Контакт

Свет

ЕСП ги спречи депортациите на мигрантите дури и ако тие се безбедносна закана

Објавено пред

Европскиот суд на правдата (ЕСП) донесе серија пресуди за случаите на депортација кои вклучуваат мигранти што или биле осудени за кривични дела или биле сметани за закана за безбедноста, одбивајќи да дозволи нивна депортација во случај да се соочуваат со тортура во нивните земји, пренесува „Ил џорнале“.

Трите случаи за кои судот донесе одлука вклучуваат мигранти од Конго, Брегот на Слоновата Коска и од Чеченија на кои им било одбиено правото на азил во Белгија или во Чешка бидејќи биле осудени за тешки кривични дела или биле сметани за закана за националната безбедност.

Судот рече дека одбивањето на азилот не значи дека барателите на азил ќе бидат автоматски депортирани, велејќи дека сè уште се под заштита на Женевската конвенција и дека ако постојат разумни докази оти ќе бидат мачени или убиени во нивните матични земји, мигрантите не може да бидат депортирани од Европа.

Судијата ја блокираше нелегалната депортација врз основа на загриженоста за човековите права иако бил свесен дека Иранецот лажел дека преминал во христијанство.

Пресудата може да биде удар за популистичкиот италијански министер за внатрешни работи, Матео Салвини, кој вети дека ќе почне депортација на мигрантите  криминалци во нивните матични земји и издвои пари за да помогне во преговорите за трансферот на нелегалните мигранти во земјите со кои Италија нема договори за репатријација.

Салвини реагираше на пресудата велејќи:

„Заради ова е важно да ја смените оваа Европа со гласање за Лига на 26 мај“, и додаде, „сепак, нема да се премислам и не го менувам законот. Барателите на азил што силуваат, крадат и продаваат дрога ќе бидат вратени дома. Во Уредбата за безбедност постојат уште построги правила против шверцерите и трговците со луѓе”.

Миграцијата и безбедносниот декрет беа изготвени и усвоени од италијанскиот парламент минатата година и покрај критиките од сенаторите од Движењето Пет ѕвезди, коалицискиот партнер на Салвини.

Со Уредбата, исто така, се укинува хуманитарната дозвола за престој поради што владата очекува околу 2.000 мигранти месечно да ја напуштат земјата за да се вратат во своите татковини.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Германија се подготвува за нова корона-стратегија, Меркел планира да воведе лесна блокада

Објавено пред

Поради зголемениот број на пациенти со коронавирус во Германија, последните денови животот на граѓаните е прилично ограничен. Во некои делови на земјата е воведен строг карантин, а се чини дека планот е да се воведе блокада низ целата земја.

Според „Билд“, канцеларката Ангела Меркел сега планира да воведе лесна блокада. Според информациите на весникот, канцеларката и водачите на 16 провинции утре би можеле да се договорат за воведување на нова блокада.

Според неофицијални информации, оваа блокада би значела дека училиштата и градинките ќе останат отворени, освен во регионите каде што имаше драстичен скок на бројот на заразени. Исто така, продавниците би останале отворени со одредени ограничувања. Најголем удар би им се нанел на угостителските објекти и организаторите на настани, затоа што Меркел е решена да ги затвори сите ресторани, кафулиња, барови, клубови … и да забрани настани.

Германската канцеларка Ангела Меркел вчера ги предупреди граѓаните дека ситуацијата во Германија е опасна, дека сегашните мерки против ширење на коронавирусот не се доволни и дека постои опасност од преоптоварување на одделенијата за интензивна нега во болниците.

Меркел и нејзиниот шеф на кабинет Хелге Браун му се обратија на врвот на ЦДУ со драматичен апел дека секој ден е одлучувачки во борбата против коронавирусот.

Во моментов, бројот на новоинфицирани лица во Германија се удвојува неделно, што покажува дека мерките не се доволни и дека нема забавување на епидемиолошкиот развој. Меркел им рече на своите сопартијци дека земјата наскоро може да се соочи со тешка состојба во врска со слободните кревети на интензивна нега.

Во изминатите 24 часа, во Германија беа потврдени 11.409 нови случаи на коронавирус, а 42 лица починаа.

Прикажи повеќе...

Регион

Хрватска ја скрати самоизолацијата на десет дена

Објавено пред

Хрватскиот институт за јавно здравје објави нови критериуми за тестирање на коронавирус, прекинување на изолација и карантин.

Според новите регулативи, самоизолацијата е скратена од две недели на 10 дена.

„Според одлуката на експертската група на кризниот штаб на МЗ, самоизолацијата на лице кое е во близок контакт со болен пациент од Ковид-19 е скратена од 14 на 10 дена. Исклучок се луѓето кои работат во институции за сместување и престој за стари и сериозно болни возрасни лица и лица со попреченост, чиј карантин трае 14 дена“, се наведува во одлуката, а пренесува „Индекс“.

„Веќе некое време се зборува за скратување на самоизолацијата од 14 на 10, објавен е документ вчера. Пред некое време изолацијата беше скратена, а од вчера имаме ваква одлука во врска со самоизолацијата. Сега е 10 дена и самоизолацијата и изолацијата“, откри Ивана Павиќ-Шиметин, заменик директор на Хрватскиот институт за јавно здравје.

