Контакт

Свет

Израел објави нова карта на Газа: Ќе им служи на цивилите за следната фаза од војната

Објавено пред

Израелската војска направи мапа на Газа, која е поделена на стотици зони. Се наведува дека мапата ќе се користи за да помогне во евакуацијата.

dobivaj vesti na viber

Израелските одбранбени сили (ИДФ) објавија нова мапа, со области означени со разни бројки и објаснија како ќе им помогне на цивилите да се подготват за следната фаза од војната, пишува Би-би-си.

ИДФ вели дека мапата е поделена на препознатливи области за да им овозможи на луѓето да се евакуираат од одредени места поради нивна безбедност.

Израел го обвинува Хамас за кршење на примирјето, а Хамас ја префрла одговорноста на Западот

Повеќедневното примирје меѓу Израел и Хамас заврши денеска. Израел го обвини Хамас за кршење на примирјето велејќи дека не се придржува до договорот, а милитантната организација ја префрли одговорноста на Западот. Владината канцеларија за медиуми во Газа, која е под контрола на Хамас, ги обвини САД и меѓународната заедница за продолжувањето на борбите во Газа, пишува Си-eн-eн.

Министерството објави дека САД и меѓународната заедница „носат одговорност за злосторствата на израелската окупација и продолжувањето на бруталната војна против цивилите, децата и жените во Појасот Газа“. Во соопштението се додава дека Палестинците имаат право да се бранат со сите средства и да основаат палестинска држава со главен град Ерусалим.

Свет

Уапсен шпански свештеник поради продажба на вијагра и афродизијаци

Објавено пред

Римокатоличката црква привремено суспендира шпански свештеник откако беше осомничен дека продавал лекови, вклучително и вијагра за еректилна дисфункција.

dobivaj vesti na viber

Свештеник од Дон Бенито, град со околу 35.000 жители во западниот регион Екстремадура, бил приведен во понеделникот под сомнение за шверц на дрога, објави во четвртокот бискупијата Пласенсија, одговорна за неговата парохија, пишува CBS.

По приведувањето, свештеникот бил привремено пуштен од истражен судија, соопштија од епархијата. „Згрозени сме од овој скандал“, велат од бискупијата во Пласенсија.

Додека се чека истражителите да ја завршат својата работа и резултатите од истрагата, од епархијата велат дека е соодветно свештеникот привремено да се отстрани од службата и привремено да се спречи да ги извршува должностите пастир.

На свештеникот му беше понудено психолошко и духовно водство“, велат од епархијата.

Шпанскиот весник El Español пишува дека свештеникот кој продавал вијагра бил Алфонсо Раул Маса Сото, познат како Дон Алфонсо. Весникот наведува дека Алфонсо дипломирал догматска теологија на Папскиот универзитет. Според медиумите, свештеникот бил свештеник во неколку градови во Саламис пред да биде префрлен во парохијата Дон Бенито.

Ел Паис објави дека свештеникот бил вклучен во трговија со вијагра и „други моќни афродизијак супстанци“ со друг маж, кој исто така бил уапсен. Медиумите јавуваат дека мажот е момче на свештеникот.

Двајцата мажи, кои се под полициски надзор неколку месеци, користеле куќа изнајмена од свештеникот за складирање на производите, пишува Ел Еспањол.

Прикажи повеќе...

Свет

Шведска има проблем со криминал и престрелки, дури 62.000 луѓе се поврзани со банди

Објавено пред

Шведската полиција вчера соопшти дека во таа земја има околу 62.000 луѓе кои се поврзани со криминални мрежи, пишува Ројтерс. Шведските власти со години се борат да го спречат насилството поврзано со организираниот криминал.

dobivaj vesti na viber

Смртоносните престрелки се зголемија повеќе од три пати во изминатата деценија во Шведска, нордиска земја со 10 милиони жители. Во моментов, стапката на фатални престрелки во Шведска е на многу повисоки нивоа отколку во соседните земји.

