Контакт

Свет

Иран обвинет за тортура на стотици луѓе по протестите во 2019 година

Објавено пред

„Амнести интернешнел“ во средата ги обвини иранските безбедносни сили за примена на тортура за извлекување признанија, тврдејќи дека стотици луѓе биле затворени во огромната акција против протестите минатата година.

Демонстрациите низ Иран избувнаа во ноември 2019 година по големиот пораст на цената на бензинот, но беа задушени од безбедносните сили со масовни апсења во услови на речиси целосен прекин на интернет.

„Амнести“ соопшти дека собрала десетици сведоштва од 7.000 лица за кои проценува дека се уапсени, а меѓу нив имало и деца на возраст од 10 години.

„Сведиштвата откриваат серија шокантни повреди на човековите права, меѓу кои произволно притворање, принудно исчезнување, тортура и други злоупотреби“, велат од лондонската група за човекови права.

Се наведува и дека уапсените биле измачувани да признаат вмешаност во протестите, членување во опозициски групи или контакт со странски влади и медиуми.

Тортурата и другите злоупотреби од страна на полицијата, разузнавачките оперативци и други биле масовно распространети. „Амнести“ запишала имиња на повеќе од 500 лица изложени на нефер кривична постапка во врска со протестите.

„Оттогаш, стотици луѓе е осудени на затворски казни и камшикување, а неколкумина на смртна казна на крајно нефер судења предводени од пристрасни судии зад затворени врати. Затворските казни се движат од еден месец до 10 години “, велат од „Амнести“.

Техниките за тортура вклучуваат измачување со вода, тепање, електрошокови, прскање на гениталиите со пепер-спреј, сексуално насилство, лажни егзекуции и корнење на ноктите, посочуваат од „Амнести“.

„Се чинеше дека целото тело ми е прободено со милиони игли“, сведочел еден човек наводно измачуван со електрошокови, за „Амнести“.

Друг човек сведочел дека висел заврзан за рацете и нозете на столб – метод што неговите измачувачи наводно го нарекле „пилешки ражен“.

Во мај, иранскиот министер за внатрешни работи посочи дека најмалку 225 лица биле убиени за време на протестите во ноември, кога биле запалени бензински пумпи, нападнати полициски станици и ограбени продавници.

Група независни експерти за права на ОН во декември, врз основа на непотврдени извештаи, изјавија дека можено е во акцијата да биле убиени повеќе од 400 лица. Иран ги обвини за насилствата на протестите „насилниците“ поддржани од неговите непријатели САД, Израел и Саудиска Арабија.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Ердоган: Операциите на Турција во Источен Медитеран не се завршени

Објавено пред

Турција го повлече истражувачкиот брод „Орук Рајс“ од Источен Медитеран поради дипломатски односи со Грција, изјави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Но, како што истакнува, тоа не значи дека турските операции во овој регион се завршени.

Обраќајќи им се на новинарите во Истанбул по молитвата, Ердоган исто така рече дека е подготвен да се сретне со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, во живо или преку видеоконференција, за да разговараат за тензиите во Источен Медитеран, пренесува „Ројтерс“.

„Орук Рајс“ се врати во водите во близина на јужната турска провинција Анталија поради, како што објави Анкара, рутинско одржување.

Грција го оцени овој потег како прв позитивен чекор за намалување на тензиите околу природните ресурси и поморската јурисдикција во Источен Медитеран.

Прикажи повеќе...

Свет

Универзитетот „Принстон“ се соочува со истрага по признавањето дека има расизам

Објавено пред

Универзитетот „Принстон“ би можел да биде принуден да врати милиони долари од федералното финансирање и да биде парично  казнет поради неодамнешното признавање на неговиот претседател дека во оваа институција од „Ајви лигата“ расизмот се уште опстојува, пренесува „Њујорк пост“.

Во писмото до претседателот на „Принстон“, Кристофер Ајзгрубер, Министерството за образование на САД вели дека отвора истрага за писмото од 2 септември во кое тој ги истакнува „напорите на училиштето да се избори против системскиот расизам“.

„Меѓу другото, рековте дека расизмот и штетата што им ја нанесува на обоените луѓето продолжуваат на „Принстон“ , а расните претпоставкиа остануваат вкоренета во структурите на универзитетот“, напиша помошник-секретарот Роберт Кинг од Канцеларијата за терцијарно образование.

„Признатиот“ расизам на „Принстон“ покренува прашања за точноста на гаранциите за недискриминација и еднакви можности што му се доставуваат на Министерството за образование во замена за повеќе од 75 милиони долари пари од даночни обврзници откако Ајзгрубер ја презеде функцијата во 2013 година, вели Кинг.

