Контакт

Свет

Илон Маск донираше еден милион долари на иницијативата за садење дрвја

Објавено пред

Милијардерот и директорот на „Спејс икс“ и „Тесла“, Илон Маск подари еден милион долари на иницијативата „Тим дрвја“ (#teamtrees) организирана од двајца блогери.

Тие си поставија цел и предизвик – ако достигнат 20 милиони допаѓања на „Јутјуб“, ќе засадат 20 милиони дрвја. Идејата брзо доби поддршка од бројни познати личности, како што е сопственикот на „Твитер“, Џек Дорси, кој исто така остави своја донација.

Досега, блогерите собрале 12,621,763. Собраните средства ќе бидат употребени за засадување дрвја на сите континенти, освен на Антарктикот.

Свет

Француската полиција растури камп за 700 мигранти во Кале

Објавено пред

Камп за мигранти во Кале, Франција, во кој беа сместени 700 до 800 мигранти, беше растурен од француската полиција во вторникот, во една од најголемите операции по уништувањето на озлогласената „Џунгла“ во Кале во 2016 година, пренесува „Брејтбарт“.

Францускиот пристанишен град сè уште е како магнет за мигрантите од Блискиот Исток и Африка кои се надеваат дека нелегално ќе го преминат каналот Ла Манш и ќе стигнат до Обединетото Кралство каде, и покрај патувањето од безбедна прва светска земја во Франција, често им се дава можност да побараат азил.

Додека ги чекаат криумчарите за да им овозможат премин преку каналот, во пловни објекти кои се движат од даски за сурфање и кајаци до гумени чамци, мигрантите често градат импровизирани кампови во француски градови како Кале. Во полициската рација на најновиот логор беа отстранети повеќе од 200 лица во првите два часа од операцијата, од кои 21 беа уапсени.

Луи ле Франк, висок претставник на северниот департман Па-де-Кале, изјави за Франс Прес дека владата сака да избегне концентрирање и ново собиралиште во Кале. Ле Франк рече дека операцијата е најголема од ваков вид по демонтирањето на озлогласениот камп „Џунгла“ во Кале, од каде беа отстранети околу 9.000 мигранти во периодот од 2015 до 2016 година.

„Според мене, ова е пред сè операција за да им се даде на луѓето безбедно прибежиште. Мигрантите живеат во оваа пошумена област во екстремно тешки услови. Беше важно мигрантите да се истераат пред зимскиот период“, рече Ле Франк.

Мигрантите отстранетиени во вторникот наводно биле мажи и потекнувале од земји како Сомалија, Судан, Иран, Ирак и Еритреја.

Од приближно 700 мигранти отстранети во вторникот, 150 ќе бидат пренесени во центар за прием на мигранти, 150 во други департмани во Северна Франција, а останатите 500 ќе бидат распределени низ другите региони на Франција.

Француската влада тврди дека во областа Кале во моментов живеат 1.000 мигранти, меѓутоа локалните групи за поддршка на мигранти сугерираат дека бројот е веројатно близу 1.500.

Од почетокот на годинава, француската влада спречи 1.317 мигранти да го преминат Ла Манш. Во истиот временски период евидентирано е дека речиси 7.000 мигранти стигнале до британските брегови, а многумина останале неоткриени.

Во август беше евидентирана првата смрт во Ла Манш, со извештаи во медиумите кои лажно тврдеа дека удавениот мигрант бил тинејџер. Подоцна беше откриено дека Абдулфатах Хамдалах, Суданецот кој бил жител на мигрантскиот камп Кале, всушност бил 28-годишник чие барање за азил Франција го одбила.

Прикажи повеќе...

Свет

Саудиска Арабија го обвини Иран за обука на терористички ќелии

Објавено пред

Владата на Саудиска Арабија соопшти дека тројцата припадници на терористичка ќелија разбиена во понеделникот од саудиската државна безбедност биле обучени од Иранскиот корпус на исламската револуционерна гарда (ИРГЦ), пренесува „Сауди прес ејџенси“.

Во врска со ќелијата беа извршени десет апсења, при што беа запленети ножеви, пиштоли, калашњикови, муниција, воени униформи, уреди за прислушување, материјали за правење бомби- вклучувајќи пет килограми барут и 17 пакети со хемикалии и најмалку девет импровизирани експлозивни направи.

Саудиската разузнавачка агенција, позната како Претседателство за државна безбедност, соопшти дека извршила рација во две скривалишта што ги користела терористичката банда. Станува збор за куќа и фарма. Тројцата членови на ќелијата, наводно поврзани со ИРГЦ, добиле воена и теренска обука, вклучително и инструкции како да се направи експлозив.

Ниту еден од осомничените сè уште не е јавно идентификуван, бидејќи истрагата сè уште трае. Саудиските медиуми соопштија дека осомничените ќе бидат официјално обвинети откако ќе бидат сослушани од Претседателството за државна безбедност.

Слична антитерористичка акција беше изведена од сојузникот на Саудиска Арабија, Бахреин, на 21 септември. Терористичката група разбиена во Бахреин на почетокот на оваа година беше именувана по убиениот генерал на ИРГЦ, Касем Солејмани, и наводно имала поддршка од Иранците за да извршат напад како одмазда за смртта на Солејмани.

Иранското Министерство за надворешни работи во вторникот ги негираше наводите на Саудиска Арабија за вмешаност во терористичката ќелија.

