Контакт

Свет

ЕУ е само германски инструмент, НАТО е застарен – Трамп

Објавено пред

Германска канцеларка Ангела Меркел е далеку најважната европска челничка, а НАТО во сегашната форма е застарен, истакнува во заедничко интервју за германските и британски медиуми новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп.

Како своја главна цел, новиот американски претседател Доналд Трамп ги наведува поправедните трговски договори за САД и посилните граница. Воедно најавува дека фокусот на неговиот кабинет ќе биде ставен на паметната, а не толку на слободната трговија.

САД мора да го решат својот трговски дефицит со другите земји, особено со Кина, додава Трамп во големото интервју за надворешната политика, дадено за високотиражниот германски дневен таблоид Bild и за британскиот весник The Times.

Канцеларката Ангела Меркел е далеку најважниот европски челник, тврди притоа новиот американски претседател. „Доколку ја погледате Европската унија, ќе видите дека тоа е всушност е Германија, инструмент на Германија“, рече Трамп.

Германската канцеларка, сепак, направила „катастрофална грешка, примајќи во земјата толку нелегални доселеници“, исто така смета Трамп.

Го поврзува прашањето на доселувањето со британската референдумска одлука за излегување од Европската унија.

„Навистина сметам дека ќе го немаше Брекзитот доколку (во ЕУ) нема принудени да ги примат сите тие бегалци, толку многу луѓе со сите тие проблеми што сето тоа ги носи. Веројатно таа приказа (со ЕУ) би можела да успее, но беше тоа последната капка којашто ја прели чашата“, оценува Трамп.

Британија е „многу паметна затоа што одлучи да излезе“ од ЕУ, заклучува. „Земјите саката сопствен идентитет, а тоа важи и за Велика Британија“, истакнува Трамп.

Прогнозира, притоа, и дека некои други земји ќе го следат британскиот пример. „Мислам дека луѓето сакаат… свој идентитет, и доколку мене ме прашувате… мислам дека и други земји ќе излезат“ , од Европската унија, вели Трамп.

Истакнува дека неговата појдовна точка ќе биде „доверба во односот кон рускиот претседател Владимир Путин и кон госпоѓата Меркел“, а потоа ќе види како работите ќе се одвиваат натаму.

Запрашан за можен договор со Русија, изјави дека тој би требало да го вклучува нуклеарното оружје, коешто според него би требало да биде „многу намалено“, во замена за укинувањето на американските санкциите против Русија наметната поради нејзината наводна улога во украинската криза.

Коментирајќи ја состојбата на Блискиот исток, Трамп вели дека одлуката за инвазијата врз Ирак во 2003 година можеби била најлошата одлука донесена во историјата на САД. Истакнува, исто така, дека во Сирија би требало да бидат воспоставени безбедносни зони коишто би ги финансирале американските сојузници во регионот на Персискиот залив, кои ја поддржуваат сунитската вооружена опозиција.

Во корпусот прашања во врска со меѓународната безбедност, новоизбраниот американски претседател потсетува дека „веќе одамна кажав дека НАТО има проблеми“. „Првиот е тој што НАТО е застарен, бидејќи е осмислен пред многу години. Вториот проблем е што земјите не ја плаќаат (членарината) колку што би требало“.

Само пет земји ја плаќаат соодветната членарина, додава „Пет. Тоа е малку… Кога тоа ќе се стави настрана, морам да кажам дека НАТО за мене е многу важен3, заклучува Трамп./крај/мф/сн

Регион

БПЦ: Нема опасност од шизма за нашата црква, бидејќи не нарушува канони

Објавено пред

Од

Какви било шпекулации за наметнување раскол за Бугарската православна црква не одговараат на реалноста, бидејќи Комисија на Светиот Синод на таа црква задолжена за македонското барање не извршила противоканонски активности од кои би произлегла таква казна, се вели во соопштението на Комисијата на БПЦ за обнова на канонскиот статус на Македонската православна црква – Охридска архиепископија.

Според Комисијата, чиј претседател е митрополитот Кипријан, бугарските митрополити имаат право на свои лични ставови и мислења, но за прашања поврзани со дијалогот за воспоставување канонски статус на Македонската православна црква-ОА и поврзаните одлуки на Комисијата, изјави има право да дава само и единствено претседателот на Синодалната комисија.

Во колумна објавена во „24 часа“, русенскиот митрополитот на БПЦ, Наум напиша дека Бугарската православна црква-Бугарска патријаршија никогаш немала намера да се откаже од својата многувековна историја и канонско достоинство, како вистински наследник на Бугарската Охридска архиепископија, независно од политичката коњуктура.

Прикажи повеќе...

Свет

Ослободен Дамаск, урната последната бунтовничка енклава во западна Сирија

Објавено пред

Од

Последната група борци на „Исламска држава“ денеска биле евакуирани од последната енклава под контрола на бунтовниците во близина на Дамаск, со што е целосно вратена контролата врз оваа област. Сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон соопшти дека со автобуси синоќа после полноќ биле евакуирани борците на ИСИС и нивните семејства од Дамаск и однесени до границата.

Тие отпатувале во правец на сириската Бадија (т.н. сириска или јорданска степа – полупустински ненаселен реон источно од главниот град.

