Контакт

Европа

Кога користам британско оружје ќе викам „Боже, чувај ја кралицата“, вели украински војник

Објавено пред

Украинскиот командант Валериј Курко изјави дека кога ќе употребува противтенковско оружје кое Украина го добила како помош од Велика Британија, ќе вика: „Боже, чувај ја кралицата“ (God save the Queen).

dobivaj vesti na viber

„Ако имам можност да го притиснам копчето, ќе викнам: ‘Боже, чувај ја кралицата’“, изјави 51-годишниот командант, цитиран од британски „Сан“.

Во случај Белорусија да влезе во војна од север или руските сили од запад, тие ќе наидат на единицата на Курко со седиште во Лавов. Курко е командант на 103-та бригада за територијална одбрана.

Минатата недела руските сили ракетираа база за обука западно од Лавов, при што загинаа 35 луѓе. Оттогаш, сè повеќе жители на Лавов се обидуваат да дојдат до оружје за да можат да се одбранат себеси и својата земја.

На улиците во градот има сè повеќе вооружени војници, а граѓаните се мобилизираат.

Тарас Маселко (36) во уметнички простор на новинарите им покажал 2.000 молотови коктели направени за 103-та бригада.

„Овде обично одржуваме фестивали, а таму има градинка, но сега правиме воено оружје. Молотовите коктели, ако со нив го погодите вистинското место, можат да запрат тенк“, објаснува Маселко.

 

*Фотографијата е илустрација, а не од конкретниот настан

Европа

По земјотресот во Турција и Сирија околу 2.600 загинати, најмалку 11.000 повредени

Објавено пред

Според последните податоци, во земјотресите што денеска ги погодија Турција и Сирија загинаа 2.619 лица, а повредени се најмалку 11.119 лица.

dobivaj vesti na viber

Турското Министерство за здравство соопшти дека бројот на загинати во земјотресот во понеделникот се искачи на 1.651, пренесува Ал Џезира.

Најмалку 11.119 лица се повредени во земјотресот, додава Министерството.

Шефот на турската Агенција за управување со катастрофи и вонредни состојби изјави дека 6.445 луѓе се спасени од урнатите згради по земјотресот.

Тој рече дека најмалку 5.606 згради биле уништени по потресите што ја погодија југоисточна Турција.

Според владините и спасувачките групи, бројот на загинати во Сирија по земјотресот се искачи на 968.

Во земјотресот повредени се најмалку 1.353 во деловите на Сирија кои се под контрола на владата, вклучувајќи ги провинциите Алепо, Хама, Латакија и Тартус, соопшти Министерството за здравство.

Во деловите на северозападниот дел на земјата, кои се под контрола на бунтовниците, загинаа најмалку 430 луѓе, а повеќе од 1.050 се повредени, соопшти спасувачката група „Бели шлемови“, предупредувајќи дека бројот на жртвите може да се зголеми.

Прикажи повеќе...

Европа

Во Турција е прогласена седумдневна жалост

Објавено пред

 

dobivaj vesti na viber

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган прогласи седумдневна жалост поради катастрофалниот земјотрес кај Газиантеп, јави Анадолија.

Генералното собрание на Обединетите нации,пак, со едноминутно молчење им оддаде почит на жртвите од разорниот земјотрес во Турција и Сирија.

Серијата разорни земјотреси што денеска ја погодија Турција не претставуваа закана за нуклеарните капацитети во земјата, вклучувајќи ја и нуклеарната централа Акују, соопшти Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ).

„Досега нема влијание на земјотресот врз нуклеарната безбедност во Турција. Турското нуклеарно регулаторно тело ја информираше МААЕ дека во моментов нема никакви прашања што претставуваат закана за радиолошката безбедност“- објави МААЕ на Твитер.

Се стравува дека загинале околу десет илјади луѓе по двата катастрофални земјотреси кои опустошија делови од Турција и Сирија.

