Контакт

Европа

Европскиот парламент изгласа закон кој може да ja уништи забавата на интернет

Објавено пред

Пратениците во Европскиот парламент денеска гласаа за авторските права на интернет, предлог за директива за авторските права на дигиталниот пазар, кој неодамна предизвика многу контроверзии во цела Европа.

Предлогот за директивата, која по тврдењата на Комисијата треба да се воведе во 21 век и да осигури дека авторите на музика, филмови и вести ќе бидат правично платени за својата работа, беше почеток на една од најжестоките лобирачки војни во историјата на официјален Брисел, во кој силите ги одмерија медиумските куќи и Пол Мекартни, од една страна, и поборниците за слобода на интернет, од друга.

Европскиот парламент во јули го отфрли предлогот што претходно беше усвоен од страна на надлежната Комисија за правни прашања, но денес пратениците повторно гласаа за тој предлог.

Критичарите на директивата сметаат дека таа може сериозно да ја поткопа слободата на говорот на интернет, би влијаела за укинување на популарните мемиња, би го закочила развојот на дигиталната технологија во Европската Унија, значително би го отежнала работењето на помалите компании и би го усложнила животот на корисниците на интернет.

Особено се критикува членот 13, кој одговорноста за контрола на користењето авторски содржини целосно ја префрла на конкретни интернет-страници, притоа воведувајќи ја идејата за автоматски филтер на содржини, со кој де факто би се забранило користењето на популарните мемиња, како, на пример, Grumpy cat, но и цитатите од „Википедија“ и разни други работи кои се вообичаен и нераскинлив дел од секојдневната интернет комуникација.

Членот 13 не предвидува правна санкција за проблемите што може да произлезат како резултат на грешките кај автоматските филтри, со што се отвора прашањето за тоа како ќе се решат постапките при погрешно отстранување на содржини од интернет.

Европа

Германија: Тажен ден за Европа

Објавено пред

Францускиот претседател, Емануел Макрон изјави дека Велика Британија би била најголем губитник ако ја напушти Европската Унија без договор. Германскиот вицеканцелар, Олаф Шолц оцени дека ова е тажен ден за Европа.

Двајцата реагираа откако Долниот дом на британскиот парламент во вторникот вечерта го отфрли предлогот на премиерката, Тереза Меј, за договорот за брегзит.

„Прва опција е излез без договор. Тие велат: ‘Нема договор’. Тоа е застрашувачки за сите. Најголеми губитници би биле Британците“, изјави Макрон пред новинарите на крајот на седумчасовната дебата со локалните функционери.

Тој очекува дека Британците ќе побараат дополнително време за нови преговори во кои ќе се обидат да постигнат договор, пренесе „Ројтерс“.

Германскиот вицеканцелар Шолц на „Твитер“ напиша дека ова е тажен ден за Европа.

„Ние сме подготвени“, рече тој и нагласи дека брегзитот е најлошата можност за ЕУ, но пред се за Велика Британија.

Претседателката на германската Демохристијанската партија (ЦДУ), Анегрет Крамп-Каренбауер изрази на „Твитер“ искрено жалење поради одлуката на британскиот парламент, оценувајќи дека тврдиот брегзит е најлошата опција.

Прикажи повеќе...

Европа

Германската разузнавачка служба ќе ја зајакне контролата врз екстремната десница

Објавено пред

Германската разузнавачка служба ќе ја зајакне контролата врз екстремно десничарската политичка партија Алтернатива за Германија (АФД), јавува Би-би-си.

Притоа нема да ги прислушува телефонските разговори на партијата или да праќа шпиони во АФД.

АФД е главната опозициска партија. Таа влезе во парламентот во 2017 година, освојувајќи 94 места во Бундестагот од вкупно 709. Бундестагот е парламент во Германија со седиште во зградата на Рајхстагот во Берлин.

АФД го гледа исламот како закана за германските вредности и повикува на строги ограничувања при издавање дозвола за вселување во Германија.

Се верува дека партијата добро ќе помине на изборите за Европскиот парламент во мај, што се очекува и за другите националистички партии во останатите земји од ЕУ.

Германската разузнавачка агенција ќе започне со повисок степен на контрола врз организацијата на младите на АФД и врз екстремистичкиот огранок на АФД наречен Флугел (Крило).

Лидерот на Флугел е Бјорн Хоке, контроверзен политичар кој предизвика остри критики кога споменикот на холокаустот во Берлин го нарече споменик на срамот.

Прикажи повеќе...

Европа

Ирска ги интензивира подготовките за брегзит без договор, падна вредноста на фунтата

Објавено пред

Ирската влада изрази загриженост кога Долниот дом на британскиот Парламент синоќа го отфрли предлогот на премиерката Тереза Меј за брегзит оценувајќи дека брегзитот без договор би имал лош исход за сите, а не само за Северна Ирска.

„За жал, резултатот од гласањето го зголеми ризикот за брегзит без договор. Затоа, владата ќе продолжи да ги интензивира подготовките за ваков завршок“, се наведува во соопштението на ирската влада.

По синоќешното гласање, вредноста на британската фунта падна во однос на американскиот долар и еврото, но набргу се врати во нормала.

