Контакт

Европа

ЕУ предлага центри за мигранти на Балканот и во Африка

Објавено пред

Неколку лидери на Европската Унија го поддржаа планот за воспоставување на прифатни центри за мигранти во северна Африка и на Балканот. Во тие центри би се утврдило дали мигрантите имаат право на азил или не, пренесува Асошиејтед прес.

Во време на зголемени тензии околу приемот и прераспределбата на мигрантите во европските земји, во Брисел денеска се одржува мини-самит на 16 земји од ЕУ во обид да се изнајде „европско“ решение за овој проблем.

Според податоците на Обединетите нации, 40.000 мигранти преку море стигнале во Европа, од кои 16.000 во Италија, 12.000 во Грција и 12.000 во Шпанија. Поттикнати од договорот со Турција со кои е намален приливот на мигранти во Европа, лидерите на ЕУ сега разгледуваат можност за отворање на центри во северна Африка односно во Алжир, Египет, Либија, Мароко, Нигер и Тунис и на Балканот во Албанија.

Мини-самитот претставува подготовка за самитот на лидери на ЕУ на 28 и 29 јуни на кој, според првичните оценки, не се очекува конечен договор за решавање на проблемот со мигрантите поради несогласувања меѓу членките.

Германската канцеларка, Ангела Меркел, денеска изјави дека не очекува решение на ниво на цела Европска Унија.

„За жал знаеме дека нема да имаме целосно решение за мигрантското прашање. Поради тоа ќе имаме билатерални и трилатерални договори за тоа како можеме да си помогнеме едни на други, а не секогаш да чекаме на сите 28 земји членки туку да размислуваме на тоа што кому е важно“, рече Меркел.

 

Европа

Јункер: Брегзит мора да се случи пред изборите за ЕП

Објавено пред

Велика Британија би требало да ја напушти Европската Унија до почетокот на изборите за Европскиот парламент на 23 мај, оцени претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер.

Британската премиерка, Тереза Меј, со писмо од ЕУ побара поместување на рокот за брегзит од 29 март на 30 јуни.

Според неименуван висок извор од ЕК, Јункер во телефонски разговор ѝ рекол на Меј дека „брегзит мора да биде завршен пред 23 мај“.

Сите 27 членки на Унијата денеска на самит во Брисел ќе одлучуваат за продолжување на рокот за брегзит.

Прикажи повеќе...

Европа

Орбан: Доброволно привремено ја напуштаме ЕПП

Објавено пред

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, изјави дека доброволно се согласил привремено да го запре учеството на неговата партија Фидес во работата на Европската народна партија (ЕПП).

Орбан рекол дека собранието на овој главен сојуз на партиите од десниот центар во Европскиот парламент се согласиле да не ја исфрлат или суспендираат Фидес, туку да ѝ дозволат доброволно да не учествува во работата на ЕПП додека независната комисија не го заврши надзорот во врска со владеењето на правото во Унгарија, пренесува „Ројтерс“.

Претседателот на ЕПП, Жозеф Дол, претходно денеска на својот профил на „Твитер“ наведе дека Фидес по денешното гласање на членките на ЕПП е веднаш суспендирана на неопределено.

Дол наведе дека суспензијата се однесува на присуството на Фидес на партиските состаноци, како и на правото на глас, односно предлагањето кандидати за позииции што ѝ припаѓаат на Европската народна партија.

Прикажи повеќе...

Европа

Туск: Можно е кратко одложување на датумот за брегзит, но под еден услов

Објавено пред

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку британскиот Парламент позитивно гласа за договорот што Лондон и Брисел веќе го постигнаа, изјави претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск.

„Верувам дека кратко одложување е можно, но под услов (британските пратеници) позитивно да гласаат за договорот за излегување“, рекол Туск.

Додал дека останува отворено прашањето за датумот до кој би се одложил брегзитот.

Британската премиерка, Тереза Меј, денеска побара брегзитот да се одложи до 30 јуни. Некои лидери во Унијата оценија дека тоа е доцна и дека може да предизвика правни и политички последици.

Лидерите на ЕУ за ова прашање ќе разговараат утре на почетокот на дводневниот самит во Брисел.

„Ако тие (лидерите) ги прифатат моите препораки со позитивно гласање во претставничкиот дом (во британскиот Парламент) следната недела, тогаш би можеле да ја формализираме одлуката за одложување во писмена форма“, додал Туск.

Меј рече дека ќе организира и трето гласање за договорот, но не наведе конкретен датум. Британскиот Парламент двапати го одби договорот што таа го постигна со Брисел за излез на Британија од ЕУ.

Брегзитот официјално треба да стапи во сила на 29 март.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ45 минути

Прегазена жена во Аеродром

Шеесет и деветгодишна жена од Скопје вчера била прегазена во Аеродром. Според информациите на МВР, несреќата се случила вчера околу...

