Контакт

Свет

Експертите: Несаканите ефекти покажуваат дека вакцината дејствува, но не грижете се ако ги нема

Објавено пред

Милиони лица што примиле вакцина против Ковид-19 доживеале несакани ефекти и ова, според експертите, е добар знак дека имунолошкиот систем се подготвува да одговори во случај на зараза со Ковид-19, но доколку и овие знаци се отсутни, тогаш нема потреба од грижа, велат експертите.

Според нив, краткиот одговор е „не“, односно нема потреба од грижа бидејќи недостигит на реакција не значи дека лицето е незаштитено, изјавија тројца експерти: Пол Офит, директор на Центарот за вакцини во Детската болница во Филаделфија, Глен Рол, имунолог од Центарот за карцином „Фокс Чејс“, исто така од Филаделфија, и Сара Колс, семеен лекар и доцент на Медицинскиот колеџ на Универзитетот во Аризона.

„Вакцината дејствува и ако немате несакани ефекти“, рече Колс истакнувајќи дека многумина имаат несакани ефекти, а многумина немаат.

Отсуството на главоболка или треска не е причина за загриженост, вели Пол Офит, објаснувајќи дека сигурно не мора да имате несакани ефекти за да знаете дека сте заштитени од Ковид-19.

Со други зборови, велат упатените, двете појави, стекнување имунитет и несакани ефекти, се резултат на низа предупредувања во имунитетот по инјекцијата. Но, само затоа што првичното воспаление успешно го стимулирало производството на антитела и друг вид одбрана против болеста не значи дека нужно мора да предизвика треска.

Нема строга корелација помеѓу нив, вели Колс, претседател на Комисијата за јавно здравје и наука на Американската академија за семејни лекари.

Дали луѓето ќе имаат несакани ефекти зависи и од други фактори, освен од нивниот имунолошки систем, а тоа се замор, стрес и начинот на кој ја доживуваат болката, објаснува Колс.

Процентот на разни реакции варира од вакцина до вакцина против Ковид-19, а кај вакцините со две дози тие се јавуваат почесто по втората доза.

На пример, со „Фајзер/Бионтек“ во клиничките испитувања 3,7 проценти од учесниците на возраст од 18 до 55 години имале треска по првата доза и 15,8 проценти по втората.

Половина од примателите имаа главоболки по втората доза, но беа главно умерени или благи. Сите овие ефекти се минливи и обично траат еден или два дена, посочуваат експертите.

Според нив, во ретки случаи се појавува посериозна алергиска реакција наречена анафилакса за неколку минути по инјекцијата и лекарите може да бидат подготвени да интервенираат со „епипен“ (автоматски уред за инјектирање адреналин) или сличен уред што содржи епинефрин.

Свет

Ново Мексико ја легализира рекреативната употреба на марихуана

Објавено пред

Ново Мексико ќе стане седмата американска сојузна држава што ја легализира марихуаната за рекреативна употреба.

Агенцијата АП пренесува дека гувернерката на Ново Мексико, Мишел Лујан Гришам, од редовите на демократите, ја поддржала реформата за марихуаната како начин за создавање нови работни места и стимулирање на приходите на државата.

Агенцијата потсетува дека гласачите од Ново Мексико гласале против жестоките противници на марихуаната на изборите за државниот Сенат во 2020 година, што го отворило патот за легализација на нејзината рекреативна употреба.

АП пренесува дека предлог-законот му дава на гувернерот можност за контрола на рекреативната употреба на марихуана преку назначен супервизор во државната администрација, а регулаторите можат да ја ограничат количината на марихуана која се одгледува за таа намена и да наплатат државна такса во износ од 50 долари годишно по растение.

Домашните одгледувачи на марихуана ќе имаат дозвола да одгледуваат до шест растенија по лице или 12 по домаќинство.

Агенцијата наведува дека некои од производителите на медицинска марихуана во земјата лобирале за контрола на пазарот, поради загриженост дека цените на марихуаната може нагло да паднат со легализацијата на истата за рекреативна употреба, што би ги загрозило нивните инвестиции и вработувањата.

Прикажи повеќе...

