Контакт

Свет

Ким Џонг-ун: Северна Кореја ќе ги употреби сета сила и воената моќ доколку биде нападната

Објавено пред

Северна Кореја има голема моќ и ќе ја употребиме сета сила доколку не нападнат, изјави лидерот на таа азиска земја Ким Џонг-ун на прославата на годишнината од севернокорејската армија, а пренесува Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

„Доколку непријателите се обидат да употребат сила против нашата земја, ние ќе донесеме храбра одлука. Нема да се двоумиме ни секунда и ќе ја промениме историјата. Ќе ја искористиме сета наша воена моќ и тоа е одлично да го избришеме непријателот од земјата“, изјави Ким Џонг Ун при посетата на тамошното Министерство за одбрана.

Кога ги спомна непријателите, тој првенствено мислеше на неговите соседи, Јужна Кореја, која ја означи како непријател број еден.

„Уште еднаш повторувам, никогаш нема да водиме дијалог и преговори со Јужна Кореја“, додаде Ким Џонг-ун.

Свет

(Видео) Тепачка во Парламентот во Грузија: нападнат владин член

Објавено пред

Во грузискиот парламент дошло до физичка пресметка меѓу пратеници при разгледување на законот за странски агенти, јавува агенцијата „Нова“.

dobivaj vesti na viber

Инцидентот се случил денеска за време на седницата која во живо се пренесувала на веб-страницата на Законодавниот дом.

За време на испрашувањето, лидерот на опозициската партија „Граѓани“, Алеко Елисашвили, го нападна извршниот секретар на владејачката партија „Грузискиот сон“, пратеникот Мамуку Мдинарадзе.

На снимките Елисашвили го удира Мдинарадзе во глава.

Во конфликтот потоа, како што пренесува медиумот се приклучуваат и други пратеници.

Преносот во живо беше прекинат, а Елисашвили беше изведен надвор од собраниската сала.

Прикажи повеќе...

Свет

ФБИ отвори кривична истрага за уривањето на мостот во Балтимор

Објавено пред

Американското Федерално биро за истраги (ФБИ) отвори кривична истрага за уривањето на мостот „Френсис Скот Ки“ во Балтимор, кој беше погоден од товарен брод минатиот месец.

dobivaj vesti na viber

Властите ги разгледуваат настаните што доведоа до моментот кога бродот „Дали“ под знаме на Сингапур ја загуби моќта додека го напушта пристаништето во Балтимор и удри во столб на мостот, рекоа официјалните лица, кои побараа да останат анонимни.

ФБИ е присутно на товарниот брод „Дали“ и спроведува правни дејства одобрени од судот, се вели во соопштението на агенцијата.

Мостот „Френсис Скот Ки“ се урна пред зори на 26 март додека осум луѓе работеа на поправка на бетон и пополнување дупки.

Шест члена на градежната екипа паднале во водата и загинале, а двајца преживеале, соопштија официјални лица. Кривичната истрага е одвоена од истрагата што ја започна Националниот одбор за безбедност на транспортот за да се утврди причината за несреќата и да се проценат другите мерки поврзани со безбедноста.

Прикажи повеќе...

Свет

Шолц: Ќе ја предупредам Кина

Објавено пред

Германскиот канцелар Олаф Шолц, кој вчера пристигна во тридневна посета на Кина, изјави дека во следните разговори ќе го предупреди кинескиот претседател Шји Џјинпинг да не ѝ дава воена поддршка на Русија.

dobivaj vesti na viber

„Ќе истакнам дека Русија води освојувачка војна против Украина и инсистираат никој да не ѝ помогне да успее“, рече Шолц во Шангај.

„Затоа исто така ги повикуваме сите да не ги заобиколуваат санкциите и затоа исто така повикуваме да не се испорачува оружје“, додаде тој.

Ова важи и за стоките што може да се користат и за цивилни и за воени цели, нагласи Шолц.

Кина се смета за најважен сојузник на Русија и има сомневања дека испорачува таква стока.

Шолц во Пекинг ќе се сретне со Шји и со премиерот Ли Чијанг.

„Војната на Русија против Украина не е само европско прашање, рече Шолц.

„Ако ова е преседан, тоа е закана за мирот и безбедноста насекаде на планетата“, рече тој.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Протестите на специјализантите имаат политичка заднина, колкав притисок и да прават, решение е можно по изборите, вели Демири

Министерот за здравство ги поддржува барањата за поголеми плати и платени придонеси на приватните специјализанти, но нема мерки што би...

Македонија2 часа

Демири: Ќе предложам невакцинирани да не може да се вработат во јавното здравство

Министерот за здравство во техничката Влада, Илир Демири, ќе побара законски измени со кои ќе биде забрането во јавното здравство...

