Контакт

Свет

Зголемен ризик од терористички напади во Европа: предупредуваат европските безбедносни претставници

Објавено пред

Европските безбедносни претставници предупредуваат на зголемен ризик од напади од страна на радикализираните исламисти по избувнувањето на војната во Појасот Газа и посочуваат дека најголемата закана претставуваат напаѓачите од типот на осамен волк, кои тешко се следат.

dobivaj vesti na viber

Повеќе од 10 претставници на разузнавањето и полицијата во пет европски земји, вклучително и Велика Британија, Германија и Франција, изјавија за „Ројтерс“ дека го засилуваат надзорот над исламистичките милитанти.

Според агенцијата, тоа дополнително ќе ги оптовари ресурсите, кои се веќе оптоварени со справување со заканите од Русија, Кина и Иран.

Неименуван британски безбедносен претставник изјави дека војната во Газа, најверојатно, ќе стане најголемото место за регрутирање на исламистичките милитанти од војната во Ирак во 2003 година.

Германски функционер вели дека колегите од разузнавачката заедница го информирале дека заканата за цивилите е најголема во поновата историја на Германија, а Јохен Копелке, кој го предводи најголемиот германски полициски синдикат, вели дека најголемата опасност доаѓа од саморадикализираните милитанти.

„Прашање на време е кога овие луѓе ќе извршат злосторства. Не секогаш се работи за тоа дека имаат бомби. Тие може да возат на митинг или да нападнат со нож“, рече Копелке.

Три лица беа убиени во два напада на исламистички милитанти во Франција и Белгија минатиот месец, а овие две земји, заедно со Австрија, Словенија и Босна и Херцеговина, го подигнаа нивото на тревога за тероризам.

Свет

Зеленски ќе ја покани Русија на мировен самит: Ќе им го претстави украинскиот план и услови

Објавено пред

Украина и нејзините партнери може да ја поканат Русија на идниот мировен самит за да разговараат за ставање крај на двегодишната инвазија на Москва според условите на Киев, изјави висок украински функционер.

dobivaj vesti na viber

Швајцарија ќе биде домаќин на самит на кој ќе се разговара за мировното решение на украинскиот претседател Володимир Зеленски, кое би можело да биде пренесено во Русија на подоцнежен состанок, изјави Андриј Јермак, шеф на канцеларијата на Зеленски.

„Може да дојде до ситуација да ги поканиме претставниците на Руската Федерација на состанок на кој ќе им презентираме план во случај (оној) кој тогаш ја претставува земјата на агресорот искрено сака да ја заврши оваа војна и да се врати во праведен мир“, рече тој на конференцијата за новинари во Киев.

Зеленски го претстави своето мировно решение за прв пат на самитот на Г20 во ноември 2022 година, а тоа се состои од враќање на територијалниот интегритет на Украина и целосно повлекување на руските сили.

Киев одбива да разговара со Москва додека сите руски војници не ја напуштат украинската територија. Кремљ соопшти дека во моментов нема основа за мировни преговори меѓу Русија и Украина и дека мировниот план на Киев е апсурден бидејќи ја исклучува Русија.

Прикажи повеќе...

Свет

Папата повика на дипломатско решение на војната во Украина

Објавено пред

Папата Франциск повика на дипломатско решение на војната во Украина што ќе резултира со праведен и траен мир, по вчерашното одбележување на втората годишнина од руската инвазија.

dobivaj vesti na viber

„Толку многу жртви, толку многу ранети, толку многу уништувања, болка и солзи во период кој ужасно се одолговлекува и за кој не се гледа крај. Оваа војна не само што го опустошува целиот регион, туку предизвикува и глобални бранови на омразата и стравот“, рече папата Фрациск во неделното обраќање.

„Се залагам да се најде малку хуманост за да се создадат услови за дипломатско решение во потрагата по праведен и траен мир“, рече Светиот Отец.

Лидерите на групата седум индустриски најразвиени земји во светот, Г7, вчера ветија дека ќе продолжат да стојат на страната на уморната од војна Украина. Неколку западни лидери вчера го посетија Киев за да покажат солидарност со Украина на втората годишнина од руската инвазија.

Папата Франциск ги повтори своите молитви за Израел, за Палестинците и за „многу народи фатени во виорот на војната“.

Прикажи повеќе...

Свет

Во австралиските шумски пожари горат куќи, а топлотниот бран допрва ќе следи

Објавено пред

Шумските пожари кои беснеат во австралиската држава Викторија веќе неколку дена ги проголтаат домовите, соопштија властите, предупредувајќи дека прогнозата за „екстремни горештини“ за вториот дел од неделата може дополнително да ги поттикне шумските пожари.

dobivaj vesti na viber

Премиерката на Викторија Џасинта Алан потврди дека се уништени шест домови, додавајќи дека тоа е „многу тешка вест“ за семејствата.

Покрај материјалната штета, настрада и добиток, а повеќе од 2.000 луѓе беа принудени да ги напуштат градовите на запад и да се упатат кон градот Баларат, 95 километри западно од главниот град на Викторија, Мелбурн.

Австралија се бори со временскиот феномен Ел Нино, кој обично се поврзува со екстремни настани како што се пожари, циклони и суши.

Во неделата во Викторија гореа повеќе од 15 шумски пожари. Најсериозниот пожар, рангиран како втор најопасен, гори во близина на неколку оддалечени градови, соопшти државната агенција за управување со вонредни состојби.

Алан рече дека има „загриженост за времето оваа недела, особено од среда до четврток“.

„Она што веќе го знаеме е дека показателите се во екстремен опсег“, рече таа, додавајќи дека надлежните служби ќе се состанат во недела за да ги планираат активностите за следната недела.

