Контакт

Европа

Кадиров: По Украина, Полска е на тапет

Објавено пред

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров повторно се огласи на Телеграм. Овој пат негова „мета“ е Полска.

dobivaj vesti na viber

Кадиров се прашува што ќе се случи ако „по успешното завршување на руската специјална операција во Украина“ започне процесот на „денацификација и демилитаризација на Полска“.

„Како дел од поддршката на Украина, Варшава ги исцрпи сопствените воени ресурси и сега е збунета: што ако, по успешното завршување на специјалната операција, Русија почне да ја денацифицира и демилитаризира следната земја? По Украина, Полска е на тапет! Нема да кријам дека имам таква намера и повеќепати нагласив дека борбата против сатанизмот треба да продолжи низ цела Европа и пред се на територијата на Полска. Мислам дека Полјаците го разбраа тоа“ – напиша Кадиров на Телеграм, пренесува РИА новости.

 

Европа

Медведев: На крајот нема да има ниту Украина, ниту Зеленски

Објавено пред

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, смета дека одложувањето на претседателските избори во Украина може да биде поврзано со фактот дека на виделина би можеле да излезат нови случаи на неверојатна кражба, а Зеленски сака самостојно да управува со сите пари.

dobivaj vesti na viber

„Конечно паднаа маските. „Радата“ ги откажа претседателските избори. Зашто додека војната трае до последниот Украинец – нема избори, има само Зеленски. И обратно, изборите за нив се неславен крај, бидејќи е веројатна појавата на конкуренти, што е крајно опасно во услови на неуспешна „контра-офанзива“ со голем број жртви; ќе се откријат нови случаи на безобразна кражба; Странските спонзори ќе почнат да си ги ставаат јајцата во различни корпи, а тој ќе сака сам да управува со сите пари“, напиша Медведев на Телеграм.

Медведев нагласи дека на крајот таква „Украина“ нема да има „претседател“, ниту таков „претседател“ ќе има „Украина“.

Парламентарните избори требаше да се одржат на крајот на октомври, но нивното одржување беше невозможно, бидејќи од февруари минатата година во земјава беше воведена воена состојба и неколку пати беше продолжена.

Според уставот, претседателските избори во Украина треба да се одржат во пролетта 2024 година, но во украинските медиуми веќе подолго време се зборува за можноста за нивно откажување или одложување. Според процедурата, властите треба да распишат избори три месеци однапред, односно до крајот на декември.

Прикажи повеќе...

Европа

Сијарто со Лавров: Ја продолжуваме соработката со Русија без оглед на притисокот

Објавено пред

Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, денеска изјави дека неговата земја ќе продолжи да соработува со Русија без оглед на надворешниот притисок и посочи дека шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров го уверил дека испораката на гас се одвива според планот, и така и ќе остане, пренесува Спутник.

dobivaj vesti na viber

Сијарто и Лавров разговараа на маргините на министерскиот состанок на ОБСЕ во Скопје.

„Будимпешта својата надворешна политика ја гради врз основа на националните интереси и не прифаќа притисок однадвор“, рече Сијарто и додаде дека соработката со Русија во енергетскиот сектор ќе продолжи како и досега.

„Во однос на испораките на природен гас и нафта, Лавров ме увери дека Русија и руските компании целосно ги исполнуваат и почитуваат договорите што ги имаме. Сите испораки се одвиваат според планот и така ќе останат“, изјави Сијарто.

Прикажи повеќе...

Европа

Унгарски функционер до американскиот амбасадор: Помина времето кога вашите обвинувања за антисемитизам беа сфатени сериозно

Објавено пред

Унгарскиот државен секретар за јавна дипломатија Золтан Ковач денеска изјави дека неговата земја има нулта толеранција за антисемитизмот.

dobivaj vesti na viber

„Не само што Евреите не се напаѓаат на улиците на Унгарија. Еврејскиот живот доживува ренесанса во Унгарија“, напиша Ковач на социјалната мрежа Х.

Ковач реагираше на критиките на американскиот амбасадор во Будимпешта, Дејвид Пресман, велејќи дека поминало времето кога неговите обвинувања за антисемитизам биле сфатени сериозно.

Тој го праша американскиот дипломат што се случува во САД.

„Никој не може сериозно да го сфати вашиот обид да не научите“, рече Ковач.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Пензионерите и учениците ќе ги добијат парите – помош од државата во втората половина на декември

Во втората половина на декември пензионерите, учениците и студентите ќе ја добијат првата рата парична помош од државата, дел од...

Македонија9 часа

Заврши првиот ден од самитот на ОБСЕ во Скопје: во фокусот војната во Украина

Првиот ден од 30. Самит на министрите за надворешни работи на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ) заврши...

