Контакт

Свет

Движењето на Макрон фаворит на изборите в недела

Објавено пред

Доколку анкетните предвидувања се покажат како точни, на парламентарните избори во недела движењето на францускиот претседател Емануел Макрон, La Republique En Marche (LREM) би можело да има најсилна поддршка во парламентот уште од 1968 година, кога земјата ја предводеше Шарл де Гол. Таа поддршка ќе му биде неопходна за да ги спроведе реформите што ги најави пред да биде избран за претседател.

dobivaj vesti na viber

На изборите ќе се гласа за нов состав на Националното собрание, односно за Долниот дом на парламентот што има вкупно 577 пратенички места. Првиот круг на изборите ќе биде одржан в недела, а во регионите во кои ниту еден кандидат нема да освои мнозинство над  половина од гласовите, ќе биде одржан и втор круг на 18 јуни.

Гласачите во прекуморските француски региони, вкупно 1,3 милиони, веќе гласаа, и на движењето на Макрон, LREM, му дадоа десет од вкупно 11 пратенички места. Аналитичарите сметаат дека тоа е валиден показател дека гласачите сакаат реформи и понатаму да му веруваат на Макрон, без оглед на тоа што двајцата негови министри се под истрага поради сомнително финансиско работење.

Според анкетите, LREM би требало да освои меѓу 370 и 400 пратенички места, што е значително повеќе од потребните 289 места за да има парламентарно мнозинство.

Републиканската партија и нејзините конзервативни сојузници би требало да добијат меѓу 120 и 150 пратенички места, Социјалистичката партија би требало да има меѓу 15 и 25 пратеници, колку што се предвидува дека ќе освои и радикално левичарското движење коешто го води Жан-Лук Меланшон. Радикално десничарскиот Национален фронт, предводен од Марин ле Пен, би можел да освои меѓу 8 и 18 места во Долниот дом на Парламентот.

Резултатите на анкетата исто така најавуваат дека во првиот круг на изборите би требало да излезат до 54 отсто од гласачите, што би било рекордно слаба излезност во Франција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Заменик-командантот на Азов: Јас и командантите се уште сме во фабриката за челик Азовстал

Објавено пред

Заменик командантот на единицата Азов, Свјатослав Паламар, на својот канал Телеграм објави видео порака. Паламар изјави дека тој и командантите на единицата се уште се во фабриката на фабриката за челик Азовстал, пренесуваат медиумите.

dobivaj vesti na viber

– Слава на Украина. Денеска е 85-ти ден од војната. Јас и командирите сме во просториите на фабриката Азовстал. Операцијата е во тек, нема да давам детали. Му благодарам на целиот свет и на Украина за поддршката. Се гледаме – рече Палмар.

Засега не е познато на каква операција мислел Палмар. Инаку, Русија изјави дека од понеделникот повеќе од 1.700 борци од фабриката во Азовстал биле однесени во областите под руска контрола, пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Европа

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Објавено пред

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со храна.

dobivaj vesti na viber

„Никој сè уште не собрал на ТВ и на интернет. За тоа се потребни полиња и земјоделска опрема, ѓубриво и раце за сеење леб, а не потпишување глупави одлуки“, напиша Медведев на „Телеграм“.

Дмитриј Медведев посочува дека земјите што увезуваат руска пченица и други прехранбени производи ќе имаат тешкотии без руските резерви, пренесуваат медиумите.

Прикажи повеќе...

Европа

Русија: Киевскиот режим подготвува провокација, ќе пука по случаен избор

Објавено пред

„Режимот во Киев подготвува провокација со употреба на минофрлачи што пукаат по случаен избор во регионот Суми за да ја провоцира руската страна да возврати со оган врз станбените згради“, изјави шефот на Националниот центар за управување со руската одбрана, генерал полковник Михаил Мизинцев.

dobivaj vesti na viber

„Припадниците на екстремистичките баталјони планираат да пукаат на граничната територија на Русија од приватни куќи за да предизвикаат возвратен оган врз станбените згради и цивилите што ги чуваат внатре“, рече Мизинцев, пренесува „Спутник“.

Шефот на Националниот центар за управување со руската одбрана тврди дека украинските сили ги одредуваат позициите во училиштата, поставуваат артилериско оружје и повеќецевни ракетни фрлачи и насилно ги држат жителите на околните згради во подруми.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа17 минути

Медведев: Санкциите против Русија се безвредни кога се во прашање енергијата и храната

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, оцени дека Русија ги има сите можности да спречи кризи со...

