Контакт

Свет

(Видео) Експлозии за католички Велигден во Шри Ланка, најмалку 50 мртви

Објавено пред

Најмалку 50 лица загинаа, а повеќе од 200 се повредени во Шри Ланка во повеќе експлозии на неколку локации, вклучувајќи и цркви и луксузни хотели во главниот град, соопшти полицијата.

Експлозиите биле пријавени на неколку локации во Коломбо и надвор од него.

Досега, првичните бројки за бројот на жртвите не се совпаѓаат, па така агенцијата Франс прес објави дека 42 лица загинале, Ројтерс соопшти дека најмалку 20 лица се загинати и 280 се повредени, додека според Њујорк тајмс најмалку 48 лица загинале во експлозиите.

Првичните извештаи говорат за шест експлозии, три во католичките цркви кои прославувале Велигден и три во хотели со пет ѕвездички, велат од полицијата.

Експлозиите се случиле речиси истовремено.

Една од погодените цркви, црквата Св. Себастијан во Негомб, северно од Коломбо, објави фотографии од опустошувањето на внатрешноста на во црквата на нејзината страница на Фејсбук, каде што се гледа крв на клупите и подот.

Харша де Дилва, член на парламентот, објави на Твитер дека меѓу жртвите има странци.

Никој не презеде одговорност за експлозијата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Воспитувачка којашто труеше деца во Кина осудена на смртна казна

Објавено пред

Учителка од Кина е осудена на смртна казна затоа што затрула 25 деца во градинката каде што работела, од кои едното починало, пишува Би-би-си.

Воспитувачката Ванг Јун беше уапсена минатата година кога деца од градинка во градот Џиаозуо завршија во болница затоа што им се слошило откако јаделе каша за појадок.Потоа 23 деца почнале да повраќаат и ја изгубиле свеста откако појадувале.

Судот утврди дека воспитувачката ставила натриум нитрит во појадокот на децата на друг учител, со којшто имала расправии.

Ова не и било прв пат на Ванг Јун да труе некого, бидејќи судењето покажа дека таа претходно го ставила истиот отров во храната на нејзиниот сопруг, кој поминал со мали потешкотии.

Прикажи повеќе...

Свет

Порака на Горбачов до идниот претседател на САД: Ситуацијата е загрижувачка, мора да се сретнете со Путин

Објавено пред

Поранешниот претседател на Советскиот Сојуз Михаил Горбачов го повика идниот победник на претседателските избори во САД да се состане со Владимир Путин без одлагање.

Поранешниот советски лидер изрази страв дека трката со нуклеарно вооружување може да излезе од контрола, објави „Тајмс“.

„Ситуацијата е многу загрижувачка. Без оглед на резултатот од изборите, треба да го обновиме дијалогот за да излеземе од сегашната замрзната состојба. Потребен е силен импулс од претседателите на двете земји”, рече Горбачов.

Тој исто така смета дека Русија и САД треба да организираат „втор Рејкјавик“, алудирајќи на својата средба со Роналд Реган во Исланд во 1986 година.

„Односите меѓу Советскиот Сојуз и САД беа многу покомплицирани во средината на 80-тите години отколку денес. Сепак, тогаш успеавме да најдеме излез со помош на доверба, разбирање и градење меѓусебни односи”, истакна поранешниот советски претседател.

Тој истакна дека е особено загрижен за американските планови за производство на ново нуклеарно оружје.

Претседателските избори во САД се закажани за 3 ноември. Актуелниот американски претседател Доналд Трамп се кандидира за втор мандат, а негов главен противкандидат е Џо Бајден – демократски кандидат.

Прикажи повеќе...

Свет

Трамп и Бајден ќе се соочат на првата дебата за претседателските избори

Објавено пред

За прв пат лице в лице, во првата од трите претседателски дебати, Доналд Трамп и Џозеф Бајден ќе се сретнат во среда во 3 часот наутро.

Актуелниот претседател на САД и поранешниот американски потпретседател во предизборно соочување ќе одговараат на прашања поврзани со работниот ангажман, Врховниот суд на САД, пандемијата на коронавирус, американската економија, за насилството во САД и интегритетот на изборниот процес.

Тоа ќе биде судир на големите противници кои немилосрдно се обидоа да се дискредитираат среде предизборна кампања преку медиумите и социјалните мрежи, особено ако се земе предвид Трамп кој во многу случаи користеше навредливи зборови за поранешниот заменик Барак Обама.

Просекот на националните предизборни анкети вели дека Бајден води пред Трамп во однос 51-43. Исто така, сите најголеми национални анкети се во прилог на Бајден.

