Контакт

Свет

Ги видел своите броеви и отишол до лотаријата по 340 милиони долари: неговото барање за исплата било одбиено

Објавено пред

Џон Чикс уплатил лотарија „Пауербол“ во Вашингтон, а два дена по извлекувањето, на страницата на лотаријата видел дека се извлечени точните броеви што ги избрал.

dobivaj vesti na viber

Сепак, „Пауербол“ изјави дека по грешка ги објавиле бројките кои не биле извлечени и дека нема добитник на 340 милиони долари.

По ваквиот настан Чикс решил да ја тужи лотаријата, пренесува „Дневник.хр“.

Тој вели дека бројките што ги заокружил се комбинации на родендени на членовите на семејството и други бројки од лично значење. Тој не ја гледал емисијата, но два дена подоцна видел на веб-страницата дека се испишани бројките што ги заокружил.

„Малку се возбудив, но не викав и не врескав. Се јавив на пријател кој ми рече да ги фотографирам броевите, што и го направив. Потоа отидов да спијам“, рекол Чикс, пишува „Sky News“.

Следниот ден отишол до лотаријата за да ја подигне добивката, но барањето за уплата му било одбиено, бидејќи системот не можел да го потврди тикетот како добитник. Еден од вработените му рекол „дека тикетот не е добитен тикет и дека треба само да го фрли во канта бидејќи нема да добие пари“. Наместо да го фрли во ѓубре, Чикс го задржал билетот и го тужел „Powerball“.

Адвокатот на Чикс, Ричард Еванс изјави дека постои преседан за ваква ситуација.

Минатиот ноември, лотаријата во Ајова објави погрешни броеви на „Powerball“, но луѓето кои ги имаа спорните броеви можеа да ги задржат своите награди, кои се движеа од 4 до 200 долари.

Свет

Британија наскоро ќе стави на бродовите моќни ласери: „Светот станува се’ повеќе опасен“

Објавено пред

Британското Министерство за одбрана денеска објави дека ќе инсталира ласери на воени бродови за соборување беспилотни летала од 2027 година, пет години порано од очекуваното.

dobivaj vesti na viber

Министерството објави дека ласерите ќе можат да пукаат во која било цел на небото по цена од околу 10 фунти (11,7 евра) по истрел и ќе бидат толку прецизни што ќе можат да погодат паричка од далечина од еден километар.

Претходно се очекуваше дека ласерите DragonFire ќе бидат оперативни дури од 2032 година, а тоа е долгорочна и евтина алтернатива за одбрана од дронови. Беспилотните летала можат да уништат високотехнолошки системи за оружје, а моментално се скапи за соборување. На пример, ракетите Sea Viper, кои Обединетото Кралство моментално ги користи за соборување на беспилотни летала на Хути во Црвеното Море, чинат по 1 милион фунти.

„Во сè поопасен свет, нашиот пристап кон набавките исто така се менува. Нашите сеопфатни реформи ќе ја забрзаат испораката на најновата опрема и оружје за нашите вооружени сили“, рече британскиот министер за одбрана Грант Шапс во изјавата за ласерот.

„DragonFire го прикажува најдоброто од ОК во првите редови на воената технологија и нема да се двоумиме да го ставиме во рацете на нашата војска за да се спротивставиме на заканите со кои се соочува“.

Прикажи повеќе...

Регион

Грција нуди бесплатен одмор на туристи, 25.000 луѓе имаат право

Објавено пред

Грција им нуди бесплатно патување до Родос на туристите кои мораа да го напуштат островот поради шумски пожари.

dobivaj vesti na viber

Страшните шумски пожари кои ја опустошија Грција минатата година принудија многу туристи рано да се вратат дома, пишува Daily Mail. Ова лето Грција реши да им се оддолжи и да им понуди на 25.000 луѓе речиси бесплатен одмор како компензација за нивното принудно бегство од островот Родос минатата година.

Се смета дека грчката влада прва одлучила за ваков вид на компензација. Грчките власти известија дека секој што бил евакуиран од хотел на островот и чиј одмор бил прекинат поради пожарот има право на ваучер во вредност од 500 евра за покривање на трошоците за нивниот престој на островот.

