Контакт

Свет

Еден од заложниците на Хамас, кој осум месеци беше заробен: Не покриваа со ќебиња кога беше топло

Објавено пред

Семејството на еден од заложниците спасен во израелската операција за време на викендот објави дека претрпел психичко малтретирање во текот на осумте месеци кога Хамас го држеше во заробеништво во Газа, пишува Си-ен-ен.

dobivaj vesti na viber

Андреј Козлов (27) беше спасен заедно со Ноа Аргамани (25), Алмог Меир Јан (21) и Шломи Жива (40) за време на рацијата во бегалскиот камп Нусејрат во центарот на Газа во саботата.

Козлов и другите заложници Хамас ги држеше во две цивилни згради во густо населена област. Израелските одбранбени сили (ИДФ) соопштија дека рацијата била извршена во двете згради истовремено од страв дека киднаперите ќе убијат некои од заложниците доколку дознаат дека операцијата е во тек.

Рускиот државјанин Козлов се преселил во Израел пред речиси две години. Тој работеше како обезбедување на музичкиот фестивал „Нова“ на 7 октомври кога беше киднапиран и одведен во Газа, според Си-ен-ен.

Во интервју за Си-ен-ен семејството на Козлов откри некои детали за голготата низ која поминале нивниот син и брат, вклучително и дека тој првично верувал оти израелските сили кои го спасиле биле испратени да го убијат.

Таткото на Козлов, Михаил Козлов, рече дека син му бил многу исплашен затоа што милитантите на Хамас со месеци лажно зборувале дека „Израел сака да ги убие сите“ тврдејќи дека „тие биле проблем за Израел“.

„Му беше кажано дека Израел сака да го убие. Не му беше јасно зошто дојде ИДФ. Се плашеше дека од ИДФ дошле да го убијат. Му требаше време да сфати дека дошле да го спасат“.

Михаил рече дека син му не сакал да ги открие сите начини на кои го малтретирале, но рекол дека „не го третирале како маж“.

„Би рекол дека го казнувале за секое однесување за кое сметале дека е погрешно“, рече тој.

Еден од примерите што ни ги наведе Андреј е дека во најжешкото време од денот го покривале со ќебиња“, вели тој.

„Тоа е многу тешко искушение. Да се ​​дехидрира за време на жештините“.

Брат му Дмитриј рече: „Се трудеа да не остават никакви физички траги. Но, сепак, ќе го казнеа на овој или оној начин. Многу често за тривијални работи“.

Му било кажано, вели, да не зборува на хебрејски, туку да шепоти на англиски.

Опишувајќи ја нивната повторна средба, Михаил рече дека првата средба била многу трогателна.

„Очекувавме да имаме радосна средба, но, наместо тоа, тој клекна, почна да плаче и тоа беше многу трогателно за нас“, додава тој.

Дмитриј рече дека брат му се чувствува должен кон Израел.

Со спасувањето на четворицата заложници, 116 остануваат во Газа од нападот на 7 октомври. Се верува дека 41 се мртви.

Михаил рече дека се залага за ослободување на преостанатите заложници со какви било средства – преговори или понатамошна воена акција.

Лекарот задолжен за лекување на заложниците изјавил дека тие биле тепани додека биле во заробеништво на Хамас во Газа.

„Тоа беше грубо, сурово искуство, со многу злоупотреба, речиси секој ден“, изјави д-р Итаи Песах за Си-ен-ен. „Секој час, на физичка и ментална и други видови злоупотреба, тоа е нешто што е неразбирливо“.

Песах рече дека осумте месеци поминати во заробеништво „оставиле значителен белег врз нивното здравје“ и покрај тоа што првично се појавиле во добра состојба, сите биле неисхранети. „Тие немаа протеини, па нивните мускули се екстремно истрошени“.

Тој рече дека заложниците му рекле оти биле преместувани неколкупати. Снабдувањето со храна и вода било нестабилно.

„Имало периоди кога речиси воопшто не добивале храна“, нагласи тој.

Свет

Внуката на Трамп: Се шокирав кога слушнав дека дедо ми е ранет

Објавено пред

Внуката на поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, 17-годишната Каи, денеска, за време на националната републиканска конвенција во Милвоки зборуваше за шокот што го доживеала кога слушнала за атентатот и дека дедо ѝ бил ранет.

dobivaj vesti na viber

„Само сакав да знам дали е добро. Ти се крши срцето кога гледаш што може некој да му направи на друга личност. Многу луѓе го натераа дедо ми да помине низ пеколот, но тој сѐ уште е на нозе“, рекла Каи, која, како што рекла, сакала да го сподели со публиката она што повеќето луѓе не го гледаат, пренесе „Си-би-ес њуз“.