Регион

Словенија дозволи вакцини од „Астразенека“ да примаат сите освен хронично болните

Објавено пред

Словенија ги укинува ограничувањата за вакцината на „Астразенека“, така што во иднина со неа ќе можат да се имунизираат сите, без оглед на возраста и полот, освен ако не станува збор од особено ранлива група на хронично болни.

Како што пренесе словенечката телевизија, владата ја донела ваквата одлука на предлог на медицинско советодавно тело водено од мислењето на Европската агенција за лекови (ЕМА), која минатата недела, по анализата, утврди дека вакцината е безбедна и ефикасна и дека придобивките од неа се многу поголеми од можните ризици, па со примена може да се продолжи и покрај ретките случаи на појава на згрутчување на крвта.

Некои членки на ЕУ, дури и по таквата позиција на европскиот регулатор, одржуваа или воведоа одредени ограничувања за групи од популацијата што треба да се вакцинираат, додека Словенија во последните неколку недели ја употребуваше вакцината на британско-шведската компанија за имунизација на населението на возраст од 60 до 65 години.

Во иднина, вакцината на „Астразенека“ во Словенија може да ја користат сите групи, освен хронично болни пациенти со висок ризик, а оние што ќе одбијат имунизација со неа кога ќе им дојде редот, ќе мора да чекаат подолго, односно да застанат на крајот од редот, пренесува порталот Индекс.хр повикувајќи се на словенечките медиуми.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Објавено пред

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче.

Снимката прво беше објавена од порталот Поглед.ба, а наскоро беше пренесена и од други медиуми во БиХ.

Видеото е направено вечерта на 10 април, а на него се гледа како млад човек трча кон влезот на зграда. Наскоро го стигнува еден полицаец, а потоа и друг.

Настанот најверојатно е снимен од надзорната камера поставена на влезот од зградата. Полицајците дивјачки го претепале момчето. Прво со раце, а потоа и со нозе.

Подоцна се дозна и идентитетот на жртвата на полициската бруталност, Славен Блажевиќ, кој во изјава ја раскажал својата страна на приказната и дал детали за нападот:

„Бев кај пријател во соседната зграда и во тие моменти одев кон мојата зграда. На пат кон дома забележав полициско возило како застанува малку подалеку од мене и во тој момент побрзав да влезам во зградата свесен дека го прекршив законот за забрана за движење, во обид да избегнам можна казна“, рекол тој на почетокот од своето објаснување:

„Како и да е, полицијата ме фати пред зградата. Видеото покажува што се случи понатаму. Се извинив што го прекршив полицискиот час, понудив да ја платам казната, но тие почнаа да ме удираат. Потоа, ме одведоа во полициска станица. Во возилото неколку пати им реков дека не ми е добро. Во станицата ми издадоа налог на кој пишуваше дека сум го прекршил правилото за движење. Никаде не беа споменати повредите, само пишуваше дека сум ја прекршил забраната за движење од 21 до 5 часот. Откако го напишаа прекршочниот налог, ме пуштија да одам дома пеш“, изјавил Славен за Поглед.ба, додавајаќи дека на пат до дома тој постојано стравувал дека повторно ќе биде зaпрен поради прекршување на забраната.

„После тоа, отидов на итен медицински преглед, сам, бидејќи не се чувствував добро. Дури и повраќав неколку пати додека одев  кон дома“, објаснува тој.

Исто така за медиумите потврдил дека ангажирал и адвокат, односно дека ќе покрене приватна тужба против двајцата полицајци.

Полицијата веќе му се извини на момчето и соопшти дека полицајците се суспендирани, а случајот му е предаден на Обвинителството.

„Двајцата полицајци веднаш беа отстранети од должноста, започната е внатрешна истрага за да се испитаат сите аспекти на ваквото однесување и да се утврди постоењето на елементи на кривична одговорност на полициските службеници. Првичните информации за настанот беа проследени до Обвинителството. Ваквото однесување и вакви личности не можат и не смеат да имаат место меѓу полициските службеници“, се наведува во соопштението на Министерството.

