Контакт

Свет

Кинескиот министер за надворешни работи: Обидите да се искористи Тајван за да се спречи развојот на Кина се осудени на неуспех

Објавено пред

Целосното обединување на Кина со Тајван е историска неминовност, изјави денеска кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји, по повод посетата на Тајван на претседателката на Претставничкиот дом на САД, Ненси Пелоси.

dobivaj vesti na viber

„Постигнувањето на целосно национално обединување е општа тенденција и историска неминовност“, истакна Ванг – пренесува РИА Новости.

Кинескиот министер за надворешни работи им препорача на САД да не сонуваат да ја попречуваат големата цел за повторно обединување на Кина.

Тој посочи дека Кина нема да остави простор за акција на силите кои се залагаат за независност на Тајван.

– Колку и да се оддаваат САД на „независноста“ на островите, тие напори ќе бидат залудни – рече Ванг.

Тој изјави дека обидите да се искористи Тајван за да се спречи развојот на Кина се осудени на неуспех и ги повика САД веднаш да престанат да играат на „картата на Тајван“ за да се создаде хаос во Азиско-пацифичкиот Регион.

Ненси Пелоси е во посета на Тајван, што предизвика остра реакција на Кина, која го смета Тајван за дел од својата територија.

Кинеската војска почна со вежби во водите околу Тајван, кои ќе траат до крајот на неделата, пренесе Блиц.рс.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Европа

Aвстрија: Наставниците позитивни на коронавирус, а без симптоми, ќе држат предавања

Објавено пред

Министерот за образование на Австрија, Мартин Полашек, смета дека наставниците заразени од коронавирус, а кои немаат симптоми, треба да ги подучуваат учениците, пишуваат медиумите во регионот.

dobivaj vesti na viber

Полашек истакнал дека укинувањето на карантинот важи и за наставниците заразени со Ковид-19 и дека тие, како и вработените во други области, треба да работат, со обврска да носат маска ФФП2.

Тој нагласил дека постојат единствени правила на Министерството за здравство за сите вработени и дека тие мора да се применуваат и за педагозите.

„Доколку се појави нов вид, кој исто така е многу заразен и води до сериозни болести, правилата ќе треба да се преиспитаат“, објаснил тој.

Најавил дека конечните правила за есента ќе бидат објавени на 29 август.

Покраините во кои на 5 септември почнува новата учебна година најавиле дека нема да ги принудуваат заразените педагози да предаваат во училиштата.

Синдикатот на наставниците го критикувал министерот Полашек.

„Тешко е да се разбере дека децата што се позитивни на корона мора да седат во училницата, а наставниците што се заразени да предаваат“, изјавил претседателот на синдикатот, Пол Кимбергер.

Прикажи повеќе...

Регион

Пожар го опустоши Закинтос, наредена евакуација на селата во северниот дел

Објавено пред

Наредена е евакуација во селото Мегала Алонија, во северниот дел на јонскиот грчки остров Закинтос, бидејќи шумски пожар ја загрозува областа.

dobivaj vesti na viber

Жителите на тоа село добиле порака преку телефонскиот број за итни случаи да се евакуираат кон селото Ано Волимес, пренесува „Катимерини“.

Од противпожарната служба во соопштението се наведува дека на гаснење на пожарот работат 24 пожарникари со 10 противпожарни возила, со помош на пет водни млаза и еден хеликоптер, пренесе „Телеграф.рс“.

Прикажи повеќе...

Европа

Снимена руска нуклеарна подморницa; „Дејли мејл“: „Ова не сме го виделе од Студената војна“

Објавено пред

Руската нуклеарна подморница, попозната како „ајкула“, била забележана на брегот на Норвешка откога била следена од ловецот на подморници, поморскиот патролен авион „посејдон П-8“, пишува „Дејли мејл“.

dobivaj vesti na viber

Сидарт Каушал од Кралскиот институт за Обединетите служби, за британскиот таблоид потврдил дека тоа е токму таа подморница.

„Во неделата вечерта го видовме ‘посејдон П-8’. Во понеделникот ги видовме сите бродови на НАТО и една подморница на површината. Можевме да го слушнеме разговорот на радиото меѓу бродовите и авионите и, дефинитивно, имаше британски акценти“, изјавил инженерот што го снимил видеото.

Ова е само еден од низата инциденти во последните неколку месеци. Имено, по влошувањето на односите меѓу Западот и Кремљ поради руската инвазија на Украина, на тој простор е забележано нагло зголемување на подводните патроли, пренесува медиумот.

„Тоа е игра на мачка и глушец меѓу патролите на подморницата и земјите низ кои минуваат“, рекол Каушал, кој верува дека подморницата видена покрај норвешкиот брег можеби е дел од руската северна флота, која се враќала од Денот на морнарицата, парада во Санкт Петербург.

Според медиумите, се анализира дека активноста на руските подморници е на нивоа што не биле забележани од Студената војна.

