Контакт

Свет

Кои се симптомите на омикрон?

Објавено пред

Со сè повеќе случаи на омикрон ширум светот, граѓаните и научниците се обидуваат да ги разликуваат симптомите на оваа нова варијанта од симптомите на другите варијанти на коронавирус, вклучително и делта.

Повеќето ПЦР тестови и брзи антигени можат да детектираат омикрон – Управата за храна и лекови на САД забележа дека има само неколку тестови што не го прават тоа – но резултатите не му покажуваат на корисникот со која варијанта е заразен.

„Њујорк Тајмс“ разговараше со неколку експерти и дава одговори на најчесто поставуваните прашања за омикрон.

Дали симптомите на зараза со омикрон се разликуваат од симптомите на делта?

Прелиминарните податоци покажуваат дека има одредени разлики во симптомите, но експертите не се сигурни дали тие се значајни. Податоците објавени во декември од најголемиот приватен здравствен осигурител во Јужна Африка сугерираат дека Јужноафриканците со омикрон често имаат чувство на гребење во грлото или болки во грлото заедно со затнат нос, сува кашлица и болки во мускулите, особено болки во долниот дел на грбот.

Но, сите овие се и симптоми на делтата и изворниот коронавирус, рече Ешли З. Ритер, професор на Универзитетот во Пенсилванија. Имајќи предвид дека омикрон циркулира само неколку недели, додаде таа, „прерано е да се каже дека има некаква разлика во симптомите помеѓу него и претходните варијанти“.

„Веројатно има многу преклопувања помеѓу омикрон и претходните варијанти бидејќи тие во основа го прават истото“, вели Ото О. Јанг, лекар за заразни болести на Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес. „Ако има разлики, тие веројатно се прилично суптилни“.

Една од можните разлики е тоа што омикронот може да предизвика помалку губење на вкусот и мирисот од претходните варијанти. Истражувањата покажуваат дека 48 отсто од пациентите со изворниот вид САРС-КоВ-2 пријавиле губење на мирис и 41 отсто губење на вкусот, но анализата на епидемијата на омикрон кај вакцинираните луѓе во Норвешка покажа дека само 23 отсто пријавиле губење на вкусот, а само 12 проценти пријавиле губење на мирис. Сепак, не е јасно дали овие разлики се должат на омикрон или некој друг фактор, како што е статусот на вакцинација.

Дали омикрон предизвикува повеќе гастроинтестинални тегоби или замор од другите варијанти?

Некои од најпопуларните онлајн пребарувања поврзани со симптоми на омикрон вклучуваат „гадење“, „дијареа“ и „замор“, но овие симптоми не се нови за оваа варијанта.

Мачнината отсекогаш била вообичаен симптом на Ковид, така што истото важи и за омикрон, рече др. Џенифер Лајтер, епидемиолог и специјалист за педијатриски инфективни болести, за „Њујорк Тајмс“. Центрите за контрола и превенција на болести наведуваат гадење и повраќање како доминантни симптоми на вирусот.

Луѓето со омикрон имаат поголема веројатност да пријават симптоми како гадење бидејќи губењето на мирисот е поретко, вели Ендрју Пекос, професор по молекуларна микробиологија и имунологија на Школата за јавно здравје Џон Хопкинс Блумберг. Посветуваат повеќе внимание на поблагите симптоми како гадење и вртоглавица бидејќи не се фокусирани на наглото губење мирис, додаде тој.

Гастроинтестиналните симптоми се почести кај децата отколку кај возрасните, рече др. Полесни, но може да се јават и кај возрасните. Вирусот може да зарази некои клетки во гастроинтестиналниот тракт на пациентот, што доведува до стомачни проблеми како што е дијареа, рече д-р. Пекош. Респираторните инфекции генерално може да предизвикаат луѓето да произведуваат повеќе слуз додека кашлаат, а голтањето на слузта потоа може да го иритира и вознемири желудникот.

Заморот е еден од најчестите симптоми на Ковид, како кај омикрон, така и кај претходните варијанти на вирусот, рече др. Полесни. Меѓутоа, ако некој има симптоматски ковид, заморот обично нема да биде единствениот симптом.

За да го разликувате заморот поврзан со Ковид од општ замор или исцрпеност, обрнете внимание на тоа дали доаѓа поненадејно, рече др. Пекош. „Во текот на денот стануваме исцрпени“, рече тој, „но ако исцрпеноста се зголеми силно и нагло, тоа е знак дека не е само прашање дали сте го испиле утринското кафе“.

Дали симптомите на омикрон се различни ако сте вакцинирани?

Многу симптоми на коронавирус варираат во зависност од статусот на вакцинација на лицето. Маја Н. Кларк-Кутаја, доцент на колеџот за медицински сестри Мејерс во Њујорк, рече дека вакцинираните пациенти со делта или изворен коронавирус обично имаат главоболки, конгестија, притисок во синусите и болка во синусите, додека невакцинираните пациенти имаат поголема веројатност да имаат потешкотии со дишењето и кашлање, заедно со други симптоми слични на грип.