Попладнево стотици граѓани на Мостар се собраа пред две полициски згради во центарот на градот во знак на протест против полициската бруталност над младиот човек.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион8 часа

(Видео) Суспендирани двајца полицајци кои во Мостар претепаа момче поради кршење на мерките

Главна тема во БиХ деновиве е видеото снимено во Мостар на кое се гледа како двајца полицајци брутално тепаат момче....

Свет9 часа

Директорот на СЗО: Контрола над пандемијата е можна за неколку месеци, ако се почитуваат мерките

Директорот на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејсус, денес изјави дека проблемот со пандемијата на Ковид-19 сè уште не...

Топ11 час

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица...

Македонија12 часа

34 починати и 193 нови случаи на Ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека во последните 24 часа се направени 1.192 тестирања, а регистрирани се 193 нови случаи...

Свет13 часа

Експертите посочуваат дека ни доаѓа нов супер коронавирус, комбинација од 18 мутации

Нов супер сој на коронавирусот во Бразил е комбинација од 18 мутации вклучувајќи ги таканаречените соеви на Бразил, Велика Британија...

Македонија15 часа

Нови 30 дена притвор за Камчев

Основниот кривичен суд Скопје му го продолжи притворот за дополнителни 30 дена на бизнисменот Јордан Камчев. „Кривичниот совет при Основниот...

Свет17 часа

Вакцината на „Фајзер“ помалку ефикасна кај јужноафриканскиот сој, покажува израелска студија

Јужноафриканскиот сој на коронавирус може да ја избегне заштитата обезбедена од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ до одреден степен, открива...

Македонија17 часа

Ќе се ограничат цените за лекување пациенти од коронавирус во приватните болници

До Владата ќе биде поднесе предлог за измена на законот со кој ќе се ограничи сумата за лекување пациенти од...

Македонија17 часа

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата

Две илјади кинески вакцини денеска ќе пристигнат во земјата, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека вакцините, кои...

Македонија18 часа

Девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро

Денеска се навршуваат девет години од петкратното убиство кај Смилковското Езеро. На 12 април 2012 година, на Величетврток, беа убиени...

Свет18 часа

Научниците со охрабрувачки вести: За секој нов сој ќе имаме вакцини

Во тек е трка помеѓу вакцините против Ковид-19 и мутациите на коронавирусот кои се закануваат да ги загрозат, откриле научниците...

Свет18 часа

„Билд“: Меркел го откажала терминот за вакцинирање со „астра зенека“

Германската канцеларка, Ангела Меркел, сè уште не е вакцинирана против коронавирусот, а според весникот „Билд“, таа требало вчера да прими...

Свет19 часа

Поединци немаат чувство за вкус и мирис, дури и една година по заразата од коронавирусот

Три дена по позитивниот тест на коронавирус, сè имаше вкус на картон, се сеќава 38-годишната Елизабет Медина, која го изгубила...

Македонија21 час

Почнува вакцинацијата на новинарите и медиумските работници

Вакцинацијата на новинарите и медиумските работници што се пријавија на повикот и ги исполнија условите за да влезат во првата...

Македонија2 дена

Притвор за шестмината приведени во акцијата со марихуана

Скопскиот кривичен суд определи 30-дневен притвор за шестмината осомничени за шверц на марихуана кои пред два дена беа приведени во...

Македонија2 дена

Првачињата ќе учат по нова наставна програма

На предлог на Бирото за развој на образованието, во петокот Министерството за образование и наука ги усвои новите наставни програми...

Македонија2 дена

Трајче Заев: Комбето не е во сопственост на фирма на Заеви, јас сум на службено патување

Трајче Заев – братучед на премиерот, Зоран Заев, ги отфрла обвинувањата на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, за негова поврзаност со акцијата на...

Македонија2 дена

Во болниците се лекуваат 1.699 пациенти со коронавирус, има 340 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и...

Македонија2 дена

(Видео) Милошоски: Македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ обвини дека македонски пасоши се делеле и на борци на ИСИС, откако стана извесно дека над 200 македонски...

Свет2 дена

Јужна Кореја со „Астра зенека“ ги вакцинира лицата помеѓу 30 и 60 години

Јужна Кореја продолжува со вакцинацијата на лица под 60-годишна возраст со вакцината на „Астра зенека“. Корејската агенција за контрола и...

Досие