Контакт

Свет

Експертите за говорот на телото: Принцот Вилијам настојува да ја задржи контролата

Објавено пред

Експертите за говорот на телото тврдат дека при првото јавно појавување по интервјуто на Хари и Меган, принцот Вилијам покажал желба да ја задржи контролата, но и дека поседува силни емоции.

dobivaj vesti na viber

Тој не само што ги игнорирал прашањата од новинарите како неговиот татко Чарлс туку се свртел и јасно кажал: „Ние не сме расистичко семејство“, пренесуваат британските медиуми.

„Се чинеше дека тој сакаше, како што направи татко му Чарлс, само да продолжи без коментар, но неговата потреба да одговори на прашањето беше посилна од тоа. Дури и преку маската се слушна нешто како кратко иронично смеење“, изјави експертот Џуди Џејмс.

Таа вели дека најсилниот сигнал што го видела кај Кејт и Вилијам е дека и двајцата зазеле ист став давајќи им до знаење на сите дека се согласуваат во мислењето и дека се емоционално и интелектуално поврзани.

Вилијам беше првиот член на кралското семејство што одговори на обвинувањата за расизам, а исто така откри дека досега не се чул со својот брат.

„По тој повод, тој ја наведна главата, но ја подигна едната веѓа, а во неговите очи се виде насмевка кога додаде дека има намера да го стори тоа“, објаснува Џејмс.

„Брзината со која тој реагира открива силни емоции иако се обидува да ги прикрие, тој постапува цврсто, но истовремено и попустливо, како голем брат кој сака да разговара со помлад брат по прекршувањето некои домашни правила“, рече таа.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Песков: Невозможни услови на Бајден за преговори со Русија

Објавено пред

Американскиот претседател Џо Бајден всушност изјави дека преговорите со Руската Федерација се можни само откако Русија ќе ја напушти Украина, но тоа е невозможно, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

dobivaj vesti na viber

Откако Бајден претходно изјави дека не планира контакти со Путин во блиска иднина, но дека дозволува таква можност доколку рускиот претседател „покаже интерес“ за прекин на конфликтот во Украина, тој оцени дека Бајден всушност рекол дека преговорите се можни само после тоа Путин ја напушта Украина, пренесува РИА Новости.

Песков посочи дека Кремљ не е подготвен за тоа и додаде дека „специјалната воена операција продолжува“, пренесе Танјуг.

Прикажи повеќе...

Свет

Сана Марин: Војната во Украина покажа дека Европа не е доволно силна

Објавено пред

Финската премиерка Сана Марин изјави во Сиднеј дека Европа „не е доволно силна“ сама да се спротивстави на Москва.

dobivaj vesti na viber

Премиерката на Финска, земја кандидат за членство во НАТО, при посетата на Австралија истакна дека руската инвазија на Украина ги открила слабостите и стратешките грешки на Европа во однос на Москва.

„Морам да бидам многу искрена со вас, Европа во моментов не е доволно силна, ние би биле во неволја без САД“, рече Марин.

Таа истакна дека на Украина мора да и се помогне „со сите средства“.

„САД одиграа централна улога во снабдувањето на Киев со оружје, финансиски ресурси и хуманитарна помош неопходни за да се запре напредувањето на Русија“ рече Марин.

„Европа веќе долго време гради стратегија кон Русија со цел да ги зајакне економските врски, со купување енергија од Русија… мислевме дека ќе спречи војна“, но се покажа дека овој пристап е „целосно погрешен“ – рече премиерката на Финска.

Прикажи повеќе...

Свет

За вонбрачен полов однос во Индонезија ќе се казнува со затворска казна до една година

Објавено пред

Парламентот на Индонезија се очекува овој месец да усвои нов кривичен закон со кој ќе се казнува вонбрачниот секс со до една година затвор, потврдија официјални лица.

dobivaj vesti na viber

Со ревизијата на законот ќе се забрани и навреда на претседателот и државните институции и искажување ставови спротивни на државната идеологија на Индонезија.

Забранет ќе биде и заеднички живот пред брак.

Се работи со децении, а новиот кривичен закон се очекува да биде усвоен на 15 декември, изјави за Ројтерс индонезискиот заменик министер за правда Едвард Омар Шариф Хиариеј.

„Горди сме што имаме казнен законик во согласност со индонезиските вредности“, изјави тој за Ројтерс во интервјуто.

Бамбанг Вурјанто, пратеник вклучен во нацртот, рече дека новиот закон би можел да биде усвоен веќе следната недела. Законот, доколку биде усвоен, ќе важи и за индонезиските државјани и за странците.

Претходниот предлог-закон требаше да биде усвоен во 2019 година, но тој предизвика протести низ целата земја.

