Контакт

Европа

ЕП ќе гласа за економски санкции кон Турција

Објавено пред

Европратениците денеска ќе гласаат за нацрт-резолуцијата со која се предвидуваат соодветни и целни економски мерки против Турција, откако вчера ја осудија турската иницијатива за формирање безбедносна зона во североисточна Сирија.

Нацрт-резолуцијата, која има поддршка од сите политички групи во Европскиот парламент, содржи осуда на турската иницијатива за формирање „безбедносна зона“ во североисточна Сирија и е основа за нови финансиски санкции кон Анкара. Во неа се бара суспензија на царинската унија на ЕУ и Турција, што би влијаело на трговската размена во вредност од 200 милијарди евра помеѓу земјите членки на ЕУ и Турција. Во нацрт-резолуцијата се отфрлаат иницијативите на Турција за формирање безбедносна зона и се бара воведување санкции за турски претставници, одговорни за наводно кршење на човековите права за време на турската офанзива во северна Сирија.

Американскиот претседател Доналд Трамп синоќа ги укина санкциите кон Турција.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

„Дојче веле“: Орбан сака да владее вечно

Објавено пред

Унгарскиот парламент усвои измени на закони и на деловникот со кои практично се замолчува опозицијата, пишува „Дојче Веле“, додавајќи дека Виктор Орбан е подготвен на сè, само за да не ја изгуби власта.

Како што се наведува, на унгарскиот премиер очигледно ништо не му е поважно од останувањето на власт, па затоа на изборен пораз гледа како на лична навреда.

По 13 години на власт, фактот дека тој ги загуби локалните избори во многу важни градови, вклучувајќи ја и Будимпешта, е доказ дека системот на Орбан, кој на сите начини е насочен против опозицијата, не е непобедлив, констатира германската медиумска куќа.

„Сега тој го возвраќа ударот со цел дополнително да се осигура против губењето на власта на национално ниво. Деновиве парламентот усвои нови законски одредби, а планирани се и други. Тие се движат од ограничувања за формирање на пратенички групи, преку поголема контрола во културниот сектор, до понатамошно намалување на даночниот суверенитет на општините“, пишува ДВ.

Пред пет години, унгарскиот парламент го смени својот деловник и стана гласачка машинерија, додека опозицијата е само декорација, наведува ДВ и додава дека претседателот на парламентот Ласло Ковер не пропушта можност да ги прекори опозициските пратеници или новинарите кои известуваат за парламентарната работа.

Орбан постапуваше прилично умерено во последните неколку месеци и избегнуваше бранувања на политичката сцена, бидејќи целеше на тоа за свој човек да обезбеди место на функцијата европски комесар за проширување. Ова место и дава на Унгарија многу простор во нејзината политика кон Западен Балкан и поддршката на авторитарните лидери од регионот, оценува германскиот медиум.

Како што се наведува во текстот, од денот кога Оливер Вархели е именуван за комесар за проширување, Орбан повторно „пука рафално“ – против американскиот милијардер Сорос, против граѓанското општество и опозицијата, против „декадентниот“ Запад, што покажува дека не треба да се развиваат илузии за промени во неговиот начин на владеење.

 

 

Прикажи повеќе...

Европа

Продолжува штрајкот во Франција: „Нема пауза за Божиќ, освен ако на владата не ѝ дојде паметот“

Објавено пред

Жителите на Париз денеска може да користат само две линии од градското метро, бидејќи штрајкот на работниците поради пензиските реформи влезе во осмиот ден.

Тензии владеат во неколку региони во земјата, а полицијата утрово употреби солзавец за да ги растера демонстрантите во Нант, додека на протестите во Марсеј беа запалени возила, објави агенцијата АП.

Синдикатите цврсто ги отфрлија новите предлози на владата на претседателот Емануел Макрон, постепено да се спроведе план според кој најмладите работници во Франција, родени по 1974 година, би работеле до 64 години наместо до 62 со цел да дојдат до целосна пензија.

„Нема пауза за Божиќ, освен ако на владата не ѝ дојде паметот“, предупреди денеска Лорен Брун од синдикатот Конфедерација на трудот.

Отфрлањето на најновите предлози на владата, упатуваат на тоа дека работничките лидери се решени да штрајкуваат без ограничувања.

Иако парижаните се најмногу погодени, со оглед на тоа што највеќе се потпираат на јавниот превоз, јавноста има разбирање за демонстрациите.

Прикажи повеќе...

Европа

Гласачко место во Шкотска преместенo поради сомнителна направа

Објавено пред

Во Шкотска регистриран е инцидент пред почетокот на предвремените избори во Велика Британија. Во близина на гласачкото место Норт Ланкашир била пронајдена сомнителна направа. Полицијата како мерка на претпазливост врз неа извршила контролирана експлозија.

