Контакт

Свет

Два авиона се судрија на пистата: нов инцидент во Јапонија

Објавено пред

Два авиона „Ол Нипон ервејс“ денеска се судрија во помал инцидент на пистата на аеродромот лоциран меѓу префектурите Осака и Хјого во западна Јапонија, но нема повредени, јавува јапонската „Кјодо“.

dobivaj vesti na viber

Инцидентот се случил околу 10.10 часот по локално време, на домашниот терминал на аеродромот „Итами“, соопшти компанијата „Кансаи аеродроми“.

Ова, според написите, е трет инцидент на аеродромите во Јапонија во јануари годинава.

Пред две недели дошло до судир на два патнички авиона кога авион на корејската авиокомпанија удрил во авион на „Катај Пацифик ервејс“ на аеродромот „Њу Читозе“ на северниот јапонски остров Хокаидо.

На почетокот на јануари во Јапонија се судрија патнички авион и авион на крајбрежната стража. Сите 379 лица во авионот JAL беа безбедно евакуирани, а пет од шесте члена на екипажот на помалиот авион на крајбрежната стража загинаа.

Регион

Грција бележи голем пораст на бројот на заразени од ковид, некои држави издадоа итно предупредување до туристите

Објавено пред

Во последните 20 дена, бројот на заболени од коронавирусот во Грција значително се зголемил, објави грчките здравствени власти, а Националната јавно здравствена организација доделува бесплатни тестови.

dobivaj vesti na viber

Упатено е итно предупредување до туристите од Велика Британија кои одат во Грција токму поради ширењето на новиот вид на Ковид наречен „FLiRT“.

Предупредувањето беше издадено откако грчките власти забележаа зголемување на бројот на пациенти за 44 отсто, поради што болниците во Атина повторно го воведоа задолжителното носење заштитни маски. Некои болници, покрај задолжителното носење маски, воведоа и задолжително тестирање на посетителите.

Се наведува дека оние кои се подложни на заразни болести како што е коронавирусот, особено постарите, треба да бидат внимателни и брзо да реагираат на првите симптоми на зараза.

Вчера заседаваше Здравствениот одбор, а претседателот Горгос Патулис изјави дека има голем пораст на случаите во однос на истиот период лани. Тој предупреди дека сезоната на годишни одмори е особено чувствителен период поради големиот број луѓе кои доаѓаат во земјава.

Бугарија, која граничи со Грција, исто така издаде предупредување до оние што планираат да одат на одмор на југ.

Светската здравствена организација (СЗО) претходно објави дека Ковидот не е победен и дека околу 1.700 луѓе умираат од овој вирус секоја недела во светот.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Брод удри во загрозена ајкула која имаше камера на грбот

Објавено пред

Камера закачена на задниот дел на загрозена ајкула го снимила шокантниот момент кога била погодена од брод, по што животното нурнало во длабочините и со часови се опоравувало на скриено место. Не е познато дали ајкулата од 7 метри го преживеала инцидентот.

dobivaj vesti na viber

Снимката, која можеби е прва од ваков вид, ја нагласува потребата за подобра заштита на овие ајкули, според морскиот биолог од Државниот универзитет во Орегон, Александра Мекинтурф.

„Повикуваме на законски применлив кодекс на однесување во оваа област, со посебен акцент на регулативите за брзина“, рече таа, мислејќи на водите околу островите Бласкет, во близина на брегот на Ирска, каде што се случи инцидентот со ајкулата.

Оваа ајкула е всушност од релативно безопасен вид, барем за луѓето, позната по тоа што ги користи своите отворени вилици за да ја пребарува површината на океанот за ситни ракови. Се храни со филтрирање на водата на сличен начин како китовите, пишува CNN.

Со цел да се соберат податоци за навиките во исхраната на овие суштества, Мекинтурф и нејзините колеги прикачиле мали камери.

Прикажи повеќе...

Свет

Нетанјаху утре одвоено ќе се сретне со Бајден и Харис, познати темите на разговор

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден ќе го прими израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во Белата куќа за да разговара за напредокот кон прекин на огнот во Газа и ослободување на заложниците, објави Белата куќа.

dobivaj vesti na viber

Потпретседателката Камала Харис ќе се сретне со Нетанјаху одделно, соопшти Белата куќа.

Израелскиот лидер ќе се обрати пред американскиот Конгрес подоцна во средата, поради незадоволството на некои американски пратеници поради начинот на кој Израел се справува со војната во Газа.

Премиерот на Израел ќе им се обрати на пратениците на заедничка седница на Сенатот и Претставничкиот дом во обид да ја зајакне поддршката за неговата војна во Појасот Газа.

Бенјамин Нетанјаху беше поканет од претседателот на Претставничкиот дом Мајк Џонсон, чија Републиканска партија се обидува да покаже непоколеблива поддршка за Израел.

Сепак, неколку демократски претставници имаат намера да го бојкотираат обраќањето во знак на протест поради огромниот број на Палестинци убиени во израелската офанзива.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија45 минути

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија во извештајот на Европската комисија

Сериозна загриженост за независноста на судството во Северна Македонија изразува Европската комисија (ЕК) во годишниот извештај за владеење на правото....