Европа10 часа

Лавров добил провокативна порака на самитот на ОБСЕ, објави руската амбасада во Скопје

Сергеј Лавров добил провокативна порака на самитот на ОБСЕ што од денеска се одржува во Скопје. Ваквата информација ја пренесуваат...

Топ12 часа

Ученик истакнал албанско знаме во училишниот двор во Велес: случајот го пријавил директорот

Денеска во 10.00 часот во СВР Велес, директор во средно училиште во Велес пријавил дека во училишниот двор од страна...

Свет12 часа

Зеленски: Се сомневам дека Украина некогаш ќе стане членка на НАТО, ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим

Ќе биде потешко да се врати Донбас отколку Крим, изјави украинскиот претседател Владимир Зеленски на средбата со студентите во Миколаев....

Македонија16 часа

ОБСЕ е потребна за да го поттикне мултилатерализмот и да ја олесни соработката, рече Османи на отворањето на состанокот

Со повик за обединување за заложбите на ОБСЕ, упатен до министрите за надворешни работи, претседавачот со ОБСЕ и министер за...

Македонија19 часа

(Видео) Пречек и отворање на 30. министерски совет на ОБСЕ

Главниот град Скопје е домаќин на 30. министерски совет на Организацијата за безбедност и соработка во Европа – ОБСЕ. Во...

Свет19 часа

По престојот во Скопје, американскиот државен секретар стигна во Израел

Американскиот државен секретар Антони Блинкен денеска пристигна во Тел Авив, каде што се очекува да се сретне со израелските лидери...

Свет20 часа

Во последен момент продолжено примерјето, Хамас ослободи уште 16 заложници

Израел и Хамас се согласија да го продолжат примирјето за најмалку уште еден ден, неколку минути пред крајот на шестдневното...

Свет20 часа

Хенри Кисинџер почина на 100-годишна возраст

Хенри Кисинџер, контроверзниот нобеловец и моќен дипломат, почина во средата на 100-годишна возраст, соопшти неговата геополитичка консултантска фирма „Кисинџер асошиејтс“....

Македонија20 часа

Продолжува потрагата по Вања, вклучен и Интерпол

Потрагата по исчезнатата Вања Ѓорчевска влегува во четвртиот ден. Како што вчера информираа од МВР, распишана е меѓународна потерница од...

Македонија1 ден

Лавров слета во Скопје – стигнал преку Грција, а не преку Бугарија, јавува „ТАСС“

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна доцна вечерва во Скопје, за да учествува на Советот на министри за...

Македонија1 ден

Борел од Скопје: Лавров ќе слушне од сите зошто ја изолираме Русија, па нека му пренесе на господарот на Кремљ

Некои земји учесници не беа воодушевени од вашата одлука на состанокот на ОБСЕ во Скопје да присуствува министерот за надворешни...

Македонија1 ден

(Видео) Блинкен во Скопје: САД ќе ја поддржуваат Северна Македонија во нејзините следни чекори за членството во ЕУ

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски попладнево во Скопје се сретна со американскиот државен секретар Антони Блинкен. На средбата, Ковачевски и...

Македонија1 ден

Починато бебе донесено во неготинската болница

Родители однеле починато бебе во неготинската Итна медицинска помош, соопштија денеска од СВР Велес. „Вчера во девет часот во ОВР...

Македонија1 ден

Скопје преплавено со фотографиите на Вања, исчезна во најфреквентниот дел: за неа јавија и балканските медиуми

Во Македонија продолжува потрагата по 14-годишната Вања Ѓорчевска, која исчезна во Скопје на пат кон училиштето. Оттогаш таа е изгубена,...

Македонија2 дена

Ловци ја бараат исчезнатата Вања и на непристапни места: МВР ја бара во градот, ние надвор од него

Исчезнатото девојче од Скопје, Вања Ѓорчевска, од вчера го бараат и ловците откако претседателот на Ловечката федерација, Влатко Алексовски, синоќа...

Регион2 дена

Дачиќ: Состанокот на ОБСЕ во Скопје ќе биде многу тежок

Министерот за надворешни работи на Србија, Ивица Дачиќ, денеска изјави дека министерскиот состанок на земјите од Организацијата за безбедност и...

Топ2 дена

Во Косово уапсени шест лица, тројца од Македонија: фалсификувале 85.000 евра во монети

Специјалното обвинителство на Косово, косовската полиција, Дирекцијата за истрага на економски криминал и корупција, спроведоа акција при што беше идентификувана...

Топ2 дена

24-годишна државјанка на Албанија загина во тешка сообраќајна незгода на автопатот Тетово – Скопје

Вчера попладне, во 14 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот „Мајка Тереза“ во насока од Тетово кон...