Со оглед на тоа што температурите ќе се спуштат до речиси нула во текот на ноќта, спасувачите сега се во очајна трка со времето за да стигнат до десетици преживеани заробени под урнати згради и во опасност од смрзнување до смрт пред да пристигне помошта, пишува Дејли мејл.

Прикажи повеќе...

Европа

Голем број луѓе се уште се затрупани под урнатините на југот од Турција

Објавено пред

Разорен земјотрес го погоди југот на Турција, а потоа следеа серија нови земјотреси. Епицентарот бил во провинцијата Кахраманмарас, која се наоѓа на југоисток, долж границата со Сирија.

dobivaj vesti na viber

Катастрофално беше низ целата земја, многу градови се во урнатини. Училиштата во 10 градови и провинции беа затворени, а летовите до погодените области беа прекинати.

Најлошо поминаа Газиантеп и Искендерум, каде што беа зачувани малку згради. Сликите од тресењето на земјата во Газиантеп го обиколија светот, а покрај станбените згради, земјотресот целосно ја уништи најголемата туристичка атракција во градот – замокот стар над 2000 години, од кој останаа само бедемите.

А еве што порачаа граѓаните на Турција:

– се уште има луѓе заробени под урнатините. Имам пријател кој живее во овој стан, неговите деца беа спасени од горниот кат, но неговата ќерка ја скрши раката.

– Спиев кога жена ми одеднаш ме разбуди. Земјотресот беше многу силен, многу страшен. Слушнавме звуци од сите страни. Тресењето на земјата траело повеќе од две минути.

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган истакна дека се надева оти ситуацијата ќе се смири, како и дека партнерите од НАТО, ЕУ и другите земји се солидаризираат со Турција.
– Не знаеме до кога ќе се зголемува бројот на загинати и повредени, бидејќи продолжува отстранувањето на урнатините од многу згради во зоната на земјотресот. Се надеваме дека ќе се опоравиме од оваа катастрофа со најмала можна загуба на животи. Добивме неколку повици за меѓународна помош за нашата земја. Добивме понуда за помош од 45 земји, меѓу кои НАТО и Европската унија – рече Ердоган.

Портпаролот на Комисијата на ЕУ, Балаж Ујвари изјави дека се мобилизирани тимови од различни земји да и помогнат на Турција.

– Мобилизиравме повеќе од 10 тимови од земјите членки да и помогнат на Турција во потрагата и спасувањето. Бугарија, Хрватска, Чешката Република, Франција, Грција, Холандија, Полска и Романија им дадоа поддршка на првите одговорни на теренот, а Унгарија, Италија, Шпанија, Малта и Словачка исто така понудија помош. Со исклучок на Турција, драматично беше и на северот на Сирија во регионите на Алепо и Латакија, а тресењето на земјата се почувствува и во делови од Грузија, Ерменија и Кипар.

Прикажи повеќе...

Најново

Европа8 минути

По земјотресот во Турција и Сирија околу 2.600 загинати, најмалку 11.000 повредени

Според последните податоци, во земјотресите што денеска ги погодија Турција и Сирија загинаа 2.619 лица, а повредени се најмалку 11.119...

Македонија3 часа

Стојанов ја врати објавата со која нуди 200 евра за името на македонскиот полицаец, обвинител испитува дали ќе одговара кривично

Објавата преку која основачот на бугарската фондација „Македнија“, Виктор Стојанов, нуди 200 евра во замена за идентитетот на полицаецот од...

Македонија6 часа

Таравари за „Макфакс“: Има реални шанси денес или утре да се заврши договорот за влез на Алијансата во Владата

Привршуваат преговорите за распределбата на ресорите помеѓу Владата и Алијансата за Албанците. Ова за „Макфакс“ го потврдува партискиот претседател Арбен...

Македонија6 часа

За набавка на „трикафта“ за осум пациенти, Собранието треба да смени три закони

Министерот за здравство, Беким Сали, ќе иницира измени на три закони за да се овозможи набавка на лекот „трикафта“ за...

Регион6 часа

Турција не престанува да се тресе: силен земјотрес сега и во Истанбул

По двата разорни земјотреса со јачина од 7,8 и 7,7 степени според Рихтеровата скала, кои денеска ја потресоа Турција во...

