Контакт

Свет

Ирска ќе вложи милијарди евра во обнова на куќи изградени од неквалитетен материјал

Објавено пред

Ирска ќе обезбеди 2,2 милијарди евра за поправка и реновирање на куќите што се изградени од неквалитетни градежни материјали поради благите регулативи, објави владата.

Парите ќе покријат реновирање на 7.500 домови, првенствено во северозападната област Донегал, каде што семејствата со години водеа кампањи за да добијат помош, тврдејќи дека нивните ѕидови „се уриваат како бисквит со житарки“ поради слабиот квалитет на материјалот.

Владината програма за помош ќе биде распоредена на неколку години и ќе вклучува давачка за градежниот сектор, што треба да ѝ обезбеди на државата поврат од 80 милиони евра годишно.

На сопствениците на куќи и станови изградени со неквалитетен материјал државата ќе им плаќа најмногу 420 илјади евра по станбена единица, што според министерот треба да ги покрие горе-долу сите трошоци.

Сопствениците организираа серија протести пред парламентот во Даблин, барајќи од државата да ги покрие сите трошоци.

Свет

Заедничката вежба на Русија и Кина „Мирно море 2022“, одржана во Арапското Море

Објавено пред

Во Арапското Море се одржа заедничката руско-кинеска воена вежба „Мирно море  2022“, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

Поморската вежба се одржа во западниот дел на Арапското Море, пренесува РИА Новости. За време на вежбата, руските бродови и кинеската морнарица вежбаа ослободување на запленетиот брод.

Од руска страна во вежбата учествуваше одред на бродови од Тихоокеанската флота. Претходно, бродовите на Пацифичката флота учествуваа во заедничка вежба со Индија, а потоа и на руско-иранско-кинеската поморска вежба.

Прикажи повеќе...

Свет

Шпанија планира да испрати борбени авиони во Бугарија

Објавено пред

Шпанската министерка за одбрана Маргарита Роблес изјави денеска дека шпанските воени бродови и борбени авиони распоредени во Источна Европа не се офанзивни, туку се фокусирани на стабилност и одвраќање.

„Ова се постојани мисии на стабилност и одвраќање и на никаков начин не се офанзивнии“, рече Роблс за време на интервјуто за радио станицата SER, според „Ројтерс“.

Шпанија претходно распореди борбени авиони во балтичките земји за да придонесе во програмата за воздушно надгледување на НАТО.

Министерот Роблес минатата недела изјави дека Шпанија испратила и два воени брода во Медитеранот и Црното Море и дека размислува да испрати уште воени бродови во Бугарија.

Прикажи повеќе...

Свет

Украина ја смирува ситуацијата – одлуката за предвремено повлекување на дипломатите е прерана

Објавено пред

Одлуката за евакуација на дипломатите и членовите на нивните семејства од Украина, која во понеделникот ја соопштија повеќе земји, е прерана, оцени денеска украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба.

„Имаме 129 дипломатски претставништва на територијата на Украина. Четири мисии соопштија дека почнале да ги евакуираат своите дипломати од безбедносни причини. Останатите изјавија дека не гледаат причини за евакуација и дека ќе продолжат да работат со целиот персонал, вклучувајќи ги и членовите на семејствата на дипломатите“ – изјави Кулеба за украинската ICTV, пренесе руската агенција ТАСС.

Сепак, тој додаде дека смета оти одлуката за евакуација била прерана.

„Немаше суштински, практични причини за тоа. Не сакам да ја минимизирам ситуацијата или нивото на закана, но сè треба да биде добро осмислено и навреме направено“ – изјави Кулеба.

Секретарот на Украинскиот совет за национална безбедност и одбрана Алексеј Данилов вчера изјави дека амбасадите на Австралија, Обединетото Кралство и САД најавиле евакуација на нивниот дипломатски персонал од Украина.

Според ТАСС, Западот и Киев неодамна шират тврдења за наводна руска потенцијална инвазија на Украина, што портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков ги опиша како „празни и неосновани“ тврдења кои имаат за цел да придонесат за ескалација на тензиите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија19 минути

(Видео) Ковачевски – Петков: Напредок во пријателството наместо национализам и говор на омраза

Премиерот Димитар Ковачевски, придружуван од министрите кои се дел од делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, утринава пристигнаа во...

