Контакт

Свет

ДХС ќе собира информации за демонстранти што се закануваат дека ќе оштетуваат статуи

Објавено пред

Американскиот Оддел за внатрешна безбедност (ДХС) ја прошири надлежноста на своите службеници да собираат информации за демонстранти што се закануваат дека ќе оштетат или уништуваат јавни споменици и статуи, дури и ако тие не се во сопственост на федералната влада, пренесува „Њујорк пост“

Новите насоки му даваат повеќе овластувања на ДХС, кои се надвор од неговите традиционални овластувања за да ги штити обележјата од терористички напади.

Веста доаѓа откако претседателот Трамп распореди федерални агенти во Портланд и се закани дека ќе ги испрати во другите градови под контрола на демократите – вклучително и Њујорк – ако не се смират протестите. Одобрението е опишано како работна помош за персоналот на ДХС и произлегува од извршната наредба што Трамп ја потпиша минатиот месец за да ги заштити спомениците и статуите од вандализам и уништување.

За време на протестите на национално ниво по убиството на Џорџ Флојд во полицискиот притвор, демонстрантите уништија статуи на лидерите на Конфедерацијата, Колумбо и на други историски личности соборувајќи ги или чкртајќи ги со спреј. Новите насоки се однесуваат на тековните напори за собирање разузнавачки информации и известување за разни активности во контекст на зголемени закани за споменици, спомен-обележја и статуи.

Документот, во кој имал увид од „Вашингтон пост“, дозволува следење на објавите на социјалните мрежи и други јавни информации во потрага по луѓе или групи што може да оштетат или уништат јавен споменик, спомен-обележје или статуа.

Свет

(Видео) Пожарот зафати повеќе од 20.500 хектари во Калифорнија

Објавено пред

Пожарот, кој гори во близина на градовите Риверсајд и Сан Бернардино во Калифорнија, зафати најмалку 20.516 хектари. Само пет проценти од пожарот се ставени под контрола, соопштија од тимот за управување со инциденти.

Според Си-ен-ен, неколку фактори им отежнуваат на пожарникарите да се борат со пожарот, што избувна во петокот. Најзначајниот од нив е структурата на теренот, изјави портпаролката на противпожарната служба на Националната шума во Сан Бернардино, Лиза Кокс.

„Имаме исклучително стрмен, нерамномерен терен“, рече Кокс.

Повеќе од 7.000 луѓе се евакуирани поради пожарот кој избувна во петокот. Причината за пожарот сè уште се истражува.

Прикажи повеќе...

Свет

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Објавено пред

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирус ја завршил својата мисија во Кина и дека се подготвува да распореди поголема група експерти во областа од којашто се прошири епидемијата.

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус рече дека меѓународен тим ќе биде испратен во кинескиот град Вухан, од каде започна пандемијата кон крајот на минатата година.

Тој додаде дека „доказите и хипотезите“ кои ќе произлезат ќе бидат темел за понатамошните истражувања.

„Епидемиолошките проучувања ќе започнат во Вухан, за да се утврди можниот извор на инфекција кај првите случаи“, вели тој.

Се претпоставува дека заразата со коронавирус потекнува од пазарите во кинескиот град Вухан кадешто се продаваат најразлични животни. Научниците се обидуваат да го утврдат потеклото на вирусот и како тој можел да премине од животните на луѓето. Тие ја отфрлаат шпекулацијата дека вирусот е произведен во лабораторија на Институтот за вирологија во Вухан.

Во светот од заразата со коронавирус се погодени повеќе од 18,3 милиони луѓе, од кои починаа повеќе од 695 илјади.

Прикажи повеќе...

Свет

Британската влада започна акција за помош на 72 илјади угостителски објекти

Објавено пред

Британската влада донесе одлука да покрене акција наречена ‘Јади во ресторан, помогни му на ресторанот’ и да субвенционира оброци со 50 проценти. Акцијата ќе се реализира во август, секој понеделник, вторник и среда, кога е помал бројот на посети на ресторани.

Целта на акцијата е да им помогне на угостителите кои се борат со последиците од пандемијата на коронавирус. Во акцијата ќе бидат вклучени околу 72 илјади угостителски објекти.

Критичарите предупредуваат дека рестораните за брза храна треба да бидат исклучени од таа државна интервенција.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет14 минути

СЗО ќе распореди меѓународен тим експерти во Вухан

Светската здравствена организација соопшти дека тимот што го истражува потеклото на пандемијата на коронавирус ја завршил својата мисија во Кина...