Кларк-Кутаја изјави за Oмикрон дека пациентите со кои разговарала во Пенсилванија имале симптоми слични на делта.

„Вакцинираните пациенти со омикрон се жалат на главоболки, болки во телото и треска, како на многу тешка настинка“, рече таа.
Невакцинираните луѓе ги имаат истите симптоми, како и отежнато дишење и кашлица.

Колку време е потребно за да се појават симптомите?

Се чини дека Омикрон има пократко време на инкубација од другите варијанти – штом лицето е изложено, потребни се само три дена за да развие симптоми, да стане заразен и да се тестира позитивно – во споредба со четири до шест дена кај делта и другите видови на коронавирус, вели доктор Валид Џаваид, директор за превенција и контрола на инфекции во „Маунт Синај Даунтаун“ во Њујорк. Ова може да биде затоа што мутациите помагаат да се врзат за клетките и да влезат во нив, додаде тој.

Дали омикрон е поблаг од другите варијанти?

Некои охрабрувачки нови истражувања покажуваат дека омикронот предизвикува помало оштетување на белите дробови, што резултира со помалку тешка болест од претходните варијанти на вирусот. Раните докази од Европа, исто така, сугерираат дека омикрон предизвикува поблаги симптоми. Во декември, три одделни истражувачки тимови заклучија дека луѓето заразени со омикрон имаат помала веројатност да завршат во болница.

Според податоците од Јужна Африка, по контролата на статусот на вакцинација, ризикот од хоспитализација на возрасни дијагностицирани со омикрон бил за 29 отсто помал отколку во првиот бран на пандемијата, а хоспитализираните пациенти со омикрон имале помала веројатност да завршат на интензивна нега.

Но, набљудувањата на Јужна Африка можеби не се однесуваат на други земји. Повеќето Јужноафриканци веќе се заразени со коронавирус, а просечната возраст во Јужна Африка е 27 години – што може да предизвика поблаги клинички слики, рече д-р. Јанг. Податоците исто така покажаа дека иако децата имале благи симптоми, веројатноста да бидат хоспитализирани била за 20 отсто поголема за време на бранот на омикрон во споредба со првиот бран, пишува „Њујорк Тајмс“.

„Има луѓе кои добиваат тешка болест“, рече др. Џаваид. Тој вели дека понекогаш благите симптоми може да прераснат во сериозни симптоми, па затоа е клучно луѓето со симптоми на настинка да се тестираат и да останат дома. „Тоа сè уште е коронавирус. Сè уште сме во пандемија“, заклучи тој.

Свет

Захарова: Очекуваме воена провокација во пресрет на Олимпијадата во Кина

Објавено пред

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, изјави дека постои опасност од провокации од страна на САД и Украина во пресрет на претстојните Олимписки игри што треба да се одржат во Кина.

На овој начин Захарова одговори на објавата на „Блумберг“ дека наводно кинескиот претседател Си Џинпинг побарал од рускиот претседател Владимир Путин да не ја напаѓа Украина за време на Олимпијадата, од 4 до 20 февруари.

„Тоа се лажни вести, односно ‘специјална операција’ на американските служби преку медиумите“, рече таа.

Захарова наведе и дека „Блумберг“ во својот натпис не го прецизирал изворот на веста, па затоа, како што додаде, очигледно е дека станува збор за провокација која не е поткрепена со никакви докази.

„Ги разбирам американските медиуми. Русија одамна е ‘ѓаволот’ во целата приказна. Ова е многу добар момент -Олимпијадата во Кина која американските медиуми ја плукаат од првиот ден“, додаде Захарова.

Прикажи повеќе...

Свет

Најмалку седум лица загинаа во експлозија во Авганистан

Објавено пред

Најмалку седум лица загинаа во експлозија во западниот авганистански град Херат.

Уште девет лица се повредени во претежно шиитската област, изјави д-р Ариф Џалали, директор на провинциската болница Херат. Повеќето од примените во болницата се жени, додаде тој. Портпаролот на провинциската полиција Махмуд Шах Расоли рече дека експлодирала бомба прикачена на возило.

Засега никој не ја презеде одговорноста за нападот.

Прикачувањето бомби на долната страна на возилата е стара тактика на талибанците, кои моментално владеат во Авганистан, a ја користеа против поранешните власти и истакнати Авганистанци. Истата тактика во Авганистан ја користеше Исламската држава против шиитите.

Исламската држава ја презеде одговорноста за голем број напади откако талибанците ја презедоа контролата врз Авганистан во август. Талибанците, пак, ги ловат соработниците на Исламската држава напаѓајќи ги нивните скривалишта.

Двете екстремистички групи се судираат откако Исламската држава се појави во Авганистан на почетокот на 2015 година.

Прикажи повеќе...

Свет

„Фокс њуз“: Наредена е евакуација за семејствата на вработените во американската амбасада во Украина

Објавено пред

„Фокс њуз“ објави дека на семејствата на персоналот на американската амбасада во Киев им било наредено да почнат да ја напуштаат земјата веќе в понеделник.

Стејт департментот на САД не го потврди тоа.