Туристите кои го остваруваат правото на компензација можат да уживаат во некој од избраните хотели на Родос во периодот до 31 мај или од 1 октомври до 15 ноември. Ова значи дека тие не можат да изберат јуни, јули, август или септември. Според официјални лица, 5.000 туристи одлучиле да ја прифатат понудата на грчката влада, а се очекуваат уште повеќе. Шемата наречена „Недела на Родос“ ја дизајнираше грчкиот премиер Киријакос Мицотакис во соработка со Министерството за туризам и хотелиерите во Родос. Најголем дел од луѓето евакуирани од Родос поради шумските пожари биле британски туристи, па оваа вест е објавена во емисијата „Добро утро Британија“ на ИТВ.

Прикажи повеќе...

Регион

Сомневања дека се карале и го поместувале телото: браќата осомничени во случајот со Данка ја кријат локацијата еден од друг

Објавено пред

Д. Д. (50) од селото Злот кај Бор е осомничен за убиството на Данка Илиќ (2), а татко му Р. Д. (73) и сега веќе починатиот брат Д. Д. (40) се осомничени дека му помогнале да го скрие телото на девојчето. Сомневања има и дека браќата се скарале при пренесувањето на телото и дека престанале да комуницираат меѓу себе поради што има многубројни нелогичности во нивните изјави за локацијата. Се истражува дали телото неколкупати го пренесувале без знаење на другиот.

dobivaj vesti na viber

Данка исчезна на 26 март во дворот во Бањско Поље. Уапсените работници на Јавното комунално претпријатие „Водовод“ С.Ј. , како и Д.Д. (50) од село Злот се сомнева дека го удриле детето со автомобил, подоцна го убиле, а потоа телото го фрлиле на депонија. Бидејќи девојчето се уште не е пронајдено, постои сомневање дека телото е преместено.

Исто така, уапсени се таткото на осомничениот и неговиот брат, кој набрзо починал од срцев удар. Д.Д. признал дека го убил детето, а неговиот брат наводно пред смртта признал дека помогнал да се пренесе телото. Но, никој од нив, како што тврдеа, не „памти“ ниту „знае“ каде е фрлено телото.

„Сè досега укажува на тоа дека браќата не ги усогласиле своите приказни или дека некои работи ги правеле одделно еден од друг. Сега се шпекулира дека во еден момент настанал конфликт меѓу осомничените, па дури и постои можност тие да го преместувале тело независно еден од друг на повеќе различни локации. Нивното однесување е сосема необјасниво. Д.Д ја донел полицијата на Брестовачки мост тврдејќи дека телото е таму, но и полицијата на таа локација не нашла трага, а истото било случајот со другиот брат. Единствено што се уште не е јасно е улогата на таткото на Р.Д. и тоа се истражува“, изјави извор близок до истрагата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 минути

(Видео) Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажа сточарот кој беше нападнат од мечка

Директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, се сретна и разговараше со повредениот Цане Србиновски, 61-годишник, жител на село Дреновци во Општина...

Македонија2 часа

Грција реагира за употребата на името Македонија во кампањата, а сѐ уште ги нема ратификувано меморандумите поврзани со преспанскиот договор

Грчките медиуми пишуваат дека Атина одблиску ги следи политичките изјави поврзани со Преспанскиот договор и употребата на името Македонија во...

Топ2 часа

МВР со детали: Непознато лице пукало од автомобил во движење во семејната куќа во Тетово

Непознато лице од автомобил во движење пукало во семејната куќа во Тетово. МВР се огласи по инцидентот што синоќа ги...

Македонија3 часа

(Видео) Пендаровски заигра оро во Кавадарци, Силјановска со коментар: „Ни се случува ‘Тешкото’“

Кандидатот за претседател од СДСМ, Стево Пендаровски, повторно се фати за оро за време на митинзите. Во Кавадарци му се...

Регион4 часа

Братот на убиецот закопан, мештаните револтирани: За неговиот гроб се знае, но каде е на Данка?“

Далибор Драгијевиќ (40) од Злот, брат на Дејан Драгијевиќ (50), кој е осомничен дека на 26 март ја уби малата...

