Контакт

Свет

Ердоган му постави ултиматум на Асад

Објавено пред

Турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, постави ултиматум до Башар ал-Асад да ги повлече своите воени сили зад линијата на турските набљудувачки места и порача дека за тоа има уште малку време, пренесува „Раша тудеј“. Рокот, како што рекол, истекува на крајот од месецот.

„Не сакаме да отстапиме во Идлиб. Ние не сме гости во ова царство, ние сме домаќини“, рекол Ердоган на состанокот на својата партија АК.

Тој ветил дека ќе ги донесе до крајот нападите на режимот нагласувајќи дека Анкара му дала на Дамаск уште малку време да ги повлече силите од турските набљудувачки места, но, како што рекол, тоа време истекува на крајот на месецот.

Ердоган истакнал дека ќе се обиде да обезбеди поддршка од американскиот претседател Доналд Трамп пред да стане опасно во Идлиб, но дека сè уште нема поддршка.

Регион

Состојба во регионот – Во Србија најмногу заболени од Ковид-19, во Црна Гора најмалку

Објавено пред

Од земјите во регионот, во Србија се потврдени најголем број случаи на коронавирус, додека во Црна Гора најмалку.

Бројот на заболени од коронавирус во Србија се искачи на 2.867. Во последните 24 часа потврдени се 201 нов случај од 2.867 тестирани. Од вирусот регистрирани се 66 смртни случаи, а околу 75.000 луѓе се во самоизолација. Просечната возраст на починатите е 64, 6 години.

До 8 април се тестирани 12.374 луѓе. Најголем број заболени има во Белград. Во Србија хоспитализирани се 1.891 пациент.

Во Хрватска за 24 часа се потврдени 64 нови заразени, 40 лица оздравеле, а едно лице починало од коронавирус. Вкупниот број на потврдени случаи е 1.407. Вкупно се направени 13.680 тестови, а во последните 24 часа 555.

Последната жртва е повозрасен маж кој имал други болести. Во Хрватска починаа вкупно 20 луѓе од Ковид-19. Вкупно закрепнале 219 луѓе. Хопитализирани се 326 пациенти.

Во Црна Гора во последните 24 часа се регистрирани три нови случаи, со што вкупниот број се искачи на 252.

Во Босна и Херцеговина се регистрирани 842 случаи на Ковид-19, а бројот на починати е 35.

Во Словенија потврдени се 1.091 случај, 40 смртни случаи, а тестирани се 29.455 луѓе.

Во Албанија се регистрирани 17 нови случаи, а вкупниот број на заболени достигна 400. Починале 22 лица, а излекувани се 154.

Во Бугарија во последните 24 часа се регистрирани 30 нови случаи на заболени од Ковид-19, а вкупниот број е 611. Излекувани се 48 лица, а починале 24 пациенти. Просечната возраст на починатите е 62 години.

Прикажи повеќе...

Европа

Холанѓанка со 107 години го преживеала вирусот откако се заразила на миса

Објавено пред

Холанѓанка на возраст од 107 години заздрави од коронавирусот и најверојатно ќе стане најстарата личност во светот која ја пребродила болеста.

Корнелија Рас се разболела на 17 март, ден по нејзиниот 107. роденден, објави холандскиот весник АД, откако била на миса со свои пријатели од старскиот дом во Горе-Оверфлке, остров во југозападниот дел на земјата.

Таа со 40 други лица од домот кои присуствувале на мисата била тестирана како позитивна на вирусот.

Во меѓувреме, дванаесет лица од таа група починале, но лекарите на госпоѓа Рас во понеделникот и соопштиле дека таа ја пребродила болеста.

„Не очекувавме дека ова ќе го преживее“, изјавила нејзината внука Маике де Грут.

„Таа не користи лекови, сè уште се движи, а секоја вечер клекнува и му благодари на Господ за долговечноста. Како што стојат работите, се чини дека и натаму ќе може да го прави тоа”, рекла внуката.

Пред Корнелија Рас, најстариот документиран преживеан пациент од коронавирус беше 104-годишниот Американец Бил Лапшис.

Холандија денека потврди уште 148 смртни случаи од коронавирус, со што сега бројката изнесува вкупно 2.396. Заразени се околу 21.000 луѓе.

 

 

Прикажи повеќе...

Свет

Француските проститутки бараат финансиска помош од владата поради Ковид-19

Објавено пред

Здруженијата што претставуваат проститутки во Франција побараа од владата на претседателот Емануел Макрон да им исплати парични средства на сексуалните работници поради влијанието на коронавирусот врз нивната егзистенција, пренесува „Ле Фигаро“.

Федерацијата на Црвените чадори, здружение кое тесно соработува со проститутките и сексуалните работници, го повика претседателот Макрон да размисли за финансиска помош за сексуалните работници, велејќи: „Мора да се создаде фонд за итни случаи за да се обезбедат приходи за време на строгиот режим на движење“.

Групата смета дека финансиската помош од државата ќе биде единственото решение за да се спречи преземањето ризик поврзан со вршење сексуална работа и додаде дека прашањето е „прашање на јавното здравје“.

За разлика од другите професии, проститутките и сексуалните работници не се квалификувани за 1.500 евра државна помош што им се нуди на самовработените лица.

„На краток рок, некои од најсиромашните сексуални работници ќе бидат принудени да ризикуваат затвор, не од задоволство, туку поради недостиг од средства за егзистенција затоа што станува збор за опстанок“, велат од фондацијата.