Портпаролот на Стејт департментот за „Спутник“ изјави дека граѓаните на САД „треба да бидат свесни за извештаите дека Русија планира значителна воена акција против Украина“.

„Ако се донесе одлука да го промениме нашиот однос кон американските дипломати и нивните семејства, американските граѓани не треба да очекуваат евакуација спонзорирана од американската влада. Моментално се достапни комерцијални летови“, изјави портпаролот за Спутник.

Соопштението дојде набргу откако новинар на Фокс њуз објави на Твитер, цитирајќи неименувани американски претставници, дека Стејт департментот „наредува семејствата на персоналот на американската амбасада во Украина да почнат да ја напуштаат земјата в понеделник“.

Според Фокс њуз, исто така се очекува и Стејт департментот да ги охрабри Американците да почнат да ја напуштаат Украина со комерцијални летови, „додека тие се уште се достапни“.

Си-Ен-Ен во петокот објави дека американската амбасада во Украина се обратила до Стејт департментот со барање да им се дозволи на секундарниот персонал да ја напушти земјата.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Нови 1.913 случаи на коронавирус во Македонија, починаа 21 лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 7.219 тестови, а регистрирани се 1.913...

Македонија17 часа

Млад пациент доби срце, а кај двајца се трансплантираат бубрези од починат донор

Млад пациент доби срце, а кај двајца пациенти на дијализа се трансплантираат бубрезите од лице кое почина од мозочна смрт....

Регион19 часа

Почина Аки Рахимовски од „Парни Ваљак“

Пејачот на групата Парни Ваљак, Аки Рахимовски почина на 66-годишна возраст. Веста за смртта беше објавена и на официјалната страна...

Македонија20 часа

Стоилковски извади списоци: „Паркинг не плаќале стотици функционери од Демократскиот сојуз, СДСМ и ДУИ“

Стотици автомобили на функционери од власта и членови на Демократскиот сојуз, на СДСМ, на ДУИ биле ослободени од плаќање паркинг...

Македонија20 часа

Пецаков вели дека не се изолирал и на Водици излегол оти побарал тест заради патување

Градоначалникот на Охрид Кирил Пецаков вели дека не се изолирал по тестирањето за Ковид-19 и на Водици излегол да ја...

Македонија22 часа

Родители бараат укинување на задолжителното носење маски во училиштата

Иницијативата „Стоп за носењето маски во училиштата“ која обединува 12.000 родители, преку допис до медиумите тврди дека имаат поддршка од...

Свет23 часа

Првата пратка на американско оружје пристигна во Украина

Првата пратка оружје од американскиот пакет безбедносна поддршка за Украина во вредност од 200 милиони долари пристигна во Киев, соопшти...

Македонија23 часа

Спасовски и МВР му дадоа македонски пасош на Звицер кој сакал да изврши атентат врз Вучиќ, oбвини ВМРО-ДПМНЕ

Скандал го тресе МВР по информациите на Европол дека е откриен заговор за атентат врз претседателот на Србија, Александар Вучиќ, од...

Свет23 часа

СЗО: Повеќе од 340 милиони луѓе во светот се заразиле со коронавирус

Бројот на регистрирани случаи на зараза со коронавирус во светот надмина 340 милиони луѓе, соопшти Светската здравствена организација. Според информациите,...

Македонија1 ден

Во притвор е спроведен возачот кој ја усмрти 24-годишната радовишанка на „Партизанска“

Судот доцна синоќа му одреди 30-дневен притвор на 22-годишниот Јордан Ѓ. кој со автомобил „цитроен Ц4“ ја усмрти 24-годишната радовишанка...

Македонија2 дена

Регистрирани 2.071 нов случај на Ковид-19 и 11 починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 6.010 тестови, а регистрирани се 2.071 нов случај на...

Македонија2 дена

Комисијата за заразни болести со препорака периодот за изолација да се намали на 7 дена

Намалување на периодот на изолција од 10 на 7 дена за ковид-позитивните пациенти е ставот што произлезе од денешната вонредна...

Македонија2 дена

Фон дер Лајен до Ковачевски: Лично сум подготвена да помогнам во процесот со Бугарија

Премиерот Димитар Ковачевски попладневно остварил телефонски разговор со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, која му го честитала...

Македонија2 дена

Опасност од одрон на карпа тешка 20 тони врз кањонот Матка – од ЦУК велат нема простор за паника

Центарот за управување со кризи доби известување од ЕВН за опасност од одрон на голема карпа над кањонот Матка. Директорот...

Регион2 дена

Петков: Бугарија сама одлучува за својата одбрана

Бугарија сама ќе одлучува за плановите за одбрана во координација со партнерите од НАТО, изјави денеска бугарскиот премиер Кирил Петков....

Свет2 дена

Лавров по средбата со Блинкен: Следната недела од САД ќе добиеме писмени одговори

САД ќе ѝ дадат писмени одговори на Русија на барањата за безбедносни гаранции следната недела, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија2 дена

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговорите со Европската Унија. Македонските тајни служби се разгранок на...

Топ2 дена

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија2 дена

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија2 дена

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Досие