Контакт

Европа

Дете донело граната во шведска градинка

Објавено пред

Припадници на шведските специјални сили затвориле предучилишна установа во Кристијанштад, на југот од Шведска, откако едно дете донело граната на час.

Полицијата била повикана кога персоналот во градинката открил сомнителен предмет откако децата си отишле дома, а на местото на настанот било утврдено дека се работи за граната поради што била повикана специјална екипа за деминирање, јавува Си-ен-ен.

Портпаролот на полицијата изјави дека предметот наликувал на пушка, но бил заоблен, како и дека бил расклопен од стручен тим во контролирано опкружување во градинката, бидејќи било проценето дека е премногу опасен за пренесување.

Експлозивната направа детето ја пронашло на полигон што војската го користела за обука.

„Војската користи големи отворени простори за вежбање, но неколку пати годишно тие се отворени за јавност, кога нема пукање. Обично луѓето се предупредуваат да не допираат ниту еден предмет“, објаснил портпаролот.

Досега не е утврдено кое дете го донело предметот во градинката, а портпаролот додавва дека случајот е предизвикан од дете помало од седум години и дека истиот е затворен.

Сепак, еден полициски службеник, Томас Содерберг, вели дека тоа може да се промени бидејќи станува збор за многу опасна ситуација.

„Ако направата експлодирала додека децата си играле, настанот можеше да заврши катастрофално“, рекол тој за Си-ен-ен.

Европа

Паника на аеродромот во Манчестер поради сомнителен пакет

Објавено пред

На аеродромот во Манчестер бил забележан сомнителен пакет, поради што биле ангажирани членови на екипа за отстранување бомби, соопшти полицијата, додавајќи дека еден човек е уапсен.

Полицијата обезбедила дел од аеродромот каде што бил забележан сомнителниот пакет.

Од полицијата исто така соопштија дека е запрен сообраќајот на трамваите, возовите и автобусите што одат до самиот аеродром, пренесе „Ројтерс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Џонсон: Веруваме дека Техеран е одговорен за нападите врз саудиските рафинерии

Објавено пред

Велика Британија верува дека Иран е одговорен за нападите врз саудиските нафтени постројки и ќе работи со американските и европските сојузници на заеднички одговор, изјави денеска британскиот премиер Борис Џонсон.

„Со многу висок степен на веројатност, Велика Британија му припишува одговорност на Иран за нападите врз ‘Арамко’“, им рече Џонсон на новинарите за време на летот за Њујорк каде што ќе присуствува на Генералното собрание на ООН.

Велика Британија „ќе соработува со американски и европски пријатели на одговор кој ќе биде насочен кон деескалирање на тензиите во Заливот“, рече Џонсон.

На прашањето дали Велика Британија ќе ја отфрли можноста за воена акција, Џонсон одговори дека неговата земја внимателно ќе ги следи американските предлози за да направат повеќе за одбрана на Саудиска Арабија.

Џонсон рече дека ќе разговара за иранските активности во регионот со иранскиот претседател Хасан Рохани во Њујорк.

Соединетите Држави и Саудиска Арабија, исто така, го сметаат Иран за одговорен за нападите на 14 септември, за кои одговорноста ја презеде бунтовничкото движењето на Хутите.

Прикажи повеќе...

Европа

Банкротираше најстарата туристичка агенција во светот

Објавено пред

„Томас Кук“, најстарата светска туристичка агенција, објави крај на своето работење поради огромните долгови, со што се откажаа аранжманите на стотици илјади клиенти. Претходно беше соопштено дека над 600 илјади туристи, клиенти на туристичката компанија се погодени од банкротот.

Компанијата во соопштение нагласува дека одборот „донел одлука дека нема друг избор освен да преземе чекори за задолжителна ликвидација“. Петер Франкхаузер, директор на „Томас Кук“, им се извини на клиентите, вработените и партнерите на компанијата.Тој рече дека жали што бизнисот пропаднал откако не успеале да позајмат средства за деловна помош.

Британскиот орган за цивилно воздухопловство (ЦАА) објави дека ќе работи со владата за да донесе повеќе од 150.000 британски туристи дома во следните две недели.

Станува збор за една од најстарите британски компании што започна да работи во 1841 година и преживеа две светски војни. Тоа беше првата агенција во Европа што понуди аранжмани за патувања. Компанијата сега има хотели, одморалишта и авиокомпании кои ги користат 19 милиони луѓе годишно во 16 земји. 600.000 луѓе во моментов се во странство, поради што нивните влади и осигурителни компании треба да изготват план да ги вратат дома.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија25 минути

Адвокатот на Мијалков побара специјален обвинител на предметот за масовното прислушување

Адвоктот на поранешниот шеф на УБК Сашо Мијалков, Љупчо Шврговски, пред почетокот на денешното судско рочиште за предметот за масовното...

