Контакт

Свет

Израелски министер: Договорот може да донесе катастрофа

Објавено пред

Министерот за национална безбедност, Итамар Бен Гвир, даде изјава во која предупредува на потенцијалните последици од можниот договор меѓу Израел и Хамас.

dobivaj vesti na viber

„Многу сум загрижен бидејќи се зборува за некаков договор… нѐ држат подалеку и не ни ја кажуваат вистината. Шпекулациите се дека Израел повторно ќе направи голема грешка на сличен начин како договорот со Шалит“, рече тој.

Станува збор за договор од 2011 година кога Хамас се согласи да го ослободи израелскиот војник Гилад Шалит во замена за 1.027 затвореници.

Бен Гвир рече дека е загрижен за „договорот што може да донесе катастрофа“ истакнувајќи го можното ослободување на палестинските затвореници, како и дозволата за испорака на гориво во Појасот Газа.

Свет

Кина остро ги критикуваше САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Објавено пред

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара итен прекин на огнот во Газа, јавува Би-би-си.

dobivaj vesti na viber

Пекинг рече дека овој потег испратил „погрешна порака“ и всушност дал „зелено светло за продолжување на масакрот“.

Белата куќа соопшти дека резолуцијата предложена од Алжир ќе ги „загрози“ преговорите за ставање крај на војната. САД предложија сопствена резолуција за привремен прекин на огнот, кој исто така го предупредува Израел да не го напаѓа градот Рафах, но вклучува и задолжително ослободување на заложниците, за кои Израел и Хамас не беа ни блиску до договор.

Резолуцијата предложена од Алжир ја поддржаа 13 од 15-те членки на Советот за безбедност на ОН, а Велика Британија беше воздржана.

Реагирајќи на ветото, кинескиот амбасадор во ОН Џанг Џун рече дека тврдењето дека предлогот ќе ги наруши тековните дипломатски преговори е „целосно неодржливо“. „Со оглед на ситуацијата на теренот, континуираното пасивно избегнување на сегашниот прекин на огнот не е ништо повеќе од давање зелено светло за продолжување на масакрот“, рече тој.

„Прелевањето на конфликтот го дестабилизира целиот регион на Блискиот Исток што доведува до зголемен ризик од поширока војна“, додаде тој, велејќи дека единственото решение за да се спречи ескалација во регионот е да се запре конфликтот во Газа.

Алжирски дипломат во ОН рече дека „за жал, Советот за безбедност уште еднаш пропадна“. „Испитајте ја вашата совест, бидејќи историјата ќе ви суди“, рече Амар Бенџама.

Францускиот претставник во ОН Николас де Ривиер изрази жалење што резолуцијата не е усвоена „со оглед на катастрофалната ситуација на теренот“.

Линда Томас-Гринфилд, амбасадорката на Вашингтон во ОН, рече дека не е вистинско време да се повика на итен прекин на огнот додека продолжуваат преговорите меѓу Хамас и Израел.

Нејзината британска колешка Барбара Вудворд рече дека планот „всушност би можел да го направи прекинот на огнот помалку веројатен“ со загрозување на разговорите.

Прикажи повеќе...

Европа

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Објавено пред

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се врати во Русија, не обвинувајќи никого за ненадејната смрт на рускиот дисидент во затвор. Демократскиот претседател Џо Бајден и другите западни лидери го обвинија рускиот претседател за смртта на Навални, како и Ники Хејли, единствениот преостанат ривал на Трамп за републиканската претседателска номинација.

dobivaj vesti na viber

„Навални е многу тажна ситуација…тој беше многу храбар човек затоа што се врати. Можеше да остане настрана. И искрено, веројатно ќе беше многу подобро ако се држеше настрана и зборуваше надвор од земјата наместо да се врати назад, затоа што тоа можеше да се случи и на крајот да се случи. Тоа е страшна работа“, рече Трамп во интервју за „Фокс Њуз“ од градското собрание во Јужна Каролина.

Кремљ негираше каква било вмешаност во смртта на Навални и ги нарече неодговорни и неприфатливи обвинувањата на Западот дека Путин е одговорен. Трамп дополнително се спореди себеси и Навални, алудирајќи дека и двајцата се жртви на политички прогон. „Тоа се случува во нашата земја“, рече Трамп. „Се претвораме во комунистичка земја на многу начини. Видете, јас сум водечкиот кандидат и сум обвинет“.

Во неделата, Трамп на својата социјална мрежа Truth Social напиша дека смртта на Навални во казнената колонија на Арктикот минатата недела го натера да „повеќе свесен за она што се случува“ во САД. Тој не ја елаборираше таа теза, но во минатото често зборуваше за тоа како обвиненијата против него биле политички мотивирани, тврдење кое обвинителството го отфрла.

Прикажи повеќе...

Свет

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Објавено пред

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се откаже пред саботниот натпревар во Јужна Каролина.

dobivaj vesti na viber

„Не чувствувам потреба да го признаам поразот и не се плашам од одмаздата на Трамп“, рече таа во говорот во Гринвил, Јужна Каролина, каде што се очекува да загуби од поранешниот претседател Доналд Трамп на прелиминарните избори овој викенд.

Трамп има уверливо водство во националните анкети, а неговите сојузници го засилија притисокот врз Хејли да се откаже од трката откако таа ги загуби првите четири натпревари со голема разлика.

Нејзиното инсистирање да продолжи да се кандидира за Белата куќа ја налути кампањата на Трамп, која ја исмејуваше и се закани дека ќе ги прекине донаторите кои продолжуваат да и даваат пари.

