Контакт

Свет

ЕК ги предупреди земјите членки да не се обидуваат сами да набавуваат вакцина

Објавено пред

Комесарката за здравство на Европската Унија, Стела Киријакидес, ги предупреди земјите членки на ЕУ да не се обидуваат да склучат одделни договори за набавка на вакцини против коронавирусот бидејќи тие со заеднички договор ѝ го пренеле тоа право на Европската комисија.

„Дозволете ми да ве потсетам дека со одобрување на договорот за делегирање на преговорите за набавка на вакцини на Европската комисија вие се согласивте да не почнувате сопствени процедури за набавка на вакцини со овие производители“, им порача Киријакидес на министрите за здравство на земјите членки разговарајќи за здравствената состојба во ЕУ.

Земјите членки на ЕУ во јуни минатата година ѝ дадоа мандат на Европската комисија да преговара и да склучува договори за набавка на вакцини во нивно име.

Информациите дека Германија склучила билатерален договор со „Бионтек“ и „Фајзер“ за купување дополнителни 30 милиони дози крена голема прашина. Исто така, Кипар се обиде да склучи договор со Израел за набавка на вакцини.

„Ги разбирам јавниот притисок во земјите членки и стравот на граѓаните, но склучувањето паралелни договори само го поткопува европскиот пристап, што веќе даде резултати“, рече комесарката.

Европската комисија досега има потпишано договори за набавка на вакцини од шест производители, од кои две веќе се одобрени за употреба, а тоа се вакцините на „Фајзер/Бионтек“ и на „Модерна“.

Вакцините се дистрибуираат до земјите членки според нивниот удел во вкупната популација на ЕУ.

„Ројтерс“ објави дека американската компанија „Џонсон и Џонсон“ објавила дека најверојатно ќе аплицира за одобрување во ЕУ во февруари. ЕУ нарача 200 милиони дози од оваа компанија и има опција да нарача уште толку.

Вакцината на „Џонсон и Џонсон“ се дава во една доза за разлика од двете веќе одобрени за кои се потребни две дози.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Регион

Во Србија 1.709 новозаразени од коронавирус, 19 починати

Објавено пред

Во последните 24 часа во Србија биле тестирани 10.638 лица на коронавирус, од кои 1.709 биле позитивни, а починале 19.

Според најновите податоци на Министерството за здравство и Институтот „Батут“, 161 пациент се приклучени на апарати за дишење во болниците во Србија.

Досегашни корона-рекорди се: најмногу позитивни за еден ден – 7.999, најмногу луѓе на апарати за дишење – 353, најмногу тестирани – 22 837 и најмногу починати – 69.

 

Прикажи повеќе...

Свет

Ердоган: Во Турција пристигнуваат 10 милиони дози кинеска вакцина

Објавено пред

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, изјави дека Кина одобрила испорака на втор контингент вакцини „коронавак“ против Ковид-19 и дека викендов во Турција може да пристигнат 10 милиони дози.

Оваа вакцина е произведена од компанијата „Синовак биотек“.

Турција веќе доби почетно количество од три милиони дози и вакцинира 1,166 милион луѓе. Тоа се претежно здравствени работници и стари лица.

Ердоган ја објави информација за вакцините во обраќањето до новинарите во Истанбул.

Прикажи повеќе...

Свет

Републиканците бараат судењето на Трамп во Сенатот да се одложи за февруари

Објавено пред

Републиканците во американскиот Сенат ги повикуваат демократите да го одложат почетокот на судењето за отповикување на поранешниот претседател Доналд Трамп за февруари, пренесува Би-би-си.

Републиканците велат дека Трамп со одложувањето ќе има време за да ја подготви својата одбрана.

Трамп веќе беше отповикан во Претставничкиот дом за поттикнување смртоносни немири во американскиот Капитол, со што е отворен патот да му се суди на Трамп во Сенатот.

Доколку биде осуден, може да му биде забрането да се кандидира за уште еден мандат во Белата куќа.

Лидерот на демократите во Сенатот, Чак Шумер, го разгледува барањет на републиканците.

Некои демократи го поддржуваат одложувањето тврдејќи дека Сенатот ќе има повеќе време да ја потврди новата администрација, а други велат дека е потребно брзо судење за земјата да продолжи напред.

Во средиштето на судењето на Трамп ќе бидат неговите потези пред нападот на Капитол на 6 јануари во кој загинаа пет лица.

Тој ги повика демонстрантите во близина на Белата куќа мирно и патриотски да го кренат својот глас додека се подготвуваат да маршираат кон Капитол.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија1 час

Повеќето од службениците вработени по Рамковниот ќе бидат прераспределени во МВР и УЈП

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе почнат со...

Европа2 часа

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“ за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против...

Македонија3 часа

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен...

Македонија4 часа

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините од Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат...

Топ5 часа

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија5 часа

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „По...

Македонија5 часа

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е втор на списокот...

Македонија5 часа

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Регион6 часа

Мира Фурлан починала од западнонилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западнонилската треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа7 часа

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за Западен Балкан што е можно побргу, рече претседателката на...

Свет7 часа

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, и се закани дека ќе ги тужи другите поради...

Европа8 часа

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет8 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет19 часа

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа20 часа

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Македонија21 час

Филипче: Попис во време на пандемија е голем предизвик, но може да се спроведе

Спроведувањето на пописот во време на пандемија е голем предизвик, но процесот може да се спроведе и заврши по сите...

Македонија23 часа

15 починати и 356 новозаразени од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.906 тестирања, а регистрирани се 356 нови случаи на...

Свет23 часа

(Видео) Најмалку петмина мртви во пожарот што ја зафати зградата на најголемиот светски производител на вакцини

Голем пожар избувна денес во Индискиот институт за серуми (SII), фабрика за производство на вакцини во градот Пуна. Пожарот го...

Македонија1 ден

Фетаи: Oд доказите произлегува дека изборот на жртвите е да се Македонци

Обвинетите Алил Демири, Африм Исмаиловиќ, Агим Исмаиловиќ да бидат осудени на доживатна казна затвор, на Фејзи Азири да му биде...

Македонија1 ден

Собранието го изгласа законот за попис

По 19 години, во април ќе се одржи попис на населението во земјата. Собрането денеска со 62 гласа „за“, без...

Досие