Контакт

Свет

Данската полиција уапси десетици граѓани за возење електричен тротинет под дејство на алкохол

Објавено пред

Полицијата во Копенхаген уапси десетици граѓани во текот на викендот за возење електрични скутери под дејство на алкохол или психотропни супстанци.

dobivaj vesti na viber

Полицијата на Твитер објави дека извршила 24 апсења за возење под дејство на алкохол и уште четири апсења за возење под влијание на дрога.

Оваа акција доаѓа во услови на остри мерки во неколку земји во Европа против електричните скутери.

Во Данска, Советот за безбедност во сообраќајот изготви правилник според кој корисниците на скутери се советуваат нивните уреди да ги гледаат како велосипеди и да ги возат на велосипедски ленти.

Други правила вклучуваат граница на алкохол во крвта од 0,5 g / kg, што е иста како границата за другите возила.

Скутеристите, кои ќе имаат над законскиот лимит, може да се соочат со парична казна од 2.000 круни (268 евра) за прв прекршок.

Повторниот прекршок носи парична казна од 4.000 круни (536 евра), а третиот престапниците се соочуваат и со затворска казна.

Забрането е возење под дејство на дроги.

Шпанија ја евидентираше првата смрт од е-скутер, откако една постара жена беше прегазена во Барселона во август 2018 година.

Ова предизвика дебати во Европа околу овие превозни средства, при што голем број земји воведоа специфични закони и правила за патиштата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Сараево: Милановиќ не е добредојден во БиХ

Објавено пред

Градот Сараево објави декларација во која ги осудува изјавите на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ. Во него пишува дека тој не треба да доаѓа во Сараево додека не го промени однесувањето кон Босна и Херцеговина.

dobivaj vesti na viber

Градот Сараево ги осуди изјавите на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ кои се однесуваат на Босна и Херцеговина. Тие го објавија целиот документ во кој наведуваат дека изјавите на Милановиќ се неразумни и штетни за односите на две пријателски земји.

„Однесувањето на господинот Милановиќ не е ниту државнички, ниту доликува на претседател на европска земја. Ние ја изразуваме нашата почит кон чесната и одговорна функција на претседателот на Република Хрватска, но не можеме да ја изразиме таа почит кон Милановиќ, поради неговите навредливи и недипломатски изјави кон Босна и Херцеговина“, се вели во дел од документот, а пренесува „Кликс“.

Дополнително, наведуваат дека изјавите на Милановиќ нема да донесат ништо добро ниту за Хрватска ниту за БиХ, ниту на кој било начин ќе придонесат за регионалната стабилност и соработка.

„Сараево, главниот град на Босна и Херцеговина, е отворен за сите луѓе со добра волја, но не и за оние кои навредуваат и прават штета. Затоа го повикуваме Милановиќ да го промени навредливото однесување кон Босна и Херцеговина. Дотогаш нека не доаѓа во Сараево, главниот град на БиХ, бидејќи нема да биде добредојден. Се надеваме дека Милановиќ ќе се вразуми и ќе го промени своето однесување“, се вели во Декларацијата, која Градскиот совет допрва треба да ја усвои.

На крајот беше констатирано дека сите ќе бидат информирани за ставот на Град Сараево.

Прикажи повеќе...

Свет

Руската Дума ги ратификуваше договорите за анексија на 4 украински територии

Објавено пред

Државната дума ги ратификуваше договорите за прием на Доњецката и Луганската народна република, како и Запорожје и Херсон во Русија.

dobivaj vesti na viber

Да потсетиме, претседателот на Русија Владимир Путин во петокот потпиша „договор за здружување“ со регионалните лидери на четирите региони.

Претседателот на Државната дума Вјачеслав Володин рече дека жителите на регионите ДНР, ЛНР, Херсон и Запорожје чекаат повторно обединување со Руската Федерација веќе 30 години.

– Единствениот начин да се спасат жителите кои живеат на териториите на четирите субјекти, во ЛНР, ДНР, Запорожје и Херсонската област, е повторно обединување, приклучување кон Руската Федерација. Овој ден го чекавме долго време, 30 години – рече Володин за време на пленарната седница.

Претходно денеска беа објавени договори со Народните републики Доњецк и Луганск, како и со регионите Керсон и Запорожје за нивниот „прием во Русија и формирање на нови субјекти на Федерацијата“,пренесе Телеграф.рс.

Прикажи повеќе...

Регион

Централната изборна комисија: СНСД на Додик освои најмногу гласови за парламентот на БиХ

Објавено пред

Според нецелосните прелиминарни податоци на ЦИК на БиХ, најмногу гласови за парламентот на БиХ освоила СНСД на Милорад Додик – 42,44 отсто, а СДС е втора со 18,83 отсто, пренесуваат медиумите во регионот.

dobivaj vesti na viber

ПДП, според написите, е трета со 53.257 гласа или 11,17 отсто.

Овие резултати ги објави Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина врз основа на 70,42 отсто обработени избирачки места.

Има 91,30 отсто важечки ливчиња. Во изборната единица на РС обработени се 80,13 отсто од избирачките места, стои во новинарските извештаи.

Во изборната единица на Федерацијата Босна и Херцеговина обработени се 62,06 отсто од избирачките места кога е во прашање државниот парламент, а најмногу, над 140.000 или 24,87 отсто, освои СДА на Бакир Изетбеговиќ.

