Контакт

Свет

Египетскиот парламент ја одобри воената интервенција во Либија

Објавено пред

Египетскиот парламент го овласти претседателот Абдел Фатах ел-Сиси да распореди војници во Либија за да го спречи напредокот на турската милиција во сојуз со меѓународно признатата Влада на национална спогодба (ГНА), пренесува „Брејтбарт“.

Ако Сиси ја спроведе својата закана да наметне црвена линија, што ќе претвори дел од најбогатите нафтени полиња во Либија во египетската безбедносна тампон-зона, египетските трупи би можеле да се судрат со турската војска.

Во јуни Сиси ја повлече својата црвена линија помеѓу либиските градови Сирте и Џуфра предупредувајќи дека ако милицијата со поддршка од Турците ја преземе контролата врз нафтената полумесечина на Либија, тие би можеле да го ограбат нејзиното нафтено богатство и да пренесат дел од средствата на екстремистичките организации што претставуваат закана за Египет.

Откако неколкупати го менуваше ставот за либиска интервенција во јули, Сиси минатата недела цврсто изјави дека ако силите поддржани од Турција влезат во Сирте, тоа ќе ја премине неговата црвена линија и ќе предизвика одговор.

Сирт во моментот е под контрола на Либиската национална армија (ЛНА), ривалската сила предводена од генералот Калифа Хафтар и поддржана од Египет, Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ) и од Русија, заедно со неколку други страни, кои веруваат дека Хафтар подобро би можел да ја стабилизира Либија од поделениот сојуз на ГНА.

Хафтар и неговите приврзаници веруваат дека ГНА е слаба, корумпирана и поврзана со терористички групи, а ГНА и нејзините приврзаници го сметаат Хафтар за брутален воин и тиранин. Хафтар го држеше под опсада Триполи и се чинеше дека може да го освои градот сè додека Турција не интервенира во име на ГНА.

Египет е дополнително загрижен дека сојузот на Турција со ГНА може да го прошири турското влијание врз копно и море, сериозно загрозувајќи ги интересите на Египет и неговите сојузници.

„Дојче веле“ истакна дека египетскиот Претставнички дом е полн со приврзаници на Ел-Сиси, така што седницата за одобрување воена акција против криминалните милиции и странските терористички групи што дејствуваат по должината на западниот фронт на Египет не е изненадување.

„Индипендент“ во вторникот напиша дека конфликтот меѓу Египет и Турција во Либија може да биде неизбежен ако не успее наводниот телефонскиот повик на Сиси до американскиот претседател, Доналд Трамп, и Трамп не го убеди турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, да се повлече.

Ако Сиси ја планирал заканата со воена интервенција како блеф, ГНА би можела да биде подготвена да ја предизвика. Аналитичарите ја опишувааат инвазијата на Сирте како неизбежна, првенствено затоа што Турција преговара со руските платеници да ги тргне настрана пред да почнат престрелките.

Ако Египет не интервенира или барем не изврши притисок врз ГНА и Турција да прифатат договор за прекин на огнот, падот на Сирте би можел да биде увертира во целосно збришување на Хафтар и неговата влада во сенка со седиште во Тобрук. Ако Египет интервенира, ОН предупредија дека во вкрстен оган би можеле да будат фатени над 125.000 цивили.

Свет

Шест француски туристи убиени во Нигер

Објавено пред

Шест француски туристи, нивниот возач и водич биле убиени денес во Нигер, изјави гувернерот на провинцијата Тилабери, Тиџани Ибрахим Катиела, јави АФП.

Тој прецизираше дека осум лица се убиени кога напаѓач, кој бил на мотоцикл, пукал во автомобилот во кој биле жртвите.

Официјален претставник од канцеларијата на францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека тие засега не можат да ги потврдат тие информации.

Исто така, и „Ројтерс“ објави дека не добиле потврда за тие информации ниту од француското Министерство за надворешни работи, ниту од Владата на Нигер.

Прикажи повеќе...

Регион

Во Црна Гора 30 нови случаи на коронавирус

Објавено пред

Во изминатите 24 часа во Црна Гора се регистрирани 30 нови случаи на коронавирус, а две лица починале, соопшти Институтот за јавно здравје на Црна Гора.

Повеќето нови случаи, 15, се од Подгорица, по што следат Бијело Поље со шест случаи, Бар и Улцињ со по три, Цетиње со два и Будва со еден случај.

Од почетокот на епидемијата, во Црна Гора се потврдени 3.618 случаи, а 64 пациенти починале. Во моментов активни се 1.102 случаи.

Прикажи повеќе...

Свет

Џонсон: Отворањето на училиштата е национален приоритет

Објавено пред

Британскиот премиер, Борис Џонсон, изјави денеска дека повторното отворање на училиштата е социјален, економски и морален императив и уверува дека учениците ќе бидат безбедни и покрај пандемијата на коронавирус.