Таа додаде дека дедо ѝ е грижлив и полн со љубов, иако медиумите го прикажуваат како сосема поинаква личност.

Прикажи повеќе...

Свет

Напаѓачот на Трамп пред атентатот напиша морничава порака: „13 јули ќе биде мојата премиера“

Објавено пред

Томас Метју Крукс, кој се обиде да го убие поранешниот американски претседател Доналд Трамп на неговиот митинг одржан во саботата во Пенсилванија, неколку дена претходно на интернет објавил грозоморна порака, јавуваат американските медиуми.

dobivaj vesti na viber

Крукс (20) најави злобни планови за денот кога пукаше кон Трамп во Батлер, Пенсилванија, пишува „Њујорк пост“.

„13 јули ќе биде мојата премиера, гледајте како се развива“, наводно напишал 20-годишниот напаѓач на Steam, популарна онлајн-платформа, каде што гејмерите комуницираат меѓу себе, објави „Фокс њуз“.

Пораката што го навестува нападот им беше откриена на американските сенатори за време на брифингот со високи претставници на органите за спроведување на законот во средата.

Крукс исто така имал фотографии од претседателот Бајден на неговиот мобилен телефон и ги барал датумите на националната конвенција на Демократската партија и митингот на Трамп во Пенсилванија, каде што пукаше кон 45-тиот претседател, изјавија извори за спроведување на законот за „Њујорк пост“.

Инспекторите бараат одговори на телефоните и на компјутерот на напаѓачот, но допрва треба да го идентификуваат мотивот.

Истрагата за пребарувањето на заднината на нападот не откри на која страна од политичкиот спектар Крукс – регистриран републиканец – се наоѓал, според „Еј-би-си њуз“, кој прв го објави откритието.

Крукс, кој беше убиен неколку секунди по пукањето кон поранешниот претседател, имал два мобилни телефона – еден пронајден во близина на неговото тело, а друг дома со 27 контакти, според „Фокс“.

Деталите за пребарувањето беа објавени кога се рашири веста дека поминале 20 минути од времето кога снајперистите на Тајната служба првпат го забележале на покривот со пушка и времето кога почнал да пука во Трамп.

Во престрелката е убиен 50-годишен татко на две деца, а повредени се уште две лица, кои биле на собирот.

Повеќе извори за спроведување на законот, информирани за истрагата, за Еј-би-си изјавија дека снајперисти го виделе Крукс на покривот надвор од безбедносната зона на собирот во 17.52 часот, пред да почне пукањето во 18.12 часот.

Шокантниот временски јаз од 20 минути го потврдија изворите на „Њујорк пост“, кои додадоа дека во еден момент Крукс наводно преку својот мерач за далечина погледнал во снајперистите што го набљудувале.

Всушност, Крукс бил идентификуван како личност од интерес повеќе од еден час пред да почне пукањето, изјавиле извори за „Њујорк пост“.

По првиот истрел, снајперистите го елиминирале за 26 секунди.

Прикажи повеќе...

Регион

Вучиќ на средба со бугарскиот претседател за зајакнување на економската соработка

Објавено пред

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска разговараше со претседателот на Бугарија, Румен Радев, за билатералните односи и зајакнувањето на економската соработка.

dobivaj vesti na viber

„Со претседателот Румен Радев разговарав за билатералните односи, зајакнувањето на економската соработка и партнерството меѓу нашите две земји и народи“, објави Вучиќ на „Инстаграм“.

Како што додаде, Радев и тој во текот на разговорот се фокусирале на клучните прашања од самитот на Европската политичка заедница и темите што ја обликуваат иднината на Европа.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија3 часа

Ново пукање во Чаир, улиците станаа небезбедени за граѓаните со ВМРО-ДПМНЕ, велат од СДСМ

„Постајно се случуваат пукања и криминални пресметки и безбедносната состојба станува алармантно лоша. Сигурноста на граѓаните е во постојан ризик....

Македонија4 часа

ЦУК: Oд рани зори се гасат пожари по земја и со воздухопловна поддршка од сите летала што се на располагање

Центарот за управување со кризи (ЦУК) информира дека во последното деноноќие имаше вкупно 24 пожари на отворено. Утрово активни се...

