Контакт

Свет

Иранскиот танкер исплови од Гибралтар

Објавено пред

Иранскиот танкер,кој од минатиот месец беше заробен од Гибралтар поради сомневање дека носи нафта за Сирија, ноќеска го напушти пристаништето, пренесуваат светските медиуми.

Врз основа на ГПС податоците на Marinetraffic.com, службата за следење на пловила, се гледа дека танкерот „Едријен Дарја 1“, што некогаш го носеше називот „Грејс 1“, почна да се придвижува непосредно пред полноќ.

На иранскиот танкер му беше дозволено да исплови од Гибралтар откако британските власти на оваа територија вчера го одбија барањето на САД за неослободување на танкерот, што беше запленет пред повеќе од еден месец, заради, наводно, кршење на санцкиите на ЕУ против Сирија.

Владата на Гибралтар во соопштение образложи дека на танкерот „Грејс 1“ ќе му биде дозволено испловување, бидејќи американските санкции против Иран не важат за Обединетото Кралство и остатокот од Европската унија.

Свет

Протести во Словачка, за целосна забрана на абортусот

Објавено пред

Десетина илјади луѓе маршираа на улиците на Братислава, главниот град на Словачка, барајќи целосна забрана на абортусот. Демонстрантите носеле транспаренти со натписи: „Човек е човек, без обзир на големината“ и „Оној кој убива неродено дете, ја убива иднината на нацијата“.

„Животот на секое човечко битие е непроценет, затоа мора да биде заштитен од зачетокот до природната смрт“ рекол еден од организаторите на протестот, кој го поддржа католичката црква.

Организаторите наведуваат дека на протестот се собрале околу 50.000 луѓе.

Законот за абортус во Словачка е полиберален во однос на земјите како Полска или Малта, кои по тоа прашање имаат најстроги закони во ЕУ и каде прекинот на бременоста е дозволен само во одделни случаи, како што е силување.

Во Словачка абортусот е легален до 12 недела од бременоста, како и до 24 недела од здравствени причини.

Конзервативните и пратениците од крајната десница се залагаат абортусот да се дозволи до шестата или осмата недела од бременоста или целосно да се забрани, а парламентот овој месец ќе започне дебата за нацрт законот за ограничување на абортусот.

Прикажи повеќе...

Свет

Ривлин: Да се формира стабилна Влада со две големи партии

Објавено пред

Претседателот на Израел, Рувен Ривлин апелира на формирање стабилна Влада со партијата на премиерот Бенјамин Нетанјаху и со партијата „Сино бело“ на Бени Ганц.

Сојузот на партиите освои најмногу пратенички мандати на изборите на 17 септември.

„Убеден сум дека е потребно да формираме стабилна Влада со две големи партии“ рекол Ривлин, кој вечерва почна консултации со политичките партии, за да одреди мандатар за состав на владеачка коалиција.

Ривлин додал дека тоа е волја на народот и дека никој не сака трети избори.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија изведе воени вежби во северна Европа, испалени десетина ракети

Објавено пред

Руски воени бродови на Северната флота извеле вежби во северниот дел од Баренцовото море. На видеото кое го објави руското министерство за одбрана, се гледа разорувач Вајс-Адмирал Кулавков и два брода, Александар Отраковски и Кондопога, кои учествуваат во вежбите. Во вежбите е погодена замислена мина која плута, а испалени се десетина ракети.

Показната вежба е дел од шестдневната програма на Центарот 2019, кој започна во понеделникот во регионот Оренбург, а во кој учествуваат и војските на Кина, Индија, Казахстан, Пакистан, Узбекистан и Таџикистан.

Од руското министерство за одбрана рекле дека во вежбите учествувале 128.000 војници, 20.000 воени возила и повеќе од 600 авиони.

Прикажи повеќе...

Најново

Спорт2 часа

Вардар со фуриозно второ полувреме преку Порто до првото место

Европскиот шампион Вардар ги надмина проблемите од првото полувреме, во кое неочекувано Порто имаше водство од два гола, за да...