Како земја претседавач со Унијата, Романија вчера повика на единство помѓу земјите членки и најави дека Европската Унија ќе продолжи да се подготвува за најлошто сценарио за брегзитот.

Британија би требало да ја напушти Унијата на 29 март.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија6 минути

Братот на Заев, Вице, го тужи Александар Николовски за клевета

Во Основниот суд Скопје 2 се одржа подготвителното рочиште за тужбата за клевета на братот на премиерот Заев, Вице Заев,...

Регион54 минути

Најмалку седум деца мигранти речиси измрзнале на планинскиот премин меѓу Хрватска и БиХ

Најмалку седум деца мигранти, кои со родителите вчера тргнале пешки од Босна и Херцеговина преку планината Пљешевица, се сериозно повредени,...

Македонија59 минути

Путин: Постои надворешен притисок околу зачленувањето на Македонија во НАТО

Кога станува збор за ситуацијата на Балканот, тогаш може да се каже дека тука сериозен дестабилизирачки фактор тука преставува политиката...

Регион1 час

Романија ја претстави програмата за претседавање со ЕУ

Романската премиерка, Виорика Данчила, вчера пред Европскиот парламент ги презентира приоритетите на романското претседателство со Европската Унија. „Првата фаза ќе...

Вести2 часа

Грчкиот парламент ќе гласа недоверба на владата на Алексис Ципрас

Денеска во грчкиот парламент продолжува седницата на чиј дневен ред е една точка – недоверба на владата на Алексис Ципрас....

Македонија2 часа

Владата една и пол година ги слави празниците на Груевски, Законот за празниците нечепнат

Владата една и пол година ја разгледува можноста за укинување дел од неработните денови и измена на Законот за празниците,...

Свет2 часа

Британскиот парламент ќе гласа за недоверба на владата на Меј

Британската премиерка Тереза Меј денеска треба да се соочи со гласање за недоверба, еден ден откако парламентот го отфрли нејзиниот...

Свет3 часа

Помпео: Иранските ракети за сателити се закана за Европа и Блискиот Исток  

Неуспешниот обид на Иран да ландира сателит во орбитата со трифазна ракета покажува дека намерата на Исламиската Република е да...

Свет4 часа

Американскиот  Стејт департмент: Американските граѓани во странство се цел на терористите од ИД и Ал Каеда

Американскиот Стејт департмент во својата најнова серија совет и препораки за своите граѓани низ светот предупреди дека американските граѓани се...

Свет4 часа

Отава побара од Пекинг помилување за канадскиот државјанин осуден на смрт

Канадскиот министер за надворешни работи, Кристија Фриленд, во вторникот информираше дека Отава официјално побарала од Пекинг да го поштеди животот...

Свет14 часа

Тереза Меј доживеа голем пораз, парламентот го одби нејзиниот предлог за брегзит

Британските пратеници вечерва гласаа против предлогот на премиерката Тереза Меј за договор за излез на Велика Британија од Европската Унија,...

Регион15 часа

Девојче од БиХ почина од сепса предизвикана од сипаници

Деветгодишно девојче од Читлук во Босна и Херцеговина починала во неделата во болница во Задар, откако настанале компликации за време...

Регион16 часа

Приштина попушти и ги повлече даноците на дел од производите од Србија и БиХ

Привремените приштински институции одлучија да ослободат од стопроцентно зголемените даноци на дел од производите од Србија и БиХ, пренесуваат српските...

Свет16 часа

(Видео) Најмалку петмина убиени во нападот на хотелски комплекс во Најроби

Најмалку пет луѓе се убиени, а четворица се повредени во напад на луксузен хотелски комплекс во Најроби, кој полицијата го...

Македонија19 часа

(Видео) Филипче бара максимална казна за „Македонијалек“ за техничката грешка со декларацијата на МРП-вакцините

Министерот за здравство, Венко Филипче, денеска изјави дека е завршен увидот на инспекторите од МАЛМЕД во сите места каде што...

Истражувања20 часа

(ВИДЕО) Градоначалничката на Арачиново со службени пари купувала суџук, мирисливи свеќи, пилешки гради и дрвени лажици

Цигари, влажни марамчиња, мирисливи свеќи, калап за печење мафини, решо, дрвени лажици, чајник, се дел од работите што Општина Арачиново...

Култура21 час

Министерството за култура унапредува по етничка основа, а брка реномирани советници

На почетокот на годината Министерството за култура унапреди 20 службеници во разни сектори, а се поздрави со советникот и креатор...

Македонија21 час

(Видео) Претседателските избори ќе се одржат на 21 април, а ќе има и локални во 3 општини

Поради Велигден, за една недела ќе се помести првичната идеја за одржување на претседателските избори на 14 април. Според процените...

Македонија21 час

(Видео) Џафери: Не чувствувам одговорност, постапив во согласност со надлежностите

Вчера, во својство на претседател на Собранието, во согласност со моите надлежности, потпишав два указа и ги испратив во „Службен...

Вести22 часа

Каменос: Ќе сторам сè актуелната влада да не добие поддршка

Ќе ги искористам сите расположливи механизми што ми се на располагање сегашната влада да не добие поддршка за договорот од...

Досие