„Минатата година имаше девет пати повеќе фатални престрелки во Шведска отколку во Норвешка, Данска и Финска заедно“.
„Идентификувавме 14.000 активни во криминалните мрежи“, рече комесарката на националната полиција Петра Лунд на конференција за медиумите. „Има 48.000 луѓе поврзани со криминални мрежи“, вели Лунд.

„Имаше 62 фатални престрелки во Шведска во 2022 година“, рече шведскиот министер за правда Гунар Стромер на истата прес-конференција.

„Во 2023 година, иако бројот на фатални престрелки малку се намали, прелиминарните бројки покажуваат дека Шведска имала девет пати повеќе фатални престрелки од Норвешка, Данска и Финска заедно. Минатата година бројот на напади со експлозив бил најголем во историјата“, рече министерот.

„Зборуваме за криминал кој е опасен за системот. Овие криминалци ги замолчуваат сведоците, им се закануваат на социјалните работници, се инфилтрираат во владата и политичките партии, тргуваат со дрога, мамат постари лица и нашите системи за социјална заштита“, рече Стромер за криминалните мрежи во Шведска.

Минатата година во септември беа забележани 11 фатални престрелки, што значи дека тоа е најсмртоносниот месец во Шведска од 2019 година, пишува Ројтерс.

Прикажи повеќе...

Свет

Две години од руската инвазија на Украина: Борбата продолжува

Објавено пред

Втората годишнина од руската инвазија врз Украина во цел свет се одбележува со комеморации, демонстрации и политички дебати. По повод втората годишнина од почетокот на руската агресија врз Украина, повеќе згради во Брисел, вклучително и институциите на ЕУ, минатата ноќ беа осветлени во боите на украинското знаме.

dobivaj vesti na viber

Претседателот на Украина Володимир Зеленски денеска го посети аеродромот Гостомел каде што се водеа некои од најзначајните битки во првите денови од руската инвазија.

– Затоа се бориме во последните 730 дена од нашиот живот. И ќе победиме на најдобриот ден од нашите животи. – изјави Зеленски.

Зеленски во знак на солидарност беше придружуван од странски лидери кои пристигнаа во Киев по повод годишнината, меѓу кои и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, премиерите на Италија и Канада, Џорџа Мелони и Џастин Трудо.

Генералниот секретар на НАТО пак Јенс Столтенберг му порача на Зеленски дека Украина повторно и повторно покажува извонредна способност и жестока решителност.

– Украина повторно и повторно покажува извонредна способност и жестока решителност. Украина не пропадна за неколку недели, како што многумина стравуваа дека ќе се случи. Повторно зазеде половина од територијата што ја освои Русија. Ја потисна Русија од големи делови на Црното Море и им нанесе големи загуби на руските сили, – изјави Столтенберг.

Сепак, Русија сè уште контролира околу една четвртина од земјата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет53 минути

Шведска има проблем со криминал и престрелки, дури 62.000 луѓе се поврзани со банди

Шведската полиција вчера соопшти дека во таа земја има околу 62.000 луѓе кои се поврзани со криминални мрежи, пишува Ројтерс....

Македонија1 час

Над 1000 потписи имаат Османи, Ванковска и Димитриевски, ДИК од утре еднаш дневно ќе известува за собраните потписи

Државната изборна комисија на својата веб страна, од утре секојдневно ќе информира за бројот на собрани потписи за секој од...

Македонија2 часа

(Видео) Џафери направи увид на патот Кичево-Дебар: Наместо за одбранбени работи ќе се користи за слободно движење на граѓаните

Патот Кичево – Дебар би требало да биде завршен до крајот на годинава, најави денес техничкиот премиер Талат Џафери, откако...

Свет4 часа

Експлозии во Русија: Погодена челичарницата на еден од најбогатите Руси

Експлозии погодија руска фабрика за челик по наводен напад со дрон. Во последните месеци има зголемување на нападите со беспилотни...

