Контакт

Свет

Експерти на СЗО го посетија пазарот во Вухан

Објавено пред

Истражниот тим на СЗО го посети пазарот во Вухан, кој беше дистрибутивен центар за храна за време на заклучувањето од 76 дена минатата година.

Десетчлениот меѓународен тим прошетал низ делови од пазарот за морска храна Бејшажоу, еден од најголемите пазари во Вухан, каде што првично беше откриен вирусот.

За време на обиколката, направена со цел да се најдат некои докази за потеклото на Ковид-19, експертите на СЗО имале голема придружба од кинески официјални претставници. Јавниот пристап до пазарот е ограничен откако властите го затворија на почетокот на минатата година.

Истражниот тим, кој се состои од експерти од областа на ветеринарната медицина, вирусологијата, епидемиологијата, технологијата и безбедноста на храната, во текот на вчерашниот ден, придружувани од поголема група кинески колеги, направиле обиколка и во две болници во кои било жариштето на епидемијата, пренесува АП.

За време на оваа мисија, според агенцијата, придружена со политички притисок поради напорите на Кина да избегне обвинувања за погрешни одлуки во текот на првите денови од епидемијата, членовите на тимот на СЗО вчера посетиле и изложба посветена на избувнувањето на епидемијата на коронавирус.

СЗО претходно објави дека членовите на истражниот тим нема да имаат контакти со локалната заедница поради ризик од ширење на вирусот.

Кинеската влада се залага за теоријата дека епидемијата започнала поради вирус увезен преку замрзната морска храна, но за тоа досега нема основани и валидни докази.

Свет

НАСА избра 10 нови астронаути од кои четири се жени

Објавено пред

Американската вселенска агенција (НАСА) избра 10 нови астронаути, од кои половината се воени пилоти. Вселенската агенција претстави шест мажи и четири жени за време на церемонијата во Хјустон, пренесе АП.

За посакуваните позиции се пријавиле повеќе од 12.000 кандидати.

Избраните 10 се на возраст од 30 и 40 години и треба да поминат двегодишна обука пред да се квалификуваат за вселенски лет.

Покрај борбените и пробните пилоти, меѓу кандидатите за астронаути има и медицински физичар, специјалист за дупчење, поморски робот, хирург и биоинженер кој бил шампион во велосипедизам.

Со нив ќе се обучуваат двајца астронаути од Обединетите Арапски Емирати.

НАСА прифатила 360 луѓе во својот астронаутски корпус од 1959 година. Претходниот избор на астронаути беше во 2017 година.

Прикажи повеќе...

Свет

Путин и Бајден преку видео-врска за бројни прашања

Објавено пред

Рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Џо Бајден денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за бројни актуелни прашања.

Според портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, Путин планира на средбата да предложи меѓусебни безбедносни гаранции. Песков исто така додаде дека главна тема ќе биде безбедноста на Русија и НАТО.

Путин неодамна го повика НАТО да престане да се шири кон исток, барајќи од западната алијанса писмена гаранција. За возврат, Русија е подготвена да понуди свои гаранции за алијансата, изјави шефот на руската држава.

„ Безбедносните гаранции, се разбира, не можат да бидат еднострани“, рече Песков, пренесе агенцијата Интерфакс.

Според најавите од Кремљ, видео средбата меѓу американскиот и рускиот претседател треба да започне околу 17 часот по средноевропско време и се очекува да трае до вечерта.

Тензиите околу Украина ќе бидат во центарот на разговорите. САД ја обвинуваат Русија за натрупување на војници на границата со Украина, што предизвика сомнеж во западната алијанса дека планира инвазија.

Прикажи повеќе...

Свет

Бројот на загинати во вулканот во Индонезија достигна 34

Објавено пред

Бројот на загинати во ерупцијата на индонезискиот вулкан Семеру е зголемен на 34, соопшти денеска портпаролот на агенцијата за справување со катастрофи.

„ Според последниот биланс, 34 се загинати, а 17 се водат како исчезнати“, рече тој.

Ерупцијата се случи во саботата, кога повеќе од 10 села беа покриени со пепел и уништени.

Последната ерупција на вулканот Семеру беше во јануари, а тогаш немаше жртви. Индонезија е во Пацифичкиот огнен појас, каде што се чести земјотреси и вулкански ерупции. Архипелагот на Југоисточна Азија вклучува повеќе од 17.000 острови и повеќе од 130 активни вулкани.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет42 минути

Путин и Бајден преку видео-врска за бројни прашања

Рускиот и американскиот претседател Владимир Путин и Џо Бајден денеска ќе имаат виртуелен самит на кој ќе разговараат за бројни...

