Контакт

Свет

Кина тврди дека коронавирусот најпрвин се појавил во Европа, а не во Вухан

Објавено пред

Кина користи нова студија за раното скриено ширење на коронавирусот во Италија за да се доведе во сомневање цврсто заснованата претпоставка дека азиската земја е родното место на пандемијата, според извештаите.

Официјални лица во Пекинг инсистираат на новата студија, која сугерира дека инфекцијата може да се проширила во европската нација уште во септември – три месеци пред да се потврди дека се шири во кинескиот град Вухан, пренесува лондонски „Тајмс“.

Азиската држава претходно ја доведуваше во прашање и Шпанија за потеклото на пандемијата, како и американската армија, тврдејќи дека го донела вирусот во Вухан во октомври минатата година за време на Светските воени игри, се наведува во извештајот.

Кинеските државни медиуми ја форсираат идејата дека новата студија на Националниот институт за рак докажува дека инфекцијата, најверојатно, почнала во Италија, а не во Кина, според британскиот весник.

„Ова уште еднаш покажува дека потрагата по изворот на вирусот е сложено научно прашање што треба да им се остави на научниците“, изјави портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи, Чао Лиџијан, наведува „Тајмс“.

Неодамнешното истражување на Институтот за тумори во Милано и Универзитетот во Сиена покажа дека Ковид-19 циркулирал во Италија на почетокот на септември 2019 година, многу порано отколку што се препоставувало досега.

Светската здравствена организација призна дека е можно вирусот да циркулира тивко на друго место пред да биде откриен во Вухан.

Сепак, многу научници се скептични во однос на наодите од италијанската студија – а други забележуваат дека таа не исклучува оти коронавирусот потекнува од Кина.

„Знаеме дека Кина го одложи објавувањето на својата епидемија, па затоа не е познато кога почна таму, а Кина има многу силни трговски врски со северна Италија“, изјави Џовани Аполоне од Националниот институт за рак во Милано за „Тајмс“.

 

Европа

„Фајзер“ ја намалува испораката на вакцини во Европа поради ограниченото производство

Објавено пред

Компанијата „Фајзер“ привремено ќе ги намали испораките на вакцини во Европа, објави норвешкиот Институт за јавно здравје.

Испораката ќе се намалува сè додека американската компанија не го зголеми производствениот капацитет.

„Ова привремено намалување ќе влијае на сите европски земји“, се вели во соопштението на Институтот.

Тие исто така наведуваат дека следната недела очекувале да добијат 43.875 дози вакцини од „Фајзер“, но дека, најверојатно, сега ќе добијат 36.075 дози.

Од Институтот велат дека дознале нешто пред 10 часот дека испораките ќе бидат намалени, а тоа, додаваат тие, е последица на ограниченото производството во „Фајзер“, чија цел е зголемување на капацитетот на две милијарди дози вакцини годишно во споредба со сегашните 1,3 милијарди.

„Сè уште не е јасно колку време ќе биде потребно за да ’Фајзер’ повторно го достигне максималниот капацитет на производство“, рекоа од норвешкиот институт.

Прикажи повеќе...

Европа

Меркел загрижена поради новиот вид коронавирус, бара итна реакција

Објавено пред

Бројот на лица заразени со коронавирус во Германија надмина два милиони, додека бројот на смртни случаи од последиците од оваа инфекција достигна речиси 45.000. Експертите го објавија тоа еден ден откако канцеларката Ангела Меркел побара брза реакција со цел да се спречи ширењето на коронавирусот.

Според Институтот „Роберт Кох“, бројот на нови случаи се зголемил за 22.368 на 2.000.958, пренесува „Ројтерс“.

Тоа е најмало зголемување на бројот на заразени по повеќе од два месеца, а состојбата во одделите за интензивна нега исто така е малку подобрена.

Сепак, големиот број смртни случаи, од кои денес има 1.113 лица, и загриженоста за појавата на заразни видови коронавирус ги зголемуваат стравувањата дека постојните мерки на заклучување нема да успеат.

Рекорден број смртни случаи од последиците од коронавирусот беа регистрирани во Германија вчера – 1.244, а од почетокот на пандемијата починаа речиси 45.000 луѓе, пренесува „Ројтерс“.

Германски „Билд“ вчера објави дека канцеларката Ангела Меркел размислува за воведување на најстрого заклучување поради пандемијата на коронавирус, што би значело целосно затворање на земјата.

Прикажи повеќе...

Свет

Русија го напушта Договорот за отворено небо

Објавено пред

Русија ја започнува постапката за повлекување од Договорот за отворено небо поради недостиг на напредок во врска со отстранувањето на пречките што се создадени досега и кои ја попречуваат неговата функционалност, објави руското Министерство за надворешни работи.