Свет7 часа

(Видео) Пожар избувна во огромна зграда во Кина, има 15 загинати, а сомнежот е дека се запалил електричен велосипед

Петнаесет луѓе загинаа, а повеќе од 40 се повредени во пожар што зафати станбена зграда во источна Кина, соопштија локалните...

Свет9 часа

(Видео) Сопругата на Навални: Путин го измачува телото на Алексеј

Јулија Навална, вдовицата на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, денеска побара од руските власти да го предадат неговото тело за...

Македонија10 часа

По повод Светскиот ден на туристички водичи: Бесплатно разгледување на Скопје, Охрид и Битола

Македонската асоцијација на туристички водичи и придружници по повод Светскиот ден на туристички водичи денеска организира бесплатно разгледување на Град...

Македонија10 часа

РЦУК: Дел од Општина Карпош без струја

Без електрична енергија денеска од 9:00 до 13:30 часот ќе бидат дел од корисниците лоцирани околу пералната „Smartwash“ на крстосницата...

Македонија10 часа

Бојмацалиев: Од октомври до сега на 47.000 наши иселеници им се издадени нови патни исправи

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев преку соопштение од МВР информира дека иселеници, македонски граѓани кои живеат во...

Македонија11 часа

Времето денеска променливо облачно и врнежливо

Времето денеска ќе биде променливо облачно и релативно топло со слаб локален дожд. Ќе дува умерен, а во источните делови...

Македонија1 ден

СДСМ: Претседателот на државата да се бира на непосредни избори, а не во Собрание

Остануваме на ставот претседателот на државата да се бира на непосредни избори, велат од СДСМ потенцирајќи дека идејата претседател да...

Македонија1 ден

Матичните бараат да им се одврзат рацете за рано да откриваат ретки болести: имаме ограничен пристап до лабораториски анализи

Кампања за рано откривање на ретките болести во март ќе почнат Здружението „Живот со предизвици“ и Здружението на лекарите по...

Топ1 ден

Пукање среде бел ден во угостителски објект во Чаир, маж застрелан во ногата

Маж бил застрелан во ногата во угостителски објект вчера на пладне во скопската населба Чаир. „Полицијата го приведе А.К.(36) од...

Македонија1 ден

Укинат притворот за шестемина осомничени за упадот во М-НАВ

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје до судии на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје, денеска, достави предлози...

Македонија1 ден

Ковачевски ја праша опозицијата кое им е мислењето за уставното име: Или Северна или никогаш Северна, ако си маж, биди маж до крај

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски кажа дека рокот на траењето на патните исправи за меѓународна употреба е согласно закон, усогласен...

Македонија1 ден

Бочварски: Обезбедуваме брза лента за издавање патни документи за професионалните возачи

На сите транспортери и превозници, кои вршат транспортна дејност и поседуваат сертификати за професионални возачи, во следниот период им се...

Македонија1 ден

На Ковачевски не му е незгодно што побарал апанажа, вели: сѐ е според законот

Лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски, кој беше во посета на компанијата Киел Македонија ДООЕЛ Желино, на прашањето дали не му...

Македонија1 ден

Бараме масивна поддршка од Албанците за Османи за да ни се овозможи да го измениме Уставот, вели Арбер Адеми

„Демократска Унија за Интеграција, како што најави во текот на вчерашниот ден лидерот Али Ахмети, започна со собирање на потписи...

Македонија1 ден

Прилепчанецот што исчезна пред два дена пронајден мртов, погребот ќе се одржи денеска

Александар Јошески од Прилеп, кому му беше изгубена трагата завчера попладне, синоќа беше пронајден починат. На „Фејсбук“ се огласи и...

Македонија1 ден

41-годишна Македонка избодена до смрт пред очите на малолетниот син во Германија: сопругот е главниот осомничен

41-годишна Македонка била избодена до смрт од нејзиниот сопруг пред нивниот 8-годишен син, пренесува германски „Билд“. Повредите на Македонката, како...