Џонсон, како што пренесува „Мејл он сандеј“, реагирал на студијата во која се предупредува дека на Велика Британија ѝ се заканува втор бран на Ковид-19 оваа зима, двојно поголем од првиот ако училиштата се отворат без подобрен систем за тестирање и мониторинг.

„Отворањето на училиштата е национален приоритет“, рекол Џонсон.

Медиумите потсетуваат дека училиштата во таа земја биле затворени во март за време на карантинот, освен за децата на оние работници чие присуство на работа било неопходно за функционирање на државата, а во јуни биле отворени за мал број ученици.

„Владата сака сите ученици да се вратат на училиште до почетокот на септември“, додал Џонсон.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија34 минути

Директорката на санитарниот и здравствен инспекторат во самоизолација, имала контакт со заболено лице

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова – Бухова, ќе помине 14 дена во самоизолација затоа што имала...

Македонија1 час

Македонија на второ место по стапката на смртност од Ковид-19 во регионот

Во регионот, најголема стапка на смртност од коронавирус е регистрирана во Словенија, а потоа следат Северна Македонија и Албанија, објави...

Регион4 часа

Синот на убиената новинарка на Малта: Мајка ми го истражуваше и Ѓукановиќ

Синот на Дафне Каруанa Галиција рекол дека неговата мајка ја истражувала и врската на Мило Ѓукановиќ во случајот „Можура“. Синот...

Македонија5 часа

Четворица починати и 85 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа четири лица починаа од коронавирус, а потврдени се 85 нови случаи. Оздравеле 45 заболени, соопшти Министерството...

Свет5 часа

(Видео) На Трамп не му се допадна прашање од новинар и ја напушти прес-конференцијата

Американскиот претеседател, Доналд Трамп, ја напуштил вчерашната прес-конеференција откако новинарка го прашала за неговата изјава за здравствената заштита за ветераните,...

Регион8 часа

Силно невреме во Грција – тројца загинати, меѓу кои и бебе

Најмалку тројца луѓе, меѓу кои и бебе се најдени мртви во невремето кое го зафати грчкиот остров Евија во централна...

Македонија9 часа

(Видео) Се запалија неколку автомобили на паркинг во Ново Лисиче

Утрово во скопската населба Ново Лисиче, на паркинг гореа автомобили. Жителите од околните згради се собраа да го гаснат пожарот,...

Свет9 часа

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој...

Македонија11 час

Големи штети во Велес и околината по вчерашното невреме

Невремето синоќа предизвика големи штети во Велес и околината. Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски на Фејсбук објави фотографии, на...

Свет11 час

Нов Зеланд одбележува 100 дена од победата над коронавирусот

Денеска Нов Зеланд одбележува 100 дена откако е сузбиено ширењето на коронавирусот, со што оваа земја стана светол пример во...

Свет12 часа

(Видео) Пожар изби во болница за пациенти со ковид-19 во Индија, најмалку седум загинати

Најмалку седум луѓе загинаа во пожар, кој зафати привремена болница за пациенти заразени со коронавирус во Вијајавади, во југоисточна Индија....

Свет12 часа

Макрон и ОН организираа конференција за собирање помош за Бејрут

Меѓународните лидери денеска ќе разговараат за собирање помош за Бејрут по експлозијата која го разори либанскиот главен град. Виртуелната конференција,...

Свет12 часа

Пронајдена црната кутија од преполовениот авион во Индија

Истражителите ја пронајдоа црната кутија од авионот кој во петокот се излизга од пистата и се преполови на аеродромот во...

Свет1 ден

(Видео) Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут

Демонстранти упаднаа во зградата на Министерството за надворешни работи во Бејрут, извикувајќи пароли против владата, пренесуваат светските медиуми. Претходно денеска...

Свет1 ден

Британските медицински работници на протест, бараат повисоки плати

Mедицинските работници во Велика Британија се собраа да протестираат во неколку градови, барајќи од владата повисоки плати за нивната макотрпна...

Македонија1 ден

Нови 200 заболени и четворица починати од ковид-19 во земјава

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1828 тестирања, а регистрирани се 200 нови случаи на...

Свет1 ден

(Видео) Португалски канадер се урна во близина на шпанската граница, има и жртви

Португалски канадер за гаснење пожар се урна денеска близу шпанската граница и според информациите од медиумите, најмалку едно лице го...

Свет1 ден

Документ на британската влада: Карантинот предизвикал смрт на илјадници луѓе

Карантинот убил илјадници луѓе кои не можеле да дојдат до медицинска помош или кои избегнувале да одат во здравствени установи...

Македонија1 ден

МЗ: Во Геријатриската болница се преземени сите мерки по појавата на позитивни случаи

Министерството за здравство реагира на обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека новите случаи на коронавирус во Геријатриската болница во Скопје го демантираат...

Свет1 ден

Почина сопругата на амбасадорот на Холандија која беше повредена во експлозијата во Бејрут

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во...

Досие