Контакт

Европа

Германија официјално забрани банда блиска до партијата на Ердоган

Објавено пред

Германското Министерството за внатрешни работи ги забрани активностите на организацијата „Османен Германија“, која претежно се состои од граѓани со турско потекло на кои им се прeпишува тесната соработка со партијата АКП на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

dobivaj vesti na viber

„Ова здружение претставува голема опасност за општеството“, се вели во соопштението на Министерството за внатрешни работи.

Групата, која во својата организација и структура се угледува на моторџиската банда Hells Angels, официјално е регистрирана како боксерски клуб, а ѝ се припишувaат вмешаност во трговија со дрога, убиства, киднапирањa, подведувањa и присилна проституција.

Против осуммина членови на оваа група во тек е судски процес во Штутгарт за слични кривични дела.

Соопштението за забрана на активностите на „Османен Германија“ дојде кога претходно беа извршени претреси во просториите на здружението во целата држава.

Германскиот министер за внатрешни работи, Хорст Зехофер, најави одлучна битка против секој вид организиран криминал.

„Кој го отфрла владеењето на правната држава не може од нас да очекува каков било вид помилување“, рече Зехофер.

Според информациите на министерот за внатрешни работи на покраината Северна Рајна Вестфалија, Херберт Реул, припадниците на „Османен Германија“ употребуваат насилство и против политичките противници на турскиот претседател Ердоган, како што се членовите на Курдистанската работничка партија (ПКК).

Европа

(Видео) Пратеници во Австрија ја напуштија седницата додека се обраќаше Зеленски

Објавено пред

Австриските екстремно десничарски пратеници ја напуштија седницата на Долниот дом на парламентот за време на виртуелното обраќање на украинскиот претседател Володимир Зеленски, велејќи дека тоа е кршење на статусот на неутралност на Австрија.

dobivaj vesti na viber

Членовите на Партијата на слободата на Австрија (FPO) ги напуштија своите места кога Зеленски го започна своето видео обраќање, оставајќи мали картички на нивните работни маси со логото на партијата и порака „простор за мир“.

Партијата предупреди неколку дена претходно дека ќе организира некаква форма на протест против виртуелното обраќање на украинскиот претседател во австрискиот парламент.

„Тажно е што ФПО е единствената партија во парламентот која сериозно ја сфаќа нашата вечна неутралност, а со тоа се залага за мир“, изјави лидерот на ФПО, Херберт Кикл.

Во своето обраќање, Зеленски се заблагодари на Австрија за хуманитарната помош и помошта во проекти како што е чистењето мини, додавајќи дека „важно е да не се биде морално неутрален кон злото“.

Австрија не е дел од НАТО и не испорачува оружје на Украина. Сепак, на Украина и’ обезбеди хуманитарна помош и шлемови и заштитни елеци за цивилна употреба.

Австрискиот канцелар Карл Немер минатата недела на „Твитер“ го нагласи статусот на неутралност на неговата земја, велејќи дека иако неговата земја е воено неутрална, „разбираaт дека мора да помогнат таму каде што се случуваат неправди и воени злосторства“.

ФПО одржуваше блиски врски со Русија во минатото, а во 2016 година партијата потпиша договор за соработка со Единствена Русија, конзервативната партија која има мнозинство во рускиот парламент.

Во 2018 година, рускиот претседател Владимир Путин беше забележан во Австрија како гостин на свадбата на Карин Кнајсл, членка на ФПО и тогашна австриска министерка за надворешни работи, јавува Си-Ен-Ен.

Прикажи повеќе...

Европа

Руската амбасада: Новите членки на НАТО ќе бидат легитимна цел за Русија

Објавено пред

Руската амбасада во Стокхолм им се закани на Шведска и Финска со воена одмазда доколку тие две земји станат членки на НАТО, според „Еурактив“.

dobivaj vesti na viber

„Ако некој верува дека тоа на некој начин ќе ја подобри европската безбедност, можете да бидете сигурни дека новите членки на непријателскиот блок ќе бидат легитимна цел на руските одмазднички мерки, вклучително и воени“, соопшти руската амбасада на својот фејсбук-профил.

Амбасадата наведува и дека добива сè поголем број писма од Швеѓаните, кои ја поддржуваат Русија, но не ги објавила, пренесува „Еуроактив“.

Прикажи повеќе...

Европа

Кралот Чарлс Трети: Велика Британија и Германија заедно со Украина

Објавено пред

Британскиот крал Чарлс Трети, кој е во тридневна посета на Германија, ја пофали земјата за нејзината „исклучителна гостопримливост“ кон украинските бегалци, јавува денеска Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

За време на неговата прва државна посета како британски монарх, тој рече дека и Лондон и Берлин „стојат заедно со Украина во одбрана на слободата и суверенитетот“.

Во здравица на раскошниот државен коктел, за време на кој зборуваше делумно на германски, британскиот крал вети дека ќе ги зајакне врските со Германија, пренесе „Танјуг“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Ковачевски стигна во Белград, со Вучиќ и Брнабиќ излезе на прошетка покрај Сава

Премиерот, Димитар Ковачевски, стигна во официјална посета на Србија и заедно со неговата српска колешка, Ана Брнабиќ и српскиот претседател,...