Свет19 минути

Блинкен: Русија ја користи храната како оружје во Украина

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен ја обвини Русија дека користи храна како оружје во Украина. „Не станува збор само за...

Македонија11 час

Димитров до Ковачевски: Не е точно дека земјите членки на ЕУ ја оправдуваат уцената на Бугарија со историјата

Никола Димитров ја критикува изјавата на премиерот Ковачевски дека сите земји членки на ЕУ ја оправдувале уцената на Бугарија со...

Европа12 часа

Шолц: Можна е измена на договорот за ЕУ

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека не ја исклучува можноста за измена на договорот за Европската Унија, договорот од...

Македонија13 часа

(Интервју) Александар Николоски: Бројката што ќе излезе на големиот митинг ќе биде доволна порака до власта

Наместо дијалог на маса, ние добивме во најлоша смисла на зборот едно балканско мачовистичко одбивање на нашиот предлог и немаме...

Свет14 часа

Земјите од Г7 одвоија 18,4 милијарди долари за помош на Украина

Седумте најразвиени земји во светот (Г7) издвоија 18,4 милијарди долари за трансфери и заеми за да ѝ помогнат на Украина...

Економија14 часа

Пендаровски: Со исполнување на приоритетите на „Македонија 2030“ ќе создадеме услови за одржлив раст и развој

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на затворањето на 11. издание на самитот „Македонија 2025“, на кое годинава во фокусот...

Македонија16 часа

МНР го поздрави повикот на ЕП за надминување на билатералните прашања надвор од пристапниот процес

Министерството за надворешни работи го поздравува усвојувањето на резолуцијата на Европскиот парламент за Република Северна Македонија на денешната пленарна седница...

Македонија17 часа

Ковачевски: Сопругата е родена во Крива Паланка, во однос на предците јас не можам да коментирам такви детали

Додека бугарскиот весник „Труд“ тврди дека Елена Ковачевска, сопруга на Димитар Ковачевски и нејзините дедо и татко се Бугари, премиерот...

Европа19 часа

Полска: Ќе им помогнеме на Шведска и Финска доколку некој ги нападне

Полска ќе им помогне на Шведска и Финска доколку бидат нападнати уште пред да станат членки на НАТО, изјави денеска...

Македонија20 часа

Архиескопот Стефан во Белград: Денешниот чин е лек со кој се залечува раната на телото на црквата

Ѝ благодариме на СПЦ што ја поздрави одлуката на Вселенската патријаршија, рече архиепископот охридски и македонски г. г. Стефан во...

Регион20 часа

Младиот човек чие тело беше пронајдено во Дунав е Матеј Периш, позната е и причината за смртта

Младиот човек чие тело е пронајдено во Дунав е Матеј Периш. Според српски „Телеграф“, ДНК анализата докажала дека се работи...

Македонија22 часа

Град Скопје со поддршка на 116 проекти oд 13,5 милиони денари за спортот и образованието

Градот Скопје донесе одлука за поддршка на програми, проекти, активности и манифестации во областа на спортот од интерес за Град...

Македонија23 часа

СДСМ: Обезбедивме историски најголемо покачување на платите во образованието

Во време на светска економска и енергетска криза постигнавме договор за зголемување на платите во образованието во висина од 15...

Македонија23 часа

ЕУ ги повика Бугарија и Македонија да најдат решение

Европските претставници од сите групи на ЕУ ги повикаа Бугарија и Северна Македонија да најдат решение за билатералните разлики, објави...

Свет23 часа

ОН: Светот би можел да се соочи со глад што ќе трае со години

Руската инвазија на Украина може да предизвика глобален недостиг на храна во наредните месеци, предупредија Обединетите нации. Генералниот секретар Антонио...

Свет24 часа

(Видео) Буш: Инвазијата на Ирак беше неоправдана… грешка, мислев на инвазијата на Украина

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш ја нарече инвазијата на Ирак брутална и неоправдана, а потоа се поправи велејќи дека всушност...

Македонија1 ден

МПЦ и СПЦ на заедничка литургија во Белград

Поглаварот на Српската православна црква Порфириј доцна синоќа го пречека македонскиот – господин господин Стефан и тројца највозрасни митрополити. Тие...

Свет1 ден

Позната листата со барања на Турција, ниедно не е поврзано со Русија

Заканата на Турција да го блокира пристапот на Финска и Шведска во НАТО нема никаква врска со Русија, пренесува „Раша...

Регион1 ден

Генчовска: Нашиот став нема да се промени, не сме на фудбалски натпревар

Ставот на Бугарија за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ е јасен и не може да се менува на...