Прикажи повеќе...

Свет

Францускиот амбасадор во Иран повикан на разговор поради навреда на пророкот Мухамед

Објавено пред

Иранското Министерство за надворешни работи го повика на разговор францускиот вршител на должноста за наводна навреда на пророкот Мухамед.

Иранската државна телевизија ИРИБ пренесе дека службеник на Министерството за време на состанокот во понеделникот му рекол на францускиот дипломат дека Иран силно ја отфрла секоја навреда и непочитување на исламскиот пророк и чистите вредности на исламот изречена од која било личност, без оглед на позицијата, пренесува „Ројтерс“.

Овој потег на Иран е реакција на коментарите на францускиот претседател Емануел Макрон, кои се сметаат за критички настроени кон исламот.

На почетокот на овој месец, Макрон му оддаде почит на наставникот по историја, кој беше обезглавен од исламски екстремист во знак на одмазда затоа што користел цртежи што го прикажувале пророкот Мухамед на час за слобода на изразување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија15 минути

Фронт 21/42: Експанзијата на мали хидроцентрали се заканува трајно да ги уништи нашите реки

Фронт 21/42 се приклучува кон Манифестот потпишан од над 150 европски невладини организации со кој се бара од Европската Унија,...

Македонија34 минути

Мицкоски: Поради пандемијата и загаденостa, хронично болните да се ослободат од работа

„Поради високата загаденост на воздухот, паралелно со пандемијата од #COVID апелирам до Владата, министерот за здравство Филипче и до политичката...

Македонија1 час

МОН: Помалку од еден процент од учениците и наставниците се позитивни на Ковид-19

Министерството за образование и наука информира дека помалку од еден процент од учениците и кадарот во основните и средните училишта...

Регион1 час

Вирусот влезе во детското одделение во болница во Хрватска

Коронавирус се појави на снимен во Хрватска на Одделот за рехабилитација на деца во Специјалната болница за медицинска рехабилитација во...

Регион2 часа

Во Бугарија 1.948 лекари се заразиле со Ковид-19

Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 2.243 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен биланс од почетокот...

Свет2 часа

Норвешка воведува нови ограничувања на јавни собири и божикни забави

Норвешка воведе ограничување на јавни собири од 50 лица далеку под претходниот максимум од 200 лица, а во исто време...

Свет3 часа

Кина воведува санкции за американските компании

Кина одлучи да воведе санкции за неколку американски компании поради нивната улога во продажба на оружје на Тајван. Портпаролот на...

Европа3 часа

Чешка воведува седумдневен полициски час

Чешката влада одлучи од утре да воведе седумдневен полициски час во земјата, од 21 до 5 часот наутро, и дополнително...

Македонија12 часа

Министерот Спасовски позитивен на коронавирус

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, вечерва на социјалните мрежи објави дека добил позитивен тест на Ковид-19. „Би сакал да...

Свет14 часа

СЗО: Луѓето се уморни, но не смееме да се откажеме

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека човештвото не смее да се откаже од борбата...

Европа15 часа

Во Белгија се бара заразени лекари да продолжат со работа за да го спасат системот од колапс

Од докторите заразени со коронавирус во белгискиот град Лиеж е побарано да продолжат да работат за да се избегне колапс...

Македонија17 часа

15 починати и 247 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 737 тестирања, а регистрирани се 247 нови случаи на...

Македонија21 час

Филипче: Коморбидитетите и доцното доаѓање во болница се причина за зголемената смртност

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека зголемениот процент на смртност од Ковид-19 се должи на коморбидитетите и доцното доаѓање...

Македонија21 час

Караџовски: Ја разгледувавме и опцијата да се прават тестови преку Фондот во приватните лаборатории

Комисијата за заразни болести ја разгледува одлуката граѓаните да може да се тестираат на Ковид-19 во приватните лаборатории, а на...

Европа21 час

Австриски инфектолог: Секој од нас, порано или подоцна, ќе се зарази со коронавирус

Австрискиот инфектолог Франц Алербергер не верува дека коронавирусот ќе се искорени и верува дека секој од нас ќе се зарази...

Свет22 часа

Во Мелбурн нема нови случаи на коронавирус по повеќе од четири месеци

По повеќе од четири месеци во Мелбурн денес не се пријавени нови случаи на коронавирус. Владата на австралиската држава Викторија...

Економија22 часа

Бензините поевтинуваат

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на бензините и на екстра-лесното масло за домаќинство се намалуваат половина денар, а цената...

Свет22 часа

Мадуро тврди дека венецуелските научници создале лек против Ковид-19 без несакани ефекти

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, рече дека неговата земја дизајнирала високоефективен антивирусен лек, што го десеткува коронавирусот без никакви несакани...

Топ23 часа

(Видео) Пронајдени речиси 100 килограми хашиш во Охрид – пресечен меѓународен транспорт на дрога

Полицијата вчера пресече меѓународен транспорт на хашиш во количина од речиси 100 килограми. Уапсен е турски државјанин, кој дрогата требало...

Македонија23 часа

Домашните слави да се празнуваат исклучиво во кругот на семејството, апелира Комисијата за односи со верските заедници

Комисијата за односи со верските заедници во пресрет на периодот во кој голем број семејства во државата ги чествуваат домашните...

Досие