Официјалните лица се загрижени и дека многуте тврдења на „Принстон“ за недискриминација и еднакви можности дадени на учениците, родителите и потрошувачите на пазарот за сертификати за образование можеби биле лажни, погрешни и лажно прикажани.

Во писмото на Кинг се бара од „Принстон“ да даде мноштво досиеја и писмени одговори на прашања во рок од три недели, а Ајзгрубер и назначен корпоративен претставник да бидат достапни за транскрибирани интервјуа, под заклетва, во рок од четири недели.

„Врз основа на фактите, секретарот за образование, Бетси ДеВос,  може да разгледа мерки против „Принстон“ за давање лажни гаранции за недискриминација во Договорот за учество во програмата, вклучително и мерки за враќање на средствата. Исто така, таа може да разгледа мерки против „Принстон“ за дадени значителни погрешни прикази за природата на неговата образовна програма, вклучително и казнена постапка “, напиша Кинг.

Во писмото, за кое во четвртокот прво пишуваше „Вашингтон егзаминер“, Кинг истакна дека сојузните службеници биле свесни за предизвиците што ги носи Ковид-19 за високообразовните институции.

„Сепак, сериозната, дури и шокантна природа на признанијата од „Принстон“ го принудува министерството да реагира со соодветна брзина“, додаде тој.

Истрагата ќе ја спроведе Канцеларијата на генералниот совет на Министерството за образование, а предметот е упатен и до Одделот за граѓански права при Министерството за правда на САД и Канцеларијата за граѓански права на Министерството за образование за какво било дополнително дејствие што тие го сметаат за соодветно, рече Кинг.

Портпаролот на „Принстон“, Бен Чанг, во писмената изјава рече дека универзитетот ќе му одговори на Министерството за образование во догледно време.

„Жално е што министерствто навидум верува дека искрената борба со историјата на нацијата и сегашните ефекти на системскиот расизам е непочитување на постојниот закон. Универзитетот не се согласува и едвај чека да ја унапреди нашата образовна мисија со објаснување зошто нашите изјави и постапки се во согласност не само со законот, туку и со највисоките идеали и стремежи на оваа земја “, напиша Чанг.

Прикажи повеќе...

Свет

Палестински имами: Арапско-израелските мировни договори се велепредавство осудено од Алах

Објавено пред

Палестинските власти им наложиле на муслиманските свештеници на целиот Западен Брег денеска да одржат проповед со предупредување против договорите потпишани меѓу Израел и ОАЕ и Бахреин неделава, велејќи дека овие сојузи со Евреите се велепредавство и се осудени од самиот Алах, посочува текстот преведен од мониторинг-групата „Палестиниан медија воч“.

Министерството за верски прашања на Палестинската самоуправа, кое секоја недела дистрибуира инструкции во кои се наведени идеите што треба да се проповедаат во сите џамии во Палестина, им наложи на имамите да ги повикаат арапскиот и муслиманскиот свет да го соборат договорот за понижување и велепредавство од ОАЕ и Бахреин.

Т.н. Аврамски спогодби потпишани на церемонијата во Белата куќа во понеделникот се за унапредување на културата на мирот меѓу трите аврамски религии и целото човештво.

Сепак, верниците во џамиите во Палестина беа потсетени дека „нема ништо што ѝ штети на Палестина и на нејзините свети места повеќе од сојуз со Евреите, да бидат поврзани со нив и да се потпрат на нив“.

„Послушноста кон Евреите и влечењето по нив ќе ја одведе нацијата кон слабост, беззаконие, понижување и срам“, се вели во документот.

Овие изјави беа поткрепени со цитати од Куранот, вклучувајќи ја и Сурата 2: 120, во која се вели: „И никогаш Евреите и христијаните, додека не ја прифатиш верата нивна, нема да бидат задоволни со тебе “.

Верниците биле предупредуваат дека нормализацијата на односите со ционистичкиот ентитет е велепредавство против Палестина, Ерусалим, крвта на мачениците и страдањата на затворениците, потсетувајќи ги на палестинските терористи живи и мртви.

Палестинското раководство жестоко ги критикуваше и двата договора како „убод во грбот“. Претседателот на Палестинската самоуправа, Махмуд Абас, ги опиша ОАЕ како „предавник на татковината и нашата кауза“ и рече дека нивната одлука за нормализирање на врските со Израел е „отровен бодеж“.

Палестинците се повеќе се изолираат од другите арапски нации. Во низата понижувања, Советот за соработка во Заливот (ГЦЦ) побара извинување од Абас и од Палестинската самоуправа за употребата на „неодговорен јазик на поттикнување и закани“, а Арапската лига поништи резолуција со која се осудува ОАЕ во врска со договорот со Израел.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Мицкоски: Јанкулоска ја судеа без докази затоа што не одбра да биде слуга во скутот на Заев

„Мафијата на власт потроши над 8 милиони евра за службени возила, а за набавка на едно службено возило кое го...

