Контакт

Европа

Зошто земјата на таткото на имунизацијата денеска е најголем скептик за вакцините?

Објавено пред

Франција е дом на таткото на имунизацијата Луј Пастер, но денеска е меѓу земјите каде живеат највеќе противници на вакцинацијата и државата се соочува со бројни отпори додека се подготвува за една од најголемите кампањи за вакцинација во нејзината историја.

Францускиот претседател, Емануел Макрон, веќе изјави дека има намера да почне со вакцинирање на оние кои се најмногу изложени на вирусот на почетокот на 2021 година, а пошироката популација од април до јуни.

Но, тој има тешка задача – да убеди доволно луѓе да се вакцинираат за да создадат имунитет на стадо, праг што ја штити целата популација од вирусот.

Истражување објавено во весникот Le Journal du Dimanche за време на викендот покажува дека само 41 процент од Французите планираат да вакцинираат во споредба со 58 проценти од жителите на САД.

Макрон го отфрли повикот на лидерот на Зелените, Јаник Жадот, да воведе задолжителни вакцини и рече дека се надева оти ќе ги убеди луѓето во транспарентноста на процесот.

Франција одамна е позната како нација на таблети и пилули со една од највисоките стапки на употреба на антибиотици и антидепресиви во светот, но Французите во последните години стануваат сè посомничави кон фармацевтската индустрија.

Протестното движење Жолти елеци кое изби околу воведувањето на данок на гориво кон крајот на 2018 година, ја зајакна теоријата на заговор дека владата е зависна од фармацевтските компании. Овие теории се засилија по зголемувањето на бројот на задолжителни вакцини во 2018 година за деца на возраст од три до 11 години.

Истражување на „Галуп“ спроведено на 140.000 луѓе во 44 земји покажува дека Французите се најскептични во однос на вакцината во светски рамки, а секој трет Французин не верува во безбедноста на вакцината.

Анкетата на весникот Le Journal du Dimanche покажува дека скептицизмот е најсилен кај приврзаниците на екстремно десничарските и крајно левичарските политички партии и двжења.

Многу Французи негодуваат на масовните кампањи за вакцинирање и по вакцинацијата против свински грип во 2009 година кога државата уништи милиони вакцини кои останале неискористени, губејќи притоа стотици милиони евра.

Според Џоселин Рауд, професорка во училиште за јавно здравје во Рен, аферата со свинскиот грип била причина за промена на јавното мислење.

Бројни лекари и фармацевти предводени од хирургот Анри Џојекс, со седиште во Монпелје, започнаа кампања против вакцинација.

Џојекс, кого го следат 175.000 луѓе на Фејсбук, му даде кредибилитет на движењето против вакцинација, објаснува Рауд.

На својата веб-страница, тој ја споредил трката за вакцината против Ковид-19 со трката за вооружување меѓу САД и Советскиот Сојуз.

Географката Луси Гуимие, која го истражувала антивакцинското движење во својот труд, истакнува дека тоа е најмоќно во Марсеј, родното место на Дидие Раулт, професор кој го промовирал лекот против маларија – „хлорокин“ како лек за коронавирус.

„Идејата зема замав и сега тоа е бунтовнички град против централната држава. Факт кој е прилично опасен во однос на јавното здравје“, вели Гуимие.

Заменик-градоначалничката на Марсеј, Самија Гали, е исто така меѓу скептиците за вакцината.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

(Видео) Силна експлозија во Мадрид, паника и рушевини на улиците

Објавено пред

Силна експлозија одекна во Мадрид и се слушна во целиот град, се првичните информации на шпанските медиуми во однос на инцидент што попладнево се случил во главниот град.

Експлозијата разнела три ката од станбена зграда во центарот на Мадрид на улицата Толедо.

Засега не се знае дали има жртиви и која е причината за инцидентот.

Прикажи повеќе...

Европа

Курц лут поради градоначалниците што се вакцинираа преку ред

Објавено пред

Австрискиот канцелар Себастијан Курц е лут поради градоначалниците на повеќе места, кои беа вакцинирани против коронавирусот иако не се на списокот на приоритети.

Во изминатите неколку дена медиумите објавија дека на некои места како дел од вакцинацијата на корисници на старски домови исто така биле вакцинирани и локални политичари преку ред и имало тврдења дека некои луѓе плаќале за да добијат вакцина.

Курц рече дека нема разбирање за градоначалниците што се имунизирани со преостанатите дози од вакцината иако сè уште не им е редот.

„Ако некој се вакцинира преку ред, тогаш тоа е морално разочарувачки“, нагласи тој.

„Доколку останат дози од вакцината, важно е тие да се дадат бргу. „Но, тие треба да им се даваат на постарите луѓе, а не на политичарите, нивните жени и на регионални истакнати личности“, рече Курц.

Министерството за здравство најави дека во иднина ќе го интензивира барањето за документација за вакцинација со цел да се запре злоупотребата и да се спречи некои да се вакцинираат преку ред.

Прикажи повеќе...

Европа

Италија најавува правни постапки против „Фајзер“ поради доцнењето на вакцините

Објавено пред

Италија има намера да преземе правни активности против американската лабораторија „Фајзер“ во наредните денови поради доцнење во испораката на вакцини против коронавирусот, најави шефот на италијанскиот кризен штаб, Доменико Аркури.