Македонија1 час

(Видео) Караџовски на распит во Обвинителството за покачените плати на Судскиот совет

Претседателот на Судскиот совет, Зоран Караџовски, пристигна во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција. Тој е повикан на распит...

Свет2 часа

Идентификувани жртвите од масакрот во Нов Зеланд, најмладата имала само 3 години

Идентификувани се сите 50 жртви од терористичкиот напад на двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, соопшти полицијата. Од...

Македонија3 часа

„Пуцко петрол“ на Јаоски го шири бизнисот – отвора бензинска пред „Континентал“

34-годишниот Асмир Јаоски, синoт на градоначалникот на општина Пласница и сопственик на бензинските станици „Пуцко петрол“, Исмаил Јаоски, од редовите на ДУИ, гради бензинска...

Европа15 часа

Туск: Можно е кратко одложување на датумот за брегзит, но под еден услов

Лидерите на Европската Унија се спремни да дозволат кратко одложување на датумот за излегување на Велика Британија од Унијата доколку...

Регион17 часа

Караџиќ: Ова нема врска со правдата

Ова нема врска со правдата, е првата реакција на првиот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, кој денеска во Хаг...

Регион18 часа

Брамерц: Караџиќ направил ужасни злосторства и уништил цела држава

Поранешниот претседател на Република Српска, Радован Караџиќ, е прогласен за виновен за геноцид, злосторства против човештвото и воени злосторства, изјави...

Македонија19 часа

(Видео) Невладините до власта: Потценувачка е сумата од 100 евра за издршка на лице со попреченост

Претставници на граѓанските организации за лица со попреченост и хендикеп го изнесоа револтот од законот за социјална заштита, кој, според...

Македонија19 часа

АВМУ: Вработувањата се итни и неодложни и се во согласност со Изборниот законик

Агенцијата за медиуми потврди дека ангажирала двајца правници по распишувањето на изборите, но тврди дека вработувањата се во согласност со...

Македонија20 часа

Почина 19-годишната девојка, жртва од автобуската несреќа кај Ласкарци

Почина 19-годишната девојка на која ѝ беше ампутирана ногата по автобуската несреќа што се случи на 13 февруари кај селото...

Свет20 часа

Радован Караџиќ осуден на доживотен затвор за геноцидот во Сребреница

Апелациониот суд на ОН му ја зголеми казната на поранешниот лидер на босанските Срби, Радован Караџиќ, на доживотен затвор поради,...

Македонија21 час

(Видео) Пренџов: Јакимовски не е осомничен за криминал и корупција, туку затоа што премногу работел

Љупчо Пренџов од ГРОМ изјави дека претседателот на партијата, Стевчо Јакимовски, на кој вчера му беше одреден куќен притвор од...

Македонија21 час

(Bидео) Гувернерката одби да говори за судирот на интереси на директорката за супервизија

Гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежовска, не сакаше да даде изјава по завршувањето на промотивниот настан во НРБМ, на кој...

Македонија21 час

(Видео) Џамтоски: Заев вети мораториум за градење и забранет пристап до Али-пашината џамија

Жолта лента за забранет пристап до Али-пашината џамија и мораторум за градење, им ветил премиерот Зоран Заев на претставниците од...

Топ22 часа

(Видео) ДКСК: Нема непотизам во случаите со пратеничката Александрова и градоначалникот на Берово

Два предмета од првите 18 кои антикорупциската комисија ги отвори за можен судир на интереси при вработувањето на роднините на...

Македонија1 ден

Досие „Маѓар телеком“: 7,5 милиони евра за „пријателите од Тетово“ и за страната „А“

Поранешниот министер за транспорт и врски од ДУИ, Џемали Мехази, еден час одговараше на прашања на обвинителката Лиле Стефанова, во...

Свет1 ден

Премиерката на Нов Зеланд повика на глобална антирасистичка борба

Премиерката на Нов Зеланд, Жакинда Ардерн, повика на глобална борба против расистичката идеологија на десното крило, по минатонеделните напади на...

Македонија1 ден

Хазби Лика со најмногу вработени роднини во државните служби

Функционерите ги пријавуваат во антикорупциската комисија роднините кои се вработени во државните служби, како и своите блиски кои имаат свои...

Регион1 ден

Денеска ќе биде изречена второстепената пресуда за Радован Караџиќ

Жалбениот совет на Меѓународниот резидуален механизам за кривични судови (наследник на Хашкиот трибунал) ќе ја изрече денеска, по три години...

Македонија1 ден

Се запали автомобил во движење кај старата железничка станица

Автомобил од марката „ситроен“ се запали сред улица во близина на старата железничка станица во Скопје. Очевидци за „Макфакс“ раскажуваат...

Досие