Контакт

Свет

Голема прослава во Северна Кореја, Ким отвори нов град

Објавено пред

Со голема прослава, во која беше вклучен огномет, Северна Кореја го означи завршувањето на градежниот проект на лидерот Ким Џонг-ун, нов град во близина на светата планина Паекту, од каде што, според севернокорејските медиуми, потекнува неговото семејство.

Медиумите го опишуваат проектот како олицетворение на модерната цивилизација.

Градот Самџион е замислен како социјалистичка утопија со нови станови, хотели, ски-центри и други трговски, културни и здравствени установи, пренесува „Ројтерс“.

Севернокорејската државна агенција КЦНА наведува дека 4.000 семејства можат да бидат сместени во градот.

Портпаролот на владејачката партија, Родонг Синмун, објави фотографии на кои се гледа како Ким се смее додека ја сече лентата на церемонијата во градот, чии згради се покриени во снег.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Најмалку 13 лица загинаа во пожар во фабрика за пластика во Бангладеш

Објавено пред

Во пожарот што избувна во фабрика за пластика во близина на Дака, главниот град на Бангладеш, загинаа најмалку 13 лица, а 21 се повредени, соопшти денеска полицијата.

Полицискиот претставник Мохамед Баху Миа изјави дека пожарот избувнал во средата.

Според него, едно лице загинало на самото место, додека 12 им подлегнале на повредите во болницата.

Причината за пожарот е непозната, пренесува АП, истакнувајќи дека несреќи од ваков вид се вообичаени во Бангладеш.

Прикажи повеќе...

Свет

Киев го продолжи законот за специјалниот статус на Донбас

Објавено пред

На денешната вонредна седница, украинскиот парламент го продолжи законот за специјалниот статус на Донбас до крајот на 2020 година.

Вкупно 320 пратеници ја поддржаа одлуката, за која се потребни најмалку 226 гласови „за“.

„Членот на украинскиот закон за специјална постапка на локална самоуправа во некои области од регионите Доњецк и Луганск, ќе ја замени бројката 2019 година со 2020 година“, стои во текстот на документот што беше усвоен.

Ова значи дека законот за специјалниот статус на Донбас е продолжен на една година, до крајот на 2020 година и не се направени други измени во законот од украинските пратеници, пренесува ТАСС.

Документот стапува во сила на денот на објавувањето.

Законот за специјалниот статус на локалната самоуправа во некои области од Донецк и Луганск е на сила од 18 октомври 2014 година, а украинските пратеници веќе го продолжуваат.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Израел ќе се одржат избори по трет пат за помалку од една година

Објавено пред

Во Израел ќе се одржат нови избори, трети за помалку од една година, бидејќи ниту една партија не доби мнозинство неопходно за формирање влада.

Крајниот рок за формирање на владата истече на полноќ, при што пратениците од најголемите партии „Ликуд“ и „Сино-белите“ во средата навечер поднесоа предлог-закон за распуштање на парламентот и нови избори на 2. март, пренесе Би-би-си.

Актуелниот премиер Бенјамин Нетанјаху и неговиот главен ривал Бени Ганц не успеаја да формираат влада, иако нивните партии „Ликуд“ и „Сино-белите“ имаат освоено 32 односно 33 места, од вкупно 120 места во парламентот.

Тие не успеаја да формираат влада на национално единство, иако претседателот Рувен Ривлин ги повика да го сторат тоа.

Против Нетанјаху во меѓувреме се водат спорови за мито и измама.

Тој досега не побара од парламентот да му гарантира имунитет на судењето, но, наводно, се очекува да го стори тоа.

 

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на Општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на неговиот адвокат, Димитар Дангов, за...

Македонија1 час

СДСМ смета дека нема пречка за една изборна единица на изборите во април

Не постои пречка за една изборна единица на изборите во април, брифираат извори од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија.  СДСМ синоќа...

Македонија2 часа

В сабота ќе работат и градинките

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата....

Свет3 часа

Трамп до универзитетите: Укинете го антисемитизмот ако сакате пари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, потпиша извршна наредба за забрана на федералните фондови наменети за универзитетите и колеџите, кои дозволуваат антисемитизам....

Свет3 часа

(Видео) Се запали рускиот разорувач „Адмирал Кузњецов“, тројца повредени

Рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ се запалил додека го поправале на докот во Мурманск, при што повредени се три...

Регион5 часа

Преговорите за влада на Косово без резултати , нема договор за коалиција

Во косовското собрание синоќа се одржа уште една средба на лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти и лидерот на Демократскиот...

Свет5 часа

Санчез доби мандат за формирање влада

Шпанскиот крал Фелипе Шестти му довери на досегашниот премиер Педро Санчез мандат да се обиде да формира влада. Социјалистичката партија...

Свет5 часа

САД ја предупреди Северна Кореја да е откаже од нуклеарната програма и да избегнува провокации

САД се подготвени да бидат флексибилни во преговорите чија цел е Северна Кореја да се натера да се откаже од...

Свет5 часа

Парламентарни избори во Велика Британија – главни ривали се Џонсон и Корбин

Граѓаните на Британија денеска гласаат на вонредни парламентарни избори на кои се решава не само кој ќе управува во земјата,...

Спорт15 часа

Легендарниот шампион Леон Спинкс се бори за живот

Легендарниот шампион во тешка категорија, Леон Спинкс, се бори за својот живот во болница, потврди неговата сопруга, која побара молитви...

Регион16 часа

Уапсени двајца Срби и еден Македонец за убиството во Братислава

Во Унгарија уапсени се двајца Срби поради смртта на Никола Косаниќ (22), кој во неделата беше до смрт претепан во...

Македонија18 часа

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што...

Топ21 час

Возило излета од патот кај Дебарца и удри во пешак и паркирано возило

Синоќа на магистралниот пат Кичево – Охрид, во атарот на селото Радомирово, општина Дебарца, патничко возило управувано од Љ.В.(46) од...

Македонија21 час

Се укинува законот за зелените пазари

Со 50 гласа пратениците го подржаа предлогот на министерот за економија, Крешник Бектеши, кој побара по скратена постапка да престане...

Македонија21 час

Манчевски: Префрлањето на администрацијата во приватниот сектор нема да биде политички отстрел

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, најави дека до крајот на годината ќе ги предложи пакет-мерките за префрлање...

Македонија23 часа

Обвинителството испитува кој ги објавува аудиоснимките поврзани со „Рекет“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција оформи предмет и веќе проверува кое е лицето што ги објавува...

Свет23 часа

Австралиските пожарникари сами собираат средства за квалитетни маски за дишење

Пожарникарите во Нов Јужен Велс, Австралија, поведоа итна акција за собирање средства за набавка на подобра безбедносна опрема кога открија...

Македонија1 ден

Објавени аудиоснимки поврзани со „Рекет“: „Не знам, куферот со пари не е кај Заев“

На јутјуб-каналот U6e Big се појавија нови аудиозаписи поврзани со случајот „Рекет“. На нив се слуша глас кој личи на...

Македонија1 ден

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон. Ова го потврди досегашниот организатор Пецо Неданов, кој на „Фејсбук“ објави дека...

Свет1 ден

Разбиена мрежа на педофили, снимале силување бебиња, уапсени 33 лица во 11 земји

Заедничката акција на полициските сили во дури 11 држави доведе до апсење 33 лица осомничени за малтретирање деца, прикажување, добивање...

Досие