Македонија59 минути

Верушевски се појави во судница, ќе сведочи за масовното прислушување

Ексразузнавачот и актуелен советник за безбедност на премиерот Зоран Заев, Зоран Верушевски, утрово се појави во Кривичниот суд во Скопје...

Македонија1 час

Осум вонпарламентарни партии со шест барања за Изборниот законик

Осум вонпарламентарни партии – Глас за Македонија, Единствена Македонија, Левица, МААК, Подем, Работничка земјоделска партија, ТМРО и ФРОДЕМ изнесуваат шест...

Македонија2 часа

(Видео) Заев на средба со Могерини: Северна Македонија во октомври очекува позитивна одлука

Премиерот Зоран Заев во Њујорк присуствуваше на вечерата што за шефовите на држави и влади на земјите од Западен Балкан...

Регион2 часа

Над 340 земјотреси почувствувани во Албанија

Лажната најава за нов силен земјотрес предизвика паника на улиците на главниот град на Албанија, Тирана, и на Драч. Веста...

Македонија3 часа

Заев на Генералното собрание на ОН, планирана е и средба со Мицотакис

Владина делегација предводена од премиерот Зоран Заев од денеска до сабота ќе престојува во Њујорк каде што ќе учествува на...

Македонија3 часа

Боки 13 на распит за „Рекет“

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит денеска треба да биде спроведен првоосомничениот за случајот „Рекет“, Бојан...

Свет3 часа

Јужна Кореја: 26 лица лица повредени во тајфун, над 27 илјади домаќинства останаа без струја

Најмалку 26 лица се повредени во тајфун што ги погоди јужните делови на Јужна Кореја, соопштија официјални лиц. Над 27...

Свет3 часа

Уапсени 53 мигранти на границата меѓу Мексико и САД кои се криеле во приколка

Во Тексас се откриени 53 мигранти кои нелегално ја преминале границата со Мексико криејќи се во приколка. Според американската гранична...

Свет14 часа

Арапските партии го поддржаа Бени Ганц за премиер

Aрапскиот блок во израелскиот Парламент за првпат по 25 години поддржа кандидат за израелски премиер, во овој случај лидерот на...

Спорт17 часа

Вардар со фуриозно второ полувреме преку Порто до првото место

Европскиот шампион Вардар ги надмина проблемите од првото полувреме, во кое неочекувано Порто имаше водство од два гола, за да...

Регион20 часа

По земјотресите во Албанија, многумина сѐ уште стравуваат да се вратат во своите домови

Голем број жители на Тирана и Драч сѐ уште не се враќаат во своите домови по земјотресот со јачина од...

Македонија23 часа

Утре нова средба на работните групи за законот за јавното обвинителство

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство. Средбата што ќе се...

Регион24 часа

Могерини на работна вечера со лидерите од Западен Балкан во Њујорк

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини денеска ќе се состане во Њујорк со лидерите од...

Топ1 ден

Возач почина за време на пробна автомобилска трка, му се слошило и излетал од патеката

Педесет и осумгодишен скопјанец почина за време на одржување на пробни автомобилски трки на патеката на поранешен воен полигон до...

Европа1 ден

Полска ќе евакуира 42.000 граѓани поради бомба тешка 5,5 тони

Властите во северозападниот дел на Полска планираат евакуација на околу 42.000 луѓе откако е пронајдена огромна сеизмичка британска бомба од...

Култура1 ден

Доделени наградите на завршната вечер на фестивалот „Браќа Манаки“

Осум дена, пет локации, 128 филмски наслови создавани низ целата планета од филмски уметници од над 50 земји во светот,...

Македонија2 дена

Јовановски и Јанева повикани на распит во Обвинителството

Осомничените во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски и Катица Јанева се повикани на распит во Обвинителството. Првоосомничениот Бојан Јовановски е повикан...

Топ2 дена

Нападнат вработен на Kомплексот клиники „Мајка Тереза“

Вчера во полициската станица бил пријавен физички напад што се случил на Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот го пријавил 61-годишен...

Топ2 дена

Фатени двајца крадци кои ограбиле пет маркети во Охрид

МВР соопшти дека поднеле кривични пријави против две лица кои се сомничат за пет кражби во Охрид. Едниот е на...

Досие