Македонија1 час

Минатата недела регистрирани 11.610 нови случаи на Ковид-19

Регистрирани сe 11.610 нови позитивни случаи од 35 градови во државата, со зголемување од 4,5% во однос на минатата недела...

Македонија1 час

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

Главниот координативен кризен штаб синоќа ја одржа својата втора седница, на која министерот за здравство Беким Сали ја презентираше актуелната...

Свет2 часа

Украинскиот министер призна: Немаме информации дека Русија подготвува офанзива

Вооружените сили на Русија досега не формирале ниту една ударна група, што би укажало дека се подготвува напад на Украина,...

Свет12 часа

Контингент од 8.500 војници во САД е во состојба на готовност поради ситуацијата во Украина

Американската војска денеска соопшти дека контингент од 8.500 војници е во целосна готвоност и е подготвен да биде распореден во...

Свет13 часа

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

Генералниот директор на Светската здравствена организација, Тедрос Гебрејсус, денеска изјави дека би било опасно да се мисли дека екстремно заразниот...

Македонија17 часа

Вкупно 22 починати и 718 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.044 теста, а регистрирани се 718 нови случаи на...

Македонија17 часа

(Видео) Премиерот Ковачевски во Софија пречекан со највисоки почести

Со највисоки државнички почести и церемонија што се одржа попладнево на плоштадот Александар Невски во Софија, бугарскиот премиер Кирил Петков...

Европа18 часа

Кличко: Политиката на Германија кон Украина е предавство на пријател во тешка ситуација

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, поранешен светски шампион во бокс, ја обвини германската влада за предавство на пријател затоа што...

Македонија21 час

Османи за БТВ: Резултати се очекуваат и од Македонија и од Бугарија

Резултати се очекуваат и од Северна Македонија и од Бугарија, рече министерот за надворешни работи Бујар Османи во ексклузивно интервју...

Економија21 час

Повторно поскапување – од полноќ нови цени на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените...

Македонија22 часа

Мицевски: Поднесовме предлог за укинување на техничката Влада

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За обнова на Македонија“ до Собранието денес поднесе предлог на Законот за изменување и...

Македонија22 часа

Работна група од македонски и бугарски експерти ќе работи на железничкото поврзување

Владата го прифати усогласениот текст на Меморандумот за разбирање за развој на железничко поврзување меѓу Република Северна Македонија и Република...

Свет23 часа

Бродови и авиони во базите на НАТО – алијансата испраќа дополнителни сили во Источна Европа

Сојузниците на НАТО денеска ја ставија својата армија на подготвеност и ќе испратат дополнителни бродови и борбени авиони во нивните...

Македонија23 часа

Зимското одржување на патиштата оваа сезона ќе чини осум милиони евра

Државните институции склучиле договори за јавни набавки со приватни фирми за механизација, работници, сол и ризла за одржување на улиците...

Свет23 часа

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

Во екот на уривањето на рекордите на новозаразени луѓе во светот, СЗО ги повика сите земји да работат заедно за...

Македонија24 часа

(Видео) Јанакиески спроведен на судење со полициско возило

На патерици, легнат во полициско возило, Миле Јанакиески е земен од дома со судска наредба и спроведен на судење. Денеска...

Свет1 ден

По САД и Британија повлекува дел од персоналот во амбасадата во Киев

Велика Британија почна да го повлекува персоналот од амбасадата во Украина поради предупредувањата за руската инвазија. Според извештајот, официјалните лица...

Свет1 ден

Kазнети 3.600 долари зашто на една минута го напуштиле карантинот

Тајванските здравствени власти казнија индонезиски рибари со 3.610 долари затоа што ги напуштиле хотелските соби за време на карантин за...

Свет1 ден

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

Сојот омикрон на коронавирус, кој би можел да зарази 60 отсто од Европејците до март, започна нова фаза на пандемијата...

Досие