Контакт

Свет

Израел: Мажи на возраст од 16 до 30 години добиле воспаление на срцевиот мускул по вакцината на „Фајзер“

Објавено пред

Израелското Министерство за здравство објави дека открило помал број воспаленија на срцевиот мускул кај помлади мажи кои примиле вакцина на „Фајзер/Бионтек“.

Во Израел се откриени 275 случаи на миокардит во периодот од декември до мај, меѓу пет милиони вакцинирани лица, објави Министерството за здравство по направената студија за испитување на ова прашање, објави „Ројтерс“.

Повеќето пациенти кои имале миокардит не поминале повеќе од четири дена во болница, а 95% од случаите биле класифицирани како лесни.

Во студијата стои дека постои можна врска помеѓу приемот на втората доза од вакцината на „Фајзер“ и појавата на миокардит кај мажи на возраст меѓу 16 и 30 години“, се вели во соопштението.

Според наодите од студијата, таквата врска е забележана повеќе кај мажите на возраст од 16 до 19 години, отколку во другите групи.

Од „Фајзер“ во изјавата велат дека се свесни за израелското откритие на миокардитот, но додаваат дека не е постои сигурна поврзаност со нивната вакцина.

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) минатиот месец предложи понатамошна студија за врската помеѓу миокардитот и вакцините против МРН на „Модерна“ и „Фајзер“.

Системите за надзор на американскиот центар за контрола не пронајдоа поголем број случаи, но советодавното тело препорача здравствените центри да бидат свесни за извештаите од потенцијални негативни ефекти.

Во пресрет на очекуваната одлука за започнување на вакцинирање на деца на возраст од 12 до 15 години во Израел, Министерството за здравство издаде соопштение во кое нема препораки, но се наведува дека тим експерти ја испитуваат ситуацијата со цел да дадат препорака на министерот.

Израелските медиуми објавија дека програмата за вакцинација за деца може да започне в недела.

Свет

Западот на САД погоден од рекордно високи температури

Објавено пред

Повеќето држави во западниот дел на САД се соочуваат со топлотен бран и бележат високи температури трет ден по ред, што доведе до издавање на здравствени предупредувања и проблеми во електричната мрежа.

„Иако промената на времето донесе одредено олеснување во северните држави, вклучувајќи ги Монтана и Ајдахо, најлошото допрва следува за Калифорнија и југозападните делови на земјата“, рече метеорологот од американската национална метеоролошка служба, Ерик Шенинг, а пренесе агенцијата „Ројтерс“.

„Се наоѓаме во долготраен топлотен бран низ западниот дел на САД“, додаде тој.

Градот Солт Лејк Сити, во сојузната држава Јута, во вторникот регистрира температура од 42 Целзиусови степени, што е највисока температура од почетокот на водењето на евиденција во 1894 година.

Националната метеоролошка служба издаде предупредување за прекумерна топлина низ американскиот Запад, предупредувајќи дека ваквите услови можат да бидат опасни, дури и фатални.

Сепак, досега нема извештаи за смртни случаи како резултат на жештината.

„Обидете се да не поминувате премногу време надвор во најтоплиот дел од денот. Носете лесна облека, бидете хидрирани”, рече Шенинг, додавајќи дека жителите треба да внимаваат и на домашните миленици и да ги проверуваат постарите лица.

Издадено е предупредување за опасност од пожари во Аризона, Калифорнија, Невада и Јута.

Големи шумски пожари веќе ги зафатија Колорадо и Аризона.

Невообичаено силниот топлотен бран во доцната пролет е резултат на високиот притисок над југозападните пустини, велат метеоролозите.

Прикажи повеќе...

Свет

(Видео) Новинарка го праша Путин зошто неговите противници се мртви или во затвор

Објавено пред

Претседателите Владимир Путин и Џо Бајден се состанаа вчера за прв пат откако Бајден застана на чело на САД.

Средбата се одржа во Женева, а по неа се одржа прес-конференција на која, во еден момент, Путин стана видливо иритиран од новинарско прашање во однос на справувањето со неговите политички противници.

„Ако вашите политички противници се мртви, во затвор, отруени, дали тоа не испраќа порака дека не сакате политички противници, од што се плашите?“, праша новинарка од американската телевизија „Еј-би-си“.

Путин започна да се повикува на немирите во Капитол на 6 јануари и рече дека Русија не сака таков вид хаос на нејзина територија.

„Луѓето се побунија и влегоа во Конгресот со политички барања. Ним им се закануваат затворски казни од 20 до 25 години… Зошто? Сè уште не знам. Сочувствуваме со она што се случува во САД, но не сакаме истото да се случи во Русија“, одговори Путин.

Состанокот меѓу двајцата претседатели траеше околу три часа, немаше заеднички ручек, а и прес-конференциите беа одвоени.

Прикажи повеќе...

Свет

САД добија нов национален празник

Објавено пред

Во Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, републиканците и демократите со големо мнозинство гласаа за воведување нов федерален празник, 19 јуни.

Празникот е во спомен на ослободувањето на последните робови во Тексас во 1865 година.

