Контакт

Свет

(Видео) Грета во Давос: Ништо не направивме за климатските промени

Објавено пред

Младата активистка за борба против климатските промени, Грета Тунберг, одржа говор на годишниот собир на Светскиот економски форум, кој се одржува во Давос, Швајцарија.

Грета е најмладата учесничка на овој форум во историјата. Темата на состанокот е како деловните иницијативи за заштита на животната средина, доквалификацијата на вработените и вложувањето во обновливите извори на енергија помагаат во постигнување подобри глобални животни услови.

На панелот ќе учествува и американскиот претседател Доналд Трамп, кој утрово пристигна со авион во Швајцарија.

Јавната расправа почна со пуштање краток филм за новиот бран млади активисти во светот. Грета потоа кажала неколку информации за неверојатниот 18-месечен активизам и борбата против климатските промени, пишува „Гардијан“.

„Се случија многу работи за кои никој не можеше да предвиди, што го иницираа ова движење. Во тоа не бев сама, многу млади во светот учествуваа во создавањето на ова движење“, рекла Грета на панелот.

„Но, истовремено не постигнавме многу бидејќи глобалните емисии на гасови сè уште се во пораст. Мораме да почнеме да ја слушаме науката и да го третираме ова како сериозна криза. Ако климатските промени не ги третираме како криза, нема да можеме да го решиме проблемот“, додала таа.

На панелот учествуваа и други млади активисти. Салвадор Гмез-Колон, 18-годишен климатски активист од Порторико, Наташа Ванг Манса, 18-годишна активистка од Замбија, и Отом Пелтер, 16-годишна активистка од Канада.

Регион

Бугарија ги затвора училиштата и рестораните до 21 декември

Објавено пред

Бугарија објави затворање на училишта, ресторани, трговски центри и спортски сали до 21 декември, додека како и остатокот од Источна Европа, таа тешко се бори против ширењето на коронавирусот.

Според новите мерки, училиштата и универзитетите ќе се префрлат на настава преку интернет, а градинките ќе бидат затворени.

Приватните собири се ограничени на 15 лица, а сите ресторани, кафулиња и ноќни клубови ќе бидат затворени. Забранети се туристички патувања во земјата и во странство.

По протестите на претприемачите, владата одлучи да дозволи работа на помали продавници, а спортските настани може да се одржат без гледачи. На театрите им е дозволено да примат само 30 проценти од нивниот капацитет.

Ограничувањата стапуваат на сила в петок за да се намали притисокот врз 7 милиони жители на државата, пренесе „Ројтерс“.

„Докажано е дека само една работа влијае на коронавирусот – намалување на социјалните контакти или карантин. Со цел да го ублажиме притисокот врз болниците кои се на работ, ги воведуваме овие мерки на секои три недели “, рече премиерот Бојко Борисов.

Како и повеќето земји од Централна и Источна Европа, Бугарија добро се справи со пандемијата на коронавирус во пролетта, но вирусот избувна наесен. Во средата имаше 4.382 нови случаи, со што вкупниот број достигна скоро 130.000 од почетокот на пандемијата. Вкупно починаа 3.226 лица.

Прикажи повеќе...

Свет

Групата на Јеховините сведоци останува забранета во Русија

Објавено пред

Групата Јеховини сведоци останува забранета во Русија, нејзиниот статус не е изменет законски, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува „Спутник“.

„Организацијата сè уште е забранета во Русија, сè уште е на списокот на забранети организации, така што нема што повеќе да се каже“, рече Песков.

„Прашањето беше разгледано, се разбира, откако претседателот беше прашан за тоа. Како резултат, не беа направени никакви измени или дополнувања на законот“, додаде портпаролот.

Руските истражители неодамна изјавија дека отвориле кривична истрага за групата бидејќи нејзиното седиште во Русија ја продолжило својата работа. Песков во вторникот најави дека ќе дознае повеќе за ситуацијата.

Според „Москоу  тајмс“,Повеќе од 400 Јеховини сведоци се обвинети или осудени во Русија откако земјата ја забрани верската група како „екстремистичка“ организација пред три години.

Од забраната во април 2017 година донесена од страна на Врховниот суд на Русија, полицијата извршила рација во домовите на 1.166 семејства на верници, велат Јеховините сведоци. Отворени се 175 кривични случаи за „екстремизам“ против верниците од крајот на октомври 2020 година, со 148 од нив сè уште во тек.

Повеќе од половина од 400 верници поминале од неколку дена до три години во притвор додека чекале судење. Околу 310 ги загубиле своите работни места, деловни активности, пензии и банкарски сметки како резултат на етикетата „екстремист“. Четворица Јеховини сведоци починале додека биле под истрага.

Комесарот за човекови права на претседателот Владимир Путин сугерираше дека законодавството за екстремизам во Русија е во судир со уставното право за практикување каква било религија.

„Хјуман рајтс воч“ ги повика руските власти веднаш да ги ослободат притворените Јеховини сведоци, да ги отфрлат обвиненијата и да ги избришат сите поврзани кривични досиеја.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Израелските сили нападнале позиции на сириската армија јужно од Дамаск

Објавено пред

Сириските единици за противвоздушна одбрана го одбиле ракетниот напад на Израел врз предградијата на главниот град Дамаск, објави телевизискиот канал „Ал Ехбарија“.

