Контакт

Свет

Зошто арапските лидери ја мрaзат Ал Џезеира?

Објавено пред

За Ал Џезира судирот на Катар со земјите од Заливот е прашање на нејзиниот опстанок. За Катар, оваа телевизиска станица е важна за да ги пренесува неговите политички ставови. Зошто дел од арапскиот свет сака затворање на Ал Џезира?

Ал Џезира наголемо го рекламираше своето интервју со Осама бин Ладен воп 1999 година. Не дозволи да ја поколебаат меѓународните предупредувања, бидејќи тој беше на списокот на најбараните криминалци на ФБИ и за неговото апсење беше ветена награда од пет милиони долари. Така,кога Ал Џезира го објави интервјуто со Бин Ладен, милиони Арапи се собраа пред малите екрани за да слушнат што има да каже најбараниот терорист.

Голема гледаност, скандали, контроверзи – ова е концептот на Ал Џезира. Но, таа не само што сака да стигне до што поголем број гледачи, туку исто така сака да ги пренесе политичките ставови на Катар. Се разбира, во тој концепт се вклопува и интервјуто со Бин Ладен. Тој, претходно веќе зборуваше за некои телевизиски станици, но никогаш порано со некоја од арапските земји. Лути на тоа интервју беа особено земјите од Персискиот Залив, пред се Саудиска Арабија. Всушност, Бин Ладен во неколку наврати го критикуваше кралското семејство и се закани со терористички напади во земјата.

Саудиското кралско семејство не можеше да му го прости на Катар ова интервју. Дури и пред интервјуто, Саудиска Арабија се обиде да ја попречи работата на Ал Џезира,но по неговото објавување Саудијците одлучија дека треба да ја спречат телевизијата на секој можен начин.

Спорот меѓу Саудиска Арабија и Катар за Ал Џезира, кој кулминираше со најновите барање за затворање на станицата, не се резултат само на заканите со терористички напади од страна на Бин Ладен. Во принцип саудиските медиуми гаат патерналистички однос кон публиката, а Катар им дава на гледачите можност да оформат свое мислење. Од ова правило е ослободена само политиката на Катар. За него Ал Џезира не објавува критични прилози.

Но, во сите други тематски прилози Ал Џезира воспостави нови стандарди во арапскиот свет. Така, таа беше прв арапски медиум што емитуваше седница на израелскиот Кнесет, неговите новинарите по 11 септември 2001 година известуваа во живо од Авганистан, каде што се трагаше по Бин Ладен, опширно информираше за американскиот напад врз Ирак во 2003 година, но, исто така, редовно праќа новинари во појасот Газа, каде што повторно се во конфликт палестинскиот Хамас и Израел. Ал Џезира истовремено воведе сосема поинаква форма на политичко ток-шоу. Неговите новинари отворено ги прашуваат арапските политичари и најдиректно, што до сега беше непознато во арапските медиуми.
 
Но, тимот во Катар со отворена и плуралистичка програма следи и сопствени цели: на тој начин овој Емират сака да привлече внимание на себе, а во исто време да ја убеди публиката во арапскиот свет во своите позиции. Инаку, Катар е голема американска воздухопловна база и одамна е посветен на нормализирање на односите со Израел. Ниту едниот, ниту другиот потег не наидоа на одобрување во делови од арапскиот свет. Значи Катар и нуди на јавноста програма во согласност со нејзините вкусови и интереси, а во исто време ја оправдува својата политика.

Разликите помеѓу Катар и неговите соседи станаа очигледни за време на протестите за време на т.н.. Арапската пролет. Ал Џезира за нив известуваше во детали, а со тоа можеби ги охрабруваше. Во исто време, овие протести Саудиска Арабија и нејзините сојузници ги доживеаја како закана за нивниот политички систем. Сепак, програмскиот директор на Ал Џезира на англиски, ги негира обвиненијата за пристрасност.

“Ние немаме обврски кон ниту една група, идеологија или влада. Ние нудиме голем број на точки на гледање. Нашите новинарите ќе продолжат да го прават тоа, но ние се надеваме дека другите медиуми ќе го поддржат нашиот повик за одбрана на слободата на печатот“, изјави тој.