Околу 1.000 пожарникари со поддршка на повеќе од 50 авиони се борат со пожарите.

Последните две сезони на шумски пожари во Австралија се избледени во споредба со „Црното лето“ 2019-2020 година, кога шумските пожари го опустошија копното на Турција, убивајќи 33 луѓе и 3 милијарди животни.

Австралискиот премиер Ентони Албанезе во неделата вети дека ќе ја обезбеди сета поддршка неопходна за да и помогне на државата Викторија откако неколкудневните шумски пожари уништија домови, откако властите предупредија дека екстремната топлина може да ги поттикне пожарите оваа недела.

„Ќе обезбедиме каква било поддршка што Викторија ќе ја побара“, им рече Албанезе на новинарите во викторијанскиот град Франкстон.

„Тоа е потсетник за потребата од внимателност и континуирано дејствување против заканата од климатските промени.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија28 минути

Државниот врв утре ќе ја одбележи 20-годишнината од смртта на претседателот Борис Трајковски

Со државнички активности, Владата на Република Северна Македонија на 26.02.2023 година (понеделник) ќе ја одбележи 20-годишнината од авионската несреќа во...

Македонија44 минути

(Линк) МВР денес стави во функција онлајн проверка на готови пасоши

Министерството за внатрешни работи ги информира граѓаните на Град Скопје дека денес е ставено во функција, она што претходно беше...

Македонија51 минута

Времето утре променливо облачно и топло

Променливо облачно и релативно топло, претежно во западните делови со слаб локален дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од...

Македонија4 часа

НСЗР ќе штрајкува ако платите не се усогласат со минималецот додека здравствените работници работат за тројца

Правилно и законски да се исплати платата, согласно Законот за минимална плата, побара Независниот синдикат на здравствени работници, административен технички...

Македонија5 часа

ДИК: Заклучно со вчера потпишани 14.360 граѓани, најмногу потписи за Османи, Димитриевски и Ванковска

Според најновите објавени податоци на Државната изборна комисија (ДИК) заклучно со вчерашниот ден вкупно 14.360 граѓани дале потпис за подносителите...

Свет6 часа

Во австралиските шумски пожари горат куќи, а топлотниот бран допрва ќе следи

Шумските пожари кои беснеат во австралиската држава Викторија веќе неколку дена ги проголтаат домовите, соопштија властите, предупредувајќи дека прогнозата за...

Свет7 часа

Посредниците напредуваат кон договор за прекин на огнот во Газа, пишува израелскиот печат

Посредниците постигнуваат напредок во напорите за постигнување договор за еднонеделен прекин на огнот меѓу Израел и Хамас и ослободување на...

Македонија7 часа

Вељановски: Сите документи со валиден датум се важечки за гласање, ДИК така одлучи и во 1998 година

Државната Изборна Комисија мора да им овозможи на државјаните на Република Македонија да го остварат уставното право на гласање. Согласно...

Свет8 часа

САД и Велика Британија го ракетираа главниот град на Јемен откако Хутите нападнаа американски танкер

Јеменските бунтовници Хути го нападнаа американскиот танкер „МВ Торм Тор“ во Аденскиот залив, соопшти денеска портпаролот на оваа милитантна група...

Македонија10 часа

Утре без струја делови од Карпош и Ѓорче Петров

Од ЕВН Македонија АД информираат дека утре на ден 26.02.2024 година без електрична енергија ќе останат: – во периодот од...

Свет10 часа

Парламентарни и локални избори во Белорусија – опозицијата повика на бојкот

Во Белорусија денеска се отворени избирачките места за парламентарни и локални избори на кои граѓаните избираат 110 пратеници во Народното...

Свет10 часа

Земјотрес со јачина од 5,8 степени по Рихтер ја погоди границата меѓу Киргистан и Кина

Земјотрес со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала ја погоди во неделата пограничната област на Киргистан и кинеската област...

Свет10 часа

Нетанјаху сака брзо одобрение од владата за нападот во Рафа

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху сака брзо одобрување од владата за плановите за контроверзна воена офанзива врз јужниот крајбрежен град Рафа...

Македонија11 часа

Времето денеска дождливо, но потопло

Претежно облачно со повремени врнежи од дожд кои наместа ќе бидат пообилни, особено во јужните делови каде што ќе имаат...

Свет1 ден

Шведска има проблем со криминал и престрелки, дури 62.000 луѓе се поврзани со банди

Шведската полиција вчера соопшти дека во таа земја има околу 62.000 луѓе кои се поврзани со криминални мрежи, пишува Ројтерс....

Македонија1 ден

Над 1000 потписи имаат Османи, Ванковска и Димитриевски, ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи

Државната изборна комисија на својата веб страна, од утре секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за секој од...

Македонија1 ден

(Видео) Џафери направи увид на патот Кичево-Дебар: Наместо за одбранбени работи ќе се користи за слободно движење на граѓаните

Патот Кичево – Дебар би требало да биде завршен до крајот на годинава, најави денес техничкиот премиер Талат Џафери, откако...

Свет1 ден

Експлозии во Русија: Погодена челичарницата на еден од најбогатите Руси

Експлозии погодија руска фабрика за челик по наводен напад со дрон. Во последните месеци има зголемување на нападите со беспилотни...

Свет1 ден

(Видео) Пожар избувна во огромна зграда во Кина, има 15 загинати, а сомнежот е дека се запалил електричен велосипед

Петнаесет луѓе загинаа, а повеќе од 40 се повредени во пожар што зафати станбена зграда во источна Кина, соопштија локалните...

Свет1 ден

(Видео) Сопругата на Навални: Путин го измачува телото на Алексеј

Јулија Навална, вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, денеска побара од руските власти да го предадат неговото тело за...