Како што е наведено, веднаш штом ќе завршат сите внатрешни процедури, известувањето ќе биде испратено до сите други учесници во Договорот.

САД официјално се повлекоа од Договорот за отворено небо на 22 ноември. Во таа насока, Министерството за надворешни работи на Русија објави дека Москва ќе побара цврсти гаранции од земјите кои остануваат во Договорот за отворено небо дека ќе ги исполнуваат своите обврски.

Вашингтон ги посочи „повеќекратните прекршувања од страна на Русија“ како причина за повлекување од Договорот.

Договорот за отворено небо беше потпишан во 1992 година и стана една од мерките за градење доверба во Европа по Студената војна. Тој е на сила од 2002 година и им овозможува на земјите членки отворено да собираат информации за воените сили и активности. Потписнички на договорот се 34 земји.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа3 часа

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Македонија3 часа

Новите членови на ДИК дадоа свечена изјава во Собранието

Новите членови на Државната изборна комисија дадоа свечена изјава пред претседателот на Собранието, Талат Џафери. Нови членови на највисокото изборно...

Македонија3 часа

Пендаровски: Палењето на знамето на Бугарија е за осуда

Палењето на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани е недопустливо и за осуда. Меѓу соседите е...

Свет4 часа

Поради недостиг од кислород починале сите пациенти во болничко крило во Бразил

Гувернерот на најголемата бразилска сојузна држава Амазон, Вилсон Лима, прогласи полициски час поради извештаите за голем пораст на бројот на...

Свет5 часа

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10 земји

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против...

Свет5 часа

(Видео) Пјонгјанг ги покажа новите ракети – „Ова е слика на нашата апсолутна моќ“

Северна Кореја организира воена парада во центарот на Пјонгјанг со цел да го одбележи крајот на осумдневниот конгрес на Работничката...

Македонија6 часа

Захариева: Остар вербален демарш за Скопје поради палењето на бугарското знаме во Вевчани

Софија упати вербален демарш за Скопје поради запаленото знаме на Бугарија на карневалот во Вевчани, објави бугарската министерка за надворешни...

Македонија17 часа

Заев најави 50 отсто поевтина регистрација за возилата со странски таблички

Возилата со странски регистарски таблички ќе може да се регистрираат со 50 проценти намалени давачки од утврдената вредност на сите...

Европа18 часа

Во Австрија задолжителен негативен тест за влез во театар и за хотелско сместување

Австрискиот парламент денеска одобри владата да воведе задолжителен негативен тест за одење во театар и за хотелско смесутвање и покрај...

Македонија19 часа

15 починати и 396 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.192 тестирања, а регистрирани се 396 нови случаи на...

Домашен22 часа

Игор Ангеловски ќе ја предводи фудбалската репрезентација на Европското првенство

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски, ќе ја предводи нашата селекција на Европското првенство, кое ќе се одигра во...

Македонија22 часа

Лекари од Македонија дел од мировната мисија „Одлучна поддршка“ во Авганистан

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со шестчлениот медицински тим од јавното и военото здравство којшто ќе биде упатен во...

Свет23 часа

Трамп: САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот

САД се сведок на невиден напад врз слободата на говорот, рече американскиот претседател во заминување, Доналд Трамп, во видео-обраќањето. „Сакам...

Свет24 часа

Германска студија: Ризикот од ширење на коронавирусот во концертни сали е незначителен

Ново истражување во Германија за движење на честички во воздухот во затворен простор покажа дека постои незначителен ризик од инфекција...

Европа1 ден

Шефот на институтот „Роберт Кох“: Пандемијата ќе ја ставиме под контрола до крајот на годината

Германија ќе воспостави контрола над пандемијата на коронавирус до крајот на годината, но нов, позаразен вид на ковид може да...

Македонија1 ден

Од 21 јануари угостителските објекти ќе работат до 21 часот

Од следниот четврток, 21 јануари, угостителските објекти повторно ќе работат до 21 часот, а Комисијата за заразни болести размислува да...

Свет1 ден

СЗО: 13 експерти пристигнаа во Вухан, двајца задржани поради сомнение дека имаат вирус

Светската здравствена организација соопшти дека двајца експерти од нејзината мисија за утврдување на потеклото на новиот коронавирус во Кина сè...

Топ1 ден

Дете загина откако во него удрил автомобил во Тетово

Дете загина во сообраќајна несреќа што се случила вчера доцна попладнето на ул. Видое Смилевски-Бато во Тетово. До несреќата дошло...

Свет1 ден

(Видео) Протести во Брисел – запалена полициска станица, нападнато возилото на кралот

Во Брисел за време на протестите поради смртта на младо момче од африканско потекло, кој починал во притвор, избија немири...

Досие