Десетици илјади луѓе протестираа во тоа време против низа закони, особено оние за кои се смета дека го регулираат моралот и слободата на говорот, за кои рекоа дека ќе ги намалат граѓанските слободи, пренесе Индекс.хр.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет6 минути

Сана Марин: Војната во Украина покажа дека Европа не е доволно силна

Финската премиерка Сана Марин изјави во Сиднеј дека Европа „не е доволно силна“ сама да се спротивстави на Москва. Премиерката...

Регион27 минути

Ескобар: Србија мора да ја почитува границата со Република Српска

Заменик-помошникот државен секретар на САД и специјален претставник за Западен Балкан, Габриел Ескобар даде целосна поддршка на евроатлантските интеграции на...

Економија2 часа

СДСМ: Даночна реформа, нема нови даноци и се укинува прогресивното оданочување

Владата предводена од СДСМ од почетокот на наредната година почнува со етапно воведување нов даночен систем, чија главна карактеристика е...

Топ2 часа

Во Германија запленети 2.100 лажни часовници, наменети за македонскиот пазар

Повеќе од 2.100 фалсификувани луксузни часовници се запленети во четвртокот на аеродромот во Франкфурт, соопшти полицијата. Во меѓувреме се појавија...

Македонија2 часа

Приватните превозници утрово на протест на „Илинденска“

Превозниците од „Слобода превоз“ и „Макекспрес“ утрово повторно го блокираа сообраќајот во Скопје на десната лента на булеварот „Илинден“. Директорот...

Свет3 часа

Бајден и Макрон: Русија е одговорна за воените злосторства во Украина

Американскиот претседател Џозеф Бајден и францускиот претседател Емануел Макрон ветија дека Русија ќе одговара за „широко документираните злосторства и воени...

Свет3 часа

Бајден: Не планирам да разговарам со Путин во скоро време

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави дека не планира наскоро да разговара со рускиот колега Владимир Путин, но е подготвен да...

Свет3 часа

Столтенберг: НАТО нема да биде вовлечен во војната на Путин

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Северноатлантската алијанса нема да биде вовлечена во војната на Путин. “Руската...

Македонија20 часа

Дојави за бомби во осум училишта во Скопје

Попладнево, во полицијата било пријавено дека на електронски адреси на осум училишта во Скопје им е упатена закана за поставена...

Македонија20 часа

Град Скопје го раскина договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“

Договорот со здружението на приватните превозници „Слобода превоз“ денес е раскинат поради неисполнување на обврските што произлегуваат од договорот. „Во...

Економија20 часа

Мицкоски: РЕК „Битола“ од вчера работи со еден блок на 75 отсто од инсталираниот капацитет

„Владата најавуваше дека ќе работат од 1 ноември до крајот на грејната сезона со трите блока во Битола, едниот блок...

Македонија21 час

Османи: Во фокусот на нашето претседавање ќе биде враќањето на мирот и стабилноста во Украина

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на министерскиот состанок на ОБСЕ во Лоѓ, денес оствари билатерална средба со...

Економија22 часа

Дизелот поевтинува, цените на другите горива остануваат исти

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати...

Европа23 часа

Лукашенко: Украина го користи секој изговор за да го вовлече НАТО во конфликт

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, денеска изјави дека Украина го користи секој изговор за да ги вовлече силите на земјите...

Македонија23 часа

(Видео) Пендаровски: Брзината на интеграцијата во ЕУ зависи најмногу од нас

Општиот впечаток меѓу нашите граѓани, за жал, е дека некои од преземените реформи или не се одржливи на долг рок...

Свет1 ден

Лавров: Западот го осакати Советот на Европа не оставајќи му никакви шанси за закрепнување

Сергеј Лавров рече дека Западот го осакати Советот на Европа, без никакви шанси за закрепнување. „Западот го осакати Советот на...

Свет1 ден

Маск најави тестирање мозочен чип на луѓе, ќе почне за шест месеци

Американскиот милијардер Илон Маск изјави дека очекува клиничките испитувања на безжичниот мозочен чип развиен од неговата компанија Neuralink да почнат...

Свет1 ден

Белата куќа објави нови пакет-санкции против Северна Кореја

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан објави дека САД работат на нови пакет-санкции насочени кон Северна Кореја. Саливан изјави...

Свет1 ден

Кинески амбасадор: Кина не ја снабдува Русија со оружје

Кина не ја снабдува Русија со оружје, изјави кинескиот амбасадор во Франција, Лу Ша. „Не. Мислам дека на Русија не...

Свет1 ден

Џјинпинг: Кина ги продолжува координацијата и комуникацијата со Европската Унија

Кина ќе продолжи да ги зајакнува комуникацијата и координацијата со Европската Унија, изјави денеска кинескиот претседател на средбата во Пекинг...