Сличен инцидент се случил и во јули кога британски воен брод на Кралската морнарица го надгледувал движењето на две руски подморници во областа. Од Министерството за одбрана не сакале да го коментираат последниот инцидент. „Вооружените сили на ОК и нивните сојузници редовно ги надгледуваат бродовите додека минуваат низ меѓународните води“, кусо изјавиле.

Прикажи повеќе...

Најново

Економија4 часа

Државата нема контрола како се враќаат парите од ковид-мерките, тоа ќе ја чини 23 милиони евра

Државата не предвидела како ќе го контролира враќањето на доделените средства за финансиска поддршка на работодавците и физичките лица за...

Македонија5 часа

Нема хоспитализиран пациент со мајмунски сипаници на Клиниката за инфективни болести

Нема хоспитализиран пациент суспектен за мајмунски сипаници, информираат од Клиниката за инфективни болести. „Во врска со пациентот што се споменува...

Европа5 часа

Полскиот премиер ја обвини ЕУ за империјалистичко однесување кон помалите членки

Полскиот премиер Матеуш Моравјецки ја обвини Европската Унија за империјалистичко однесување кон помалите членки во статија објавена на веб-страницата „Велт“...

Свет5 часа

Хаос на аеродром во Париз, маж се заканувал со нож, полицијата го убила

На парискиот аеродром „Шарл де Гол“ полицијата отворила оган врз маж вооружен со нож, јавува BFMTV повикувајќи се на неименуван...

Македонија7 часа

Гори борова и дабова шума во Охридско

Сè уште е активен пожарот кај охридските села Вапила и Сирула. Како што соопшти Центарот за управување со кризи, гори борова...

Свет7 часа

Кина најави нулта толеранција за сепаратистичките активности на Тајван

Предупредувањето од Пекинг, кој го смета Тајван за своја територија, дојде неколку дена по невидените воени вежби на Кина во...

Свет8 часа

Зеленски: Војната на Русија против Украина мора да заврши со ослободување на Крим

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави денеска дека конфликтот со Русија нема да заврши додека не се ослободи црноморскиот полуостров Крим,...

Свет8 часа

Јенс Столтенберг: Србија со години е близок партнер на НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, оцени дека Северноатлантскиот сојуз е долгорочен и близок партнер со Србија велејќи дека партнерството...

Свет8 часа

Русија: Од почетокот на август од Украина се извезени 370.000 тони храна

Над 370.000 тони храна се извезени од украинските пристаништа во 12 брода од почетокот на август, изјави шефот на рускиот...

Свет8 часа

Во експлозија на аеродромот на Крим загина едно лице, а осум се повредени

Едно лице загина, а осум се повредени во инцидент на аеродром на Крим, соопшти локалното Министерство за здравство. „Бројот на...

Свет21 час

Нов вирус се појави во Кина: Заразени 35 луѓе – имаат треска, замор, кашлица, анорексија

Нов тип на хенипавирус добиен од животинско потекло, Langia henipavirus, кој може да зарази луѓе е пронајден во источната кинеска...

Свет22 часа

Поранешен шеф на кампањата на Трамп: Споделив доверливи информации со Русите

Пол Манафорт, кој беше менаџер на кампањата на поранешниот американски претседател Доналд Трамп во 2016 година, призна дека споделил доверливи...

Македонија23 часа

МОН го повлекува учебникот по Социологија за втора година гимназиско образование

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник...

Македонија1 ден

Регистрирани 679 новозаразени од коронавирус, нема починати лица

Во согласност со податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се...

Економија1 ден

ССМ: Вредноста на минималната синдикална кошничка во јули 2022 е 47.042 денара

Вредноста на синдикалната минимална кошница со вклучена инфлација (трошоци за живот) за јули изнесува 47.042,00 денара и не може да...

Македонија1 ден

МНР: Ги отфрламе сите наводи дека се подготвуваат нови обврски за двете држави надвор од договорените принципи

„Во врска со појавени шпекулации во јавноста за нови заемни документи меѓу Северна Македонија и Бугарија, дозволете да информираме дека...

Регион1 ден

Румен Радев: Изборите на 2 октомври треба да произведат стабилно и одговорно мнозинство

„За сите од најголема важност е овие избори да дадат одговорно мнозинство. Исто така, важно е ова мнозинство да ужива...

Свет1 ден

Градоначалникот на Нагасаки: Нуклеарното оружје е реална и присутна закана

Нуклеарното оружје е реална и присутна закана откако Русија ја нападна Украина, изјави денеска градоначалникот на Нагасаки на 77-годишнината од...

Свет1 ден

Зеленски со порака до Западот: Забранете им на Русите да влезат, нека живеат во свој свет

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ги повика западните земји да го забранат влезот на сите руски граѓани. Во интервју за „Вашингтон...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски скриен во глувчешка дупка молчи додека во Бугарија се спремаат нови услови и барања за Македонија

„На повидок нов дебакал на предавничката влада предводена од Димитар Ковачевски во дипломатијата. Повторно нови услови и нови документи од...