За време на нејзиниот вчерашен говор, Хејли го критикуваше Трамп дека е премногу стар, дека внесува раскол и дека е премногу самобендисан за да биде ефективен лидер.

Но, таа нагласи дека има одреден број проблеми со поранешниот претседател, додека има „безброј“ проблеми со демократскиот претседател Џо Бајден.

Прелиминарните избори на Републиканската партија во Јужна Каролина ќе се одржат на 24 февруари.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет56 минути

Кина остро ги критикуваше САД поради ставеното вето на резолуцијата за прекин на огнот во Газа

Кина остро ги критикуваше САД дека ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН со која се бара...

Европа1 час

Западните лидери го обвинија Путин за смртта на Навални, Трамп не: „Можеше да остане настрана“

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп вчера изјави дека Алексеј Навални бил многу храбар човек кој веројатно не требало да се...

Свет2 часа

Ники Хејли: Трамп е премногу стар

Кандидатката за републиканска номинација Ники Хејли вети дека ќе ја продолжи својата претседателска кампања, велејќи дека нема намера да се...

Регион2 часа

(Видео) Протест во Албанија, фрлени молотови коктели врз зградата на Владата: „Го рушиме режимот на Рама“

Демонстрантите од опозицијата вчера фрлаа молотови коктели и камења врз зградата на албанската влада, обвинувајќи ги владините претставници за вмешаност...

Европа12 часа

Лукашенко: Десетици илјади војници на НАТО се распоредени во близина на Белорусија и Русија

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, изјави дека загриженоста за можниот почеток на Третата светска војна е целосно оправдана, пренесува руската...

Македонија13 часа

ЗНАМ в четврток ќе избере лидер на партијата и кандидат за претседател на Македонија

Партијата Движење ЗНАМ-За наша Македонија на денешната прес конференција го најави првиот Конгрес, што ќе се одржи на 22 февруари...

Македонија13 часа

„Леонид не е на лекување во странство, туку на рехабилитација, затоа се одби барањето“, велат од ФЗО

„Барањето на осигуреното лице Б.И. од Скопје, за неговото дете Л.И. за упатување на лекување во странство се одби како...

Топ16 часа

Скопјанка почина на паркинг во Кисела Вода, телото е дадено на обдукција

Вчера околу 11.30 часот во СВР Скопје било пријавено дека на паркинг на подрачје на Кисела Вода во Скопје починала...

Македонија18 часа

(Видео) Поради ставот „да прооди, да прозборува, па ќе го вакцинираме“, ни се заканува и епидемија на морбили

Лекарите се едногласни во ставот дека одлагањето на вакцините е причина за сегашната епидемија на голема кашлица и предупредуваат дека...

Економија18 часа

На четиричлено семејство му се потребни приближно 1.000 евра за да го преживее февруари

Минималните трошоци на едно семејство во февруари изнесуваат 57.476 денари, што претставува зголемување од 313 денари во однос на јануари, покажуваат...

Македонија19 часа

Бојмацалиев: Стигнати се 20.000 обрасци за пасошите, до крајот на месецот се очекува поголема пратка

Во Министерството за внатрешни работи стигнати се 20.000 обрасци, а до крајот на месецот се очекува да стигне дополнителна поголема...

Македонија21 час

Ахмети нема да прифати да биде претседател на држава, не му е приоритет да се натпреварува за било која функција, вели Џафери

Ахмети има мисија а не е претендент за функција, истакна техничкиот премиер Талат Џафери одговарајќи на новинарско прашање за можноста,...

Македонија21 час

Убиен млад Македонец во Германија: го претепале до смрт со пивско шише

32-годишен маж од Македонија е убиен во германскиот град Есен, а како што пренесуваат локалните медиуми, младиот Македонец бил претепан...

Свет23 часа

Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од Путин

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун доби подарок автомобил од рускиот претседател Владимир Путин „за лична употреба“, објавија државните медиуми, што претставува...

Македонија23 часа

Власта во заминување во очај и паника дава 46 милиони евра на омилената фирма „Марковски“, ЈО веднаш да отвори истрага, велат од ВМРО-ДПМНЕ

„46 милиони евра одат во џебот на фирмата ‘Марковски’ за ископ на јаглен во РЕК ‘Битола’, која важи за блиска...

Свет24 часа

Зона на смртта на југот од Појасот Газа: СЗО објави видео по влегувањето во болницата во која изврши рација израелската армија

Светската здравствена организација (СЗО) објави снимка од болницата „Насер“ во градот Кан Јунис во јужниот дел на Појасот Газа, во...

Македонија24 часа

АСОМ: Примерот со Албанија ги потврди нашите апели – ограничувањето на легалните игри на среќа ја отвора вратата за игрите на црно

„Повеќегодишните апели на Асоцијацијата на спортски обложувалници (АСОМ) за потребата од сеопфатна јавна дебата во Македонија за законот што ги...

Македонија24 часа

СДСМ: Тепање полицајци и попречување акција против дрога, МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски?

Од СДСМ велат МВР да одговори каква е улогата на Мицкоски во спречувањето на акцијата против дрога. „Јавноста чека одговори...

Свет1 ден

Калифорнија ја зафати силно невреме: дожд, град и грмежи на западниот брег на САД, 11.000 луѓе без струја

Бурно време проследено со обилни врнежи, грмежи и град ја погоди вчера американската сојузна држава Калифорнија, објавија американските медиуми. Метеоролозите...

Македонија2 дена

(Видео) И големата кашлица го полни џебот на приватните лаборатории, среде епидемија нема термини за тестови на државна сметка

Додека здравите деца забрзано се вакцинираат за да се заштитат од голема кашлица, родителите на болните деца, исто како и...