Во 2016 година Франција донесе закони за проституција со кои им се стави крај на паричните и затворските казни за проститутки кои нудат секс, но донесе казни до 1.500 евра за клиентите кои плаќаат за секс и го повторуваат прекршокот, при што висината на казните е до 3.750 евра.

Додека многу проститутки се борат за опстанок поради строгиот режим на движење, дилерите на наркотици и другите организирани криминалци ги искористија строгите мерки со префрлање на други шеми како измама и продажба на фалсификувани медицински материјали, посочува Европол.

Криминалот во некои области продолжи во Франција и покрај строгите мерки на движење, вклучително и напади врз полицајци во некои проблематични предградија во делови од земјата.

Само во текот на минатиот викенд полицијата беше нападната во повеќе градови и општини низ целата земја, а во инцидент во Бордо, врз полицајците бил фрлен фрижидер од балконот на една зграда.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 минути

Филипче: Следната недела почнуваат подготовки за олабавување на мерките за движење

Следната недела ќе почнат подготовки за олабавување на мерките за рестрикции на движењето и враќање на животот во нормала, извести...

Македонија25 минути

Мајка и бебе од Кочани позитивни на коронавирус примени на Инфективната клиника

Мајка и нејзиното четиримесечно бебе од Кочани се примени на Инфективната клиника, откако биле утврдени дека се позитивни на коронавирусот,...

Македонија35 минути

Притвореник кој вчера починал во скопскиот затвор позитивен на Ковид-19

Притвореник во истражниот затвор во Шуто Оризари вчера починал од срцев удар, а по извршената обдукција било утврдено дека тој...

Македонија47 минути

Откриен случај на болеста њукастел во земјава, АХВ најави засилени мерки

Агенцијата за храна и ветеринарство донесе решение за воведување заштитни, контролни и дополнителни мерки, со цел контрола и спречување на...

Економија2 часа

Светска банка прогнозира рецесија од -0,4 до најмногу -2 отсто годинава

Економската активност во земјава годинава ќе се намали за -0,4% споредено со лани и тоа во најоптимистичкото сценарио што го...

Македонија2 часа

Нови 46 случаи на коронавирус, прв случај во Пробиштип

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 46 нови случаи, позитивни на коронавирусот. По градови: Скопје...

Европа4 часа

Данска идната недела ги отвора училиштата и градинките

Данската премиерка, Мете Фредриксен, најави дека државата ќе ги отвори градинките и основните училишта за првите пет одделенија од следната...

Македонија6 часа

Донирани околу еден милион евра на сметката на Министерството за здравство

На наменската сметка на Министерството за здравство за донации за борбата со коронавирусот до сега се пристигнати  средства во висина...

Свет6 часа

Кина презема нови мерки поради страв од нов бран на вирусот како резултат на асимптоматски случаи

Кина, во која помина епидемијата на коронавирусот, презеде нови мерки за да ги спречи асимптоматските носители на вируси да предизвикаат...

Економија7 часа

Русија подготвена да го намали производството на нафта за 1,6 милиони барели дневно

Според договорот што го постигна со земјите на ОПЕК, Русија соопшти дека е подготвена да го намали производството на нафта...

Свет7 часа

САД пред Шпанија по бројот на починати од коронавирус – втор ден по ред има повеќе од 2.000 жртви

Соединетите Американски Држави регистрираа речиси 2.000 смртни случаи на коронавирус втор ден по ред. Според податоците на Универзитетот „Џон Хопкинс“,...

Регион7 часа

Брнабиќ потврди: Србија 60 часа во карантин за викендов

Српските граѓани ќе поминат 60 часа во карантин овој викенд, потврди премиерката Ана Брнабиќ, објаснувајќи ги новите рестриктивни мерки за...

Свет8 часа

Рекорден број на заразени со коронавирус во Јапонија

Во Јапонија за прв пат денеска се регистрирани повеќе од 500 нови случаи на коронавирус во еден ден.Министерството за здравство...

Европа10 часа

Андреа Бочели ќе пее во празна катедрала на Велигден

Еден од најпознатите светски тенори, италијанскиот оперски пејач Андреа Бочели, ќе пее на Велигден во празната катедрала „Дуомо“ во Милано,...

Македонија19 часа

(Видео) Граѓаните што имаат потреба од лекар за време на полицискиот час не мора да се јават на 192

Владата денеска ја почна серијата информативни видеосесии со наслов „Ковид-19, прашања и одговори“, во чии рамки се одговараат актуелните прашања...

Европа21 час

Рекорден број починати за еден ден во Велика Британија

Во Велика Британија во последните 24 часа од коронавирус починаа 938 луѓе, што е рекорден број на смртни случаи во...

Европа21 час

Вo последните 24 часа во Италија починале 542 лица

Во последните 24 часа во Италија од коронавирус починале 542 лица, со што бројот на смртни случаи се искачи над...

Македонија21 час

Излекувани уште двајца пациенти од Штип

По информациите добиени од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека денеска попладнево се регистрирани уште две лица...

Македонија23 часа

Медицинска помош од Турција пристигна во земјата

На Меѓународниот аеродром „Скопје“ пристигна помошта од Турција, која се состои од 50.000 заштитни медицински маски, 1.000 заштитни скафандери и...

Македонија1 ден

Почина родилката од Куманово заразена со коронавирус

Министерството за здравство ја информира јавноста дека денеска починала 27-годишната родилка од Куманово позитивна на Ковид-19. Таа на 30 март...

Досие