Контакт

Свет

Канада ќе продолжи да ја финансира палестинската агенција на ОН и покрај скандалот

Објавено пред

Канадската влада официјално потврди дека има намера да продолжи да ја финансира Агенцијата на Обединетите нации за помош и работа за палестинските бегалци (UNRWA) и покрај тековната истрага за наводите за тероризам против организацијата.

dobivaj vesti na viber

Канада одлучи да ги продолжи исплатите на хуманитарната организација поради „катастрофалната хуманитарна ситуација во Газа“, рече министерот за развој Ахмед Хусен.

Напорите на УНРВА да ги истражи наводите против дел од својот персонал и да спроведе мерки за подобрување на надзорот и одговорноста беа препознаени. Канада ќе продолжи тесно да соработува со хуманитарните агенции и Обединетите нации за да се постигнат реформи.

Канада, заедно со голем број земји донатори, вклучувајќи ги Германија и САД, го замрзна финансирањето на УНРВА по сериозните обвинувања на израелската влада. Во јануари, Израел обвини десетина вработени во УНРВА за вмешаност во терористички напади на палестинската милитантна група Хамас на 7 октомври.

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш рече дека врз основа на првичните информации дадени од Израел, наводите изгледаат веродостојни и вети сеопфатно објаснување. Во тек се две одвоени истраги. Врската на УНРВА со неколку вработени веднаш била прекината.

УНРВА конкретно се грижи за потребите на палестинските бегалци, вклучувајќи ги и образовните и здравствените установи, од 1949 година. Вкупно, повеќе од 30.000 луѓе работат за организацијата, околу 13.000 во Појасот Газа. Не постои друга хуманитарна организација која може да обезбеди соодветна хуманитарна помош за повеќе од два милиони цивили кои ги трпат последиците од војната во Газа.

Проценката на ОН покажа дека повеќе од 15 отсто од децата на возраст под две години во северниот дел на Газа, или секое шесто дете, се акутно неухранети, додека три отсто страдаат од тешка исцрпеност. „Тоа е најопасна по живот форма на неухранетост, што ги става малите деца на најголем ризик од медицински компликации и смрт, освен ако не добијат итен третман“, соопшти СЗО.

„Бидејќи податоците беа собрани во јануари, ситуацијата денес е веројатно уште потешка“, предупредија агенциите на ОН. Во јужниот дел на Газа, се проценува дека пет проценти од децата на возраст под две години се акутно неухранети.

Пред војната, само 0,8 отсто од децата на возраст под пет години во Газа се сметаа за акутно неухранети, забележаа агенциите на ОН.

„Ваквиот пад на нутритивниот статус на населението за три месеци е без преседан на глобално ниво“, велат тие.

Според податоците на СЗО, покрај 90 отсто од децата на возраст под две години и 95 отсто од бремените и доилките „се соочуваат со сериозна несигурност во храната – што значи дека консумирале две или помалку групи на храна претходниот ден“. Се додава и дека храната до која имаат пристап има најниска хранлива вредност.

Понатаму се наведува дека 95 отсто од домаќинствата „го ограничуваат оброците и големината на порциите“ и дека 64 отсто од домаќинствата јадат само еден оброк дневно. Повеќе од 95 отсто од домаќинствата рекле дека ја ограничиле количината на храна што ја јадат возрасните за да се осигураат дека малите деца имаат храна, соопшти СЗО.

Министерството за здравство во Газа, управувано од Хамас, објави во неделата дека најмалку петнаесет деца починале од неухранетост и дехидрација во болницата Камал Адван. Шеснаесеттото дете почина во неделата во болница во јужниот град Рафах, објави во понеделникот официјалната палестинска новинска агенција Вафа.

„Овие трагични и ужасни смртни случаи се направени од човекот, предвидливи и целосно спречени“, рече Адел Ходр од канцеларијата на УНИЦЕФ за Блискиот Исток во неделата.

Регион

Вучиќ: Најмногу вложив во односите со нашите браќа Македонци, ме погоди што Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Објавено пред

Претседателот на Србија Александар Вучиќ при синоќешното гостување на ТВ Прва го коментираше гласањето на резолуцијата за Сребреница, но и претставниците на црногорското владејачко мнозинство кои во собраниска процедура го доставија предлогот за резолуција за геноцидот во Јасеновац.

dobivaj vesti na viber

„Црна Гора никогаш нема да донесе закон, резолуција или декларација за геноцидот во Јасеновац. Нема да го донесат, самите кажаа, но сами го кажаа мислејќи дека ќе купат два дена околу Сребреница и тогаш сите ќе го заборават “, убеден е Вучиќ.

