Контакт

Европа

Инстаграм-фотографија на наводниот терорист од Виена, полицијата тврди дека бил симпатизер на ИСИС

Објавено пред

Пред терористичкиот напад во Виена, во кој беа убиени три лица, на „Инстаграм“ се појавила фотографија на џихадист со многу слично оружје какво што имал виенскиот терорист.

Австриската полиција сè уште го проверува идентитетот на убиениот терорист, а германски „Билд“ пренесува дека истражителите се сомневаат дека станува збор за лице чија слика е објавена на „Инстаграм“.

Според Билд, тој во понеделникот им испратил на двајца пријатели снимки од нападот на „Шарли Ебдо“ од 2015 година, кога биле убиени 12 лица, а на „Инстаграм“ објавил неколку фотографии на кои се колне на верност на водачот на терористичката милиција на т.н. Исламска држава.

На некои фотографии тој позира со пушка и мачета, а има и слика со куп муниција. Фотографиите исто така покажуваат дека тој го напишал арапскиот збор Бакијах, кој е дел од фразата – „Исламската држава останува и се шири“.

Австрискиот министер за внатрешни работи, Карл Неамер, изјави дека напаѓачот кој бил застрелан бил радикализиран и дека тој бил симпатизер на Исламската држава.

За време на нападот напаѓачот носел и нешто што изгледало како појас со експлозив, но се покажало дека станува збор за лажен експлозивен појас.

Европа

Русија ја објави цената на нејзината вакцина, ќе се прима во два наврата

Објавено пред

Руската вакцина за коронавирус „Спутник V“ на меѓународниот пазар ќе чини помалку од 20 долари по лице и ќе биде бесплатна за руските граѓани, објавено е на официјалниот профил на „Твитер“, посветен на рускиот лек.

Вакцината ќе се прима во два наврата, а секоја доза ќе чини помалку од 10 долари.

Објавувањето на цената доаѓа во време кога Русија се обидува да го забрза производството и дистрибуцијата на својот лек.

Кирил Дмитриев, шеф на рускиот фонд РДИФ, рече дека Москва и нејзините странски партнери може да произведат повеќе од милијарда дози вакцини следната година, што е доволно за 500 милиони луѓе.

Објавената цена е поевтина од вакцината на „Фајзер“ и „БиоЕнТек“, која чини 15,5 евра по доза, но поскапа од онаа на „АстраЗенека“, која ќе чини околу 2,5 евра по вакцинација.

Дмитриев за „Ројтерс“ изјави дека Москва имала за цел да ја намали цената за да ја направи вакцината достапна за што повеќе луѓе ширум светот.

Тој додаде дека новите клинички податоци, засновани на 39 потврдени случаи и 18.794 пациенти, покажуваат дека „Спутник V“, вакцина што треба да се прими двапати, била 91,4 проценти ефективна на 28 дена и 95 проценти на 42 дена.

Руското Министерство за здравство ја регистрираше вакцината на почетокот на август, а руските медиуми објавија дека добиле апликации за набавка од повеќе од 20 земји.

Производството е договорено во пет земји.

Некои западни научници ја критикуваа Москва за наводно намалување на некои стандарди при тестирањето, со цел вакцината да биде готова што побрзо. Русија го отфрли ова и ги обвинува западните земји за валкана кампања за одвраќање на луѓето во, како што ја нарекуваат, новонастанатата борба на пазарот за лекови.

Прикажи повеќе...

Европа

Велика Британија размислува да се повлече од Врховниот суд во Хонгконг

Објавено пред

Властите на Велика Британија размислуваат да ги повлечат своите судии од Врховниот суд во Хонгконг бидејќи Кина продолжува да ги крши своите меѓународни обврски на таа територија, изјави шефот на британската дипломатија, Доминик Раб.

Велика Британија, која владееше со Хонгконг повеќе од 150 години сè додека градот не се врати во надлежност на Кина во 1997 година, предупредува дека новиот закон за безбедност, што официјален Пекинг му го наметна на Хонгконг на 30 јуни, ја крши заедничката кинеско-британска декларација, која го трасира патот за враќање на Хонгконг на Кина, објави „Ројтерс“.