Македонија3 часа

(Видео) Горат плевна и три куќи во Ново Село во близина на бензинска станица, ЦУК испрати два хеликоптера за гасење

Силен пожар попладнево изби во плевна на куќа во општина Ново Село кој потоа брзо се прошири на соседните три...

Топ3 часа

Разрешен директорот на затворот во Шуто Оризари, на негово место доаѓа Бобан Утковски

Владата го разреши Филип Андов кој досега директоруваше со Затворот Скопје во Шуто Оризари. Од Владата велат дека разрешувањето е по констатираните...

Македонија3 часа

Владата донесе одлука за вработувања на 600 специјализанти во болниците

Владата на седница усвои информација за вработувања на 600 приватни специјализанти кои ќе работат во Јавните здравствени установи во државата....

Македонија9 часа

Тошковски: Ова што се случува во затворите е срам за Македонија, не може затвореник што наводно е во затвор да предизвика сообраќајна незгода

Министерот за внатрешни работи, Панче Тошковски, истакна дека во иднина нема да има недопирливи, без оглед на политичката или социјалната...

Топ10 часа

Битолчанец со месеци силувал 18-годишна девојка, ја уценувал со објава на интимни фотографии

Основното јавно обвинителство Битола поведе постапка против 25-годишник осомничен за кривично дело полов напад и силување од член 186 став...

Македонија11 часа

Во бегство 36-годишникот осомничен за обид за убиство на градоначалникот на Арачиново

Поради основано сомнение за кривично дело убиство oд член 123 став 2 точка 3, а во врска со член 19...

Македонија11 часа

Во овој момент немаме потреба од странска помош, успешно се справуваме со досегашните пожари, посочи Ангелов

„Потребна ни е длабока реформа на целиот систем на Центарот за управување со кризи за да се гаснат пожарите побргу...

Регион12 часа

Ден на жалост во Дарувар: на убиецот му се заканува максимална казна затвор од 50 години

Шест лица загинаа во Домот за стари и изнемоштени лица во Дарувар. На убиецот од Дарувар му се заканува максимална...

Регион12 часа

Силен земјотрес среде ноќ ја погоди Албанија: почувствуван во Хрватска, Црна Гора и Босна и Херцеговина

Силен земјотрес  ја погоди областа во Јадранското Море кај Албанија. Земјотресот со јачина од 4,6 степени се случи на 48...

Свет13 часа

Макрон одбива да назначи премиер договорен од левицата

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека владата во заминување ќе остане на функција до средината на август додека Франција е...

Свет13 часа

Јапонија испрати протест до Русија поради санкционирањето 13 јапонски бизнисмени

Јапонија денеска упати протест до Русија бидејќи воведе санкции и го ограничи влезот на 13 јапонски бизнисмени, меѓу кои и...

Регион13 часа

Две бебиња испаднале од количка во Белград, пренесени на Ургентниот центар

Две бебиња синоќа биле пренесени на Ургентниот центар поради пад додека се возеле во количка, соопшти белградската итната помош. Како...

Македонија1 ден

Собранието ги изгласа замениците-министри: Зоран Димитровски во МНР, Марјан Ристески во Економија, Астрит Исеини во МВР

Собранието попладнево на седница ги изгласа замениците министри на Владата. За гласаа 76 пратеници, додека 16 беа против. Воздржани немаше,...

Македонија1 ден

(Видео) Скршени двете раце на командирот на штипската пожарна: Пропаднав во дупка, изгубив контрола и почнав да паѓам

При гаснење на пожарот во старата штипска депонија, брзајќи да спречи проширување на огнот преку тревата кон блиската борова шума,...

Македонија1 ден

Тошковски тврди дека не крие имот, Јанушев вели дека не постои никакво подарено земјиште туку имало погрешно внесени податоци

Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и генералниот секретар на Владата Игор Јанушев тврдат дека не кријат имот, по обвинувањата...

Македонија1 ден

(Видео) „Немојте да го разочарате народот“ – За Мицкоски заменик-министрите се нови лица во политиката, кои може да донесат нова енергија

Наследивме опљачкана држава, но ќе победиме и ќе донесеме подобри денови за граѓаните, истакна премиерот Христијан Мицкоски, еден месец по...

Свет1 ден

„Те следам, малечка“: првата порака на Бајден до Камала Харис по повлекувањето од кампањата

Американскиот претседател Џо Бајден ѝ се обрати на Камала Харис преку конференциски повик за време на нејзиниот состанок со персоналот...

Топ1 ден

Џип со странски таблички усмрти велосипедист во Тетово, возачот побегнал

Шеесет и седумгодишен маж од Џепчиште, кој управувал велосипед, загина кога во него се забил џип со швајцарски регистерски ознаки...

Македонија1 ден

(Видео) Кузеска: Панче Тошковски и Игор Јанушев имаат станови во поклонетиот имот на Јанушев

Скандалот со подарокот од 325.000 евра за генералниот секретар на Владата, Игор Јанушев добива нови димензии, истакна на денешната прес-конференција...