„Ви кажувам однапред и подготвен сум да се извинам ако не биде така и најсреќен би се извинил, но за жал нема да има потреба да се извинувам“, продолжи тој.

Вичиќ истакна дека „најодвратно му било однесувањето на Црна Гора“ во однос на Резолуцијата за Сребреница.

„Не ме разочараа, бидејќи тоа го очекував. Му реков на Спајиќ (премиерот на Црна Гора) дека не мора да ме залажуваат, дека знам дека ќе гласаат. Нема да им испратиме протестна нота дури и затоа што гласаа дека сме геноцидни.“ изјавил српскиот претседател,.

Тој изјави дека „посилно го погодила Северна Македонија“.

„Најмногу вложив во односите со нашите браќа Македонци, но тоа не е фер. Испадна дека Грција има повеќе кичма од Скопје, и тоа е точно. Црна Гора не ме ни погоди, ме погоди поради нашите луѓе“, заклучи тој.

Македонија гласаше за усвојување на резолуцијата за Сребреница. Нашата држава беше земја коспонзор на предлогот да се донесе резолуцијата на иницијатива на министерот во заминување Бујар Османи.

Генералното собрание на Обединетите нации во средата ја усвои резолуцијата со која 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот во Сребреница и се осудува негирањето на геноцидот и глорификацијата на воените злосторници. Србија се противеше на носењето на ваква резолуција.

 

Прикажи повеќе...

Регион

„Пасатот“ го паркирал во море: капачите во Неум изненадени од несекојдневна сцена

Објавено пред

Арогантното паркирање по улиците на градовите во БиХ веќе е секојдневие, но не се гледа често некој да паркира автомобил во морето, пишуваат тамошните медиуми.

dobivaj vesti na viber

Според написите, токму таква неверојатна слика ги изненадила неколкуте капачи на плажата во Неум, кои гледале како „Пасат“ буквално влегува во морето.

Според фотографиите објавени на социјалните мрежи, возачот го паркирал автомобилот во морето за да го извади скутерот на вода од приколката.

Фотографиите од автомобилот според медиумите, брзо се рашириле на Интернет, а корисниците на социјалните мрежи коментираат дека никогаш не виделе нешто слично.

Прикажи повеќе...

Свет

Свештеник во Флорида гризнал жена која се обидувала да се причести

Објавено пред

Свештеник од Флорида се соочува со обвиненија за напад откако гризнал жена за време на неделната миса.

dobivaj vesti na viber

Жената дошла на мисата во 10 часот, која се одржала во црквата Свети Тома Аквински и се обидела да се причести, објави епархијата Орландо, како што пренесува „NBC News“.

Свештеникот и рекол дека не се подготвила соодветно за причест, и дал благослов и ја замолил да си оди.

Жената подоцна се вратила и се обидела повторно да се причести, велат од бискупијата, а кога Родригез ја прашал дали ги презела сите неопходни чекори за да се причести, таа му рекла дека тоа не е негов проблем.

Свештеникот потоа ја причестил. „Во тој момент жената ја ставила раката во сад што го држел свештеникот, тој се обидел да ја оттурне со слободната рака, по што жената го оттурнала. Свештеникот ја каснал за раката“, наведуваат од епархијата.

Полицијата го истражуваше инцидентот во црквата и го сомничи Родригез за злоупотреба, пренесува медиумот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 часа

Безбедно пронајдени и евакуирани граѓани од височините на Осоговските планини

Денеска, во 16.15 часот од лицето за контакт од Доброволнота спасувачка служба „Осогово“ Кочани, ЦУК добил известување дека неколку лица...

Македонија11 часа

Сиљановска Давкова со италијанскиот претседател Матарела: побарани гаранции за европските интеграции

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова во рамки на посетата на Италијанската Република денеска оствари средба со италијанскиот претседател Серџо Матарела. На...