„За заштита на здравјето на италијанските граѓани не може да се преговара“, предупреди Аркури.

Тој додаде дека кампањата за вакцинација не може да се забави, а камоли давањето на втората доза на многу Италијанци, кои веќе ја примиле првата доза на вакцината на „Фајзер“.

„Фајзер“ и германскиот партнер „Бионтек“ неочекувано објавија дека нема да може да ја обезбедат количината вакцини за кои се обврзале, што предизвика гнев кај европските земји, кои веќе се наоѓаат на критики поради бавноста на кампањата за вакцинација.

Лабораториите потоа ги уверија следниот ден дека имаат план да го ограничат одложувањето на испораките на вакцините на една недела.

Сепак, Аркури рече дека „Фајзер“ го известил Рим за понатамошното одложување на испораката на вакцините.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

(Видео) Трамп го одржа својот последен говор како претседател: Ќе се вратиме во некоја форма

Трамп последен пат ѝ се обрати на јавноста во својство на претседател на САД во воздухопловната база „Ендрус“, каде што се...

Македонија1 час

Заев: Од функционерите прв треба да се вакцинира Филипче, па по него – јас

Премиерот Зоран Заев најави дека ќе ја прими вакцината за заштита од Ковид-19 веднаш по министерот за здравство, Венко Филипче,...

Македонија2 часа

Судскиот совет ја разреши Татјана Михајлова поради несовесно работење

Судскиот совет ја разреши судијката Татјана Михајлова од судиската функција поради нестручно и несовесно работење. Постапката против неа се водела...

Свет4 часа

(Видео) Во Вашингтон поставени железна ограда и бетонски блокови – „Ова потсетува на Багдад“

Инаугурацијата на Џо Бајден за претседател на Соединетите Американски Држави ќе се одржи денеска напладне по локално време, односно во...

Свет5 часа

Русите тврдат дека нивната вакцина „епивакорона“ обезбедува стопроцентна заштита

Втората руска вакцина против Ковид-19 обезбедува стопроцентна заштита, соопшти здравствениот регулатор „Роспотребнадзор“, врз основа на резултатите од клиничките испитувања, објави...

Македонија6 часа

ИЈЗ: Намален бројот на нови позитивни случаи, зголемен бројот на оздравени лица

Во периодот од 11 до 17 јануари е забележано намалување на бројот на нови позитивни случаи и на процентот на позитивни...

Топ6 часа

МВР го пронајде тетовецот кој објави видео како незаконски поминува на наплатна рампа

Тетовската полиција го расчисти случајот со видео-клипот кој неодамна преку социјалната мрежа „Тик-ток“ се појави во јавноста, а се однесува...

Свет7 часа

(Видео) Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин, кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-ен-ен. Десетици милиони луѓе во...

Свет7 часа

Џо Бајден денеска ќе стане 46. претседател на САД

Џо Бајден денеска ќе положи заклетва како 46. претседател на САД. За разлика од претходните церемонии, традиционалните говори, настапи и...

Македонија8 часа

Во делови од Македонија почувствуван земјотрес со епицентар во Албанија

Земјотрес со локална Рихтерова магнитуда од 4,0 степени во соседна Албанија бил почувствуван во делови од државата синоќа околу 3.29...

Свет20 часа

Германија воведува уште построги мерки до 14 февруари

Германија ќе воведе уште построги мерки на заклучување и нивно продолжување до 14 февруари. Канцеларката Ангела Меркел се состана со...

Свет20 часа

ЕУ очекува до лето да биде вакцинирано најмалку 70 проценти од населението

Земјите од Европската унија треба до лето да имаат за цел да вакцинираат најмалку 70 проценти од нивната возрасна популација,...

Македонија21 час

Матурантите ќе го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Како образложение го наведуваат...

Македонија22 часа

Во Македонија нови 400 заболени и 11 починати од коронавирус

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2327 тестирања, а регистрирани се 400 нови случаи на...

Македонија23 часа

Владата го усвои планот за распределба на административните службеници

Владата денеска на својата 40-та седница го усвои планот за распределување на административните службеници вработени преку програмата К5, соопшти првиот...

Македонија1 ден

Угостителските објекти од четврток ќе работат до 21 часот

Донесена е одлука угостителските објекти да работат до 21 часот, наместо до 18 часот како што беше претходно. За ова...

Македонија1 ден

Влада: Нема да се гради ски-центар на Галичица, ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје

Нема да се гради ски-центар на Галичица, а ќе се донесе и ДУП за охридското крајбрежје, велат од Владата по...

Македонија1 ден

Повеќе нема да се лекуваат пациенти со коронавирус на очна и на клиниката за уво, нос и грло

Ковид центарот на Клиниката за Очни бочести од вчера е затворен. Од Министерството за здравство информираат дека во текот на денешниот...

Македонија1 ден

Вучиќ: Помошта со вакцини за Северна Македонија е братски и пријателски потег

Сепскиот претседател, Александар Вучиќ, денеска истакна дека не вреди за Србите да бидат здрави, ако луѓето во околината имаат милион...

Свет1 ден

Истражување: Една третина од излекуваните од коронавирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница, според...

Досие