Култура5 часа

Европски филмови на плажа и на брод во Охрид секоја вечер до недела – „Живи и здрави“ го отвори 7. издание на „Бич филм фестивал“

Под отворено небо, филмот „Живи и Здрави“ на црногорскиот режисер, Иван Мариновиќ, синоќа го отвори седмото издание на фестивалот „Бич...

Свет5 часа

(Видео) Шеснаесет лица загинаа во пожар во трговски центар во Кина

Шеснаесет лица загинаа во пожар во стоковна куќа во југозападната кинеска провинција Сечуан, објавија државните медиуми. Синоќа кинеската државна телевизија...

Европа5 часа

(Фото) Сателитите открија „Панцир“ системи и мистериозни објекти кај резиденцијата на Путин

Сателитските снимки открија дека нов систем за противвоздушна одбрана со краток дострел штити една од резиденциите на рускиот претседател Владимир...

Регион5 часа

Мажи од такси возило пукале кон полицајци во Србија, еден убиен: напаѓачот се бара и со хеликоптер

Синоќа имало пукање во Лозница, град на западот на Србија. Се се случило при рутинска контрола на такси возила од...

Свет6 часа

Бајден има коронавирус

Американскиот претседател Џо Бајден е позитивен на тестот за Ковид-19, потврди Белата куќа, откако Бајден присуствуваше на настан во Лас...

Економија16 часа

ЈПДП, ЈСП, Железници и ЕСМ Димитриевска-Кочоска вели дека направиле грабеж на државата: Обезбедени се 5,1 милијарда денари за кредити кои ги зеле, но не можат да ги вратат

Со ребалансот на буџетот новата Влада обезбеди 5,1 милијарда денари за сервисирање на кредитни обврски кон меѓународни финансиски институции во...

Македонија20 часа

Петровска: Мицкоски реши своето синче да го почасти со патување во Вашингтон, ДПМНЕ го штити со лаги

„Последното соопштение на ДПМНЕ е резултат на нивниот очаен бес како да го заштитат лидерот Мицковски од службената злоупотреба што...

Македонија21 час

(Видео) Пожарникарите и цивилите заробени на Огражден се евакуираат со словенечки хеликоптер

Градоначалникот на Ново Село, Ѓорѓе Божинов, преку „Фејсбук“ извести дека заедно со пожарникарите и цивилите се заробени на Огражден. „Во...

Македонија21 час

Повторно отворен граничниот премин Богородица

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека повторно е отворен граничниот премин Богородица. Граничниот премин денеска беше привремено затворен...

Економија21 час

Економијата е во клиничка смрт, но има 5 милијарди денари за пензии и ќе се зголемат платите на администрацијата, уверува министерката за финансии

Лошата состојба во буџетот ги надминала очекувањата на новата Влада, но министерката за финансии, Гордана Димитриевска-Кочоска, уверува дека со ребалансот...

Македонија24 часа

Романскиот авион „спартан“ со водни бомби ќе го гасне пожарот на Солунска Глава

Пристигнаа романските авиони „спартан“ и „херкул“, кои ќе помогнат во гаснењето на пожарите. Директорот на Центарот за управување со кризи...

Македонија1 ден

Oбјавени имињата на предлозите за заменик-министри

Владата до Собранието ги предложи следните имиња за заменик-министри, при што целосно се комплетира владиниот тим. За заменик-министер во Министерството...

Македонија1 ден

Владата именува директори на повеќе институции

Владата, вчера, на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Свет1 ден

Бајден го откри условот за повлекување од претседателската трка

Претседателските избори во САД ќе се одржат на 5 ноември. Американскиот лидер Џозеф Бајден во интервју изјави дека ќе се...

Свет1 ден

Лавров: САД е во голема заблуда ако мисли дека нема да страдаат од нова светска војна

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден е во голема заблуда ако мисли дека САД нема да страдаат од нова светска...

Македонија1 ден

Расчистен обидот за убиство врз градоначалникот на Арачиново, поднесена кривична пријава

Полицијата го расчисти случајот со пукањето кон градоначалникот на општина Арачиново и други лица вработени во општината, додека вршеа увид...

Култура1 ден

„Бизнисот на задоволството“ со награда во Уругвај за сценографија

„Бизнисот на задоволството“ на Гоце Цветановски се закити со десетто признание на меѓународните филмски фестивали во светот. Овој пат наградата...

Македонија2 дена

Убиство во Македонски Брод, жртвата е 31-годишен војник во АРМ, поведена истрага

Основното јавно обвинителство Кичево донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 21-годишник од селото Суви Дол, Македонски Брод за кого...