Контакт

Свет

Договорот меѓу ОАЕ и Израел ќе биде потпишан во Белата куќа следната недела

Објавено пред

Израел и Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) планираат да потпишат договор за нормализација на односите во Белата куќа на 15 септември, соопштија американските власти.

Делегациите од двете нации најверојатно ќе ги предводат израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и министерот за надворешни работи на Емиратите, Мохамед бин Зајад, велат анонимни претставници на Белата куќа за „Асошиејтед прес“.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, ќе биде домаќин на настанот.

Израелскиот „Ченл 12 њуз“ објави во понеделникот дека во тек се преговори меѓу ОАЕ, САД и Израел за организирање на голема церемонија за потпишување во Вашингтон на 22 септември во присуство на Трамп, Нетанјаху и престолонаследникот на ОАЕ, Мохамед бин Зајед.

На 13 август, ОАЕ и Израел објавија договор за нормализирање на односите со посредство на САД, вклучително и отворање амбасади.

Палестинските власти и фракциите на отпорот го осудија договорот, велејќи дека тој не ѝ служи на палестинската кауза и ги игнорира правата на Палестинците.

Палестинските власти соопштија дека секој договор со Израел треба да се заснова на Арапската мировна иницијатива од 2002 година врз принципот „земја за мир“, а не „мир за мир“, како што тврди Израел.

Свет

Гватемала: Две лица загинаа при уривање на украден авион

Објавено пред

Деловен авион чија кражба била пријавена во Мексико се урнал во џунглите на Гватемала недалеку од скриената писта по мистериозното заминување во Венецуела, при што загинале двајца мажи, кај кои биле пронајдени наркотици и оружје.

Во соопштението на војската на Гватемала се вели дека авионот „Хокер-800“ паднал во планинскиот дел на регионот Алта Верапаз, но дека идентитетот на загинатите сè уште не е утврден. Покрај нивните тела биле пронајдени три килограми кокаин и оружје.

Авионот полетал од аеродромот Куернавака, околу 70 километри јужно од Мексико, без дозвола и план за лет, а потоа слетал на пистата „Зулија“ во северозападна Венецуела, недалеку од границата со Колумбија.

Оттаму летал за Гватемала каде што се урнал.

За кражбата на авионот биле известени локалните и федералните власти на Мексико.

Високиот мексикански службеник Пабло Охеда изјави дека три лица влегле на аеродромот „Куернавака“ и дека двајца тврделе дека се механичари кои треба да извршат пробен лет.

Мексиканското Министерство за транспорт објави дека е покрената истрага.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Во Србија се урна воен авион „Миг 21“

Објавено пред

Авионот на српската армија „Миг 21“ се урна утрово при извршување на редовна задача за летање во селото Брасина, во близина на Мали Зворник, соопшти Министерството за одбрана.

На местото на несреќата е испратена екипа на Службата за пребарување и спасување на Военото воздухопловство и ПВО, како и надлежните органи.

Некои локални медиуми објавија дека пилотот загинал, но тие исто така изјавија дека се чека официјална потврда на тие информации.

Според сведочењето на локалното население, се слушнал силен удар, проследен со чад и оган, објави локалниот портал ИнфоЛо.

Прикажи повеќе...

Свет

Горбачов: Русија треба на дипломатски начин да спречи понатамошен конфликт меѓу САД и Кина

Објавено пред

Пандемијата доведе до влошување на односите меѓу САД и Кина, а Русија би требало дипломатски да спречи понатамошно продлабочување на овој конфликт, порача поранешниот советски лидер Михаил Горбачов.

Тој за јапонскиот дневен весник „Асахи симбун“ рекол дека пандемијата го влошила конфликтот, кој настанал како резултат на зголемени тензии помеѓу САД и Кина и дека ниту едно сценарио за развој на тој конфликт не може да биде позитивен од позиција на меѓународната политика.

Поранешниот советски лидер вели дека Русија би било паметно како цел да си го постави спречувањето на продлабочувањето на конфликтот меѓу САД и Кина на дипломатски начин, пренесе руската новинска агенција ТАСС.

Односите меѓу САД и Кина се влошија за време на последните неколку години поради царината.

Ситуацијата дополнително се влоши со обвинувањата од американскиот претседател Доналд Трамп дека Пекинг доцна и на несоодветен начин реагирал на избивањето на пандемијата во Вухан.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија29 минути

Николовски ќе бара мотивациско писмо од директорите за да спречи корупција

Вицепремиерот Љупчо Николовски бара од граѓаните да не очекуваат чудо за брзо време бидејќи проблемот со корупцијата во Македонија постои...

