрежа во реоните Сарај и Центар. ЈП...

Македонија13 часа

Безбедно пронајдени и евакуирани граѓани од височините на Осоговските планини

Денеска, во 16.15 часот од лицето за контакт од Доброволнота спасувачка служба „Осогово“ Кочани, ЦУК добил известување дека неколку лица...

Македонија14 часа

Сиљановска Давкова со италијанскиот претседател Матарела: побарани гаранции за европските интеграции

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Италијанската Република денеска оствари средба со италијанскиот претседател Серџо Матарела. На...

Свет17 часа

Путин: Русија ќе разговара за мирот во Украина само со легитимните лидери во Киев

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека мировните преговори во Украина мора да се обноват, но дека Москва ќе соработува...

Свет18 часа

Судот во Хаг му нареди на Израел да ја прекине офанзивата на Рафах

Меѓународниот кривичен суд во Хаг денеска одлучи дека Израел мора веднаш да ја прекине воената офанзива и другите дејствија во...

Македонија19 часа

Ахмети: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите, во духот на меѓусебното почитување

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети со објава на својата Фејсбук страница го честиташе 24 мај – Денот на светите браќа...

Македонија19 часа

Мицкоски: За скоро време ќе имаме нова влада, следува ново поглавје со работа, одговорност и резултати

Првенствено ќе се посветам на она што најмногу го засега секој еден човек, а тоа е потребата за подобар живот...

Македонија21 час

Левица: Аманет да си го браниме јазикот од сите напади, денес ги има повеќе од било кога

Значајни за Македонија, но и за останатите словенски народи, Кирил и Методиј, основоположниците на словенската писменост имале единствена мисија: да...

Топ24 часа

Загина 76-годишен маж: со тракторот се превртел на патот во Кочанско

Вчера во 13.29 часот во СВР Штип било пријавено дека на локалниот пат с.Зрновци–с.Мородвис, кочанско, на коловозот се превртел трактор...

Европа1 ден

Орбан: Во Брисел во тек се подготовки за влез на Европа во војна

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека во Брисел се водат подготовки за влез на Европа во војната и додаде...

Македонија1 ден

Сиљановска Давкова по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј: Тие се наш патоказ за иднината

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. „Од...

Регион1 ден

Претседателката на Косово: Негирањето на геноцидот нема да го отвори патот за мир

Косовската претседателка Вјоса Османи на X се осврна на усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница. Османи вели дека со...

Свет1 ден

Дали имало траги од куршуми на хеликоптерот? Објавен е прелиминарен извештај за падот на авионот на иранскиот претседател

Трупот на хеликоптерот на починатиот претседател на Иран, Ебрахим Раиси, се запалил откако удрил во рид, се наведува во прелиминарниот...

Свет1 ден

САД воведува визни ограничувања за Грузијците: „Вреди за оние кои ја гушат демократијата“

Соединетите Американски Држави денеска објавија нова политика на визни ограничувања за жителите на јужнокавкаската република Грузија, откако тамошната влада го...

Европа1 ден

Пукање во Истанбул: расправија во кафуле прераснала во вооружен судир, има убиени и повредени

ТРИ лица загинаа, а пет се повредени, од кои две потешко, во пукотница што се случи синоќа во кафуле во...

Регион2 дена

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Генералното собрание на Обединетите нации денеска одржа седница на која се расправаше за резолуцијата за геноцидот во Сребреница, која беше...

Македонија2 дена

Таравари уште размислува дали ќе биде министер за здравство: „Можноста не е исклучена, но не е дефинитивна“

Арбен Таравари, еден од партнерите на коалицијата „Влен“, а кој моментно е градоначалник на општина Гостивар, сѐ уште не одлучил дали...

Македонија2 дена

Потврден 30-дневниот притвор за врховнот судија Наке Георгиев

Кривичниот совет од одделението за гонење организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје постапи по жалбата на одбраната...

Македонија2 дена

Одговорност од директорката и управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители, бара антикорупциската комисија

Државната комисија за спречување на корупцијата поведе иницијатива до сите надлежни органи за утврдување одговорност на директорката, претседателот и членовите...