„Повторливите и безвредни обвинувања на саудиските владетели не се начин Ријад да ги постигне своите цели и нашата препорака е Саудиска Арабија да го избере патот на чесноста и мудроста наместо безвредни сценарија“, рече иранскиот портпарол.

Прикажи повеќе...

Регион

13 лица починаа во БиХ, регистрирани 242 новозаразени

Објавено пред

Во последните 24 часа, во Босна и Херцеговина се евидентирани 242 новоинфицирани со коронавирус и 13 смртни случаи. Само во Федерацијата БиХ, 191 е заразен и 11 починати.Тестирани биле 1.513 примероци, а вирусот е потврден кај 191 лице. Моментално се активни 3.272 случаи.

Досега се тестирани вкупно 157.625 примероци во БиХ, а коронавирусот е потврден кај 17.837 лица.
Вкупно се опоравиле 14.039 лица, а во последните 24 часа е забележано опоравување кај 265 лица.
Во моментов, 3.272 случаи се активни, според Институтот за јавно здравје на БиХ.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион32 минути

Грчките свештеници загрижени за барањето до Вартоломеј за автокефалност на македонската црква

Грчките црковни кругови ги коментираа барањата на македонските власти до Вселенскиот патријарх Вартоломеј за автокефалноста на македонската црква. „Задната врата“...

Македонија1 час

Сојузот на средношколци најави бојкот во ноември ако не се дозволи комбинирана настава

Сојузот на средношколци најави бојкот на наставата од ноември, доколу во октомври остане стабилна епидемиолошката состојба, а институциите не дозволат...

Македонија1 час

Милошоски: Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа против одлуките за вонредна состојба

Заврши координацијата на пратеничката група на коалицијата „За обнова на Македонија“, по којашто пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски информираше дека...

Регион2 часа

Албанија го одложи почетокот на училишната година

Албанија го одложи почетокот на училишната година за ноември откога бројот на заразени од коронавирусот во еден ден се зголеми на...

Топ3 часа

Приведена дилерка на кокаин во Тетово

Полицијата приведе 45-годишна жена од Теотово осомничена за продажба на кокаин. Според информациите од МВР, таа ја криела и ја...

Свет3 часа

Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании: го зголемуваме производството на вакцини со невидена брзина

Фондацијата на Бил и Мелинда Гејтс потпиша договор со 16 фармацевтски компании за да соработуваат во производството на вакцина против...

Македонија4 часа

Потрошени 6,7 милиони евра за итни набавки за заштита од Ковид-19, најмногу потрошило МВР

За итни набавки за заштита од коронавирусот, во првите шест месеци од кризата биле потрошени 6,7 милиони евра, покажува извештајот...

Македонија5 часа

Филипче на средба со медицинските сестри кои дадоа отказ од Инфективна – се обидел да ги убеди да останат

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово се сретнал со трите медицински сестри од Инфективната клиника кои дадоа отказ. Според објавата...

Свет5 часа

(Видео) Хаотична прва дебата меѓу Трамп и Бајден

Американскиот претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат, поранешниот потпретседател и сенатор Џо Бајден, синоќа ја имаа првата од трите дебати...

Свет6 часа

Премиерот на Ерменија: За конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение

Премиерот на Ерменија, Никол Пашињан изјави дека за конфликтот во Нагорно-Карабах нема воено решение. Пашињан за телевизијата Русија 1 рекол...

Свет19 часа

Кремљ: Путин планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус

Рускиот претседател, Владимир Путин, планира да се вакцинира со руската вакцина против коронавирус, рече неговиот портпарол. „Путин планира да се...

Македонија20 часа

Алаѓозовски и Поповски именувани за национални координатори во Владата

Владата на денешната седница ги именува поранешниот министер за култура Роберт Алаѓозовски и поранешниот министер без ресор задолжен за комуникации,...

Македонија21 час

Игротеките почнуваат со работа

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на игротеките. „Владата го усвои протоколот за работа на игротеките во...

Македонија21 час

Владата одобри целоднeвна настава во училиштата

По препорака на Комисијата за заразни болести, Владата на денешната седница одобри целодневна настава во училиштата. „Одобрена е организацијата на...

Македонија24 часа

(Видео) Потпишан етичкиот кодекс, функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На седница на Владата денеска беше потпишан кодексот за етичко однесување на носителите на јавни функции. По тој повод, заменик-претседателот...

Свет24 часа

(Видео) Војската на Нагорно-Карабах соборила два азербејџански хеликоптера

Војската на Нагорно-Карабах собори два азербејџански хеликоптера користејќи ракети „земја-воздух“ – „игла“, објави прес-секретарот за ерменското Министерство за одбрана, Шушан...

Македонија1 ден

Осум починати и 112 новозаболени од Ковид-19 во земјата

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.372 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на...

Македонија1 ден

(Видео) Фетаи ќе бара затворски казни за сите обвинети во „Насилство во Центар“

Обвинителката Фатиме Фетаи ќе бара затворска казна за Миле Јанакиески и другите обвинети со жалба во апелација откако Кривичниот суд...

Македонија1 ден

Царовска: Место да ја бојкотираат онлајн-наставата, родителите, градоначалниците и директорите да седнат и да се договорат

Бојкот на онлајн-наставата нема да им донесе ништо добро на децата, рече денес министерката за образование и наука, Мила Царовска....

Македонија1 ден

(Видео) Затворска казна за Груевски, а условна за Јанакиески и за извршителите во „Насилство во Центар“

Судот изрече казна затвор од 1 година и 6 месеци за Никола Груевски, а за Миле Јанакиески условна казна од...

Досие