Македонија57 минути

Маричиќ не поддржува бирање државен јавен обвинител со политички договор

Не веруваме дека е добар начин на избор на обвинител со политички договор меѓу партиите, рече министерот за правда, Бојан...

Регион1 час

(Видео) Во Србија се урна воен авион „Миг 21“

Авионот на српската армија „Миг 21“ се урна утрово при извршување на редовна задача за летање во селото Брасина, во...

Македонија1 час

(Видео) Пендаровски го пречека словенечкиот претседател Борут Пахор

Денеска во претседателскиот кабинет во „Вила Водно“ претседателот Стево Пендаровски на церемонија со највисоки државни и воени почести го пречека...

Свет2 часа

Водечкиот германски епидемиолог предупредува: Пандемијата допрва ќе почне

Водечкиот германски епидемиолог Кристијан Дростен во својот говор на Светската здравствена конференција во Берлин предупреди на предвременото славење на успехот...

Свет2 часа

Трамп: Бајден ќе ја уништи Флорида, мојот план ќе го уништи вирусот

Како дел од предизборната кампања, американскиот претседател, Доналд Трамп, ги посети Северна Каролина и Флорида, некои од државите каде што...

Свет2 часа

Бројот на заболени од Ковид-19 во САД надмина 7 милиони

Бројот на заболени со коронавирус во САД вчера надмина седум милиони, што е повеќе од 20 проценти од вкупниот број...

Македонија2 часа

Заев: Бруталноста од полициски службеници врз граѓани Роми е за најсилна осуда

Премиерот Зоран Заев го осуди вчерашниот инцидент, во кој полицајци брутално тепаат Роми. Според него, таквото однесување е срамно за...

Регион2 часа

Албански претседател: Косово гарант за безбедноста на Балканот

Претседателот на Албанија, Илир Мета, на 75. заседание на ООН изјави дека членството на Косово во ООН би било корисно...

Свет17 часа

Гутереш: Вирусот се шири во сите правци, потфрли заедничката соработка

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, денеска изјави дека светот не успеал да соработува во борбата против пандемијата на Ковид-19....

Топ18 часа

(Видео) Во Визбегово пронајдена мини лабораторија за масло од канабис, уапсени три лица

Попладнево, околу 15 часот, Единицата за недозволена трговија со дрога извршила претреси во скопско Визбегово, при што пронајдена била мини...

Европа19 часа

Додека Навални закрепнуваше во Берлин, во Русија му го заплениле станот

Сметките на рускиот опозициски политичар Алексеј Навални се замрзнати, а неговиот стан во Москва е одземен додека тој во болница во...

Македонија20 часа

Двајца починати и 152 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаја на...

Македонија21 час

Владата ќе го разгледа барањето за продложување на породилното отсуство

Владата ќе ги разгледа барањата на родителите кои предлагаат времено продолжување на породилното отсуство за месец или два и ќе...

Свет21 час

Ниту едно вакцинирано лице во Москва немало компликации

Не се забележани компликации кај ниту едно од 3.000 лица кои биле вакцинирани против коронавирусот во Москва како дел од...

Македонија22 часа

Врховниот суд ја потврди 4-годишната казна за Сеад Кочан

Врховниот суд ја потврди 4,8-годишната казна на Сеад Кочан за случајот „Труст“, која од Апелација му ја намали од изречените...

Македонија23 часа

Рангелова: Ја докажав правдата и слободно можам да се пресметам со тие кои ме обвинуваа

Експратеничката Даниела Рангелова, која е ослободена во предметот „Насилство во Центар“, по судењето, на сведоците кои лажно сведочеле против неа...

Македонија23 часа

Царовска на средба со наставниците: Важно е наставата да почне и покрај сите предизвици

Министерката за образование и наука, Мила Царовска, и заменик-министерот Арафат Шабани со градоначалникот на Кисела Вода, Филип Темелковски, и претседателот...

Свет24 часа

(Видео) Насилни протести во САД поради случајот со Бреона Тејлор, ранети се двајца полицајци

Двајца полицајци од Луисвил, во американската држава Кентаки, беа застрелани во средата вечерта во центарот на тој град среде масовни...

Регион1 ден

Земјотреси во Албанија и во Грција

Во Албанија утрово е регистриран земјотрес со јчина од 4,3 степени според Рихеривата скала, а земјотрес од 4,1 степен ја...

Досие