Контакт

Свет

И канадска фирма собирала лични податоци на корисници на Фејсбук

Објавено пред

Компанијата Фејсбук објави дека ја прекинува соработката со канадската фирма за консултантски услуги во областа на политиката „Aggregate IQ“ (Агрегејт ај-кју).

Соработката е прекината откако беше објавено дека е можно компанијата на несоодветен начин да имала пристап до личните податоци на корисниците на Фејсбук.

Фејсбук е под голем притисок откако беше објавено дека податоци на милиони корисници завршиле во рацете на консултантската фирма „Кембриџ аналитика“, а поранешен вработен во таа компанија тврди дека „Кембриџ аналитика“ соработувала со канадската „Агрегејт ај-кју“.

„Во контекст на неодамнешните извештаи дека можеби ‘Агрегејт ај-кју’ на несоодветен начин добивала податоци за корисниците на Фејсбук, ние ги додадовме на листата на компании со кои ја прекинуваме соработката додека трае нашата истрага“, се наведуваа во соопштението на Фејсбук.

Свет

Чавушоглу: Анкара не направи никакви отстапувања на самитот на НАТО

Објавено пред

Турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу, изјави дека Анкара не направила никакви отстапувања на неодамнешниот самит на лидерите на НАТО и дека одобрувањето на Турција за издавањето на планот на НАТО за во Балтичкиот Регион зависи од признавањето на пактот за заканата од терористичката организација ЈПГ/ПКК од северна Сирија, јавува Агенцијата Анадолија (АА).

Тој рече и дека Турција набавила ракетни системи земја-воздух С-400 од Русија поради одбивањето на НАТО да им продаде слично вооружување.

„На Турција и требаат противвоздушни системи. Дали се обидовме да ги купиме од нашите сојузници? Да, се обидувавме во последните 10 години. Но не можевме да ги добиеме. Значи, тоа нема никаква врска со политика“, изјави Чавушоглу.

Чавушоглу ги даде неговите изјави за време на посетата на Рим, каде што моментално се наоѓа за да присуствува на петтото издание на конференцијата „Медитерански дијалози“.

Осврнувајќи се на неодамнешниот поморски договор на Турција со Либија, Чавушоглу изјави дека Анкара е отворена за билатерални и мултилатерални договори во регионот на Источниот Медитеран, со единствен исклучок на администрацијата на кипарските Грци, која не ја признава.

Тој ја осуди одлуката на Грција за протерувањето на либискиот претставник во врска со поморскиот договор склучен минатиот месец помеѓу Триполи и Анкара, велејќи дека Атина го покажала своето лице со тој чекор.

Прикажи повеќе...

Свет

Четворица мртви во нападот во воената база на Флорида

Објавено пред

Четири лица, вклучувајќи го и осомничениот напаѓач, се убиени денеска во военопоморската база Пенсакола, во американската сојузна држава Флорида, јавуваат американските медиуми.

Од канцеларијата на шерифот првично беше јавено дека во поморската база сè уште се наоѓа активен стрелец, а неколку минути подоцна беше соопштено дека полицијата го ликвидирала напаѓачот.

Покрај напаѓачот, убиени се уште три лица, соопшти морнарицата, без да даде детали за идентитетот на жртвите, пренесе „Ројтерс“.

Како што се наведува, повредени се најмалку единаесет лица.

Ова е втор смртоносен напад со огнено оружје во американските воени бази неделава. Портпаролот на Белата куќа соопшти дека американскиот претседател, Доналд Трамп, е информиран за инцидентот и дека ја следи ситуацијата.

Во базата Пенсакола се вработени повеќе од 16.000 војници и 7.400 цивилен персонал, а тука се наоѓа и Националниот музеј на морнаричката авијација, која е популарна регионална туристичка атракција.

Прикажи повеќе...

Регион

Грција организира работен појадок за поддршка на ЕУ-перспективата за Северна Македонија и Албанија

Објавено пред

Грција во понеделник организира работен појадок во Брисел со шефовите на дипломатијата на земјите членки на ЕУ и Северна Македонија и Албанија со порака за зајакнување на поддршката за нивниот европски пат.

„Работниот појадок што го организира Грција во понеделник е корисна можност за дијалог и зајакнување на европската перспектива за обете земји“, рече портпаролот на грчкото Министерство за надворешни работи, Александрос Гениматас.

Тој изјави дека досега 18 министри за надворешни работи на земјите од ЕУ го потврдиле нивното присуство.