Македонија7 часа

Гаревски: Бидете спокојни, земјотресот во Турција со сигурност нема да ја стресе Македонија

Разорниот земјотрес во Турција нема да ја стресе Македонија, уверува професорот Михаил Гаревски. Тој за „Макфакс“ вели дека Македонија може...

Свет7 часа

Град во Турција целосно срамнет со земјата, објавени снимки од воздух

Земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала рано утринава ја погоди јужна Турција и беше почувствуван во голем...

Македонија8 часа

(Вудео) Унгарската претседателка без коментар за азилот на Груевски: Се радувам што се развиваат односите меѓу нашите држави

Унгарската претседателка Каталин Новак се огради од дадениот азил на експремиерот на Македонија, Никола Груевски. Прашана од „Макфакс“ како може...

Македонија8 часа

Двајца македонски ученици меѓу повредените во земјотресот во Турција

Двајца македонски државјани се повредени во земјотресот во Турција. Според информациите од МНР, се работи за ученици кои преку програмата...

Македонија8 часа

(Видео) Пендаровски: Роденденот на Гоце Делчев беше искористен за кревање тензии од другата страна

Се влошуваат односите со Бугарија. Роденденот на Гоце Делчев сосема непотребно беше искористен за кревање тензии од другата страна, изјави...

Европа9 часа

Над 1.200 загинати и повеќе од 5.000 повредени – расте бројот на жртви во земјотресот во Турција

Се зголемува бројот на жртвите од разорниот земјотрес, кој утринава околу 4 часот по локално време ја погоди Турција. Според...

Македонија10 часа

Отворени телефонски линии и сметки за донации за луѓето погодени од катастрофалниот земјотрес во Турција и Сирија

Црвениот крст на Македонија изразува длабоко жалење и искрено сочувство до народот во Турција и во Сирија за жртвите од...

Свет11 часа

(Видео) Вознемирувачки снимки доаѓаат од Турција: зградите се уриваат како кули од карти

Стотици луѓе ги загубија животите во разорниот земјотрес што утрово ги погоди јужните делови на Турција и Сирија. Спасувачите ги...

Топ12 часа

Детали за несреќата кај Три Чешми: се судриле товарно возило и „голф“, возачот на автомобилот загинал

Во тешката сообраќајна несреќа, која се случила на автопатот Миладиновци – Штип, загинал возач на автомобил со гевгелиски регистарски ознаки....

Македонија12 часа

Пендаровски изрази сочувство до Ердоган и до турскиот народ по земјотресот во Турција

Претседателот Стево Пендаровски изразува сочувство до турскиот претседател и до турскиот народ по силниот земјотрес во Турција. „Изразувам најдлабоко сочувство...

Европа13 часа

Дел од Сирија е зона на катастрофа по земјотресот, стотици загинати и повредени

Најмалку 237 лица загинаа, а 639 се повредени во Сирија по силниот земјотрес што рано утринава ја погоди јужна Турција,...

Европа13 часа

Ердоган по страшниот земјотрес: „Се надеваме дека заедно ќе ја преживееме оваа катастрофа“

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се огласи по катастрофалниот земјотрес со јачина од 7,8 степени според Рихтеровата скала, што ги...

Европа13 часа

(Видео) Силен земјотрес во Турција, стотици загинати, голем број повредени, уништени градови

Земјотрес со јачина од 7,8 степени по Рихтер рано утринава ја погоди јужна Турција и според првичните податоци тој е...

Македонија24 часа

Осуда од Ковачевски за каменувањето на македонскиот клуб во Бугарија: Очекувам да го санкционираат вандализмот во најкраток рок

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски најостро го осудува вандалскиот чин, на каменување на македонскиот клуб „Никола...

Свет1 ден

Папата Франциско: Законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда

Папата Франциско денеска изјави дека законите кои ги криминализираат ЛГБТ луѓето се грев и неправда. Папата ова го кажа како...