Контакт

Свет

Кина повеќе не е во првите пет земји во светот по бројот на заболени од коронавирус

Објавено пред

Во светот бројот на заразени лица со коронавирус е 1.203.859, бројот на починати е околу 64.787, од ​​кои само 40.000 во Европа. Излекувани се 247.301 лица во светот.

Најголем број заразени се потврдени во САД, 311.637 лица. Вкупниот број на починати е 8.454, од кои најголемиот број во Њујорк – 3.565.

Во Европа, Шпанија има најголем број заразени лица – 126.168, по што следи Италија со 124.632 потврдени случаи. Оваа земја покажува знаци на забавување на епидемијата, но ситуацијата останува критична. Бројот на починати во Италија е 15.362 и е највисок во светот, што претставува дури 12,3 проценти од смртните случаи од коронавирус. Шпанија има 11.947 смртни случаи.

ИЗВОР : https://www.worldometers.info/coronavirus/

Германија е рангирана на четвртото место во светот според бројот на заразени лица со 96.092 случаи, а на петтото место е Франција со 89.953 заразени лица. Во Франција вчера се регистрирани 1.053 смртни случаи.

Кина во последните 24 часа регистрираше само 30 нови случаи, а три лица починаа, соопштија кинеските власти. Неколку дена по ред, Кина бележи значителен пад на бројот на новозаразени и починати. Вкупниот број на заразени лица во епидемијата е 81.669, 3.329 починале, додека 76.964 успешно се опоравиле. Според најновите податоци, Кина веќе не е меѓу првите пет земји во светот по бројот на заболени лица од Ковид-19.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Стопирањето на вакцинацијата го става животот на милиони деца во ризик

Објавено пред

Милиони деца би можеле да умрат од болести кои што можат да се спречат, заради сериозни прекини во програмите за вакцинација предизвикани од коронавирусот, предупредуваат експертите.

Најмалку 68 земји се погодени со целосно прекинување на вакцинацијата. Од една страна стравот кај родителите да ги однесат своите деца на вакцина, но и медицинскиот персонал е презафатен со епидемијата на коронавирусот.

Светската здравствена организација ги советуваше многу земји да ги прекинат вакцинациите за да помогнат во забавување на ширењето на коронавирусот. Но, сега е една од неколкуте групи што изрази загриженост за долгорочното влијание.

„ Се зголемуваат случаите на сипаници, дифтерија, колера“, вели извршната директорка на Обединети нации за деца (УНИЦЕФ), Хенриета Фор.

„Значи, ова ќе биде вистински проблем. Како свет, ние освоивме многу од овие болести што може да се спречат за децата“.
Сега, има сериозна загриженост овие придобивки да бидат „збришани“.

Во Нигер, според податоците, детската парализа, која може да предизвика парализа, па дури и смрт, исто така може да се врати, со оглед дека од февруари се пријавени четири нови случаи.

Прикажи повеќе...

Регион

(Видео) Нереди на протест во Атина за смртта на Џорџ Флојд – употребен солзавец и молотови коктели

Објавено пред

Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале молотови коктели за време на протестот што се одржа синоќа во близина на американската амбасада во Атина поради смртта на Афроамериканецот Џорџ Флојд во САД.

Пет лица биле уапсени, а 12 биле задржани во притвор, објави Катимерини. Според информациите на полицијата, учесниците на протестот ги нападнале полицајците во близина на амбасадата, фрлајќи молотови коктели, камења и други предмети кон нив, а запалиле и контејнери.

Маршот, организиран од левичарски групи, почнал на плоштадот Синтагма и завршил пред амбасадата на САД.

Демонстрантите носеле транспаренти на кои пишувало „Не можам да дишам“ и извикувале пароли против полициското насилство и расизмот во САД.

Убиството на Флојд при апсење предизвика протести во САД, но и во некои земји во Европа.

Прикажи повеќе...

Свет

Во Бразил 1.349 починати од Ковид-19 во еден ден

Објавено пред

Најголемата земја во Латинска Америка бележи рекорден број на смртни случаи од новиот коронавирус веќе втор ден по ред, соопшти тамошното Министерството за здравство.

За само еден ден, потврдени се 1.349 смртни случаи, вкупно 32.548, додека регистрирани се и 28.633 нови случаи на инфекција, вкупно 584.016, пренесува „Ројтерс“.