Европа

(Видео) Спајдермен дојде во посета на папата

Објавено пред

Необичен посетител, суперхеројот Спајдермен денеска се појави на јавно обраќање на папата во Ватикан.

Имено, човек во тесен костум од овој стрип јунак седеше во ВИП делот за публиката во дворот Сан Дамасо, пренесува „Ројтерс“.

Спајдермен мирно седеше до свештеник облечен во црно, кој изгледаше дека воопшто не е вознемирен или зачуден од присуството на шарената маска со големи бели очи.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Русите пукаа, а британскиот разурнувач намерно влезе во водите на Крим, тврди новинар на Би-би-си

Објавено пред

Новинарот на британскиот јавен сервис Би-би-си, Џонатан Бил, кој се наоѓа на британскиот разурнувач што денеска беше дел од инцидент со руската флота во Црното Море, сподели детали од средбата на двата воени брода, кои се спротивни на верзијата на настанот која ја соопшти официјален Лондон.

Бил вели дека екипажот на британскиот воен брод свесно и намерно влегол во територијалните води на полуостровот Крим, кои Русија ги смета за своја територија. Новинарот објави и аудиоснимка направена на разурнувачот „Дифендер“ на Британската кралска морнарица, на која се слуша наводниот руски одговор на нарушувањето на граничната линија, кој според Бил се состоел не само од присуството на воени бродови, туку и од над 20 борбени авиони кои прелетувале над британскиот брод-натрапник.

Русија денеска објави дека британскиот разурнувач морал да биде предупреден со истрели, за да не навлезе во руска територија. Британското министерство за одбрана одговори со сосема поинаква верзија на настаните: разурнувачот „мирно пловел во украинските води“, а немало никаква реакција, ниту предупредувачки истрели. Екипажот на бродот смета дека пукањето било дел од воена вежба на руската морнарица, тврди официјален Лондон.

Според новинарот Бил, Русите постојано предупредувале преку радиоврска за курсот на британското пловило. Една од пораките била и: „Ако не го промените курсот, ќе пукаме“. Кога разурнувачот се доближил до јужниот брег на Крим, посадата на рускиот торпеден брод кој ги пресретнал веќе била во приправност, вели новинарот на Би-би-си.

Русија еднострано го анектираше полуостровот Крим од Украина во 2014 година, а тоа беше повод за де факто војна против Украина, од која непријателствата траат и денес. Западот ја поддржува Украина и нејзиниот територијален интегритет и постојано ја казнува Русија со санкции поради анексијата.

Прикажи повеќе...

Свет

Европска здравствена агенција: Делта вирусот ќе доминира во Европа ова лето

Објавено пред

Делта варијантата на коронавирусот, првпат откриена во Индија, значително ќе се прошири низ Европа во текот на летото, предупреди Европската здравствена агенција.

Делта варијантата е 40-60 проценти позаразна од алфа варијантата на вирусот, откриена за прв пат во Англија, објави Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) .

Европската агенција со седиште во Стокхолм очекува дека 70 проценти од новозаразените случаи во Европа ќе бидат поврзани со делта на почетокот на август.

До крајот на тој месец, процентот ќе биде 90 проценти, пренесува Ројтерс.

„Многу е веројатно дека варијантата делта ќе се прошири во текот на летото, особено кај помладата популација која не е приоритетна за вакцинација“, рече директорот на агенцијата, Андреа Амон.

„Ова може да претставува ризик за ранливите лица кои би можеле да се заразат и да доживеат тешка болест и смрт доколку не бидат целосно вакцинирани“, додаде таа во изјавата.

Научниците од Оксфорд ја анализирале стапката на реинфекција со оваа варијанта кај луѓето кои го прележале Ковид-19, а резултатите беа објавени минатата недела.

Инциденцата беше особено висока кај лица кои биле заразени со бета и гама варијанти, кои потекнуваат од Јужна Африка, односно Бразил.

Но, истражувањето на Оксфорд исто така покажа дека вакцините „Фајзер“ и „Астразенека“ се ефикасни против делта варијантата и обезбедуваат висока 90-процентна заштита од хоспитализација, пренесува Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија6 часа

Владата го утврди предлогот за поскапување на горивата, на ред се пратениците

Предлогот за законски измени за повисока еколошка такса за нафтените деривати одат на усвојување во Собранието. Владата на денешната 82...