Свет1 час

САД ги предупреди граѓаните за Божик да не патуваат во Франција и Португалија

САД ги повикаа своите граѓани да избегнуваат да патуваат во десетина земји, вклучително и Франција и Португалија, поради зголемениот број...

Свет2 часа

(Видео) Силно невреме направи хаос на Хаваите – поплавени улици, откорнати далноводи

Силно невреме проследено со силен ветер и екстремно силен дожд денеска ги поплави патиштата и ги откорна далноводите низ Хаваите....

Топ13 часа

Пронајдена лабараторија за производство на дрога во викендичка во Катланово

Лабораторија за производство на дрога е пронајдена во викендичка во с.Градмановци, Катланово. „Полициски службеници од СВР Скопје- Единица за недозволена...

Регион14 часа

Прв ковид-отказ во Хрватска, наставник одбил да се вакцинира и останал без работа

Прв отказ поради одбивање вакцина против коронавирус во училиште во Хрватска. Се работи за наставник од Техничкото училиште во градот...

Свет15 часа

Кортунов: Не е веројатен компромис помеѓу Бајден и Путин

Андреј Кортунов, претседател на рускиот совет за надворешни работи, кој е близок до Министерството за надворешни работи, рече дека двете...

Регион15 часа

Пропадна владината одлука – во Словенија нема да има задолжителна вакцинација

Словенечкиот Уставен суд пресуди дека владиниот декрет со кој се воведува задолжителна вакцинација за државните службеници е неуставен. Новото правило...

Македонија16 часа

Деспотовски ги покани Ковачевски и Ременски, заедно да ги презентираат програмите

Јован Деспотовски, еден од тројцата кандидати за лидер на СДСМ, ги покани другите двајца Димитар Ковачевски и Фросина Ременски заеднички...

Свет19 часа

Објавен документ на американските служби: Русите ќе ја нападнат Украина со 175.000 војници?

Не стивнуваат тензиите меѓу Москва, Киев и Вашингтон поради шпекулациите дека рускиот претседател Владимир Путин подготвува инвазија на Украина. Сега...

Македонија19 часа

Нови 101 случај на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.299 тестирања, а регистрирани се 101 нови случај на Ковид-19: Скопје – 59, Кавадарци...

Македонија22 часа

Димитар Ковачевски почна со презентација на програмата пред членовите на СДСМ

Актуелниот кандидат за претседател на Социјалдемократскиот сојуз, Димитар Ковачевски, пред членството на партијата во Општина Карпош ја презентира својата изборна...

Македонија22 часа

Ескобар: Работиме со европските партнери за брза интеграција на Северна Македонија во ЕУ

Со нашите европски партнери работиме за да обезбедиме брза европска интеграција на Северна Македонија, изјави американскиот заменик-помошник на државниот секретар...

Регион23 часа

Радев на консултации пред врачувањето на мандатот, Петков вели: „Неопходно е да се формира влада“

Времето на едноличната премиерска власт заврши, истакна бугарскиот претседател Румен Радев пред претставниците на „Промената продолжува“, а за време на...

Економија23 часа

Бесими го достави дополнетиот предлог-буџет за следната година

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, денеска го достави дополнетиот предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој...

Европа23 часа

Следната пандемија би била посмртоносна од Ковид-19, предупредува креаторката на „Астра зенека“

Идните пандемии би можеле да бидат посмртоносни од сегашната криза предизвикана од Ковид-19, предупреди Сара Гилберт, професорка на Универзитетот „Оксфорд“...

Свет23 часа

(Видео) Најмалку 15 загинати и голем број исчезнати по силната ерупција на вулканот Семеру

Индонезискиот вулкан Семеру и денеска продолжи да исфрла големи количества пепел, неколку дена по силната ерупција, во која загинаа 15...

Европа1 ден

Откриен извештај – Германија воведува задолжителна вакцинација во неколку ресори

Новата германска влада има намера од средината на март да воведе задолжителна вакцинација за вработените во одредени ресори, пренесуваат светските...

Европа1 ден

Невакцинираните во Италија нема да може да користат јавен превоз без ковид-потврда

Во Италија од денеска стапија во сила построги мерки против коронавирусот, со кои невакцинираните лица ќе бидат исклучени од многу...

Свет2 дена

Папата на Лезбос со мигрантите – стотици бели ливчиња, апел за помош

Папата Франциско на вториот ден од посетата на Грција го посети бегалскиот камп на островот Лезбос. Тој ја обвини Европа...

Свет2 дена

Путин предупреди: Полјаците ги полеваат мигрантите со хербициди на граница

Рускиот претседател Владимир Путин ја повика директорката на Федерацијата на Црвениот крст и Црвената полумесечина, Франческа Рока, да внимава на...

Досие