Контакт

Свет

Два дена по нападот на Израел, граѓаните се загрижени: „Ваква ситуација никогаш немало“

Објавено пред

По само два дена од нападот на Иран врз Израел, граѓаните се обидуваат да се вратат на вообичаените активности и распоред, но секој момент стравуваат за својата безбедност, поради што училиштата и градинките се уште се затворени.

dobivaj vesti na viber

Сите граѓани редовно ги следат ажурирањата по нападот и се информираат за потенцијалните ризици по нивната безбедност, но наведуваат дека засега состојбата е стабилна.

„Се надевам дека ќе бидеме доволно паметни да не биде полошо и мислам дека синоќа беше голема победа за нас“, вели Талија, која беше во друштво со колешката Симоне, во кафуле во Западен Ерусалим.

Таа посочи дека кризата е се што зборувале цел ден.

Настаните од 7 октомври сè уште се присутни во секојдневниот живот, но нападот во саботата вечерта направи сите повторно да се чувствуваат ранливи.

Бевме многу, многу исплашени, разговаравме на телефон, но мислам дека по 7 октомври се чувствувам како веќе да сме го виделе најлошото“, изјави Симона.

Ова е првпат во историјата Израел да биде директно нападнат од Иран.

Нели Хајат, мајка на мали деца, била со пријателите во улицата Јафа, главната шопинг улица во градот.

„Израелскиот народ е заробен од тоа што се случува. Ги разбудивме децата во два часот по полноќ, истрчавме надвор бидејќи немаше засолниште во куќата и моравме да ги увериме децата дека се е во ред, иако бевме исплашени“, раскажува Нели.

Имаше бројни безбедносни предупредувања во деновите пред нападот, но неговиот обем шокираше многумина и вниманието сега е фокусирано на тоа како Израел ќе одговори.

„Не се плашиме од ескалација, премногу сме стари за тоа“, изјави Ами Коен, но додаде дека неговата партнерка Шаола се чувствува поинаку.

Родителите Лиор и Кели за „Билд“ изјавиле дека се под стрес.

„Имаме насмевка на лицето, но сме под стрес. Ноќта ја поминавме во засолниште со децата и цело време гледавме телевизија за да бидеме информирани. Мислам дека сето ова ќе се претвори во голема војна. Израел не треба да возврати, тогаш тоа ќе биде Трета светска војна“, велат тие.

Непријатна ситуација го затекна Орен Резнфелд (47) во кафуле каде се забавувал со пријателите, кога добил порака дека ракети истрелани од Иран летаат над Израел.

„Настана еден вид паника и луѓето си заминаа дома. Тоа беше еден вид бавна тензија, не е како кога луѓето бегаат дома затоа што летаат ракети“, вели Орен.

Керен Амар истакна дека никогаш немало „ваква ситуација во Израел, дури ни во војната во Јом Кипур во 1973 година“.

Керен Бецалел, меѓународен дописник за Скај њуз, рече дека „луѓето не се среќни денес“.

„Не е време за навивање. Немаме поим дали тоа е зад нас и да бидам искрен, сè уште имаме фронт на југ со Хамас. И има фронт на север, Хезболах. Дали завршивме со Иран? Што ќе се случи ако Израел одлучи да возврати? Дали тоа ќе доведе до поширока војна во регионот?“, се запраша Керен.

Наведува и дека Израелците се навикнати да живеат под закана, но ова е ново и дека претстојат тешки денови.

Свет

Рјабков: Русија нема доверба во НАТО

Објавено пред

Геополитичките проекти со НАТО сега се невозможни, Москва нема доверба во Алијансата и кај нас предизвикува политичка и емотивна одбивност, изјави денеска рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков.

dobivaj vesti na viber

„Геополитички дизајн од секаков вид со НАТО е невозможен. НАТО не е пандан способен за преговори, тоа е групација во која не само што немаме ни најмала доверба, туку ни предизвикува политички и, дури би рекол, емотивна одбивност“, рече Рјабков во интервју за ТАСС.

Тој посочи дека Русија ќе работи со оние „кои се подготвени да преговараат на еднаква основа“.

„Големиот евроазиски простор, концептите на евроазиската безбедност, се она што доаѓа во центарот на вниманието на архитектонските проекти во однос на политиката и геополитиката. Според нас, тоа е она на што пред се треба да се фокусираме“, посочи Рјабков.