Македонија8 часа

(Видео) Ги снема бомбите, одекнаа лажни вести за киднапирање и труење ученици, казните споро патуваат

Стивнаа бомбите во училиштата, но почнаа да одекнуваат лажни вести, кои еднакво ги вознемирија учениците, наставниците, родителите и јавноста. Казните...

Македонија11 часа

Русковска најави борба по предлогот за да ја разрешат: Не сум поразена, не се каам

Вилма Русковска смета дека не е поразена со одлуката на дисциплинската комисија со која се бара нејзино разрешување од обвинителската...

Македонија12 часа

Министерот за правда жали што се дозволило да застари предметот против Мијалков

Жалам што се дозволи да застари уште еден предмет,, Титаник 2” и тоа за ист обвинет. Ваква е реакцијата на...

Македонија13 часа

Обвинителката Трајчева за казната: Не знам како е донесена таква одлука, јас во предметот немам постапувано

Обвинителката Ивана Трајчева не ја добила одлуката со која е казнета од Комисијата за утврдување дисциплинска одговорност, а поради претресот...

Македонија13 часа

Боки 13 остана речиси без желудник; Хирургот: Пациентот е во ризична состојба, опериравме повеќе од четири часа

Повеќе од четири часа траела операцијата на Бојан Јовановски-Боки 13, кој остана речиси без желудник. Тој беше опериран од тим...

Македонија15 часа

(Видео) Најтежок облик на дискриминација утврден во две основни училишта: родители испишуваат деца за да не учат со Роми

Народниот правобранител констатирал зголемување од 20 проценти на покренати претставки за повреда на човековите права и слободи во споредба со...

Македонија17 часа

Спасовски за „бомбашите“: Има група, кога ќе имаме докази, ќе има и кривична

МВР продолжува со истрагата за откривање на лицата што се закануваа со бомби. Министерот Спасовски соопшти дека за сега не...

Македонија17 часа

Арсовска: Ниту можам ниту сакам да донесам одлука за отстапување на Универзалната, тоа ќе го направи Советот

Дали Град Скопје ќе ја отстапи Универзалната сала на Владата ќе одлучи Советот на Скопје, соопшти денес градоначалничката Данела Арсовска....

Македонија17 часа

Јовески за случајот со починатата Јана: Обдукцискиот наод го немаме, работиме со другите докази

Јавното обвинителство работи на расветлување на случајот со починатото малолетно девојче во битолската болница. Јавниот обвинител на РСМ, Љубомир Јовески,...

Македонија18 часа

Нема да се преиспитува пресудата за „Јавна соба“ од Врховен суд, барањето е одбиено

Советот за казниви дела при Врховниот суд одлучуваше по поднесените барања за вонредно преиспитување на правосилна пресуда по предметот познат...

Региони19 часа

СПЦ: Украина го прогонува православието

Српската православна црква објави дека владата во Украина врши притисок, насилство и прогон на Украинската православна црква, која е под...

Европа19 часа

Русите планираат да регрутираат уште 400.000 војници, кои ќе се борат во Украина

Британското Министерство за одбрана го објави најновиот извештај на своето воено разузнавање за ситуацијата поврзана со војната во Украина. Руските...

Македонија19 часа

Во тек е операцијата на Боки 13; Адвокатот Туфегџиќ: Интервенцијата е животозагрозувачка

Во тек е операција на Бојан Јовановски-Боки 13 во болницата „Св. Наум Охридски“ – Скопје, дознава „Макфакс“. Тој утринава бил...

Свет19 часа

(Видео) Страшни сцени од Филипините: се запали траект со 250 патници, најмалку 30 лица загинаа

Се запали траект со 250 патници и членови на екипажот, најмалку 30 лица загинаа, а седум се водат за исчезнати...

Свет20 часа

Се урнаа два воени хеликоптера во Америка, има жртви

Два хеликоптера на американската армија Black Hawk се урнаа за време на тренинг-инцидент вчеравечер во округот Триг, Кентаки, соопштија тамошните...

Свет20 часа

Прв смртен случај од беснило на Нов Зеланд

Здравствените власти на Нов Зеланд денеска соопштија дека посетител од странство починал од беснило, па на тој начин оваа болест...

Свет20 часа

Резников: Тенковска контраофанзива е можна во април или мај

Украина може да почне офанзива во април или мај, во која ќе се користат тенковите испратени од Западот, сугерира украинскиот...

Македонија1 ден

Децата на обвинителите и судиите скришум од јавноста си ги делеа дипломите

Во Врховниот суд, од страна на Академијата за судии и јавни обвинители денеска свечено беа доделени дипломите на синовите, ќерките,...

Македонија1 ден

(Видео) „Уште колку здрави деца како Јана треба да умрат“, „Сложни доктори и во петок закопуваат“, со пароли се бараше правда во Битола

Со транспаренти „Секогаш во нашите срца Јаничка“, „Формалности ни го водат здравството“, „Какви реформи“, „Сите сме Јана“, „Купена диплома слугува...