Направата била пронајдена на приземје од станбена зграда, во чија заедничка просторија било сместено избирачко место. Случајот бил регистриран околу 1 часот по полноќ, шест часа пред да се отворат избирачките места.

Избирачкото место потоа било пренесено во блиското основно училиште.

„Беше поставен кордон околу зградата, станарите од внатрешноста на кордонот беа евакуирани, а службите извршија контролирана експлозија како претпазливост. Во тек е истрага за да се утврди колку бил функционален уредот и сите околности поврзани со инцидентот“, соопшти полицијата.

 

 

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Македонија2 часа

Талевски: Само сакавме да ги намалиме цените на превозот за ученици

Повеќе од два часа обвинетиот ексградоначалник на општина Битола, Владимир Талески, одговараше на прашањата на својот адвокат Димитар Дангов за...

Македонија3 часа

СДСМ смета дека нема пречка за една изборна единица на изборите во април

Доцна синоќа раководството на СДСМ го усогласило ставот дека се подготвени за една изборна единица на претстојните предвремени парламентарни избори...

Македонија3 часа

В сабота ќе работат и градинките

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 14 декември ќе биде работен и за градинките на територијата на државата....

Свет4 часа

Трамп до универзитетите: Укинете го антисемитизмот ако сакате пари

Американскиот претседател, Доналд Трамп, потпиша извршна наредба за забрана на федералните фондови наменети за универзитетите и колеџите, кои дозволуваат антисемитизам....

Свет4 часа

(Видео) Се запали рускиот разорувач „Адмирал Кузњецов“, тројца повредени

Рускиот носач на авиони „Адмирал Кузњецов“ се запалил додека го поправале на докот во Мурманск, при што повредени се три...

Регион6 часа

Преговорите за влада на Косово без резултати , нема договор за коалиција

Во косовското собрание синоќа се одржа уште една средба на лидерот на Движењето Самоопределување Албин Курти и лидерот на Демократскиот...

Свет6 часа

Санчез доби мандат за формирање влада

Шпанскиот крал Фелипе Шестти му довери на досегашниот премиер Педро Санчез мандат да се обиде да формира влада. Социјалистичката партија...

Свет6 часа

САД ја предупреди Северна Кореја да е откаже од нуклеарната програма и да избегнува провокации

САД се подготвени да бидат флексибилни во преговорите чија цел е Северна Кореја да се натера да се откаже од...

Свет6 часа

Парламентарни избори во Велика Британија – главни ривали се Џонсон и Корбин

Граѓаните на Британија денеска гласаат на вонредни парламентарни избори на кои се решава не само кој ќе управува во земјата,...

Спорт16 часа

Легендарниот шампион Леон Спинкс се бори за живот

Легендарниот шампион во тешка категорија, Леон Спинкс, се бори за својот живот во болница, потврди неговата сопруга, која побара молитви...

Регион18 часа

Уапсени двајца Срби и еден Македонец за убиството во Братислава

Во Унгарија уапсени се двајца Срби поради смртта на Никола Косаниќ (22), кој во неделата беше до смрт претепан во...

Македонија19 часа

Девет членки на ЕУ предложија нова методологија за проширување

Девет земји членки на ЕУ излегоа со заеднички предлог за нова методологија за проширување на членството во ЕУ, за што...

Топ22 часа

Возило излета од патот кај Дебарца и удри во пешак и паркирано возило

Синоќа на магистралниот пат Кичево – Охрид, во атарот на селото Радомирово, општина Дебарца, патничко возило управувано од Љ.В.(46) од...

Македонија23 часа

Се укинува законот за зелените пазари

Со 50 гласа пратениците го подржаа предлогот на министерот за економија, Крешник Бектеши, кој побара по скратена постапка да престане...

Македонија23 часа

Манчевски: Префрлањето на администрацијата во приватниот сектор нема да биде политички отстрел

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, најави дека до крајот на годината ќе ги предложи пакет-мерките за префрлање...

Македонија1 ден

Обвинителството испитува кој ги објавува аудиоснимките поврзани со „Рекет“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција оформи предмет и веќе проверува кое е лицето што ги објавува...

Свет1 ден

Австралиските пожарникари сами собираат средства за квалитетни маски за дишење

Пожарникарите во Нов Јужен Велс, Австралија, поведоа итна акција за собирање средства за набавка на подобра безбедносна опрема кога открија...

Македонија1 ден

Објавени аудиоснимки поврзани со „Рекет“: „Не знам, куферот со пари не е кај Заев“

На јутјуб-каналот U6e Big се појавија нови аудиозаписи поврзани со случајот „Рекет“. На нив се слуша глас кој личи на...

Македонија1 ден

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон

По 33 години постоење, згасна охридскиот атлетски маратон. Ова го потврди досегашниот организатор Пецо Неданов, кој на „Фејсбук“ објави дека...

Досие