Латинска Америка во целост е жариште на Ковид-19, а покрај Бразил, најпогодени се Перу, Еквадор, Чиле и Панама.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион7 минути

(Видео) Нереди на протест во Атина за смртта на Џорџ Флојд – употребен солзавец и молотови коктели

Грчката полиција употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои фрлале молотови коктели за време на протестот што се одржа...

Свет39 минути

СЗО продолжува со тестирање на лекот против маларија кај пациенти со Ковид-19

Светската здравствена организација ќе продолжи со тестирање на хидроксихлорокинот како потенцијален лек против коронавирусот, изјави директорот на СЗО, Тедрос Аданом...

Свет59 минути

(Видео) Чувар прободел 37 деца и тројца возрасни во градинка во Кина

Најмалку 40 лица се повредени во напад со нож на југот на Кина, јавуваат кинеските државни медиуми. АП наведува дека...

Свет1 час

Џорџ Флојд имал коронавирус

Обдукцијата покажала дека убиениот Афроамериканец Џорџ Флојд бил позитивен на коронавирус, објави Си-ен-ен. Главниот медицински инспектор Ендру Бејкер изјавил дека...

Македонија2 часа

Мицкоски призна дека бил во кафеaна, не знаел дека е забрането да се седи внатре

Откако Државниот пазарен инспекторат вчера објави дека инспекторите биле спречени да извршат надзор во кафеана во Дебар маало, а после...

Македонија12 часа

(Видео) Инспектори биле спречени да направат надзор во кафеана, внатре бил лидер на политичка партија

Вработени во угостителски објект на Боемската улица во Дебар Маало не им дозволиле на инспекторите од Пазарниот инспекторат да извршат...

Македонија13 часа

Филипче: Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега

Се надевам дека, конечно, и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега. Вирусот нема да...

Македонија14 часа

Владата донесе одлука за повторно воведување полициски час

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести за повторно воведување полициски час за време на претстојниот продолжен викенд...

Топ18 часа

Приведени седум полицајци во Куклица, правеле забава без да ги почитуваат мерките

Седум полициски службеници, кои не биле на должност, биле приведени затоа што правеле забава, без да ги почитуваат мерките против...

Македонија18 часа

И со негативен тест задолжителен е 14-дневен карантин по влез во земјата

Министерството за внатрешни работи соопшти дека при влез на наши граѓани во земјата, како и на странци, но само со...

Економија20 часа

Граѓаните на интернет ќе треба да проверат дали се меѓу корисниците на домашната платежна картичка

Граѓаните кои ќе бидат корисници на домашната платежна картичка нема потреба да аплицираат или да се пријават за да ја...

Македонија21 час

Османи во Штип: Во компаниите ќе има ковид-координатори кои ќе го следат спроведувањето на мерките

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во улога на главен координатор на кризните штабови за одбрана од Ковид-19, оствари...

Македонија21 час

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од Ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на Ковид-19, информираат од Минитерството за...

Свет1 ден

Тајна снимка на СЗО откри како Кина го прикрила коронавирусот

Снимки од интерни состаноци во Светската здравствена организација покажале дека СЗО едвај ги добила најпотребните информации од Кина на почетокот...

Европа1 ден

Главниот шведски епидемиолог призна дека од денешен аспект би имал друг пристап кон пандемијата

Главниот шведски епидемиолог, кој стои зад стратегијата земјата да не применува строги мерки поради пандемијата на коронавирусот, призна дека требало...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Полицијата треба да пука во нозе

Полицајците кои пукаат во луѓето кои претставуваат закана треба да им пукаат во нозете, а не во срцето, соопшти поранешниот...

Свет1 ден

Војска распоредена околу Вашингтон, трупите се во состојба на засилена готовност

Околу 1.600 американски војници се распоредени во пошироката област на Вашингтон и се во состојба на засилена подготвеност, објави Пентагон...

Европа1 ден

По тримесечната блокада, Италијанците од денеска може да патуваат низ земјата

Италија денеска ги отвори регионалните граници по тримесечна блокада поради пандемијата, со што е овозможена поголема слобода на движење за...

Регион2 дена

Црна Гора прогласи крај на епидемијата

Националното координативно тело за заразни болести, по предлог на Институтот за јавно здравје, прогласи крај на епидемијата на Ковид-19 во...

Свет2 дена

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да стави крај на протестите

Трамп се закани дека ќе ја испрати војската за да ги угасне протестите во САД, поради смртта на Афроамериканецот Џорџ...

Досие