Официјален Лондон се спротивстави и на воведувањето нови правила наметнати од Пекинг, со кои се дисквалификуваат избраните законодавци на Хонгконг и се врши одмазда на извршната власт над политичката опозиција и неистомислениците.

„Овој период од историјата на Хонгконг, по враќањето на таа територија во Кина, е извор на најголемата загриженост“, напишал Раб во предговорот на најновиот редовен шестмесечен извештај за Хонконг.

Раб најави дека ќе разговара со лордот Рид, претседателот на Врховниот суд на Велика Британија, дали е соодветно британските судии да останат на позициите привремени судии на Врховниот апелациски суд во Хонгконг.

Прикажи повеќе...

Европа

Папата Франциско жестоко ги критикува оние што не носат маска

Објавено пред

Папата Франциско нема разбирање за демонстрантите што се против ограничувачките мерки, особено против носењето маски.

За луѓето што протестираа по насилната смрт на афроамериканецот Џорџ Флојд, вели дека изразиле здрав гнев против расизмот.

„Некои групи протестираа, одбија да се држат дистанца, маршираа против забраната за патување – како мерките наметнати од владите да се еден вид политички напад врз личната слобода“, напиша папата во новата книга, пренесува „Гардијан“.

Тој го поддржа носењето маски како вид заштита од коронавирусот.

„Истите тие луѓе што протестираа против ограничувачките мерки никогаш не би протестирале против смртта на Џорџ Флојд ниту, пак, би демонстрирале затоа што некаде во светот на децата им недостига вода за пиење, образование или поради семејствата што ги изгубиле сите приходи поради пандемијата. Не, тоа не ги допира, тие не би протестирале затоа што не се во можност да излезат од својот мал свет на лични интереси“, додаде Франциско.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет2 часа

СЗО: Бројот на потенцијални вакцини против коронаворусот се зголеми од 11 на 48

Десетици компании – од стартап до фармацевтски гиганти – се натпреваруваат за производство на безбедна и ефективна вакцина против коронавирусот...

Македонија3 часа

„Медијапул“: Десет незгодни прашања во врска со бугарското вето

Бугарскиот портал „Медијапул“ објави прашања до бугарската влада, кои се однесуваат на блокадата за Северна Македонија, со наслов „Десет незгодни...

Македонија3 часа

Свршувачка со 30 и свадба со 90 гости – глоба за скопјани поради организирање собири

Скопското Обвинителство поднесе предлози за издавање казнени налози против три лица и еден угостителски објект поради организирање масовни собири за...

Македонија4 часа

За една недела, регистрирани 7.486 новозаразени, над 5.000 излекувани и 204 починати

Скопје и натаму e со најголем број нови случаи и највисока инциденца, a најзастапена возрасна група се лицата над 60...

Свет5 часа

Кина успешно лансира роботизирано летало на Месечината

Кина објави дека успешно лансирала ракета со робот за да собере примероци од камења од Месечината, со што ќе стана...

Македонија5 часа

Заев најави дека не сме далеку од договор со Бугарија, опозицијата бара со декларација да се утврдат позициите

Премиерот Зоран Заев вчера најави дека не сме далеку од договор со Бугарија. Тој рече дека не се разговара за...

Свет6 часа

Администрацијата на Трамп одобри Бајден да почне со преземање на власта

Aдминистрацијата на претседателот на САД, Доналд Трамп, даде формално одобрување новоизбраниот претседател Џо Бајден да почне со преземањето на власта....

Свет19 часа

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет19 часа

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија21 час

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Македонија23 часа

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион1 ден

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Европа1 ден

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година...

Македонија1 ден

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион1 ден

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија1 ден

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа1 ден

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион1 ден

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа1 ден

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Македонија1 ден

Лекот „фавира“ пристигнува во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки кога Агенцијата за лекови и...

Досие