Македонија2 часа

40 илјади деца немаат компјутери за да следат онлајн-настава

Училиштата ќе отпечатат материјали за учење од дома за 40 илјади деца, кои немаат техничка опрема за следење на онлајн-наставата....

Македонија2 часа

Интегра го тужи Мицкоски, од него бара 100 илјади евра за клевета

Партијата Интегра поднесе тужба против лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, преку која бара 100.000 евра поради изнесени клевети и лаги...

Македонија3 часа

Обвинителството поднесе жалба за условната казна за сообраќајната несреќа кај Млечен ресторан

Основното јавно обвинителство Скопје до Апелациониот суд поднесе жалба на пресудата за условна казна за сообраќајната несреќа што пред две...

Регион4 часа

(Видео) Редок циклон пристигна во Грција, јахти летаат на сите страни

Исклучително редок медитерански циклон, „медикејн“, кого Грците го нарекоа Јанис, погоди делови oд Грција. Медиумите јавуваат дека јахтите се удираат...

Свет4 часа

Национален парк на Тајланд по пошта им го враќа на туристите ѓубрето што го оставиле зад себе

Посетителите на националните паркови на Тајланд, по враќањето дома, може да почнат да добиваат пакети во кои им е испратено...

Македонија4 часа

Јанкулоска оди во затвор, Врховниот суд ја потврди пресудата

Врховниот суд, по една година вонредно преиспитување на предметот „Тенк“, ја потврди четиригодишната затворска казна, која ѝ беше изречена на...

Регион5 часа

Балканот се подготвува за исклучително редок метеоролошки феномен

Грција почна со подготовки за редок вид бура, медитеранскиот ураган познат како медиган. Според хрватскиот „Јутарњи лист“, се очекува невремето...

Македонија5 часа

Се расчистува дивата депонија кај СЦ „Борис Трајковски“

Општина Карпош почна со чистење на теренот во близина на Спортскиот центар „Борис Трајковски“, кој изминатава недела гореше во два...

Свет5 часа

СЗО: Рекорден број нови случаи во Европа, пред нас е сериозна ситуација

Најновиот неделен биланс на бројот на нови случаи на коронавирус во Европа ги надмина бројките забележани кога пандемијата првпат го...

Свет6 часа

Кина спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против Ковид-19

Кинескиот министер за наука и технологија, Ванг Џиганг, изјави дека земјата во моментот спроведува клинички испитувања на 11 вакцини против...

Економија6 часа

Жените сè уште значително помалку платени од мажите за иста работа

Надлежните институции во соработка со приватниот сектор и синдикатите да развијат ефикасен механизам кој ќе придонесе за изедначување на платите...

Топ7 часа

Тачи на Трамп ќе му додели Орден на слободата

Косово ќе му ја додели највисоката награда на американскиот претседател Доналд Трамп за неговата улога во помагањето на Косово и...

Европа7 часа

Чешка соборува рекорди: за еден ден 3.130 нови случаи на Ковид-19

Во Чешка се регистрирани 3.130 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број нови случаи за...

Свет7 часа

Повеќе од 200 озлогласени криминалци избегаа од затвор

Затвореници во Уганда успеале да ги совладаат чуварите и најмалку 219 од нив успеаја да избегаат од затворот со петнаесетина...

Регион7 часа

(Видео) Голем пожар во Мостар, состојбата е критична

Огромен пожар избувна синоќа во јужните предградија на Мостар, пренесуваат босанските медиуми. Според нив, пожарот зафатил површина од неколку километри,...

Македонија18 часа

Мајките на протест, бараат породилното отсуство да биде продолжено до крајот на годинава

Со барање за укинување на одлуката на 23 септември да се вратат на работа, мајките на деца до шестгодишна возраст...

Топ19 часа

Лажна дојава ја блокираше „Партизанска“ – место бомба, пронајдена вага

Голем број полициски екипи има пред познатата пекарница „Силбо“ во Скопје. Според досегашните информации од полицијата, станувало збор за дојава...

Свет19 часа

Навални номиниран за Нобелова награда

Рускиот опозициски лидер Алексеј Навални е номиниран за Нобелова награда за мир, најави Сергеј Ерофеев, професор на универзитетот „Рутгерс“ во...

Македонија20 часа

Мицкоски: Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на нападот на Палевски

Власта многу добро ги знае сторителите и нарачателите на ваквиот крвав инцидент, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по веста...

Досие