Регион5 часа

По земјотресите во Албанија, многумина сѐ уште стравуваат да се вратат во своите домови

Голем број жители на Тирана и Драч сѐ уште не се враќаат во своите домови по земјотресот со јачина од...

Македонија8 часа

Утре нова средба на работните групи за законот за јавното обвинителство

Работните групи на власта и опозицијата утре ќе одржат нова средба за законот за јавното обвинителство. Средбата што ќе се...

Регион9 часа

Могерини на работна вечера со лидерите од Западен Балкан во Њујорк

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини денеска ќе се состане во Њујорк со лидерите од...

Топ9 часа

Возач почина за време на пробна автомобилска трка, му се слошило и излетал од патеката

Педесет и осумгодишен скопјанец почина за време на одржување на пробни автомобилски трки на патеката на поранешен воен полигон до...

Европа11 час

Полска ќе евакуира 42.000 граѓани поради бомба тешка 5,5 тони

Властите во северозападниот дел на Полска планираат евакуација на околу 42.000 луѓе откако е пронајдена огромна сеизмичка британска бомба од...

Култура21 час

Доделени наградите на завршната вечер на фестивалот „Браќа Манаки“

Осум дена, пет локации, 128 филмски наслови создавани низ целата планета од филмски уметници од над 50 земји во светот,...

Македонија1 ден

Јовановски и Јанева повикани на распит во Обвинителството

Осомничените во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски и Катица Јанева се повикани на распит во Обвинителството. Првоосомничениот Бојан Јовановски е повикан...

Топ1 ден

Нападнат вработен на Kомплексот клиники „Мајка Тереза“

Вчера во полициската станица бил пријавен физички напад што се случил на Комплексот клиники „Мајка Тереза“. Случајот го пријавил 61-годишен...

Топ1 ден

Фатени двајца крадци кои ограбиле пет маркети во Охрид

МВР соопшти дека поднеле кривични пријави против две лица кои се сомничат за пет кражби во Охрид. Едниот е на...

Топ1 ден

(Видео) Во координирана полициска акција во 24 градови пронајдени и одземени поголеми количества дрога и оружје

По претходно изготвен план за преземање на конкретни мерки и активности, со наредби од судија на претходна постапка, вчера од...

Свет1 ден

Зариф: САД се очајни, со санкциите сакаат да ги спречат Иранците да добиваат лекови

Иранскиот министер за надворешни работи, Мохамад Џавад Зариф ги обвини САД дека со новите санкции против иранската централна банка сакаат...

Свет1 ден

„Фејсбук“ укина илјадници апликации

Компанијата „Фејсбук“ објави дека укинала десетици илјади апликации, кои биле потенцијална опасност за приватноста на корисниците, а тоа го покажала...

Топ1 ден

Кривична пријава против Јосифовски поради хакирање на Централниот регистар

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика поднесе кривична пријава против поранешниот пратеник од Нова содицијалдемократска партија, Љубомир Јосифовски, поради...

Топ1 ден

Автомобил удри во жена во Маџари

Тешко повредена 41-годишна жена од Скопје, откако во неа удрил автомобил „Фолксваген пасат“ на ул.„Перо Наков“. Б.Ѓ. се здобила со...

Свет1 ден

Трамп одобри распоредување на воени трупи во Саудиска Арабија и ОАЕ

Американскиот претседател Доналд Трамп одобри распоредување американските сили во Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати, после нападот врз саудиската нафтена...

Македонија2 дена

Советот за реформи во правосудството: Избор на шеф на обвинителство предложен од партија отвора врата за политизација

Избор на шеф на кое било јавно обвинителство на предлог на политичките партии, вклучувајќи ја опозицијата, е решение кое отвора...

Интервју/Дебата2 дена

(Видео) Поповска од ДОМ: Оптимист сум дека на следните избори ќе гласаме во една изборна единица

Пратеничката од партијата ДОМ, Лилјана Поповска, во интервју за „Макфакс“ изјави дека очекува да помине иницијативата за една изборна единица...

Свет2 дена

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ2 дена

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Досие