Коментирајќи ја неодамнешната посета на грчкиот министер за надворешни работи Никос Дендијас на Скопје, Гениматас рече дека фокусот е ставен на билатералните односи, европската перспектива на Северна Македонија и теми поврзани со регионот.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија37 минути

(Видео) Деспотовски: Одговорноста за грантовите на Ласкова и на Анѓушев е моја, не избегав ни тогаш ни сега

На сите 320 фирми што досега добиле грантови од Фондот за иновации може да им се залепат етикети дека се...

Македонија1 час

Одбиено барањето за апанажа на Катица Јанева

Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна...

Македонија2 часа

(Видео) Камчев: Филипче ми e пријател и немаше никакви бизнис-зделки со Боки 13

Бизнисменот Орце Камчев по судењето за „Рекет“, запрашан за врските меѓу него и министерот за здравство, Венко Филипче, не сакаше...

Македонија2 часа

Благајник си присвоил пари од касата на „Македонска пошта“

Благајник во подружница на „Македонска пошта“ во Гостивар противправно присвоил за себе парични средства во износ од 1.925.128 денари, кои му...

Македонија3 часа

(Видео) Максим Ацевски најприфатлив предлог за генералан државен ревизор

Пратениците едногласно го прифатија предлогот Максим Ацевски да биде избран за генерален државен ревизор. Предлогот беше усвоен со консензус, без...

Македонија3 часа

(Видео) Камчев: Алчноста на Катица за пари беше клучна во оваа работа

Бизнисменот Орце Камчев по денешното сведочење за случајот „Рекет“ откако излезе од судот уште еднаш потенцираше дека Бојан Јовановски, Катица...

Македонија5 часа

На една од средбите меѓу Јовановски и Камчев бил и министерот Филипче

Бојан Јовановски во предметот за случајот „Рекет“ му поставува прашања на сведокот Орце Камчев во судницата. Јовановски го персира, додека...

Македонија6 часа

Боки 13 до Камчев: Oперациите вo „Систина“ не ви се успешни

Присутните се смееја во судницата на рочиштето за случајот „Рекет“ кога Бојан Јовановски почна да го испрашува сведокот Орце Камчев....

Македонија7 часа

Камчев: Не се само Катица и Боки 13, треба да има и други обвинети за „Рекет“

Веќе час и половина сведокот бизнисмен Орце Камчев го дава својот исказ во судот за случајот „Рекет“. Тој, освен кон...

Македонија8 часа

Боки 13 се пожали на здравствената состојба, судијката го опомена дека ќе го извади од судницата

Судијката Васка Николовска-Масевска му рече на обвинетиот Бојан Јовановски, алијас Боки 13, дека ќе го извади од судницата ако говори...

Свет9 часа

Франција втор ден парализирана поради штрајкот

Втор ден продолжува штрајкот во Франција. И денеска нарушен е јавниот превоз, а училиштата се затворени. Синдикатите најавија дека планираат...

Свет9 часа

Меркел во прва посета на Аушвиц, ќе донира 60 милиони долари за Меморијалот

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска за првпат ќе го посети Меморијалот Аушвиц-Биркенау, откако ја презеде функцијата пред 14 години. Меркел...

Свет10 часа

150 пожари ја пустошат Австралија

Пожарникари се обидуваат да ги стават под контрола 150-те пожари во Нов Јужен Велс додека силни ветрови го шират чадот...

Свет10 часа

Пентагон размислува да испрати неколку илјади војници на Блискиот Исток

Министерството за одбрана на САД размислува за дополнително распоредување на 4-7 илјади војници на Блискиот Исток за да се спротивстави...

Македонија10 часа

Во кривичниот суд пак ќе се оценува обвинението за организаторите на насилниот упад во Собранието

Во кривичниот суд по вторпат ќе се оценува обвинителниот акт за организаторите на насилниот упад во Собранието од 2017 година...

Свет10 часа

Туск: Брегзит е најтажното искуство за време на мојот мандат

Брегзит е една од најспектакуларните грешки во историјата на Европската Унија, вели Доналд Туск во интервју за „Гардијан“, што е...

Македонија10 часа

Продолжува судењето за „Рекет“, ќе сведочат Орце Камчев и неговата сопруга

Бизнисменот Орце Камчев и неговата сопруга Ана Камчева денеска треба да се појават во кривичниот суд во Скопје како сведоци...

Европа21 час

Над половина милион луѓе протестираа во Франција, сообраќајот во колапс

Повеќе од 510.000 демонстранти излегоа на улиците на 70 града во Франција во знак на протест против најавените пензиски реформи...

Свет1 ден

САД со обвинение против руски хакери кои во своите операции украле над 100 милиони долари

Американските власти денеска покренаа обвинениe против лидерот на руската криминална група за компјутерски криминал позната како Evil Corp „Зла корпорација“...

Македонија1 ден

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Досие