Европа46 минути

Расте бројот на тешко заболени од коронавирус во Франција

Бројот на пациенти заразени со коронавирус во одделите за интензивна нега во Франција денеска се искачи на 384, што е...

Македонија57 минути

Напладне конститутивна седница на новиот парламентарен состав

Денеска напладне треба да се одржи конститутивна седница на новиот парламентарен состав, по предвремените избори коишто се одржаа на 15...

Македонија12 часа

Привремено е прекината потрагата по момчето кое се удави во Преспанското езеро

Потрагата по момчето кое исчезна во водите на Преспанското езеро е привремено прекината поради временските услови. Како што информираат од...

Регион13 часа

Преглед на состојбата во регионот: Во Албанија почина уште еден лекар, во Србија пад на бројот на новозаразени

Преглед на состојбата со коронавирусот во регионот во изминатото деноноќие. Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус Во болницата...

Македонија14 часа

Поранешни вработени во СЈО бараат од Пендаровски да им се извини: „Обвинителството не беше една личност“

Поранешни вработени во Специјалното јавно обвинителство реагираа на говорот на претседателот Стево Пендаровски во Пелинце. Тие велат дека СЈО не...

Топ16 часа

Лекар од Итната помош физички нападнат од татко на починато лице

Taтко на момче кое починало во сообраќајна несреќа, нападнал лекар од Итната медицинска помош. Лекарот бил на интервенција по претходно...

Македонија16 часа

Досега 500 лица починаа од коронавирус во Македонија

Бројот на починати од коронавирус во земјава достигна 500 лица, откако денеска беа потврдени 3 нови смртни случаи. Тројцата починати...

Македонија17 часа

Гостивар со најмногу новозаразени во изминатото деноноќие

Гостивар е на врвот на листата со најмногу новозаразени од коронавирус во земјава во изминатите 24 часа. Според податоците на...

Свет18 часа

СЗО: Mајките да ги дојат своите деца и кога имаат ковид-19

Светската здравствена организација денеска предупреди дека наспроти големите надежи за пронаоѓање на вакцина, можеби никогаш нема да има чудотворено решение...

Македонија19 часа

Нови 74 заболени и тројца починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 689 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи на...

Свет20 часа

Германските ученици се вратија во училишните клупи во екот на пандемијата

Десетици илјади училишни деца денеска се вратија во училиштата во северна Германија. Мекленбург-Западна Померанија е првата од 16 германски држави...

Македонија20 часа

Џафери: Добро се чувствувам, јас ќе ја водам седницата

Претседателот на Собранието, Тала Џафери изјави дека утре тој ќе ја води конститутивната седница. Џафери денеска ја напушта Клиниката за...

Свет22 часа

Руски доктор: Пандемијата личи на проба за биолошка војна

Ситуацијата со пандемијата на коронавирус личи на проба за биолошка војна, изјави рускиот детски хирург, Леонид Рошаљ, пренесе „Спутник“. „...

Свет23 часа

Мелбурн ги затвора речиси сите продавници и фабрики за да го спречи вирусот

Вториот по големина австралиски град Мелбурн, во кој веќе на сила е ноќен полициски час, најави нови ограничувања за индустријата,...

Свет23 часа

Латинска Америка најтешко погоден регион во светот, има речиси пет милиони заразени

Аргентина вчера надмина 200.000 случаи на ковида-19, Колумбија поставува дневен рекорд, а во Латинска Америка се рушат црните рекорди со...

Свет23 часа

Трамп: Ретко кој заслужил смртна казна повеќе од бомбашот од Бостон

Американската сојузна влада би можела уште еднаш да побара смртна казна за Чеченецот Џохар Царнаев, изјави американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет23 часа

Германците сакаат да продолжат да работат од дома и по пандемијата

Поголем дел од Германците сакаат да ја задржат можноста за работа од дома и по завршувањето на пандемијата на коронавирус,...

Свет24 часа

Американски и британски фармери добиваат мистериозни пакети со семиња од Кина

Фармери во Велика Британија и САД веќе некое време примаат чудни пакувања со семиња од Кина во пошта што не...

Топ1 ден

Малолетник од Ресен исчезна во Преспанското езеро

Во водите на Преспанското езеро вчера исчезнало 16-годишно момче од Ресен. Во Полициската станица Ресен од Итната медицинска помош било...

Досие