Трамп е под нов притисок во медиумите за неплаќање данок. Најновите податоци за распределбата на даноците, објавени од Њујорк Тајмс, покажуваат дека милионерот Трамп издвоил само 750 долари во првата година од претседателствувањето, што е околу 640 евра.

Според агенциите, ова веројатно ќе биде една од најинтересните јавни дебати во оваа деценија, особено со оглед на силните поделби во американското општество кои излегоа на површина во последните четири години од владеењето на Трамп.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

МОН: За еден ден на платформата за учење на далечина 
се пријавиле над 88 илјади корисници

„Како што беше најавено во текот на вчерашниот ден, кога започнавме со тестирање на Националната платформа за учење на далечина,...

Свет60 минути

Трамп и Бајден ќе се соочат на првата дебата за претседателските избори

За прв пат лице в лице, во првата од трите претседателски дебати, Доналд Трамп и Џозеф Бајден ќе се сретнат...

Свет1 час

(Видео) Судирот ескалира: соборен авион на азербејџанските сили, убиени се уште 26 ерменски војници

Армијата на Нагорно-Карабах собори авион на азербејџанските сили, изјави портпаролот на претседателот на таа непризнаена република, Ваграм Погосјан. Како што...

Македонија2 часа

Министрите на владина седница ќе потпишат Кодекс за етичко однесување

Владата на Република Северна Македонија денеска со почеток во 12 часот во Свечената сала ќе ја одржи седмата седница. На...

Свет2 часа

Итна седница на Советот за безбедност на ОН за Нагорно-Карабах

Денеска треба да се одржи итна седница на Советот за безбедност на ООН за регионот Нагорно- Карабах, каде се водат...

Европа2 часа

Село во Романија по третпат избра ист градоначалник иако е мртов

Жителите на едно село во Романија го реизбраа истиот градоначалник на локалните избори, иако тој почина пред две недели од...

Спорт11 час

Дури 11 фудбалери на Џенова имаат КОВИД-19, нејасно е дали Пандев е меѓу нив!

Италијанските медиуми тврдат дека дури 11 фудбалери на Џенова и 3 членови на тимот имаат позитивен тест на КОВИД-19, вклучувајќи...

Регион13 часа

Србинка заврши со притвор со новороденчето – била шеф на балканска наркобанда во Шпанија

37-годишна Србинка заедно со нејзиното новороденче е притворена во Шпанија, откако тамошната полиција спровела истрага во која е откриена балканска...

Свет15 часа

Ако Баку користи турски авиони „Ф-16“ – Ереван ќе ги користи ракетите „Искандер“

Ерменскиот амбасадор во Русија, Вардан Тогањан, изјави дека Ереван ќе користи ракети „Искандер“ доколку Баку употреби турски ловци „Ф-16“ во...

Свет15 часа

Ерменија бара итна реакција од Европскиот суд за човекови права

Ерменија итно реагираше до Европскиот суд за човекови права од кого побара привремени мерки против Азербејџан, каде што траат борбите...

Македонија16 часа

Јанкулоска спроведeна во затворот „Идризово“

Ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска од нејзиниот дом е спроведена во затворот „Идризиво“, потврдуваат од МВР. Таа треба да...

Македонија17 часа

Јанакиески до судот: Дали треба да се најде жртвено јагне за да ја понесе одговорноста за постапките на Груевски?

„Ниту сум прифатил, ниту сум дал насоки, ниту сум поттикнувал“, вели обвинетиот ексминистер Миле Јанакиески во завршните зборови на рочиштето...

Македонија21 час

Четири лица починаа, потврдени 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 теста, а починаа четири лица, соопшти Министерството...

Македонија21 час

МОН: Во тек се тестирањата на Националната платформа за онлајн-настава

Во тек се тестирањата на платформата, се работи на нејзина оптимизација, велат од Министерството за образование и наука по реакциите...

Регион21 час

Црна Гора го враќа полицискиот час во некои градови

Со оглед на екстремно распространетиот локален пренос на коронавирус, големиот број случаи во болниците и огромниот притисок врз здравствениот систем,...

Свет22 часа

(Видео) Жестоки борби во Нагорно-Карабах, светските лидери бараат прекин на огнот

Голем судир меѓу Ерменија и Азербејџан избувна во регионот Нагорно-Карабах. ООН повика на итен прекин на огнот. Москва, Вашингтон и...

Свет22 часа

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува короната

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19 бидејќи примероците...

Македонија23 часа

Притвор за десеттемина дрвокрадци кои претепаа полицајци

Судот определи мерка притвор од 30 дена за десет осомничени лица кои биле вклучени во претепувањето на полициските службеници во...

Регион1 ден

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Економија1 ден

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата на вчерашната редовна седница ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на...

Досие