Свет4 часа

Најтешките поплави во последните децении во Русија, евакуации и во Казахстан – „Целиот град ни е под вода“

Русија соопшти дека ситуацијата е многу напната бидејќи нивото на водата продолжи да расте во градот Оренбург и околните области....

Свет4 часа

Америка предупредува: Очекуваме ирански напад врз Израел

САД очекуваат дека ќе има напад од Иран врз Израел, но тој нема да биде од толку голем обем за...

Регион4 часа

(Видео) Голем пожар кај Нови Сад, повеќе од 10 возила на противпожарната служба се на терен

Голем пожар утрово околу 4.30 часот ја зафати населбата Бангладеш кај Нови Сад. На терен има повеќе од десет противпожарни...

Македонија4 часа

Пендаровски: Јас сум првиот претседател што постави жена за аѓутант во Армијата, прва во историјата на нашата држава

Пред граѓаните на Гевгелија, кандидатот за претседател Стево Пендаровски даде коментар на обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски...

Македонија20 часа

По завршување на истрагата, ќе продолжи реконструкцијата на Универзална, да не се шират шпекулации, рече министерката Костадиновска-Стојчевска

Министерката за култура, Бисера Костадиновска-Стојчевска, по пожарот што ја зафати Универзална сала, денеска изјави дека Министерството за култура ги чека...

Македонија21 час

Во затворот „Идризово“ се извршија претреси на повеќе простории, извести МВР

Министерството за внатрешни работи извести дека денеска под координација на ОЈО Скопје и по барање на КПУ „Идризово“, даде асистенција...

Топ23 часа

Велосипедист загина по удар од комбе во Скопје – МВР со детали за несреќата

Шеесет и осумгодишен велосипедист загина во сообраќајна несреќа во Скопје. Според информациите од МВР, несреќата се случила вчера околу 11...

Економија23 часа

Тутунопроизводителите да си ги проверат сметките, денес исплатени 1,5 милијарда денари за субвенции, порача Николовски

Денеска, на сметките на речиси 14.300 тутунопроизводители се исплатени субвенциите за реколтата од 2023 година во вредност од речиси една...

Македонија24 часа

Министерството за здравство: Поради дефект на компресорите, беа одложени елективните програми, а не итните случаи

Министерството за здравство информира дека поради дефект на еден од компресорите, во текот на два дена беше одложен елективниот програм,...

Топ1 ден

Во тек е голема полициска акција во затворот „Идризово“, извршени претреси

Во тек е голема полициска акција во затворот „Идризово“. Се вршат претреси, а од Обвинителството ја потврдуваат акцијата. „Во акција...

Македонија1 ден

Цикличен хибрид – Македонија назадува во правото и борбата против корупцијата, нотира извештајот на „Фридом хаус“

Назадување во владеењето на правото и борбата против корупцијата во Северна Македонија бележи најновиот извештај „Државите во транзиција“ (Nations in...

Регион1 ден

Телото на Данка од Србија се бара во бунари, септички јами, шахти – осомничените дале 20 погрешни локации

По исчезнувањето на девојчето Данка Илиќ (2) од Бор, припадниците на српското МВР активно трагаа по неа. Полицијата веќе во...

Македонија1 ден

Пендаровски: Мицкоски сака во исто време да биде и претседател и премиер

Кандидатот за претседател Стево Пендаровски синоќа од Квадарци порача дека 24 април ќе биде клучен датум и дека токму во...

Свет1 ден

(Видео) Експлозии одекнуваат во Украина: лансирани хиперсонични проектили, Полска и НАТО подигнуваат борбени авиони

Украинските власти известија за експлозии на североистокот, југот и на западот на земјата како дел од новиот бран руски ракетни...

Свет1 ден

Во Англија, жена што туркала количка со дете, избодена до смрт, обвинет 25-годишен човек

Полицијата обвини 25-годишен маж за убиството на Кулсума Актер, која беше избодена до смрт додека туркаше бебе во количка во...