Прикажи повеќе...

Свет

Ирански командант: Три европски земји ќе одговараат за помошта кон Израел

Објавено пред

Командантот на силите Кудс, Есмаил Кани изјави дека трите европски земји кои ги распоредија своите воени авиони за да го одбранат Израел од одмаздничката операција организирана од Иран ќе одговараат.

dobivaj vesti na viber

– Франција, Германија и Велика Британија не треба да мислат дека распоредувањето на авионите таа ноќ е крај на проблемот. Да, таа ноќ заврши, но ќе одговорат во догледно време – изјави бригадниот генерал Есмаил Кани.

Според него, Соединетите Американски Држави и целата западна воена алијанса на НАТО придонеле со сите свои воени капацитети за одбрана на Израел од иранската операција „Вистинско ветување“, пренесува иранската агенција „Тасним“.

– Седум или осум поморски групи се распоредени во Црното Море за да се спречи (иранската) операција – рече тој, додавајќи дека во таа операција се вклучени и повеќе од 200 авиони.

Кани оцени дека Иран ја покажа својата сила, непоколебливост и моќ на целиот свет при нападот на територијата на Израел.

– Победата на операцијата „Вистинско ветување“ не е ограничена само на бројот на ракети и беспилотни летала кои стигнаа до окупираните територии – рече Кани и ги повика земјите од регионот да учат од, како што наведе, „неспособноста на САД да го заштитат израелскиот режим за време на иранската операција“ и да не се потпираат на Вашингтон.

На 13 април Техеран истрела повеќе од 300 беспилотни летала и проектили кон Израел, како одговор на нападот врз иранскиот конзулат во сирискиот главен град Дамаск на 1 април, кога беа убиени седум членови на Иранската револуционерна гарда.

Иран тврди дека нападот „Вистинско ветување“ предизвикал голема штета на израелските воени бази.

Прикажи повеќе...

Регион

Изгласана новата влада на Хрватска: Пленковиќ по трет пат стана премиер

Објавено пред

Пратениците во хрватскиот Сабор вечерва гласаа за доверба на новата влада на премиерот Андреј Пленковиќ. За доверба на Владата гласаа 79 пратеници, против беа 61 пратеник, а еден беше воздржан.

dobivaj vesti na viber

Претседателот и членовите на Владата потоа дадоа заклетва пред пратениците, со што Андреј Пленковиќ го започна третиот последователен мандат како премиер.

Во Собранието денеска беше претставена четиригодишната програма на новата Влада, која се заснова на „успешна, витална, праведна, одржлива и суверена Хрватска“.

Во новиот мандат, владата на Пленковиќ најавува просечна нето плата од 1.600 евра, минимална бруто плата од 1.250 евра, како и отворање на 125.000 нови работни места.

До крајот на мандатот на новата влада, пензиите треба да се зголемат за најмалку 30 отсто, со што просечната пензија би изнесувала најмалку 750 евра.

Новата влада наместо досегашните 16 ќе има 18 министерства и седум потпретседатели.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија12 часа

Мицотакис со предупредување: Ако некои веруваат дека можат да го игнорираат Договорот, треба да разберат дека нивниот пат кон Европа ќе остане затворен

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис уште еднаш ја предупредува Македонија дека прекршувањето на Договорот од Преспа, со кој се реши долгогодишниот...

Македонија15 часа

Понижувани сме и навредувани, стравуваме дека прозивките ќе преминат во лични напади, реагираат Даштевски и уште петмина од ДИК

Претседателот на Државната изборна комисија (ДИК), Александар Даштевски, и членовите Радица Ристеска, Оливер Ристовски, Борис Кондарко, Бобан Стојаноски и Абдуш...

Македонија15 часа

Рама до Бугарија: Ја блокирате Северна Македонија за да покажете дома колку сте силни, политиката е антиевропска

Албанскиот премиер Еди Рама упати критики до официјална Софија и до сите ЕУ-членки што користат билатерални прашања за блокади на...

Македонија16 часа

Кривичен суд го добил барањето од Палевски за адвокат

Кривичниот суд го добил барањето од Истражниот затвор „Скопје“ во Шуто Оризари за ангажирање адвокат што ќе го застапува осомничениот...