Следуваат ХДЗ БиХ – Драган Човиќ со 109.743 (19,43 отсто), СДП БиХ – Нермин Никшиќ со 70.145 (12,42 отсто), ДФ – Жељко Комшиќ со 53.609 (9,49 отсто).

НиП освои 42.029 гласа или 7,44, а НЕС – 25.810 или 4,57 отсто.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Обвинетите за убиството на Тот имале грижа на совест и чувство на вина, сведочеше психијатарот Марцикиќ

Дваесет и еден ден по убиството на ракометарот Денис Тот, сега обвинетите Анџело Ѓорѓиевски, Клементина Лефковска и Андреј Костовски имале...

Македонија1 час

Тупанчески на првиот академски час: Не учете за оцена! Учете да научите! Учете за да знаете!

Министерот за правда, Никола Тупанчески, се обрати на првиот академски час на Правниот факултет „Јустинијан Први“. На идните студенти им...

Економија1 час

Бонус до 3.000 евра ќе добијат вработените во Германија поради инфлацијата

Вработените во Германија ќе може да добиваат регреси и премии до 3.000 евра годишно, без даноци и придонеси, за полесно...

Свет1 час

Захарова: Блинкен отворено и без двоумење рече дека имале мотиви да го уништат гасоводот

Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, отворено изјави дека САД и НАТО имаат мотиви да ги нападнат гасоводите „Северен тек 1“...

Свет2 часа

Рамзан Кадиров ги испраќа своите малолетни синови во војна

Лидерот на Чеченија, Рамзан Кадиров, најави дека тројца негови малолетни синови набргу ќе заминат на фронтот во Украина. „Тоа што...

Свет2 часа

Русија ќе го тестира новото оружје „Посејдон“, предупреди НАТО

Како што напредува војната во Украина, има сè повеќе информации за нов тип на оружје што го користат двете завојувани...

Економија3 часа

Меѓународната агенција за енергетика со совет до ЕУ: „Штедете гас“

Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) ја советува Европската Унија да штеди гас за да се избегнат празните магацини и ризикот...

Свет4 часа

Си-ен-ен: Времето на Путин истекува и тој тоа го знае

Времето на рускиот претседател Владимир Путин истекува и тој тоа го знае. Во меѓувреме, неговиот бомбастичен настап продолжува – објавувајќи...

Македонија4 часа

Без струја утрово во скопски Карпош, граѓаните во страв дека рестрикциите се почнати

Жители на Карпош 1, 2, 3 и 4 утрово пријавуваат дека останале без струја. Речиси еден час траел прекинот, а...

Свет5 часа

Бројот на загинати од ураганот Јан се искачи на повеќе од 80, штетата е проценета на десетици милијарди евра

Бројот на загинати од ураганот Јан во САД се искачи на повеќе од 80 бидејќи жителите на Флорида и Јужна...

Свет5 часа

Саливан вети дополнителна американска поддршка за Украина

Американскиот советник за национална безбедност, Џејк Саливан, вчера во Истанбул се сретна со Андриј Јермак, шеф на кабинетот на украинскиот...

Свет6 часа

Руски гувернер: Половина од мобилизираните во регионот вратени дома, командантот разрешен

Командантот на руската област Хабаровск е сменет од должност кога половина од мобилизираните мажи биле испратени дома бидејќи не ги...

Европа6 часа

Карл Нехамер: Ако ЕУ не дејствува, самите ќе треба да се заштитиме од илегалната миграција

Сè додека ЕУ не презема ефективни мерки, ние мора сами да дејствуваме и затоа Австрија прави сè за да се заштити...

Свет6 часа

Поранешниот шеф на ЦИА, Дејвид Петреус, испрати предупредување до Русија

Соединетите Американски Држави и нивните сојузници ќе ги уништат руските војници и опремата во Украина и ќе ја потопат нејзината...

Свет6 часа

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити поради недостиг на чиста вода за пиење

Најмалку седум лица починаа од колера на Хаити откога болеста ненадејно се врати поради недостиг на гориво и чиста вода...

Регион16 часа

Петков го призна поразот, нема да коалицира со ГЕРБ на Борисов

Коалицијата ГЕРБ-СДС преводена од Бојко Борисов победи на предвремените парламентарни избори во Бугарија. Излезните анкети на бугарските агенции предвидуваат освојување на...

Топ17 часа

Девет земји меѓу кои и Македонија го поддржаа членството на Украина во НАТО, Зеленски им се заблагодари

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска на Твитер објави дека девет земји од Централна и Источна Европа го поддржуваат членството на...

Свет21 час

НАТО: Украинците го ослободија Лиман благодарение на храброста, но и на американското оружје

Украинското ослободување на градот Лиман докажува дека украинската армија напредува и може да ги потисне руските сили, изјави денеска за...

Македонија23 часа

ЛДП го предлага Пенов за нов министер за локална самоуправа

Централниот одбор на ЛДП на синоќешната седница ја разгледа оставката на министерот за локална самоуправа Горан Милевски, и го прифати...

Македонија1 ден

Радев: Бугарија е подготвена да го зголеми извозот на струја во Северна Македонија

Бугарија е главен извозник на струја во регионот и подготвени сме да го зголемиме извозот во Северна Македонија, изјави бугарскиот...