Контакт

Свет

Голем број тинејџери меѓу ослободените Палестинци: „Имам вртоглавица од среќа што се враќам дома“

Објавено пред

Триесет и девет палестински тинејџери и жени беа ослободени од израелските затвори во саботата откако се чинеше дека договорот за прекин на огнот беше доведен во прашање. Тие беа ослободени како дел од договорот со кој беа вратени 26 израелски заложници земени на 7 октомври. Вкупниот број ослободени Палестинци од почетокот на привремениот прекин на огнот е 78, пишува Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Еден од ослободените Палестинци, Мохамад дар-Дарвиш (17), рече дека му се врти во главата од среќа што ќе се врати дома. Размената беше одложена откога Хамас го обвини Израел дека ја менува договорената листа на затвореници што треба да бидат ослободени.

Хамас исто така рече дека нема доволно пратки со хуманитарна помош до Газа според договорот, но испораката беше извршена по посредство во последен момент на Катар и Египет.

Израел негира дека ги прекршил условите од договорот, кој денес влезе во четвртиот ден. Во саботата вечерта толпа луѓе – вклучително и некои со зелено знаме на Хамас – го поздравија автобусот со ослободените Палестинци додека се движеше низ Западниот Брег, каде што првично беа вратени затворениците.

Меѓу нив имало шест жени, а сите други биле на возраст под 18 години. Меѓу нив беше и Мохамад дар-Дарвиш, кој седум месеци беше задржан во израелски затвор под обвинение дека фрлил бомба врз војниците. Тој ги негира обвинувањата.

Во изјава за Би-би-си тој тврди дека палестинските затвореници биле малтретирани по нападот на 7 октомври. Израелската затворска служба, пак, уверува дека се однесувала кон затворениците во согласност со правилата.

Израел состави список од 300 палестински затвореници, главно тинејџери, кои се подобни за ослободување според договорот со Хамас. Повеќето од нив се во затвор и чекаат судење, а помалку од четвртина од луѓето на списокот се осудени.

Меѓу ослободените возрасни жени беше Исраа Џабис, која беше осудена на 11 години затвор во 2015 година кога нејзиниот автомобил се запали на 1,5 километар од контролен пункт на Западниот Брег. Израел обвини дека се работи за обид за бомбашки напад со автомобил и таа е осудена, но денес 38-годишната Исраа Џабис ги негира обвиненијата, а нејзиното семејство претходно тврдеше дека пожарот бил предизвикан од дефект на моторот.

Таа добила тешки изгореници на лицето кога се запалил моторот на автомобилот, но израелските затворски власти ги одбиле барањата за операција. Откога била ослободена по издржување осум години од затворската казна, таа била фотографирана како го гушка својот син Муатасим (15), кој во моментот на апсењето на мајка си имал осум години.

Некои од ослободените според договорот за прекин на огнот се затвореници кои сè уште биле деца кога биле уапсени. Мара Бејкер била осудена на осум и пол години затвор за прободување граничен полицаец кога имала 16 години.

По враќањето кај семејството во Источен Ерусалим, таа рече: „Емотивна сум, тоа е многу добро чувство“. Таа вели дека за нејзиното ослободување дознала само неколку часа пред тоа да се случи.

23-годишната Нурхан Авад издржа осум години од 10-годишната затворска казна пред да биде ослободена во саботата. Таа беше осудена за прободување со нож во Ерусалим, а полицијата ја застрела при апсењето. Нејзиниот братучед бил застрелан и убиен при апсењето.

Таа беше снимена како трча до нсвоето семејство во Западен Брег откога беше ослободена и рече дека ќе го посети гробот на својот роднина пред да се врати дома.

Друга група израелски заложници – сите жени и деца – беа ослободени од Газа во саботата вечерта. Повеќе затвореници и заложници беа ослободени во неделата како дел од договорот.

Свет

Иран ѝ испорачал на Русија околу 400 балистички ракети

Објавено пред

Иран ѝ испорачал на Русија голем број балистички ракети, јавија  британските медиуми, повикувајќи се на неименувани извори.

dobivaj vesti na viber

Тројца ирански извори изјавија дека Иран и испратил на Русија околу 400 балистички ракети со краток дострел, како што е „Золфагар“, ракета што може да погоди цели на одалеченост од 300 до 700 километри. Испораките почнале на почетокот на јануари, по состаноците од крајот на минатата година меѓу иранските и руските воени и безбедносни претставници одржани во Техеран и Москва, наведува еден од иранските извори.

Некои проектили беа доставени до Русија со бродови преку Каспиското Море, додека други беа транспортирани со авиони.

-Ќе има повеќе пратки. Дозволено ни е да извезуваме оружје во која било земја што сакаме, изјави неименуван извор близок до иранската војска.

Ограничувањата на Советот за безбедност на ОН за иранскиот извоз на ракети, беспилотни летала и друга технологија истекоа во октомври.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Трите најголеми кинески банки престанаа да примаат уплати од Русија

Објавено пред

Три од четирите најголеми кинески банки, Индустриската и Комерцијалната банка на Кина (ICBC), China Construction Bank (CCB) и Bank of China, престанаа да примаат уплати од санкционираните руски кредитни институции на почетокот на годината.

dobivaj vesti na viber

Оваа одлука е донесена поради зголемената контрола на американските власти по воведувањето на 12. пакет санкции против Русија, пишува „Москва тајмс“.