Со ослободувањето на енклавата кај Јармук, сириската влада ја урна последната бунтовничка енклава во западна Сирија. Под контрола на терористите и бунтовниците против режимот на претседателот Башар Асад остануваат само териториите на границите со Турција, Ирак и Јордан.

Прикажи повеќе...

Регион

Запленет над еден тон хашиш во Турција

Објавено пред

Од

Турските безбедносни сили запленија еден тон и 261 килограми хашиш при операција во југоисточната област Дијарбекир. Акцијата била спроведена во областа на градовите Лиџе, Хазро и Коџакој.

При операцијата биле пронајдени и 50 килограми амониум нитрат кој се употребува за производство на експлозиви. Амониум нитратот бил скриен во две скривници и една пештера. Во областа Дијарбекир се активни борците од Курдската работничка партија (ПКК), кои водат борба против турската држава од 1984 година. Еден од главните извори за финансирање на ПКК е трговијата со дрога, напоменува весникот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Ротации во Владата – Дескоска оди во Правда, образованието ќе го води Арбр Адеми

Почнуваат ротациите и најавената мини-реконструција во Владата. Според последните информации, владејачките партии СДСМ и ДУИ ќе ги заменат министерствата кои...

Македонија13 часа

Во четврток нова средба за името со медијаторот Нимиц во Њујорк

Во четврток и петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што информира...

Македонија13 часа

Поради спор со името, ПСК „Чеплес“ четири години одбиван за членство во Федерацијата на планинари

Планинарскиот спортски клуб (ПСК) „Чеплес“ од Велес четири години се обидува да стане член на Федерацијата на планинарски спортови на...

Македонија14 часа

Шекеринска: Со Илинденска Македонија покажуваме дека ниту сме имале ниту ќе имаме територијални претензии

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска смета дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение со кое сите од процесот...

Македонија18 часа

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница, му реплицираат од Владата на Ципрас

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност...

Македонија20 часа

Грчките политички лидери не го прифаќаат предлогот за решавање на спорот за името

Грчката влада соопшти дека предлогот за решавање на спорот околу името на Македонија треба да содржи географскa или временска одредница....

Македонија1 ден

(Видео) Иванов: Став за новиот предлог ќе изградам откако ќе го добијам на писмено

Се додека не добијам писмена достава за она што се разговарало на средбите помеѓу Македонија и Грција во врска со...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа промена на името и Уставот

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот од минатото дека нема да поддржи промена на Уставот и промена на уставното име, рече лидерот...

Македонија1 ден

(Видео) Република Илинденска Македонија е предлогот за името

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки...

Македонија2 дена

(Видео) Угриновски по трет пат избран за претседател на Федерацијата на планинари

Јовица Угриновски попладнево по трет пат е избран за претседател на Федерацијата на планинари.  Тој беше единствен кандидат за оваа...

Македонија2 дена

Мицкоски: Да се обединиме против злото, а тоа е Зоран Заев

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите алатки кои што му стојат на располагање да се бори против оваа ненародна власт и...

Македонија2 дена

Група граѓани со транспаренти и патриотски песни ги пречекуваат учесниците на лидерската средба

Група граѓани со транспаренти и пеејќи патриотски песни ги пречекуваат лидерите на партиите кои денеска попладне во Клубот на пратеници...

Свет2 дена

(Во живо) Кралската свадба на принцот Хари и Меган

Меган Маркл официјално ќе стане дел од британското кралско семејство. Церемонијата ќе се одржи напладне во Сент Џорџ капелата и...

Свет2 дена

(Видео) Сe е подготвено за спектакуларната кралска венчавка 

Камерите и фотоапаратите на светските медиуми викендов се свртени кон најголемиот настан за кралското семејство, венчавката на принцот Хари и...

Економија3 дена

(Видео) Тасева обвини дека проблемот во „Фени“ е поголем од оној во „Скопје 2014“, бара државните институции да го испитаат

Стечајната судијка на „Фени“ направила формална повреда на Законот за стечај оти не го отфрлила планот за реорганизација на комбинатот...

Култура3 дена

Петиција против пазарењето со културата – Не шуткајте нè во невидливи ќошиња

Интензивни реакции на социјалните мрежи по шпекулациите дека Владата преговара со Беса за ресорот култура. Оваа информација не ја потврдија...

Македонија3 дена

Грујевски и Бошкоски нема да бидат екстрадирани, одлучи Врховниот суд во Атина

Горан Грујевски и Никола Бошкоски нема да бидат екстрадирани во Македонија за да им се суди за децениското нелегално прислушување. Врховниот...

Македонија3 дена

Од Владата не коментираат за Република Илинденска Македонија

Република Илинденска Македонија неофицијално е последниот предлог за решение на спорот за името за кој вчера во Софија дискутирале премиерите...

Македонија3 дена

„Катимерини“: Името Илинденска Македонија е предлог на ФИРОМ

Името Илинденска Македонија (што означува два историски настана од 1903 и 1945 година), според информациите што доаѓаат од страна на...

Македонија3 дена

Јанушев: Итна лидерска средба за името, Заев да каже кои се опциите што ги договорил со Ципрас

Од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека изминатите денови неколкупати јавно побарале од премиерот Заев одржување лидерска средба во врска со името, но...

Досие