Топ16 часа

Екстрадиран Бесим Красниќи

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка при МВР и Единицата...

Македонија17 часа

„Европскиот фронт“: Ниту една влада не може да го раскине договорот со конзорциумот „Бехтел и Енка“

„Европскиот фронт“ смета дека е неприфатлив и невозможен чин раскинувањето на договорот со „Бехтел и Енка“. „Ниедна влада не може...

Македонија19 часа

Грчкиот министер: Договорот од Преспа е текст со огромни проблеми, лага е дека сум учествувал во изготвувањето

Грчкиот министер за надворешни работи, Јоргос Герапетритис, негира дека тој или неговата правна канцеларија го подготвиле или учествувале во изготвувањето...

Топ19 часа

Пронашле граната од Првата светска војна и ја однеле во Полициската станица Берово

Регионалниот ЦУК Штип известува дека, вчера, во 12.30 часот, во станицата на Полициската станица Берово беше донесено неексплодирано убојно средство,...

Свет19 часа

Извикал „Робо, дај ми рака“, па пукал кон словачкиот премиер – кој е човекот што стои зад атентатот на Фицо

Словачкиот премиер Роберт Фицо, кој беше застрелан во средата, сѐ уште е во тешка состојба. Според словачките медиуми, се очекува тој...

Свет20 часа

(Видео) Напад на синагога во Франција, полицијата го уби напаѓачот

Француската полиција уби вооружен маж, кој се обиде да запали синагога во северозападниот град Руан, соопшти францускиот министер за внатрешни...

Европа21 час

Орбан: Фицо е меѓу животот и смртта

Словачкиот премиер Роберт Фицо е меѓу животот и смртта два дена по атентатот што ја шокира Европа, изјави унгарскиот премиер...

Свет21 час

(Видео) Огромно невреме во Хјустон, четворица мртви, градот во мрак: „Не излегувајте“

Силна бура со урагански ветрови го зафати Хјустон вчера, однесе најмалку четири животи, искрши прозорци на облакодери и остави 800.000...

Свет22 часа

Моќната сестра на Ким Џонг-ун за испраќањето оружје во Русија: Тоа е фикција

Ким Јо Јонг, моќната сестра на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, повторно негира дека разменилe оружје со Русија, објави државната новинска...

Европа22 часа

(Видео) Украинците ги нападнаа Крим и два руски града, одекнуваат експлозии, избувнуваат пожари

Пристанишниот град Севастопол на окупираниот Крим е нападнат трета ноќ по ред. Десетици беспилотни летала го нападнаа Севастопол и блискиот...

Македонија1 ден

Управен оформи предмети за седумте тужби на „Европскиот фронт“ против решенијата на ДИК

Управниот суд оформи седум предмети за поднесените тужби од „Европскиот фронт“, кои се против одлуката на Државната изборна комисија (ДИК)...

Македонија2 дена

Демири не кажа дали договорците од Токсикологија се стручни: „Тоа прашање требаше да го поставите лани“

Министерот за здравство, Илир Демири не кажа дали осумнаесетте договорци од Токсикологија се стручни, туку рече дека бил загрижен за 18-те...

Македонија2 дена

Разговорите помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и Вреди за составот на новата Влада ќе продолжат и во наредниот период

Денес се одржа работна средба помеѓу работните групи на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата Вреди во просториите на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ. Од...

Македонија2 дена

Мицкоски: Во моментот ВМРО-ДПМНЕ има консолидирано точно 61 пратеник

При денешното обраќање во рамки на Самитот Македонија 2025 којшто се одржува во хотел Мериот во Скопје претседателот на ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија2 дена

Ахмети најнеомилен, а Димитриевски ги надмина Мицкоски и Ковачевски по популарност, според последните анкети

Според објавената анкета на Центарот за aнкетни истражувања на Меѓународниот републикански институт, Максим Димитриевски е политичарот за кој 48 отсто...

Економија2 дена

Германските компании ги испорачаа своите желби до новата влада: „Бизнис-климата е добра, но недостигот на стручни кадри е најголем ризик за инвестирање

Бизнис-климата во земјата е добра или многу добра, но има тренд на благо намалување на планираните инвестиции, а една од...