Свет7 часа

Европска здравствена агенција: Делта вирусот ќе доминира во Европа ова лето

Делта варијантата на коронавирусот, првпат откриена во Индија, значително ќе се прошири низ Европа во текот на летото, предупреди Европската...

Топ7 часа

Изгоре камп возило на туристи на Матка

Камп возило на туристи од Полска целосно изгоре на Матка, а уште едно возило е оштетено, соопшти МВР. „Вчера настанал...

Македонија11 час

Пет нови случаи на Ковид-19, почина 39-годишник од Кичево

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.466 тестирања, а регистрирани се 5 нови случаи на...

Македонија11 час

Заев: ЕУ има проблем, ние ќе бараме решение и не се откажуваме од заслужената интеграција

„Европа има проблем. Големата идеја за обединета Европа денес има проблем. А проблемот е самата ЕУ. Брисел ни порача дека...

Европа11 час

Тензии во Црното Море: Руски истрели кон британски воен брод

Руски воен брод испукал предупредувачки истрели кон уништувач на британската кралска морнарица, ХМС Дифендер, откако влегол во руските води во...

Македонија12 часа

Утре и задутре портокалова фаза: Од работа да се ослободат бремените жени и лицата над 60 години

Во текот на следните два дена (четврток и петок), целата територија на државата ќе биде зафатена со температури од портокалова...

Македонија14 часа

Омбудсман: МВР да утврди одговорност кај службите за прекинот во издавањето лични документи

Народниот правобранител изразува загриженост во однос на повторниот прекин на издавање на лични документи (лични карти, патни исправи, возачки дозволи...

Европа14 часа

По најавите дека стадионот во Минхен ќе свети во боите на виножитото, Орбан не доаѓа на натпреварот

Oткако неколку германски политичари жестоко ја критикуваа одлуката на УЕФА за забрана за осветлување на стадионот во Минхен во боите...

Македонија14 часа

Македонија на листата на безбедни земји за патување во Австрија

Три балкански држави се најдоа на австриската листа на безбедни земји за патување. Австриското Министерство за здравство ги објави имињата...

Македонија15 часа

Атина гневна зошто Заев на „Твитер“ напишал македонска фудбалска репрезентација

Грција го замрзнува ратификувањето на меморандуми за соработка со Северна Македонија поради објава на премиерот Зоран Заев на „Твитер“ за...

Свет16 часа

Најлошото допрва доаѓа, алармантно предупредување на научниците за клима

Недостиг на вода, глад, исчезнување на одредени видови животни и растенија, животот на Земјата, неизбежно ќе се трансформира со климатските...

Свет17 часа

Убијците на Кашоги поминале обука во САД, одобрена од Владата

Четворица Саудијци кои учествуваа во убиството на новинарот на „Вашингтон пост“, Џамал Кашоги во Истанбул во 2018 година, поминале обука...

Македонија1 ден

Владата одлучи дека компаниите за превоз можат да возат со полни автобуси

Владата на денешната седница ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести да се одобри превоз на патници, со максимален...

Македонија1 ден

Влада: Ахмети не разговарал со СДСМ и Заев за промена на знамето, грбот или химната

Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб...

Македонија1 ден

Бугарија не ја трга блокадата за Македонија, но го пофали прогресот на Албанија

Бугарија го потврди својот став за европската перспектива на Република Северна Македонија на денешниот редовен состанок на Советот за општи...

Македонија1 ден

13 нови случаи на Ковид-19, починати нема

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.952 тестирања, а регистрирани се 13 нови случаи на...

Македонија2 дена

И во кризната 2020 година општините потрошиле на тендери исто колку и во 2019 година, лидер е Град Скопје

Центарот за граѓански комуникации (ЦГК) ја објави Базата на податоци за јавни набавки на општините во 2020 година според која...

Македонија2 дена

Филипче очекува до крајот на летото да постигнеме колективен имунитет

Министерот за здравство, Венко Филипче очекува до крајот на летото да биде постигнат колективен имунитет. Според планот за имунизација, како...

Свет2 дена

Кубанска вакцина против коронавирус покажа 92,28 проценти ефикасност

Кандидатот за вакцина „Абдала“ против коронавирус, изработена од Куба, која е и прва што се развива во Латинска Америка, покажа...

Досие