Кинеските банки почнаа да ги одбиваат сите трансфери од санкционирани финансиски институции, без разлика кој систем на плаќање се користи, SVIFT, руски SPFS или кинески CIPS.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Потресна снимка од девојче од Газа, плачејќи вели дека и недостига леб

Објавено пред

Дека состојбата со храна во Газа е критична, покажува видео објавено на социјалните мрежи на кое расплакана Палестинка вели дека и недостига леб. Исто така, девојчето вели дека нејзиниот „татко е во рајот“ и затоа не и носи леб.

dobivaj vesti na viber

„Времето го поминувам со брат ми“, вели таа.

Светската програма за храна (WFP) ја прекина испораката на „животно-спасувачка“ храна во северниот дел на Газа, велејќи дека хуманитарните конвои претрпеле „целосен хаос и насилство поради колапсот на војната“, јавува Би-Би-Си.

Агенцијата вели дека одлуката не била донесена лесно и дека нивните вработени во Газа се соочиле со пукотници и грабежи. Од декември, ОН предупредуваат на претстоен глад на северот на Газа.

WFP вели дека овие најнови извештаи се доказ за „нагло лизгање во глад и болести“.

Израелската војска им нареди на 1,1 милион палестински цивили да се евакуираат од сите области северно од Вади Газа и да бараат засолниште на југ на почетокот на копнената офанзива во октомври. Областа за евакуација го опфаќаше градот Газа, кој пред војната беше најгусто населен на територијата.

Повеќето жители ги следеа израелските наредби, но неколку стотици илјади избраа да останат или не можеа да побегнат бидејќи израелските трупи го опколија регионот и потоа во голема мера ја презедоа контролата врз упориштата на Хамас таму.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Пендаровски ќе биде претседателскиот кандидат на СДСМ, партиските тела ќе го гласаат на трети март

Актуелниот претседател Стево Пендаровски влегува во претседателска трка, извори од СДСМ потврдија за Макфакс. Оваа одлука на трети март ќе...

Македонија11 часа

Таравари сака претседателот да се избира во Собрание, а не на избори: „ДУИ да ја поддржи мојата кандидатура“

Кандидатот за претседател на Македонија од страна на албанскиот опозициски блок, Арбен Таравари ги објави целите поради коишто се вклучил...

Македонија12 часа

Стевчо Јакимовски кандидат за претседател на Македонија

Актуелниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, ќе биде кандидат за претседател на Македонија, на предлог на неговата партија, ГРОМ....

Македонија13 часа

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, ќе се одлучува на 2 март

ВМРО-ДПМНЕ објави дека на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за претстојните претседателски избори пријавена е професорката Гордана Силјановска Давкова...

Македонија14 часа

Швајцарија дозволува движење со старите пасоши, а Босна не ги признава ниту старите лични карти, рече Османи

Државите самите одлучуваат како ќе се однесуваат во однос на валидноста на македонските пасоши, појасни министерот Бујар Османи. Одговарајќи на...

Македонија15 часа

„ФЗО ниту беше известен, ниту учествуваше во организацијата за транспортот со хеликоптер“, се огласија од Фондот за Леонид

Од ФЗОРСМ се огласија преку зоопштение и велат дека од првиот момент со внимание го следат случајот на Л.И. од...

Топ16 часа

Повторно дете нападнало дете во училишен двор во Карпош – случајот е во рацете на полицијата

Мајка од Скопје пријавила во полицијата дека пред два дена, околу 21.40 часот, син ѝ бил нападнат во училиштен двор...

Македонија16 часа

„Ахмети ќе ја соопшти големата вест“ – ДУИ најави обраќање во живо на „Фејсбук“

Демократската унија за интегрцаија (ДУИ) објави дека утре во 11 часот, партискиот лидер Али Ахмети ќе им се обрати на...

Топ16 часа

Брат пукаше во сестра си и во нејзините два сина во Куманово – две од лицата починаа

Три лица беа застрелани, а двајца починаа во кумановското село Габреш. Според информациите од МВР, зад убиствата стои Д. Ѓ....

Македонија18 часа

Костадиновска-Стојчевска: Да се поништи конзерваторското решение за зградата кај Воената болница

Министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, за изградбата на висококатницата до „Воена болница“ во Скопје, информираше дека го добила Извештајот од...

Македонија19 часа

Цените за катастарските услуги удрија по џебот на граѓаните: поскапувањето не е 300 отсто, туку 90

Според претседателот на Комората на трговските друштва за геодетски работи, Никола Рибароски, најновите поскапувања на тарифниците на Агенцијата за катастар...

Македонија19 часа

Вкупно 56 потврдени случаи на голема кашлица, во следните недели се очекува зголемен број кај повозрасните

По денешниот редовен состанок на Комисијата за заразни болести, претседателот Александар Петличковски рече дека состојбата со големата кашлица е под...

Македонија20 часа

Ковачевски се извини: Ги прифаќам сите реакции, не сакам да дојде време да се случува она што се случуваше до 2016

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, присуствуваше на почетокот на градежните работи на објектот Универзална сала, каде повторно им се извини...

Македонија22 часа

„Мицкоски опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога“, велат СДСМ

„Мицкоски постојано е опкружен со луѓе поврзани со скандали со дрога. Пред неколку месеци претседателот на ДПМНЕ Христијан Мицкоски и...

Македонија23 часа

„И во последните денови од владеењето власта е брутална, сега си играат со судбината на Леонид“, вели ВМРО-ДПМНЕ

„Со СДС и ДУИ секојдневно тоне се, а цената дури и на последните денови од нивното владеење е висока, чини...

Свет1 ден

Кина остро ги критикува САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа1 ден

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет1 ден

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион1 ден

(Видео) Протест во Албанија, фрлени „молотови коктели“ врз зградата на владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа1 ден

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...