Македонија2 часа

Деветвалентната ХПВ-вакцина, која спречува 80 отсто од аналниот карцином и 70 отсто од карциномот на грлото на матката, достапна кај нас од следниот месец

За еден месец сите вакцинални пунктови ќе ја добијат деветвалентната ХПВ-вакцина, која од оваа година, покрај девојчињата на возраст од...

Македонија3 часа

Припадници на затворската полиција се сомничат дека му овозможиле на осуденикот да побегне од Идризово – може да добијат и до 10 години затвор

Седумнаесет полицајци се приведени по повеќемесечна предистражна постапка за бегството на затвореникот од Идризово, кое се случи во октомври минатата година....

Македонија4 часа

Османи со порака до Израел: Воздржете се од возвраќање, спиралата на конфликти може да се влоши

Министерот за надворешни работи Бујар Османи порача до Израел да не возраќа на нападот на Иран бидејќи состојбата може да...

Uncategorized4 часа

Укината социјалната помош на 1.134 лица оти имале возило и за 18 месеци ја оштетиле државата за над 2,5 милиона евра

Министерството за труд изготвило 1.134 решенија за прекин на гарантирана минимална помош и социјална пензија на лица што 18 месеци...

Топ4 часа

На автопатот Скопје – Велес мотоциклист излетал од патот и починал од повредите

Вчера, во 12 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на автопатот Скопје – Велес, во близина на тунелот „Бадар“,...

Македонија5 часа

Си плаќаме приватно за да се лекуваме оти не сме здравствено осигурени, велат приватните специјализанти, кои излегоа на штрајк

Над 400 приватни специјализанти утрово излегоа на генерален штрајк барајќи покачување на платите и здравствено осигурање. Тие истакнаа дека надоместокот...

Свет6 часа

Израел: Иран почна војна, сите опции се на маса

Иран покрена војна против Израел кога лансираше беспилотни летала и проектили, мораме да ги одвратиме, изјави за „Скај њуз“ портпаролката...

Свет7 часа

Израелската армија објави фотографии од штетите од иранските напади

Околу 99 отсто од ракетите, беспилотните летала и крстаречките ракети лансирани за време на одмаздничката операција на Иран биле соборени...

Свет7 часа

Иран: Ако Израел возврати, следниот напад ќе биде одлучувачки

Амбасадорот на Иран во ОН, Амир Саид Иравани, даде изјава за „Скај њуз“ по состанокот на Советот за безбедност на...

Македонија8 часа

(Видео) Пендаровски: Мицкоски е докажан извор на лажни вести, страв му е да не му се врати Груевски

На вечерашниот граѓански митинг во Куманово, кандидатот за претседател Стево Пендаровски одговарајќи на прашање од граѓани зошто ВМРО-ДПМНЕ во последните...

Свет8 часа

САД: Нема значителна штета во Израел

Висок американски воен функционер рече дека Соединетите држави проценуваат дека нема значителна штета во самиот Израел по иранското бомбардирање. Портпаролот...

Свет21 час

(Видео) „Израел уништил балистичка ракета надвор од земјината атмосфера“ – мистериозна снимка за време на масовниот ирански напад

Израелската противвоздушна одбрана се мачеше да се спротивстави на масовниот напад на ирански беспилотни летала и ракети! На едно од...

Свет24 часа

Њујорк Тајмс тврди дека Бајден го разубедил Нетанјаху од планот за контра-напад врз Иран

Американскиот претседател Џо Бајден го одврати премиерот Бенјамин Нетанјаху да даде зелено светло за одмазднички напад врз Иран, откако минатата...

Македонија1 ден

Османи: Формиравме Кризен штаб за извлекување на нашите државјани од Израел и регионот по нападот на Иран

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет1 ден

(Видео) Детално откриваме како функционира „железната купола“ на Израел која ги собори повеќето ракети како шега – никој во светот го нема ова

Што знаеме досега: 🔵Наставата е прекината во училиштата низ Израел, а компаниите ќе можат да работат „нормално“ со пристап до...

Свет1 ден

Операција „Чесно ветување“: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Иранскиот напад врз Израел со над 300 беспилотни летала, крстаречки и балистички ракети заврши без сериозни последици откако огромното мнозинство...

Свет1 ден

(Видео) Анализа: Иран ја нарекуваат „држава-тврдина“, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Иранските пипала може да се видат во разгорувањето на огнот на Блискиот исток и многу конфликти. Преку своите посредници: палестинскиот...

Свет1 ден

(Видео) Иранците прославија по нападот врз Израел

Нападот со беспилотни летала и ракети врз Израел беше прославен синоќа на улиците во Иран, и покрај тоа што еврејската...