Според информациите на каналот, нападот бил насочен кон округот Џебел ел Манија и позициите на сириската армија во близина на селото Рухинах во областа Кунеитра. Нападите доаѓаат од територијата на окупираната Голанска висорамнина.

Засега нема информации за жртви, но е пријавена одредена штета на теренот.

Но според пишувањата на „Араб њуз“, возраелските воздушни напади врз Сирија во текот на ноќта биле убиени најмалку осум борци на проиранските милиции.

Нападите во близина на главниот град Дамаск биле насочено кон складиште за оружје и позиција што ја држеле иранските сили и нивниот либански сојузник Хезболах, но националноста на загинатите борци не е позната, соопшти Сириската опсерватоијаот центар за набудување за човекови права.

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Се очекува зелено светло од Пендаровски за војниците од утре да почнат да ги обезбедуваат болниците

Припадниците на Армијата ќе може уште утре да бидат распределени низ здравствените институции, изјави министерката за одбрана, Радмила Шекеринска. „Вчера...

Култура1 час

Eкипата на „Медена земја“ тврди: На Атиџе и обезбедивме дом, храна и лекови – здружението „Бекирлија“ и донациите ќе бидат затворени

Екипата на „Медена земја“ реагира по тврдењата коишто се појавија во јавноста дека Атиџе Муратова е заборавена од сите, без...

Европа2 часа

(Видео) Автомобил удри во оградата на канцеларијата на Меркел

Автомобил управуван од непознато лице удрил во оградата на канцеларијата на германската канцеларка Ангела Меркел во Берлин. Деталите за оваа...

Свет2 часа

Сингапур го искорени коронавирусот

Некогаш имаше најголема стапка на Ковид-19 во Југоисточна Азија, но откако во вторникот пријави 14 дена без нови локални случаи,...

Македонија3 часа

Во ковид-центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 39 пациенти, слободни уште 20-ина места

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 39 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

Македонија3 часа

(Видео) Пендаровски: Пандемијата покажа дека домот не е најбезбедно место за многу жени и деца

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, се вклучи во глобалната кампања „16 дена активизам против родово базирано насилство“ на Обединетите нации,...

Регион3 часа

Од денес стапува во сила полициски час во Црна Гора

Во Црна Гора од денес угостителските и услужните објекти ќе работат од 7 до 18 часот, а забраната за напуштање...

Европа3 часа

Финцитe мајстори во борбата против коронавирусот

Финска, со население од нешто помалку од 6 милиони жители, е една од земјите што најдобро се справуваат со пандемијата...

Свет3 часа

Трамп ќе го помилува поранешниот советник за безбедност, кој го лажеше ФБИ

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го помилува поранешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, кој во 2017 година призна...

Свет4 часа

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, изјави дека сè уште не разговарал со актуелниот претседател Доналд Трамп. Бајден во првото интервју...

Свет4 часа

Макрон најави попуштање на мерките

Франција следниот викенд ќе почне со олабавување на мерките против ширењето на коронавирусот за до Божик продавниците, театрите и кината...

Свет4 часа

Австралија ги ублажува мерките, со денови нема нови заразени

Австралиската федерална држава Нов Јужен Велс ќе ги олесни ограничувањата за физичка дистанца и ќе ги отстрани условите за компаниите...

Свет5 часа

Голем метеж на аеродромите и во центрите за тестирање во САД во пресрет на Денот на благодарноста

Метежот на аеродромите и редиците пред центрите за тестирање покажуваат дека многу Американци планираат да го прослават Денот на благодарноста...

Македонија16 часа

Регистрирани се 1039 нови случаи на Ковид-19, починаа 15 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3143 тестирања, а регистрирани се 1039 нови случаи на...

Свет17 часа

Зошто Путин досега не се вакцинирал?

Рускиот претседател Владимир Путин не може да биде меѓу доброволците кои ќе бидат вакцинирани против коронавирусот до крајот на клиничките...

Свет17 часа

(Видео) Маж со секира држеше во заложништво шест деца во Русија

Маж кој држеше шест деца како заложници во стан во Санкт Петербург, се предаде на полицијата.Во стан во предградијата на...

Македонија18 часа

Мухамед Зекири нов генерален секретар на Владата

Поранешниот пратеник Мухамед Зекири е избран за нов генерален секретар во Владата.Одлуката e донесена на последната владина седница одржана денеска....

Европа18 часа

Старските домови во Шпанија први ќе бидат вакцинирани против Ковид-19

Штитениците и персоналот на домовите за стари лица ќе бидат први вакцинирани против коронавирус во Шпанија, изјави министерот за здравство...

Свет19 часа

САД: Повеќе од 190.000 новозаразени со Ковид-19

Во САД 1.083 лица починаа како последица на Ковид-19 во изминатите 24 часа, додека регистрирани се 190.562 нови случаи на...

Спорт19 часа

Ѓоковиќ најдобар во 2020-та година

Моментно најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ја завршува годинава на првата позиција на АТП листата. Тоа му појде од рака...

Досие