Свет14 часа

Путин: Русија ќе разговара за мирот во Украина само со легитимните лидери во Киев

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека мировните преговори во Украина мора да се обноват, но дека Москва ќе соработува...

Свет16 часа

Судот во Хаг му нареди на Израел да ја прекине офанзивата на Рафах

Меѓународниот кривичен суд во Хаг денеска одлучи дека Израел мора веднаш да ја прекине воената офанзива и другите дејствија во...

Македонија16 часа

Ахмети: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите, во духот на меѓусебното почитување

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети со објава на својата Фејсбук страница го честиташе 24 мај – Денот на светите браќа...

Македонија17 часа

Мицкоски: За скоро време ќе имаме нова влада, следува ново поглавје со работа, одговорност и резултати

Првенствено ќе се посветам на она што најмногу го засега секој еден човек, а тоа е потребата за подобар живот...

Македонија19 часа

Левица: Аманет да си го браниме јазикот од сите напади, денес ги има повеќе од било кога

Значајни за Македонија, но и за останатите словенски народи, Кирил и Методиј, основоположниците на словенската писменост имале единствена мисија: да...

Топ21 час

Загина 76-годишен маж: со тракторот се превртел на патот во Кочанско

Вчера во 13.29 часот во СВР Штип било пријавено дека на локалниот пат с.Зрновци–с.Мородвис, кочанско, на коловозот се превртел трактор...

Европа23 часа

Орбан: Во Брисел во тек се подготовки за влез на Европа во војна

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека во Брисел се водат подготовки за влез на Европа во војната и додаде...

Македонија23 часа

Сиљановска Давкова по повод Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј: Тие се наш патоказ за иднината

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова упати честитка по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј. „Од...

Регион23 часа

Претседателката на Косово: Негирањето на геноцидот нема да го отвори патот за мир

Косовската претседателка Вјоса Османи на X се осврна на усвојувањето на резолуцијата за геноцидот во Сребреница. Османи вели дека со...

Свет24 часа

Дали имало траги од куршуми на хеликоптерот? Објавен е прелиминарен извештај за падот на авионот на иранскиот претседател

Трупот на хеликоптерот на починатиот претседател на Иран, Ебрахим Раиси, се запалил откако удрил во рид, се наведува во прелиминарниот...

Свет24 часа

САД воведува визни ограничувања за Грузијците: „Вреди за оние кои ја гушат демократијата“

Соединетите Американски Држави денеска објавија нова политика на визни ограничувања за жителите на јужнокавкаската република Грузија, откако тамошната влада го...

Европа24 часа

Пукање во Истанбул: расправија во кафуле прераснала во вооружен судир, има убиени и повредени

ТРИ лица загинаа, а пет се повредени, од кои две потешко, во пукотница што се случи синоќа во кафуле во...

Регион2 дена

Генералното собрание на ОН ја усвои Резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Генералното собрание на Обединетите нации денеска одржа седница на која се расправаше за резолуцијата за геноцидот во Сребреница, која беше...

Македонија2 дена

Таравари уште размислува дали ќе биде министер за здравство: „Можноста не е исклучена, но не е дефинитивна“

Арбен Таравари, еден од партнерите на коалицијата „Влен“, а кој моментно е градоначалник на општина Гостивар, сѐ уште не одлучил дали...

Македонија2 дена

Потврден 30-дневниот притвор за врховнот судија Наке Георгиев

Кривичниот совет од одделението за гонење организиран криминал и корупција при Основниот кривичен суд Скопје постапи по жалбата на одбраната...

Македонија2 дена

Одговорност од директорката и управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители, бара антикорупциската комисија

Државната комисија за спречување на корупцијата поведе иницијатива до сите надлежни органи за утврдување одговорност на директорката, претседателот и членовите...

Македонија2 дена

Позитивен знак е желбата на претседателката за средба, Бугарија очекува промена на реториката и крај на јазикот на омразата, порача Радев

Република Северна Македонија мора да покаже дека навистина сака да биде дел од обединета Европа, со тоа што ќе ги...

Македонија2 дена

„Ги знам јас сите, и обвинители и судии, се дружиме, пиеме кафе, на крајот ќе излезе дека ништо противзаконито не сум сторил“, рече Мемети

Денеска, дојдовме на покана на судијата во предистражна постапка и донесе решение за мерка за претпазливост, друго не би сакал...