Конгресот вчера го одобри предлог-законот за нов федерален државен празник со 415 гласа „за“ и само 14 „против“, додека ден претходно беше едногласно одобрен во Сенатот, а се очекува денеска да го потпише американскиот претседател Џо Бајден.

Џунтинт (на англиски јазик комбинација од јуни и бројот деветнаесет) претходно беше официјализиран во некои држави во САД вклучувајќи го и Тексас, кој официјално го прогласи за празник во 1980 година, но досега не беше државен празник.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија27 минути

Бројката на хоспитализирани поради Ковид-19 падна на 90 лица

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија и тоа 26 во Скопје и 64...

Топ2 часа

Двајца браќа истепале полицајци во Струга

Двајца браќа со тупаници и шлаканици нападнале полицајци во Струга.  Поради опасност од бегство, судот им определи притвор на напаѓачите....

Спорт2 часа

Против Украина одиме на победа

Македонската фудбалска репрезентација, попладнево во Букурешт, ќе го одигра еден од најзначајните натпревари во својата историја. Македонија, во второто коло...

Македонија3 часа

(Видео) Запленети над 2.000 стебла марихуана во Виена во заедничка акција на македонската и австриската полиција

Во заедничка акција на македонската и австриската полиција запленети се над 2.000 стебла марихуана во околината на Виена, а приведени...

Македонија3 часа

(Видео) Борисов на средбата со Заев: Убеден сум дека Радев ќе ви каже дека ништо не може да се направи

Поранешниот премиер на Бугарија и актуелен претседател на партијата ГЕРБ, Бојко Борисов, на средбата со премиерот, Зоран Заев, рече дека...

Спорт3 часа

Ангеловски: Наша цел е пласман во втората фаза

Македонија е подготвена за најважниот натпревар на ЕП. Македонија, од 15 чадот ќе игра против Украина. Ова е дуел на...

Македонија4 часа

(Видео) Заев од Софија: Решението е околу нас, мора да го најдеме

Два пријателски и братски народа секогаш мора да разговараат и да бараат решение, изјави премиерот Зоран Заев на почетокот на...

Свет16 часа

Путин и Бајден согласни дека никогаш не смее да дојде до нукеарна војна во светот

Претседателите на Русија и на САД, Владимир Путин и Џо Бајден, излегоа со заедничка изјава за прашањата на стратешката стабилност....

Свет17 часа

(Видео) Бајден: Мојата агенда не е против Русија, туку за американскиот народ

Американскиот претседател Џо Бајден на прес-конференција по состанокот со рускиот претседател Владимир Путин изјави дека неговата агенда не е против...

Свет18 часа

(Видео) Путин: Преговорите беа добри, амбасадорите се враќаат

Рускиот претседател Владимир Путин на прес-конференцијата по самитот со неговиот американски колега Џозеф Бајден рече дека преговорите биле „добри“. Toj...

Европа18 часа

EMA даде позитивна оценка на клиничките испитувања на „спутник В“

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави позитивен извештај за резултатите од клиничките испитувања на руската вакцина „спутник В“ против коронавирус,...

Македонија22 часа

Заев: Изгубен е Мицкоски, ако некој го најде, нека го врати во ВМРО-ДПМНЕ

Премиерот Зоран Заев реагира на обвинувањата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, дека македонскиот идентитет е изгубен и дека утре...

Македонија22 часа

Регистрирани 15 нови случаи на Ковид-19, нема починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на...

Македонија23 часа

Отфрлена пријавата за Џафери и за пратениците што се појавија во Собрание заболени од коронавирус

Основното јавно обвинителство Скопје ги отфрли кривичните пријави поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и Левицата против претседателот на Собранието, Талат Џафери, и...

Македонија1 ден

ЕУ ја стави Македонија на листата безбедни земји за патување

Европската Унија одлучи да ја стави Република Северна Македонија на списокот на земји што се безбедни за патување, пренесуват европските...

Свет1 ден

Борел: Три принципи во новата стратегија на ЕУ кон Русија

Новата надворешнополитичка стратегија на ЕУ кон Русија ќе се заснова на три принципи: одбивање, воздржаност и соработка, изјави високиот претставник...

Регион1 ден

Нови мерки во Србија – дозволени се матурски прослави, угостителите може да работат и на затворено

Поради постабилната епидемиолошка состојба во Србија, од денес во сила се нови мерки, од кои повеќето се однесуваат на угостителските...

Македонија1 ден

Од денеска нема полициски час, дозволени се веселби и настани на отворено

Од ноќеска на полноќ престана да важи одлуката за полициски час, а се укина и ограничувањето на работното време на...

Свет1 ден

Средбата Путин – Бајден во Женева под строго засилени мерки

Денеска, во Женева, американскиот претседател, Џо Бајден, ќе се сретне со рускиот претседател, Владимир Путин, и тоа ќе биде нивна...

Економија1 ден

Денеска се затвора јавниот повик за ваучери за одмор на работници со ниски приходи

Министерството за економија ги известува граѓаните дека заклучно со денешниот ден, 16 јуни (среда), се затвора јавниот повик за издавање...

Досие